Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek – aktualizace 2019 >Priblizovadla.cz
Partner rubriky Koloběžky  

Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek – aktualizace 2019


Celý článek Tento článek ve svém původním znění vyšel 26. 1. 2015, čili před čtyřmi lety. Koloběžky nejsou tak dynamickým oborem jako třeba IT nebo digitální fotografie, nicméně i tak se od té doby něco změnilo. Třeba i některé moje názory 🙂 Takže následuje aktualizace… nejčtenějšího článku všech dob na Přibližovadlech.
  

Aktualizace – březen 2019

Původně jsem zamýšlel přepsané části v textu ponechat přeškrtnuté, nicméně došel jsem k názoru, že by to byl mírný chaos, a ocenili by to snad jen ti, kteří už tento článek v původním znění četli. Ne, že bych jich tedy bylo málo. Ke dni zveřejnění této aktualizace má článek více než 50 000 shlédnutí, což je – alespoň si tedy myslím – u takto minoritně zaměřeného webu psaného v taktéž minoritním jazyce, docela hodně. Já bych ale raději, aby si jej přečetli hlavně noví zájemci o koloběh, takže jsem od této myšlenky upustil. Části textu, které jsou aktualizované nebo nové jsou tudíž jednoduše označené jako aktualizace.

Na úplný závěr jsem pak ještě doplnil seznam souvisejících článků, čili materiálu, který by se vám mohl také hodit k samostudiu ještě před tím než stoupnete na své první stupátko. Ale myslím, že některé články si rádi přečtou i pokročilejší trhači nohou. Tak do toho!
 

Prolog

O tomto či podobném tématu jsem samozřejmě věděl už dávno. Podvědomě jsem se mu ale bránil – říkal jsem si:

„Vždyť tohle všechno naši čtenáři ví, to jsou zkušení matadoři koloběhu, to nemají zapotřebí, ještě by mi nadávali proč z nich dělám hlupáky…“

S neustále se zvyšující čteností Přibližovadel jsem si ale začal uvědomovat, že všichni jaksi nemohou být dostatečně ošlehaní tisícovkami kilometrů najetých na koloběžkách. V tom počtu čtenářů se chtě-nechtě začátečníci musí vyskytovat. Korunu tomuto uvažovaní nasadilo čtení diskuzí na Facebooku (všichni víme, v jaké skupině), kde se ty stejné začátečnické dotazy neustále opakují dokola.
 

Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek

 

Aktualizace březen 2019
Takže dobře, jde se dělat osvěta! Tento článek je takříkajíc obecný a já počítám s tím, že není ukončený. Budete-li mít smysluplné náměty na jeho doplnění, rád je uvítám – a rád je do článku doplním – samozřejmě i s uvedením autora námětu.

Opakuji – kdyby se vám náhodou nechtělo číst tenhle traktát celý – na jeho konci najdete seznam souvisejících článků, které se na rozdíl od tohoto víceméně obecného pojednání, věnují konkrétním tématům. Různým kategoriím koloběžek, tipům jak správně jezdit, a další problematice. Předpokládám, že další články budou přibývat, takže nám, prosím, zachovejte přízeň.

Nyní tedy začínáme oblíbenými mýty a fámami… A milé děti! Když nebudete dobře poslouchat, dopadnete jako před lety autor tohoto článku, který všechny následující rady poctivě vyzkoušel na vlastní kůži (i na příčně pruhované svalovině vlastního těla).
 

Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek

 

Po silnici i do terénu

Možná snad 70–80 % lidí, kteří si chtějí koupit novou – zpravidla první – koloběžku, má požadavek asi tohoto znění:

Na koloběžce nechci jezdit jen po silnici nebo prostě po asfaltu, ale také v terénu, na polních cestách, v lese. Asi by proto měla mít zvýšené stupátko, že?

A ti největší drsoňové ještě dodají:

Určitě by proto měla být koloběžka také odpružená (aspoň přední vidlice) a měla mít široké terénní pláště s hrubým vzorkem!

Dobře, domluvme se, že teď na všechno zapomenete a zkusíte si přečíst následující text:

Možná to pro vás bude překvapení, ale prozradím vám tajemství: vy do žádného terénu nakonec stejně jezdit nebudete. A když ano, tak se bude jednat jen o krátké „terénní vložky“ na výletě, jehož trasa se jinak bude pohybovat z 99 % po silnici. Drtivá většina koloběžců-noviců totiž velmi brzy zjistí, že jezdění terénem na koloběžce se výrazně liší od jezdění například na kole. Oproti asfaltu je to velmi namáhavé, mnohdy je lepší stroj tlačit nežli se snažit jet rychlostí pomalejší než chůze, zkrátka bolí to. Mrkněte se třeba na reportáž ze závodu Kokros (byť uznávám, že jde o menší extrém).

Ale pozor – řeč dosud byla o skutečném terénu. Pokud zrovna neprší týden v kuse a není všude bahna po kolena, nelze běžné zpevněné lesní a polní cesty považovat za terén. Nehledě k tomu, že novodobí lesáci a „jézéďáci“ už jsou tak rozmazlení, že svoje přístupové komunikace mnohdy vyasfaltují. Takové cesty (nejen ty vyasfaltované tedy) jsou sjízdné na de facto jakékoliv koloběžce bez toho, abyste museli mít odpružení a traktorové obutí. Pokud to moc „drncá“, stačí lehce upustit tlak v pláštích a jede se dál. Znovu opakuji – zapomeňte na úpravy pro terén – nebudete je velmi pravděpodobně potřebovat. Toto rozhodnutí pak tisíckrát doceníte při „normálním“ koloběhání na silnici nebo jiné kvalitní komunikaci.

Poznámka: Na koloběžkách se samozřejmě jezdí i ve středním nebo i ve velmi těžkém terénu, který na běžném stroji nemáte šanci projet. V tom případě ale jde o koloběžky k tomuto účelu patřičně konstruované. Ani ty však nejsou univerzální – „nejterénnější“ speciály jsou určené v podstatě jen na sjezdy. Nezkoušejte se na nich odrážet na asfaltu…
 

Skládací zaříkávadlo

Aktualizace březen 2019
„Nejraději bych si pořídil(a) skládací koloběžku, abych ji mohl(a) snadno převážet v autě. Také s ní chci jezdit vlakem bez poplatku za spoluzavazadlo.“

Tato část článku je asi nejvíce aktualizovaná–změněná oproti první verzi z roku 2015. Ano, na skládací koloběžky jsem změnil názor. Můj původní vztah k nim, jenž jsem poněkud alibisticky nazýval slovem ambivalentní, se proměnil v jednoznačné přijetí skládacích koloběžek. Podrobněji o tom píšu v článku Skládací koloběžky – všechno, co jste o nich chtěli vědět – 1. část.

Skládací koloběžky – a myslím tím „pořádné“ či chcete-li „dospělé“ skládačky, nikoliv hliníkové stroje s více či méně malými polyuretanovými kolečky – navíc za ty čtyři roky učinily výrazný pokrok. Nabídka na trhu se mnohonásobně rozšířila jak co do počtu značek a modelů, ale také co do velikostí. Zatímco dříve byla synonymem pro skládačku malá koloběžka, dnes si již můžete pořídit střední, ale i velké skládací koloběžky (s koly 26/20 palců). Nyní si můžete říci: „Cože? Velké skládací koloběžky? Co je to za nesmysl?“ Omyl! Právě velké modely dávají skládání koloběžek ten správný smysl 🙂 Ale vážně, čtěte ve stejném článku zde.
 

Velká skládací koloběžka Kostka Tour Fold s koly 26/20 palců

Velká skládací koloběžka Kostka Tour Fold s koly 26/20 palců

 
Protože jsem skládacím koloběžkám věnoval velký samostatný prostor ve dvojdílném článku, nyní tuto část zakončím jen prostým konstatováním: Skládací koloběžky, o nichž tento článek pojednává představují plnohodnotné stroje, které se od svých pevných bratří liší de facto jen možností složení. Mají stejné nebo minimálně skoro stejné jízdní vlastnosti nebo naopak třeba stejně dobře brzdí jako jejich pevné verze. Poskytují vše dobré z pevného světa, k tomu navíc oplývají lepší skladností. A to je super, ne?

A ve vlaku…

Byly časy – přesněji před rokem 2014 – kdy stačilo mít jakýkoliv stroj skládací a ve vlaku jste měli přepravu zdarma. To už, pokud mám tedy správné informace, neplatí. Nechcete-li, aby vaše složená koloběžka nebyla deklarována jako spoluzavazadlo (za které se připlácí), nesmí překročit ani jeden z rozměrů 90 × 60 × 40 cm. Výjimkou je – cituji z přepravního řádu ČD: „Malá skládací nebo dětská koloběžka s koly menšími, než jsou u jízdního kola, nejvýše 12 palců“.

Do zmíněných rozměrů byste se mohli s mírně odřenýma ušima vejít se dvěma koloběžkami od Kostky – Rebel Fold (G5) a Rubik 4. I tak ale doporučuji mít stroj v přepravním vaku, protože kromě toho, že ani sebe ani nikoho jiného neušpiníte, zároveň nebudete provokovat snaživého štiplístka. Kdo ví, co máte v tom futrálu? Kytaru? Kulomet?

Vrátím-li se k citaci přepravního řádu Českých drah, pak je samozřejmě otázkou, co přesně odpovídá popisu „malá skládací“, nicméně v praxi je ověřeno, že nejvíce záleží na tom kterém soudruhu průvodčím. My jezdíme často vlakem s Friendem nebo (dříve) s Kostkou Rebel (nebo obojím), a byť přední nebo obě 16palcová kola by měla znamenat platbu za spoluzavazadlo, neplatili jsme ani nepamatuji. Doufám, že jsem to právě nezakřikl…
 

Než abych pořád škrtal(a) o zem, raději si pořídím koloběžku s vyšším stupátkem

Hrubá chyba! Jízda na koloběžce má dva základní aspekty: odrážení a dřepování. Abyste se mohli jednou nohou odrazit, musíte nutně druhou nohou stojící na stupátku podřepnout. Není třeba mít diplom z Harvardu, abyste si spočítali, že čím vyšší je stupátko, tím větší dřepy musíte při odrazu udělat. A čím větší dřepy budete dělat, tím více vás bude stojná noha bolet. Můžete si být jisti, že i rozdíl pouhého jednoho centimetru poznáte. Samozřejmě ne po 500 metrech jízdy, ale po pěti, deseti a více kilometrech.

Jako bych teď slyšel vaše hlasy:

No jo, ale když budu mít koloběžku s malou světlostí, tak budu všude drhnout! A navíc budu mít zespoda odřené stupátko…

Nebudete všude drhnout, budete-li koukat, kudy jedete. A v případě nebezpečí kontaktu s vozovkou svůj stroj lehce přizvednete. Ano, jde to i za jízdy, nic na tom není. Majitelé menších koloběžek se pak určitě velmi brzy naučí malé nerovnosti rovnou přeskakovat. A seskakovat. Třeba obrubníky chodníků a podobně. Když už se vám stane, že zadrhnete – což se vám určitě stane – neshánějte hned pikslu s barvou, abyste odřeniny na spodku rámu zaretušovali. Odřený spodek stupátka, to je pravá a nefalšovaná koloběžková patina, která k tomu prostě patří. Potkáte-li někoho, kdo má spodek koloběžky panensky čistý a neposkvrněný, pak je to buď majitel úplně nového stroje, nebo prostě a jednoduše skoro nejezdí.
 

Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek

Spodek a horní strana stupátka u často jezděné koloběžky. Tohle není ostuda – na to naopak můžete být patřičně pyšní…

 
Pokud bych měl vyjádřit jakousi optimální světlost exaktně, pak optimální hodnota u koloběžky pro „normálního hobbíka“ je cca 5 cm. S takovým strojem můžete jezdit kromě hladkého asfaltu také po kočičích hlavách, ale i po zpevněných lesních a polních cestách. Zpevněním v tomto případě myslím i suchý tvrdý hliněný povrch. Budete-li skutečně jezdit převážně a často v horším terénu, stojí za to uvažovat o vyšším stroji – viz výše pojednání o silnici a terénu.

Na závěr této úvahy ještě drobné doplnění: Doposud byla řeč o světlosti, tedy volném prostoru pod stupátkem, který se mimochodem po zatížení jezdcem v závislosti na jeho hmotnosti a tlaku v pláštích ještě o několik milimetrů zmenší. Onen jezdec či jezdkyně však stojí na horní straně stupátka, které má „nějakou“ konstrukční výšku nebo chcete-li tloušťku. Obvykle to u kvalitních koloběžek bývá kolem 30–35 mm. Takže jen abyste věděli, že nebudete dřepovat z výšky 5 cm, ale většinou 8 cm minimálně. Vážně ještě pořád chcete dělat co největší dřepy?
 

Není to stupátko nějaké malé? Vejdou se mi tam obě nohy? A proč je to tak úzké?

Jak vidno, u stupátka ještě chvíli zůstaneme. Ostatně je to jedna z nejdůležitějších součástí koloběžky, tak se není čemu divit. Začneme délkou. Dost možná jste na koloběžce ještě nikdy nejezdili, nevadí, zkuste chvíli pozorovat koloběžkáře v jízdě. Co je charakteristické pro „dupajícího“ jezdce? Ano – na stupátku stojí vždy jen jednou nohou! Obě nohy na něj vměstnává jen ve sjezdech, čili v rychlostech řekněme nad cca 25 km/h, při kterých se už běžný kolobrndař nestíhá odrážet. Nedělal jsem žádný vědecký průzkum, ale troufám si odhadnout, že v našich krajích se průměrně cca 75–85 % trasy jízdy odrážíte – čili stojíte na stupátku jednou nohou – zbytek se pak vezete zadarmo s oběma nohama na „plošince“. Z toho důvodu je zbytečné, aby stupátko bylo dlouhé třeba 70 cm. Já tvrdím, že bohatě stačí délka asi 1,3 pětačtyřicítky. Pětačtyřicítkou pak nemyslím pistoli ráže .45, nýbrž prachobyčejnou tenisku velikosti 45. Ta měří kolem 30 cm, takže 1,3 pětačtyřicítky rovná se cca 40 cm. Bohatě to stačí, můžete mi věřit.

A proč vlastně prosazuji relativně krátké stupátko? Vy jste říkali, že nechcete drhnout, že ano? A čím delší „podvozek“, tím je nebezpečí drhnutí větší. Dlouhé stupátko také znamená větší průhyb rámu a tím i riziko nechtěné pružnosti. Podívejte se, jak úsporně mají stupátko řešené finské Kickbiky. A jsou to nejpevnější rámy na světě, de facto bez průhybu…
 

Kickbike Sport G4

Kickbike Sport G4 | Foto Kickbike

 
Ještě k šířce nášlapné plochy. Když onu pětačtyřicítku tenisku změřím pro změnu na šířku, dostanu se na nějakých 10–11 cm. Stupátko této šířky tedy musí úplně stačit. Ve hře je totiž opět také geometrie a jízdní vlastnosti. Koloběžka je jednostopé přibližovadlo a pokud se na něm stojí, je ideální být pokud možno co nejpřesněji uprostřed. Jakmile si stoupnete k okraji stupátka, aniž byste si to možná uvědomovali, „strháváte“ si řízení na stranu. A čím širší nášlapná plocha je, tím více vám umožní stát mimo osu jízdy. Kromě toho také dochází k malému axiálnímu křížení rámu – lidově řečeno rám jde „do vrtule“. A to není dobře… Takže poslední argument: Když už i největší evropský výrobce Koloběžek Kostka opustil paradigma širokého stupátka, tak na tom něco být musí, co říkáte?
 

„A ty při tom ohneš svůj hřbet!“

Aktualizace březen 2019
Replika z Mrazíka se hodí k uvedení častého dotazu koloběžkou nepolíbených človíčků:

A vážně z toho nebolí záda? Ste u toho nějakej ohnutej…

Ano, jsem ohnutej, protože ve vzpřímeném postoji se neumím dobře odrazit (netvrdím však, že to nejde). Ale pojďme k meritu věci – záda na koloběžce nebolí a neznám nikoho, kdo by si na bolesti zad stěžoval. Naopak. Dám příklad: Pravidelní čtenáři Přibližovadel ví, že jsem jezdil také na jednokolce. Po intenzivním tréninku na jednokolce záda bolí – jednokolka jim dá slušně zabrat. Ne, nechodil jsem na masáž ani nejedl Brufen po hrstech. Jel si dát pár desítek kilometrů na koloběžce, jelikož vím, že právě koloběžkováním si záda krásně protáhnu a napravím bolístku. Dvacet kilometrů a byl jsem zase jako junák.

Ale pozor! Jezdit se dá i vzpřímeně – viz následující část článku.
 

Jak vysoko vlastně mají být řídítka?

Aktualizace březen 2019
Jasně položená otázka, jasná odpověď. Ale… Než vyslovím svoje doporučení, musím podotknout, že výška řídítek (stejně jako jejich šířka či tvar) je silně individuální parametr. Někomu vyhovuje vzpřímený postoj, jiný se do odrazu rád přikrčí. Záleží samozřejmě také na druhu jezdění a délce trasy. Těžko chtít po někom, kdo se rozhodl ujet 250 km na jeden zátah, aby tuto trasu jel sehnutý s řídítky nízko, to není úplně nejlepší nápad. Nicméně tento článek je pro začátečníky, základní radu tedy podám.

Podle většiny koloběžkové „literatury“ by horní hrana řídítek čili gripy měly být ve výšce zaťaté pěsti koloběžkáře stojícího na zemi s rukou podél těla. Při takto nastavené výšce řídítek se budete lehce hrbit. Jak jsem psal výše, není to nic, co by vám snad mohlo uškodit, přesto však začátečníkům doporučuji nejprve řídítka oproti uvedené poučce o 2–3 cm zvednout. Pokud postupně zjistíte, že by vám vyhovoval spíše nižší úchop, dát řízení dolů je otázkou pár minut.

Majitelům strojů s hlavovým složením typu a-head ještě doporučuji – neřežte hned „komín“. Dobrý výrobce ponechává hlavovou trubku vidlice delší, aby dal prostor uživateli k vlastnímu nastavení výšky. Pokud řídítka snížíte, trubka vysunutá nad představec se obvykle uřeže. Patříte-li mezi novice koloběhu, nechte toto rozhodnutí uzrát až po nějakých 300–500 kilometrech, až budete s jistotou vědět, jaká výška vám skutečně vyhovuje. Do té doby můžete klidně nechat vypodložkovaný „komín“ čouhat nahoru nad představec.
 

Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek

 
Už jsem zmínil informaci o tom, že výška řídítek je individuální záležitost. K této problematice mi dovolte napsat jeden mikropříběh z mého koloběžkového života.

Začínal jsem na K-biku K5, u nějž jsem byl se svou výškou 186 cm sehnutý docela dost. Zvykl jsem si a vyhovovalo mi to. Nízká řídítka jsem tedy preferoval i u dalších strojů – a to i u větších koloběžek. Ale jak šel čas… no dobře, nejsem už žádný junior, hrdě se hlásím k tomu, že už jsem praotcem čili dědou. Zkrátka a dobře, z nízkého úchopu mně začaly bolesti. Ne však zad, ale za krkem. Nikoliv tedy bederní, ale krční páteře. Takže řídítka šla výš a výš… až jsem najednou jezdil – a jezdím stále – ve skoro vzpřímeném postoji. Jde to. Musíte sice změnit způsob odrazu, jít do toho více stehny, ale není to žádný neřešitelný problém.

Ostatně povídat by mohli borci, kteří v roce 2013 na koloběžkách ujeli trasu Tour de France (viz naše články) a následně o čtyři roky později také Giro d’Italia. Obě tratě bratru po 3 500 km. Ve vzpřímeném postoji s řídítky à la paní radová…
 

„Vzpřímený

Vzpřímený postoj mně vyhovuje – zde na Mibo GT Split

 
Ale aby to nevypadalo, že vysokým řídítkům straním. Na loňském koloběžkovém Mistrovství světa v Nizozemsku našim borcům – kteří, pokud jste to nevěděli, patří do světové elity – nepříjemně zatápěli Holanďané se svými stroji s velmi nízko položeným řízením. Aby se mohli do odrazu co nejvíce položit.

Takže znovu a naposledy: výška řídítek (stejně jako jejich šířka či tvar) je silně individuální parametr. U kterého mimo jiné také záleží na tom, k čemu váš stroj využíváte, jak dlouhé trasy jezdíte, po jakém povrchu (například ryze terénní koloběžka bude mít také vyšší řídítka) a tak dále a tak dále.
 

Je lepší velké přední kolo nebo stačí malé?

Malým kolem se díře lépe vyhnete, velkým ji lépe přejedete…
 

Je lepší mít vzadu velké kolo, respektive stejně velké jako přední?

Je pravda, že dříve bylo standardem větší přední a menší zadní kolo. V současné době se ale mnohem více prosazují stroje se stejně velkými koly (mimo 12 + 12″ – ty zde byly odpradávna), ať už jsou to malé koloběžky s koly 16 + 16 palců, 20 + 20 palců nebo závodní stroje 28 + 28″.

Shodný průměr kol má poměrně velký vliv na jízdní vlastnosti. Zadní část koloběžky díky tomu lépe sedí na vozovce, a nejvíce to poznáte v zatáčkách, kdy malá zadní kolečka mají tendenci „ustřelovat“ a poslat vás do smyku. Čím větší kolo, tím je i delší celková stavba koloběžky, což znamená lepší celkovou stabilitu. To vše platí hlavně pro rychlou sportovní jízdu. Stejně velká kola mají ale výhodu také pro ty, kteří se jen tak loudají a kochají se krásami kraje. Díky shodné velikosti totiž stačí vozit jen jednu náhradní duši pro případ defektu.

Oba dotazy a odpovědi ohledně velikosti kol nám zaslal Vašek Jun. Děkujeme!
 

Jsou obecně větší kola lepší než malá?

Aktualizace březen 2019
Pokud z jakéhokoliv důvodu neřešíte celkovou velikost koloběžky, lze říci, že větší kola jsou obecně lepší než malá. Proč? Díky jejich menšímu valivému odporu. Přímo vědecký výklad této problematiky najdete – kromě spousty dalších užitečných informací – v koloběžkové disertačce Honzy „Fido“ Horáka. Zde na Přibližovadlech.
 

Ubrzdím to?

Když zabrousím do oblasti bicyklů, pak tři čtvrtě lidí této republiky jezdí na bajcích neboli horských kolech. O tom, že půlka z nich nikdy v terénu nejela, se nyní bavit nechci, i když to tak je. Řeč bude o víceméně standardním komponentovém osazení bajků, kterému patří kotoučové brzdy. Není se tedy čemu divit, že si je žádáte i na svojí vysněné koloběžce…

Pravda je ale taková, že kolobrndu ubrzdíte s běžnými V-brzdami naprosto v pohodě, i když vážíte metrák (i něco přes). Tedy při takříkajíc běžném užívání. Pokud se chystáte pravidelně sjíždět alpské průsmyky, stojí za to o „kotoučích“ uvažovat – V-brzdy při dlouhodobém použití přehřívají ráfky a vzhledem k tomu může dojít k explozi duše (v praxi k tomu dochází jednou za uherský rok, a to zpravidla jen u strojů s malými koly /12″ či 16″/). Opodstatnění kotoučovek je také u terénních koloběžek, u nichž má tento druh brzd jednu zásadní výhodu oproti Véčkům – nezanášejí se bahnem. Běžný koloběžec se ale skutečně bez kotoučovek obejde. Jen perlička na závěr – závodní elita používá Véčka nebo silniční ráfkové brzdy, vlastně brzdu jednu jedinou – na předním kole. A můžete si být jisti, že tihle lidi pomalu nejezdí.
 

Než koupíte první stroj – nejrozšířenější mýty a fámy kolem koloběžek

Jednou z mála výjimek, i nichž se bez kotoučovek neobejdete, jsou koloběžky s letmo uloženými koly. Na ně běžné ráfkové brzdy nejde namontovat

 

Cena až na prvním místě

Aktualizace březen 2019
Spousta lidí, kteří nikdy na koloběžce nejezdili, nebo si to už z dětství dostatečně nevybavují, uvažuje asi takto:

„Nejprve si koupím levnou koloběžku za 1 500 až 2 000 Kč, a když mě to „chytí“, pořídím si pořádnej stroj.“

Ano, tahle idea není nepochopitelná a do značné míry se s ní dá souhlasit. Nicméně skýtá v sobě jedno nebezpečí. Osobně jsem přesvědčen, že nákup levné koloběžky s prapodivnou geometrií, vysokým stupátkem a nevhodnými lacinými komponentami minimálně 50 % potenciálních vážných zájemců o koloběh od tohoto druhu přibližování spíše odradí, než aby je donutil pořídit si lepší stroj. A platí to hlavně u dětí, které prostě dlouho nebaví dělat dřepy do poloviny výšky lýtka. Že pak leží „koloběžka“ zaprášená v kočárkárně, jejich chyba není. Lidé mají bohužel tendenci zobecňovat, takže narazí-li na jednu blbou koloběžku, může se stát, že si takto zařadí i všechny ostatní…

Proto každému zájemci doporučuji jako nejmenší cenu hodnotu kolem 4 000 spíše 5 000 Kč. Zcela upřímně – ani tak nebudete mít mnoho modelů na výběr…

Dobrá rada na závěr této části: Jste-li koloběžkou nepolíbení, nekupujte naslepo na e-shopu či jinde, ale nejprve si váš vysněný nebo jemu podobný stroj vyzkoušejte. Kde? V půjčovně koloběžek, která se alespoň ve větších městech vždycky najde. Ostatně i v solidním krámě vás nechají svést. A když ne, jděte jinam – nechcete přece kupovat zajíce v pytli.
 

Masochismus koloběžný

Aktualizace březen 2019
Zůstaňme ještě u ceny. Na světě existuje nemálo jedinců, kteří se rozhodli, že v rámci šetření vlastní kasičky budou raději fyzicky trpět. Patrně jim to dělá dobře. Tvrdí zhruba toto:

„Mně nevadí, že levná koloběžka má nekvalitní komponenty, že špatně jede a už vůbec mi nevadí, že je těžká. Sám mám minimálně XY kg navíc a tak mě vůbec neštve, že se na ní nadřu jako mezek. Aspoň rychleji zhubnu!“

Přátelé, to není masochismus, to je doporučení do ordinace doktora Chocholouška. Zapomeňte na koloběžku, i ta nejlevnější je pro vás zbytečná investice. Kupte si tři metry pořádného lana, a v kovošrotu si sežeňte kus kolejnice (1 metr váží 50–60 kg). Za láhev poctivého Tuzemáku z Božkova vám ji dělníci uřežou na požadovanou délku a u posledního panáka na konci vypálí otvor. Do něj navažte jeden konec provazu, druhý si zasukujte kolem pasu a „běhejte“ kolem paneláku.
 

Kolik by měla taková „normální“ koloběžka vážit? Zde je malý tahák:

Malá koloběžka (kola od 12/12″ do 16/16″): max něco mezi 7–8 kg
Střední koloběžka (kola od 20/12″ do 20/20″): 8–10 kg
Velká koloběžka (kola od 26/16″ do 28/20″): max kolem 10 kg
Long vehicle (kola 26/26″ nebo 28/28″): víceméně stejně jako předchozí kategorie…

Nižší hmotnost nežli udaná, je samozřejmě vždy výhodou. Preferujete-li skládací koloběžky, přičtěte k uvedeným hmotnostem zhruba kilogram navíc – to kvůli skládacímu mechanismu, který je zde oproti pevným modelům navíc.
 

Levá, pravá, levá, pravá, levá, pravá…

Klasiku všech klasik, dotaz, který jednu skupinu zkušených koloběžkářů rozpaluje do běla, aby u druhé části vyvolal shovívavý úsměv typu „to je zase debil“, jsem si nechal na konec. Původně jsem ho sem ani nechtěl zařazovat, ale seznam mýtů a fám by byl bez největší perly neúplný. Už asi tušíte, o co jde:

Musí se u toho koloběžkování střídat nohy?

Musí. Přijdete na to sami velmi rychle. A pokud jste přesvědčeni, že se dokážete odrážet jen jednou nohou, pak vám garantuji, že na té druhé nedokážete dlouho stát. A o tom to je. Nikoliv o odrazné noze, nýbrž o stojné noze. Viz část o výšce stupátka…
 

„Při

Při jízdě z kopce nohy střídat nemusíte 🙂 Ale vždy je dobré mít na hlavě helmu…

 


 

Související články aneb články, které je taktéž dobré si přečíst

Malé (městské) koloběžky. Víme o nich vše. Jakou si vyberete?
Dětské koloběžky aneb rodičovské dilema
Skládací koloběžky – všechno, co jste o nich chtěli vědět – 1. část
Skládací koloběžky – všechno, co jste o nich chtěli vědět – 2. část
Střídáte nohy na koloběžce? Jestli ne, naučíme vás to!
Malá úvaha o velké tuhosti koloběžek
Prostor pro jezdce aneb geometrie stavby koloběžky z pohledu závodníka
Počteníčko, aneb koloběžková disertačka

 
, , ,
 1. #1 David Ludvík 26. 1. 2015 - 19:46

  Perfektní shrnutí všeho, stálo by za to to někde přišpendlit na hlavní stránce. Tohle je to co by si měl nováček přečíst jako první, když ho sem pošlu.

  Pod skladnost skládacích koloběžek bych se podepsal obzvlášť. Pokud hledáte skladné přibližovadlo do města, skládací velká koloběžka to opravdu nebude.
  Složené je to pořád velké jak dva bromptony, navíc nosí se to o poznání hůř než to skládací kolo, nebo Oxelo Town EF.

  Chvíli jsem dokonce přemýšlel o výměně jednoho Mastera za dvě Oxelo Town 9 EF – za skoro stejnou cenu by se mnou mohla jezdit i přítelkyně a do města je Master skoro zbytečný, když spolu vyrazíme na bruslích a koloběžce, tak ty 200mm kolečka taky stačí.

 2. #2 Thomas 26. 1. 2015 - 20:08

  Na pohodu článek. Asi bych se zařadil někam do středu. Nejsem ani novic, ani kmet koloběhu, ale rád o něm čtu cokoliv, třeba i ty řádky pro koloběhem doposud nepolíbené.

 3. #3 Martin Adámek 26. 1. 2015 - 22:06

  Z casovych duvodu jsem zatim precet jen cast,
  ale doplnil bych nestandardni nazor ke stupatku:

  Je sice pravda, ze vetsina jezdcu je s uzkym stupatkem spokojena
  (mozna bys tam moh zminit, ze siroky se delaj pro sjezdovy a mushersky kolobezky, kde se nepredpoklada tolik odrazeni),
  ale treba ja bych kolobezku, jak ja rikam „bez stupatka“, tzn jen se zdrsnenyma ramovyma trubkama, nechtel.

  Kdyz jezdim dalkovy trasy,
  tak jednak nespecham, a jednak jsem nalozenej (ergo mam vetsi setrvacnost), takze se parkrat odrazim, pak obema nohama stojim, a pak se zas parkrat odrazim druhou nohou. Ne vzdy a ne furt, ale nekdy jo.
  Mam stupatko mirne sirsi, nez je u beznych kolobezek obvykly, a jsem s nim spokojenej.
  Pricemz mam za rok a kousek najeto pres 3k2 km, takze ten nazor asi muzu povazovat za ustalenej.
  Je sice fakt, ze vetsina lidi za sebou nebude na rozdil ode me tahat nalozenej prives (naves), ale i tak je setrvacnost dost pouzitelna, kdyz clovek nespecha, a chce se kochat a dojet daleko.

  Jinak rozhodne podporuju to o zdravem vlivu na zada. Kudy chodim, tam kolobezku doporucuju kazdymu s bolavejma zadama. Po prvnich 5 km me zada bolely (objevil jsem novy svaly, dosud ukryty),
  od ty doby super.
  Navic, pri dalkovy klidny jizde je v setrvacnych chvilich moznost si zada prepnout z konkavniho tvaru do konvexniho, coz je pro ne naprosto uzasny.

  A kdyz jsem zacinal, tak mi strasne pomoh popis obou (resp. vsech tri) technik stridani nohou, tusim na webu nejakych plzenskych kolobezkaru.
  Urcite by bylo dobry na ten jejich navod dat odkaz.

 4. #4 Fido 26. 1. 2015 - 23:10

  Mluvíš mi z duše.
  Ještě bych nastřelil nemalý vliv hmotnosti stroje, ale o tom tam trosku řeč byla.
  No a pak se hlásím, mírně rozladěn stejnou skupinou, že snad už konečně poskládám nějakej článek o tom „prostoru pro jezdce“ a díky tomu trošku i zhodnocení vhodných a nevhodných rámových staveb. Tady na Přibližovadlech to bude mít dalekosáhlejší efekt než neustálý omílání kol do kol na FC.

 5. #5 Nick Carter 27. 1. 2015 - 00:05

  Stále se považuji za začátečníka, takže některé poznatky – např. o postoji na stupátku a kroucení rámu – byly pro mne nové.
  Jinak je to perfektní úvod do koloběhu. Je vidět, že autor o tom něco ví a že má na vlastní kůži – i v doslovném smyslu, viz foto „silničnělišejového“ obličeje – mnoho věcí vyzkoumáno a zažito.
  A co se týče bolesti zad – trpím jimi periodicky od 15 let, tedy již fakticky 45 let – a lepší lék na ni jsem doposud nepoznal.
  Zdraví
  NC

 6. #6 Thomas 27. 1. 2015 - 13:30

  Nick Carter, se zády jsem na tom byl bídně také, s bolestí jsem se smířil a koloběžku jsem chtěl od základky. Ale že mi pomůže od bolesti a další zdravotní bonusy jsem nečekal. 🙂

 7. #7 Standa477 27. 1. 2015 - 18:05

  Vážený pane autore, rád bych Vám položil několik dotazů jakožto koloběžkou absolutně nepolíbený jedinec. Potřebuji ujet 5,7 Km k práci a 5,7 Km od práce + kombinovat s MHD . Skládacími koloběžkami jste relativně „pohrdal“ ale vyjmul jste oxelo (z jakých důvodů kromě materiálu ? pokud tam jsou), velice se mi zalíbilo oxelo town 7 Easyfold. Je tato vzdálenost na této koloběžce dle vás problém? Nebo je to opravdu přibližovadlo na řády 100 metrů. A jakožto koloběžkou nepolíbený střídaní nohou ? Jen abych pochopil princip .. .Jednou levá jednou pravá mi přijde jako nesmysl. Takže 10x levá a 10x pravá ? A nebo v určitých časových úsecích, třeba 10 minut levá a 10 minut pravá. Předem děkuji všem zkušenějším za odpověď a chápu, že nebudu pravý koloběžkář s tímto skládacím strojem, protože 25 KM výlet asi nedám.

 8. #8 Lindner Petr 27. 1. 2015 - 18:19

  Standa477: Aby nedošlo ke zmýlené – žádnou kategorií koloběžek nepohrdám, pouze nemám rád nekvalitní šmejdy 🙂
  K tomu Oxelu: Pokud by vaše trasa vedla víceméně po rovině a na hladkém povrchu, dá se oněch 5,7 km (krát dva) ujet v pohodě i na takovémto stroji. Jde o to, že tyhle skládačky nemají „dospělou“ geometrii čili jsou stavěné spíše na vzdálenosti řekněme do 2 km. Polyuretanová kola sice nikdy nepíchnete, ale zároveň na jiném než hladkém povrchu docela drncají až to někdy hezké není. A stačí jen zámková dlažba.
  Pro vaše dojíždění bych tak zvolil raději malý stroj na nafukovacích kolech – viz např. v článku zmíněné Mibo Tiny nebo některý z K-biků.
  Ke střídání noh: Samozřejmě se nestřídá po jednom odrazu, extrém je asi 3 odrazy při jízdě do velkého stoupání. Na rovině klidně po 10–15 odrazech… Ostatně každý to pozná sám – jakmile začnete cítit, že se stojná noha unavuje, je čas k vystřídání. Raději dříve než později.

 9. #9 Standa477 27. 1. 2015 - 18:34

  Děkuji mnohokrát za odpovědi. Ten K-bike se mi líbí, ale obávám se že prudérnější řidiči mne nenechají jet (pražská MHD). Když má dítě koloběžku tak to tolerují, ale dospělého občas potrápí. A představa jak 20 minut čekám na další mě děsí. U skládačky (i přesto, že taky v některých rozměrech přesahují) jsem zatím žádný problém neviděl. Každopádně ještě jednou děkuji za článek a odpovědi pro „panice“ úplný ideál 🙂 .

 10. #10 Thomas 28. 1. 2015 - 09:27

  Standa477 s řidiči MHD v praze je to o komunikaci, když na ně kývnete jestli můžete nastoupit, tak většina svolí. Nesmíte se nahrnout třeba do tramvaje automaticky jako by to byla samozřejmost. I s Hillkou mě vzali do tramvaje když jsem se dovolil. Pak taky rozhoduje dopravní špička. Jinak když mám v Praze kolobku tak zřídka kdy používám MHD.

 11. #11 Láďa Bláha 28. 1. 2015 - 12:43

  Fido: Přesně, je to o prostoru pro jezdce nikoliv o délce stupátka, nikdy mi nesedly na výstavách letmo zkoušené Kostky, nějak mě nutily být na řídítkách (která měla navíc podivný úhel do rukou), víc než se mi líbilo, teprve potkání se s dlouhou sixteen mi to osvětlilo, kostky mají/mívaly sice poměrně dlouhé stupátko, které ale začíná/začínalo bezprostředně za přední pneumatikou, takže jsou/byly efektivně kratší a mají menší prostor pro jezdce než je mi osobně milé. Mám 186cm 🙂 Tou lo/meností v textu se snažím říct, že nové Kostky to už možná mají jinak. Patrně začínají se stupátkem dál – tedy dle fotek, ale dle textů zase obhajují kratší stupátko jako efektivně stejně dlouhé, takže možná se taky nezměnilo vůbec nic (pardon asi je ten nový rám o něco tužší) a prostor pro jezdce je na mé preference stále malý.

 12. #12 Petr Fischer 28. 1. 2015 - 14:51

  Naprosto perfektní článek, který shrnuje vše, co jsem vstřebal za poctivých 19 let a snad tisíce kilometrů najetých na různých koloběžkách :-)) Díky i za ostatní koloběžkáře :-))

 13. #13 Srna 28. 1. 2015 - 17:43

  Článek pěknej, jen chybí některé zásadní věci. Třeba v kapitole o „Než abych pořád škrtal(a) o zem..“, je pěkný odstavec o tom jak přizvedávat na nerovnostech a o seskakování a vyskakování obrubníků. Souhlasím, ale chybí tam upozornění pro zájemce o Kostku, která má toto výslovně zakázáno v manuálu/návodu na používání.
  V kapitole „Není to stupátko nějaké malé“ píše autor o nechtěné pružnosti, i když v jiném článku (Tour3) byla pružnost známkou komfortu.
  V kapitole o brzdách se píše o přehřívání ráfku, ale autor zapomněl uvést, že tento problém se týká pouze 12-ek. U větších kol dochází spíše k přehřátí špalků a vadnutí brzd. Pokud to člověk nepřehání, službu udělají oboje, tady je to spíš o komfortu a ceně.
  Jakou z kapitol autor porušil, že si pořídil takovej fešnej look?

 14. #14 Fido 29. 1. 2015 - 11:52

  Pro Láďu Bláhu. Nebudu mluvit za všechny Kostky, protože nezávodní modely mne zas tak neberou, ale pokud jde o Racery, tak mají shodný prostor pro jezdce s KickBike Race Max, který dodržuje i Trojanka a vlastně skoro všechny závodní koloběžky. Tolerance +-1cm.
  Správně uvádíš, že stupátko je zkrácené a je to velmi dobře právě z důvodu zvětšení, a nikoli malého, tuhosti, která je ještě podpořena výztuhami. Asi nejlíp to lze podpořit tím, že si tu moji vyzkoušela velká část naší špičky a neměla k tuhosti výhrady a zároveň si pochvalovali prostor pro jezdce , který má asi nejluxusnější v celém závodním poli, protože jsem použil, po vzoru Alpa, krásný starý „vlašťovky“. Jinak kostka nic nezakrývá a tak veškeré rozměry (i  těch závodních modelů) jsou k nalezení na jejich webových stránkách v nákresu. Je to skoro u všech modelů. Kdyby to takto vedli všichni výrobci a prodejci, tak by se mnohem lehčeji porovnávali parametry a dělal by se jednodušeji jakýsi předvýběr před koupí.

 15. #15 Martin 29. 1. 2015 - 22:20

  Fajn článek!
  Ke kapitole „Masochismus koloběžný“ bych rád poznamenal, že do jisté míry pro takové myšlení mám pochopení – například mi kamarád cyklista-závodník říkal, že ať si oddělám (kovový) blatníky a stojánek, že je to zbytečný závaží navíc. Stejně tak jsem si místo Kickbike G4 Sport mohl koupit ten lehčí a dražší. Ale k čemu vlastně? Kdybych závodil, tak určitě. Jenže mně jde hlavně o to se projet a trochu si máknout, takže co na tom, že mám o 2 kg těžší koloběžku. Tak pojedu o trochu pomaleji, no 🙂

  Co se týče dotazu na střídání noh, tak se řadím do tábora „shovívavý úsměv“ 😉

 16. #16 Pavel Jan 31. 1. 2015 - 14:03

  Dobrej článek. „Chtěl bych se vrátit k větě: Nejprve si koupím levnou koloběžku za 1500 až 2000 kč a když mně to chytí, pořídím si pořádnej stroj“. Co nejdůrazněji varuji před takovýmto přístupem! Když to uděláte, tak právě toto rozhodnutí způsobí, že vás to nechytne. Těch Petrovo 50% bych zvednul alespoň na 80% a těch zbylejch 20% právě vyhodilo 2000, protože si půjdou koupit lepší kolobku. Protože jsem v okolí znám jako „notorický“ koloběžkář, byl jsem několikrát požádán o smontování právě zakoupené koloběžky. Žádná sláva, ale jednou se mi sevřelo srdce, (kolobka MASTER 20 – 16) protože jsem nevěřil, že je to možný. Ta koloběžka leží ve sklepě, paní chodí pěšky (já bych taky chodil pěšky) a 2800 kč je v nenávratnu.

 17. #17 Pavel Jan 31. 1. 2015 - 14:28

  Abych jenom nenadával: Dával jsem dohromady taky Mibo 16+16. Světlá výška 40mm, výška podlahy 60 mm – velice příjemná záležitost. Vy kteří nechcete moc investovat a stačila by vám menší kolobka a pokud nevážíte 100 kg, zkuste zauvažovat o koloběžce Bizon (16+12″), 3200 kč, výrobce ing. Petr Kulišťák.

 18. #18 Kuba 3. 2. 2015 - 12:29

  Ahojte, děkuji za hezký článek. Na kolobce jsem jezdil jako malý kluk a teď cca 20 let už ne. Dělal jsem na nejvyšší úrovni florbal a teď 4x týdně hraju tenis a hodně běhám.
  Bydlím v paneláku a každý víkend jezdíme 40 km za našima na chalupu. Takže kvůli skladování a přepravě jsem zvolil koupi koloběžky než kola.
  Navíc jsem se někde dočetl, že je to pro zdraví a regeneraci lepší volba než kolo.

  Jenže než jsem si přečetl tento článek a i další na Vašem webu, tak jsem si koloběžku už objednal. Po přečtení těchto článků před objednáním bych možná připlatil a koupil jinou.
  Ale už je na cestě a tak bych se rád zeptal, jestli by jste mi, jako úplnému začátečníkovi radili koloběžku vrátit a koupit jinou (jakou) – nebo nechat a až po najetí několika set km se rozhodnout co dál.

  Chci ji jako doplněk ke sportování. K tenisu a běhu. Plánuji najezdit týdně cca 100 – 200 km. Do práce to mám 20 km, tak pokud mě to chytne, tak možná vyměním volant za kolobku a najezdím pak daleko více.

  Objednal jsem si Mezeq new disk.

 19. #19 xpokor 3. 2. 2015 - 21:52

  Ze zakona je 14 dni na vraceni pokud jste objednal z eshopu asi bych uvazoval o necem mensim (K7) kdyz vas trapi preprava a skladovani

 20. #20 Pavel Jan 4. 2. 2015 - 12:27

  Kuba – Nechci Vám komplikovat život, ale: objednaná kolobka váží 11 kg, nášlapná výška 9,5 cm, krátký prostor pro jezdce. To bych radši koupil Kostku Hil 3. Je stejně velká, o dvě kila lehčí, dobrá ergonomie. Je asi o dva a půl tisícovky dražší, ale má podstatně lepší výbavu i zpracování. Další je Mibo express. K7 je dobrá, ale mě vadí zadní jen 12″ kolo. Na 100 až 200 km týdně to není. Zavolejte nebo napište P. Lindnerovi, nebo J. Horákovi (FIDO).

 21. #21 Miloš Tichý 4. 2. 2015 - 18:18

  Spíš pro zajímavost – i já jsem v počátku podlehl mámení ceny a koupil si Workera 20/16, tehdy ještě za přijatelnou cenu 2190 Kč včetně dopravy. Později jsem vyměnil většinu součástí, svařil a upravil rám a dodnes ho používám na výlety mimo cestu. Vlastně ho mám rád a od koloběhu mě neodradil. Ale spíš budu patřit do kategorie masochistů, kteří se rádi dřou. Mám doma už další dvě koloběžky od renomovaného výrobce a musím říct, že investice odpovídá míře radosti, kterou je schopna přinést. A přesto je to jen zlomek ceny nového kola. A pro autora – článek fajn, ale při dlouhé cestě ve sportovním tempu mě už záda bolet začínají.

 22. #22 VITR 4. 2. 2015 - 21:51

  Perfektní článek, když jsem před rokem kupoval 1. koloběžku, tak mi chyběl. Ale ke skládacím koloběžkám: mám Mastra 16+16 skládací a už jsem skládání mnohokrát využil, jistota v MHD, vlaku (složená v obalu jde bez problému dát v kupé na nosič jako běžný kufr), nebo když nejde koloběžku vzít do objektu (úřad, kostel atd) a nechcete ji zamykat venku. A nakonec i do toho auta se líp vejde, je to taková placka na dně kufru. Samozřejmě skládačka stojí něco navíc a taky je trochu těžší, ale já jsem ji už mockrát využil. V.

 23. #23 Gek 5. 2. 2015 - 14:19

  Dobrý den. Hezký článek, potřebný. Koloběžku mám přes rok, vše jsem se učil sám z webu a hlavně tak nějak za pochodu, respektive za odrazu. Začal jsem v pozdějším věku a tak to není o dálkách a mnoha kilometrech. Je to o udržení kondice a pohyblivosti a pohodě. Do letošního roku vyrážíme spolu s manželkou, které se koloběh také zalíbil. Tak se těšíme.
  Článek jistě bude mít pokračování a tam bych docela uvítal zmínku o nástavcích na řidítka, tzv. rohy. Sam mám doma sbírku rohů než jsem našel to o čem si myslím, že je dobré. Jedny rohy jsem dal na novou Kostku pro ženu, tak mám ve sbírce o jedny méně. Přesto si rád přečtu názory zkušených.
  Díky. Gek

 24. #24 Kuba 6. 2. 2015 - 11:43

  Děkuji za názory 🙂
  Už si ji nechám, těším se na ni a nechce se mi čekat na nějakou jinou. Už jsem ji včera vyzkoušel a jsem spokojený. 😛
  A jak říkám, pokud mě to chytne, tak si koupím už lepší a tuhle nechám manželce. Jí to na tu vyjížďku 2x za měsíc bude stačit. 😛

 25. #25 Thomas 8. 2. 2015 - 13:22

  To já bych své ženě nikdy neudělal. 🙂

 26. #26 Pavel Jan 8. 2. 2015 - 17:21

  #25 Thomas – dobrý. A pak že na světě není sranda.

 27. #27 Martin Vychodil 11. 2. 2015 - 14:04

  Co se týče tématu „Ubrzdím to?“. Včka ubrzdí koloběžku v malých rychlostech, vhodné tak do města, stačí delší kopec a můžete se jít klouzat, protože se zahřejí a nebrzdí, kotouč bude vždy lepší v jakémkoliv ohledu, nevadí jim špína, prach, snadná údržba a co se brzdné síly týče, nenahradí je Včka. A že to nepoužívají závodníci, proč? Protože oni závodí, nemají v smyslu brzdit, maximálně přibržďovat do prudké zatáčky, a jsou o něco lehčí než sestava kotoučové brzdy, rozhodně je nemají proto, že je to dostačující.

 28. #28 Lindner Petr 11. 2. 2015 - 15:22

  Martin Vychodil: Proč tedy 95 % koloběžkářů jezdí s Véčkama? To jsou všichni sebevrazi? Tenhle web fakt nečtou pitomci, nesnažte se jim namluvit nesmysly. Díky! 🙂

 29. #29 Martin Vychodil 11. 2. 2015 - 16:26

  Protože za 1. ne většina modelů nabízí kotoučové brzdy a už vůbec ne například pro městský provoz. Za 2. cena, ano, hodně lidí kouká hodně na cenu. Za 3. si myslí, že se jedná o složitou část, se kterou nechtějí mít nic společného.

 30. #30 Srna 11. 2. 2015 - 16:27

  Souhlas s Martin Vychodil. Kapitola o brzdách je více než zavádějící. Nesmysly tu šíří někdo úplně jiný.

 31. #31 Ondřej M 11. 2. 2015 - 16:48

  Mám koloběžku jak z kotoučema, tak i z klasickou brzdou. Je pravda, že kotouče brzdí líp, ale na druhou stranu véčka svoji práci zastanou také a na běžné ježdění bohatě stačí a to i z větších kopců. To už je nebezpečnější silně brzdění kotouč na malém průměru kola, pod 20 palců bych kotouče necpal.

 32. #32 Arnost905 11. 2. 2015 - 19:22

  Teda když už se tu hádáte o brzdách, tak do těchto malých průměrů bych dal místo véček maximálně bubnovky. Ale zajímá mě jiná věc, a to výběr koloběžky. Můj leháč všude vláčet nejde, že. Bylo mi řečeno, že stejně jsou potřeba 2 koloběžky, malá 12/12 na cestování vlakem a poflakování ve městě, a pak střední až velká od 16/16, 20/16 atd. na výlety apod. Kterou mám začít pro ty základy, když jsem ke kolobce nepřičichl v dětství? Malá K-bike K5 nebo rovnou větší třeba Kostka Hill fun? Na rovině nebydlím a měřím 191cm a metrák živé váhy 🙂 Máte někdo doporučení prosím Vás?

 33. #33 Gryllus 12. 2. 2015 - 09:46

  Dobrý den,
  přidávám pár postřehů z perspektivy postarší, nijak zvlášť obratné ženské, která využívá koloběžku v kombinaci s vlakem a metrem coby prostředek k zpříjemnění cest po Praze do práce a z práce (a shození nějakého toho kila). Pořídila jsem si na to Yedoo Ox New (…já vím … ale těch 8.5 kila není zas tak hrozných, a v pohodě na tom zvládám i betonku, která ještě pamatuje Státní statek Praha).:Přece jen nejméně v jednom bodě se od většiny přítomných adrenalinových mládenců liším v tom, že VELMI oceňuji prostorné stupátko, díky kterému dokonce ani mně nečinilo potíže naučit se střídat nohy skokem při jízdě do mírného kopce. A pokud jde o to, že prostor pro obě nohy člověk vlastně neužije … ono jak kde, na 1.5 km hladkého sjezdu z Jarova do Hrdlořez se to dost hodí :-).. Beru kolobku čistě jako zábavné a skladné přibližovadlo, na kterém mi projde, když se v centru uchyluju na chodník, neb se bojím do pražského provozu – na výlety po krajině mám kolo.

 34. #34 Kiti 14. 2. 2015 - 14:54

  Průřez 3 stroji pokročilého hobíka :-):
  1. a startovací: Yedoo Mezeq Disc s původním tvarem rámu: s košíkem na řídítkách ideál na nákupy a městské pojížďky, výborná věc pro pojížďky v lesích a lukách, v zimě si poradí i s menším blátem a sněhovým popraškem, trasy kolem 60 km žádný problém, mnoho celodenních výletů přežitých ve zdraví. Na venkově se skutečně užije a slouží i jako posilovací stroj před nástupem na jarní sezónu na velké koloběžce, protože pak vám to pojede samo 🙂
  2. a oblíbený: Mibo Geroy: skvělý koráb a tančík na celodenní výlety, neskutečně stabilní a bezpečný ve sjezdu (kde kostkaři padají, mibař se směje), ideální dopravní prostředek i do práce, stylovka pro dámu v kostýmu i v mini, výborné kovové blatníky, váha není o tolik vyšší. Nedám na něho dopustit, geometrie mi sedla nejlépe (175 cm/63 kg) a  poměr cena výkon považuji za skvělý, ve městě není problém, stokilometrový výlet po většině terénů je v pohodě i pro seniory. Považuji za neprávem opomíjený stroj s nejlepším poměrem cena výkon. Manžel má RaceK a nedá dopustit na berany :-).
  3. a zatím poslední: Kostka Racer v základní verzi: závodní ambice nemám, lehká silnička se ale hodí vždy a přiznejme si, v bílé barvě vypadá famózně. Líbí se mi relativně dlouhé stupátko, rám mi nepruží, což mi u předchozích Kostek vadilo, nizoučký nášlap je také bomba, někdy i nechtěně. Musím pochopitelně více hlídat kvalitu povrchu, po kterém jedu. Zde se ještě trochu sžíváme, protože jsem jako blatníkářka nebyla zvyklá tak často prát , nejspíš vzhled pokazím nějakým blatníkovým bastlem.
  Proč nemám Fina,BCS atd.: U Kick bike se mi zdálo krátké stupátko a vyšší nášlap i když jsem po ní popravdě pokukovala jako po 1. možnosti, BCS jsem odpískala jako poslední pro složitější cestu k získání, vyšší cenu a rám se mi zdál kratší než u Kostkovic Racera. Ale jsou nádherné, Italové laky umí, co dodat…
  Tolik názor průměrné koloběžkyně. Jsem jen hobík, nemám závodní ambice, jsem pohodářka vychutnávající si kochání se krajinou, baví mě na koloběžce v jakémkoliv počasí posouvat své výkony a otužilost, koloběžky miluji a propaguji kudy chodím :-).
  Pokud sem zabloudí kdokoliv, kdo se teprve rozmýšlí, neváhejte a jděte do toho. Půjčujte a testujte různé typy různých značek, a koloběžku, co vám sedne, kupte. Až objevíte stejně jako my ostatní úžasný fyzický i psychický přínos, stejně nezůstanete u jedné. Ani já neslibuji, že jsem na konci cesty, jen občas přikoupíme hák ke stropu garáže :-).

 35. #35 Laďa 17. 2. 2015 - 10:34

  Ho,hó, s 3 kolobkami jsi už Kiti minimálně poloprofík. Já když ujedu /na Racerovi/ v tahu 40 km, tak už si připadám, jak king :-). 60 km na 12 kg Mezkovi s proklatě vysokým nášlapem bych dobrovolně nedal. Kolik najezdíš za rok? Při Tvé zmínce o hrdinném Mibu jsem si chtěl osvěžit paměť na stránkách výrobce a koukal jsem, že se Geroy již nevyrábí a je nahrazen modelem Malaga. Ten mi s udávanou váhou 11,1 kg, ale přijde stále dost těžký. Cenově srovnatelný Kostkovic Tour je o 2 kg lehčí a dnes už i levnější. To jen jako osobní poznámka od fanouška Kostky :-).

 36. #36 Cvok 23. 2. 2015 - 12:30

  Brej. Přesně tenhle článek sem potřebovala! Super shrnutí, dostačující informace, což já, jako koloběžkou zatím nepolíbená, vítám. Moc díky za článek. Ted bojuju s tím, JAKOU koloběžku koupit. Někde si pečtu, že „Yedoo úplně nejvíc supe nejlepší“ a v jiným odkazu “ ..hlavně ne Yedoo.“ Tak teď babo raď. Docela se mi líbí kolobrndy.cz od pana Kulištáka, ale já sem holka, vybírám spí očima, co si budem namlouvat, že. Nemohla bych si nějakýho větrem ošlehanýho koloběžkáře pučit do mailu? Ráda bych kozultaci.

 37. #37 Fido 24. 2. 2015 - 15:35

  Piš to sem!

 38. #38 Laďa 24. 2. 2015 - 17:19

  … my tu před sebou nic tajíme, tak se neostejchej :-). Akorát nevím, jak je to s onou „ošlehaností větrem“. Já teda přes zimu ani trh.

 39. #39 zdenek 25. 2. 2015 - 15:16

  Nabízím pohled koloběžce z kategorie 50 +, který zatoužil po vyšším levelu, jímž je nepochybně velká koloběžka.
  Kompletní nabídka na jednom místě mě přivedla do prodejny pana Juna v Plzni. Vyzkoušel jsem a prohlédl si řadu strojů a při tom zažil ojedinělý pocit, kdy jak kupující, tak prodávající si to opravdu užívají!
  Kostka Racer – původně můj favorit č.1.
  Pro mě nejhezčí koloběžka na trhu, ve skutečnosti ještě krásnější, než na obrázcích eshopů. Stroj na kvalitní asfalt. Tam, bohužel ale jenom tam. Ostatní povrchy nemilosrdně ničí spodek a jízda už není příjemná. Mým potřebám vůbec nevyhovoval a s těžkým srdcem jsem ho odložil.
  Mibo Malaga – letošní novinka u které mám pocit, že typická mibácká hranatost a špičatost (nic ve zlém, pane Michálku) se opticky malinko zaoblila a moc jí to sluší. Křižník, na němž proplujete cestou i necestou důstojně a elegantně. Ze stroje čiší kvalita, solidnost a pohodlí. Na expedice a dálky těžko hledat vhodnější.
  Race Max – tvrdá žiletka, závodníkem snadno a rychle. Na rozdíl od Racera je možné využít univerzálnost rámu a změnit závoďáka na treka jiným osazením. Ale ten rám je oproti oceláku G4
  lehčí jen o 600gr avšak dražší o 3000,-
  G 4 – asi tušíte, vítěz na konec.
  Mé obavy z vyššího nášlapu a menšího zadního kolečka, spolu s vyšší váhou zmizely hned při testovací jízdě. Během následujících zatím cca 200 km, se mi potvrzuje správnost volby. Cyklostezky, parkové cesty, polňačka, lesní pěšina, všude obstála. Odstraněním blatníku, stojánku,
  a výměnou představce a řidítek za lepší, klesla váha o víc než 1 kg. Vyzkoušel jsem i změnu trekových plášťů za silniční. Koloběžka jede jako z praku. Tedy dokud Pán může 🙂

  Tak si trhněte a třeba se někde naše cesty zkříží!

 40. #40 Fido 25. 2. 2015 - 21:08

  Tak takhle nějak to má vypadat. Přijet s nějakou představou, vidět, VYZKOUŠET!!!, podebatovat s někým, kdo tomu hoví a  poopravit, či zesouladit své představy (priority, hlavně s ohledem na povrch, kde chci, případně potřebuju jezdit), odjet spokojen.

 41. #41 Aleš 26. 2. 2015 - 08:47

  zdenek „Odstraněním blatníku, stojánku,
  a výměnou představce a řidítek za lepší, klesla váha o víc než 1 kg.“ koukam, kazdy to resi jinak, ja mam BCS, krasna italka a resim opacny problem, jak jen tam dostat ten zadni blatnik, abych nebyl po kazde jizde ve vlhku a desti nahozeny od kotniku az po hlavu 🙂

 42. #42 Michal 26. 2. 2015 - 10:15

  Zdravím

  Chválím web stránky i recenze. Pro začátečníka učiněný ráj informací. Proběhne v dohledné době test koloběžek morxes? Nové koloběžky morxes se mi líbí designově nejvíc, ale protože se jedná o nového výrobce tak jenom přece bych si nerad koupil koloběžku s nevychytanými mouchami. Díky za odpověď.

 43. #43 zdenek 26. 2. 2015 - 11:47

  Uchopil jsem koloběžku a vstoupil na domácí váhu. Poté se zvážil bez ní. Rozdíl činil 8,4 kg.
  Místo zadního blatníku važuju o něčem takovém: http://www.kupkolo.cz/blatnik-na-odpruzene-vidlice-sencillo-not-eat-mud_z97597/

 44. #44 Lindner Petr 26. 2. 2015 - 16:01

  zdenek: Mám obavy, že to bůhvíjakou účinost mít nebude 🙁

 45. #45 Laďa 26. 2. 2015 - 16:41

  Značku Morxes jsem, Michale, neznal a přitom sídlí jen kousek od Olomouce. Až se oteplí, tak se tam nejspíš zajedu podívat. Ovšem / nemohu si odpustit poznámečku/ nejlevnější kolobka za 14500? Dost sebevědomé :-).

 46. #46 zdenek 26. 2. 2015 - 17:34

  Lindner Petr:

  Musím to promyslet, líbí se mi na tom, že plechový blatník je nahrazen lehkým materiálem, který
  se dá přistříhnout na míru a přichytit pásky. jestli to půjde, uvidíme, uvidíme 🙂

 47. #47 Michal 26. 2. 2015 - 20:52

  Laďa

  Tak představením firmy mám už jasno, sledoval jsem jiné web stránky p. Pechra a tuning koloběžek. Já mám nejblíž koleběžkarnu v Ova, takže při šetřím do prasátka:-), a pojede se zkoušet a nakupovat.

 48. #48 Pavel Jan 26. 2. 2015 - 21:04

  #36 Cvok – “ Tak teď babo raď „. – Já jsem ta baba, která ti poradí: Yedoo nebrat, váha 11kg, podlaha 9,5 cm, krátký prostor pro jezdce. Můj typ je Kostka Twenty 3 Alivio, cca 8500,-

 49. #49 David Eli 27. 2. 2015 - 18:45

  Dobrý den, dík za poučný článek pro nás začínající koloběžkaře.
  Uvažuju, že si pořídím svojí první koloběžku, ale nevím o žádné půjčovně v okolí nebo zásobenější prodéjně kde by si člověk zkusil co by mu vyhovovalo. Jsem takový drobeček 205cm a 140kg. Už jsem se tak trochu poptal a v Mibu i u Kostky mi doporučili modeli 26/20. Nejsem příznivec žádneho terenního ježdění, vždyť defekt lze chytit i na asfaltu. A tak bych se rád zeptal zkušených matadorů jak si správně vybrat koloběžku. Už jsem pochopil, že budu investovet 8000+ a proto bych si chtěl vybrat správně. Určitě si nebudu kupovat koloběžku v e-shopu, ale pojedu si jí nejdřív zkusit, a proto bych rád věděl co je při výběru koloběžky důležité. Jestli vyšší tuhost, nebo nižší váha. Chtěl bych na kolobce jezdit do práce 8,5km a odpoledne se projet s psem po okolí ať se řádně vyběhá.

 50. #50 Laďa 27. 2. 2015 - 18:45

  Pavel
  Radíš dobře „babo“, cena přiměřená, úzké náboje, kvalitní komponenty a zpracování, pro jízdu po asfaltu bych nechal nahodit Kojaky a mírně tak snížil světlost. /Ono těžko nedoporučit Kostku, když si na něm našinec spokojeně trhá levou zadní :-)/

 51. #51 zdenek 28. 2. 2015 - 16:12

  David Eli: Nejdřív zkoušet, možná i se psem 🙂 To většinou hodně napoví. Tuhost je důležitá pro sportovce, ti však neřeší pohodlí. Váhu lze dodatečně vždycky snižovat. Odborník na místě by měl mít trpělivost, tak se ptejte! Volba bude ale na vás.

 52. #52 Kiti 2. 3. 2015 - 22:16

  Pro Zdenek #43 a ostatní: Blatník velmi zajímavý, jestli pan Lindner nebo kdokoliv otestuje, děkuji předem.
  Pro Laďa #35: přehled o km/rok nemám,eviduje mi to manžel v xls :-), ale pár táců ročně to bude, já to jen hlásím a neřeším. Zima letos žádná není, jezdit se dá permanentně, mám to do práce tam a zpět „po krátké“ necelých 10 km, proto chvála tančíků.
  Ohledně značek je to individuální, lidé jsou různé, nelze mít 1 stroj na vše, na obranu yedoočkářů mohu jen konstatovat, že kamarádky mají City a drandí déle a víc než já. No a kdo by měl s těžkým strojem problém,může vytunit např.:
  https://www.youtube.com/watch?v=GZfzUBOK_7o&list=PLC371E2C49A0C09BB
  nebo
  https://www.youtube.com/watch?v=CDafMzo4HO8&list=PLC371E2C49A0C09BB&index=4
  omlouvám se,ale to nešlo 😀

 53. #53 Lindner Petr 2. 3. 2015 - 22:54

  Blatníček se testovat nebude, protože jsem za prvé nabeton přesvědčen o tom, že vzadu je k ničemu a za druhé kus plastu za 270 Kč, to se mi zdá poněkud drahé… 🙂

 54. #54 Laďa 3. 3. 2015 - 09:34

  Kiti, dík za tipy na tuning :-). Já jsem za loňský rok ujel necelou bídnou tisícovku, tak mě zajímalo, kolik bych musel najezdit, abych zvládnoul na Jedu dojet dál než do nejbližší osvěžovny. No, ale když je manžel tajnůstkář v xls, tak se to holt nedozvím :-).

 55. #55 Cvok 10. 3. 2015 - 11:50

  Cvok je zpět a děkuje všem babám za rady :)) Minulejch 14 dní jsem věnovala téměř všechen svůj volnej čas studováním koloběžek. Nu a došla sem k názoru, že pro Cvoka bude nejvhodnější Kostka Tour 3. A červená! 🙂 Mě se prostě líbí moc a i ty parametry mi přijdou oukej. Co? 🙂

 56. #56 Laďa 10. 3. 2015 - 16:15

  Já Ti, Cvoku, volbu schvaluji :-), budeš spokojená. Větší přední kolo každopádně přidá pohodlí, stabilitu ve sjezdech. Kdo nějak extra neřeší skladnost ,tak dává většinou přednost větším kolům.

 57. #57 Aleš 11. 3. 2015 - 07:34

  a pokud jeste vahas, tak se zajdi podivat koncem brezna na vystavu kol do prazskych Letnan, loni mela kostka stanek i na parkovisti a kolobezky bylo mozno otestovat a co si pamatuji, tak mibo atd… tam bylo taky

 58. #58 Honza175 13. 3. 2015 - 14:23

  Moc pěkný článek. Děkuji. Považuju se stále za začátečníka, ale koloběh mě chytil již minulou sezónu pevnýma rukama a už mě asi hned tak nepustí. Takových noviců jako já je všude asi hromada. No, já mám jedno specifikum. Měřím 195cm a v současné době vážím 175 kg. Když to počasí dovolí ztrestávám svou černou Tourku s tovární nosností 150kg. Já z ní hravě dělám „závodní speciál“ 🙂 Rám je neskutečný, pod mou vahou se jen lehce se prohne a drží jak má. Můj hlavní sport a zájem je vzpírání a silácký trénink. Koloběh naprosto neskutečně a dokonale uvolňuje, opravuje a léčí problémy se spodními zády. Navíc čistí hlavu a konečně mám nějakou rozumnou outdoorovou zábavu, kterou můžu provozovat se svou o 110 kilogramů lehčí partnerkou. (Taky má Tourku reflexně zelenou :-)) Na kole se se mnou vysloveně nudila, ale koloběžka to je jiná. Jen jsem chtěl dodat odvahy těm „trochu“ větším a objemnějším. Koloběh je bezva!

 59. #59 Laďa 13. 3. 2015 - 16:58

  Honzo, jestli odveze v pohodě Kostka Tvých 175, tak je to pro něj výborná reklama. Domnívám se, že větší Rambo na jeho kolobce u nás / a nejen u nás/ nejezdí. O těch zádech máš naprostou pravdu, to je velký plus koloběhu.

 60. #60 Jakub 15. 3. 2015 - 01:00

  Jezdím od prosince na yedoo city new každý den do práce cca 4 km tam do kopečka a zpátky z kopečka .

  zaujala mě designem a cenou , chtěl jsem původně kostku ale na tu jsem v té chvíli neměl a už jsem nechtěl jezdit přeplněnou MHD

  no už byla mírně jetá jako předváděcí kus měla osmi ikdyž výrobce tvrdil že je jen škráblý rám .

  jinak z koloběžky jsem byl nadšený jela opravdu rychle a na volnoběh celkem dlouho a brzdy byly ostrý na mojí váhu cca 57 kilo ..navíc s tím byla opravdu zábava ject , jelo to i na zasněženým chodníku

  při prvním jízdě jsem zjistil že nejdou sjíždět obrubníky jako na kole ani najíždět 🙂 naštěstí tu máme ve městě na chodníku i cyklostezky a pěkný nájezdy

  jinak mi začli vadit ty osmi při rychlejších sjezdech , docela to házelo

  pak jsem si všiml zvláštní věci o který jsem nevěděl jestli je to dobře nebo špatně a to je pružení rámu

  když jsem jel svižně cítil jsem jak to se mnou pracuje ,ale pořád jsem jel rychle , až tady jsem se dočetl že by rám neměl pružit .

  navíc jsem se na bike foru dočetl že yedoo velkou kvalitou neoplývá i jeden autor tu psal že se jejich stánku vyhl obloukem .

  nicméně já jsem s koloběžkou zatím spokojenej na to dojíždění do práce , plánoval jsem i kolo ale jak tak čtu na tý koloběžce se člověk víc namaká a já chodím běhat ,takže v rámci tréninku mi ta kolobka sedí víc

  ale začínaj mi vadit ty osmi už to nejede na volnoběh tak pěkně

  líbila se mi od mrázka ta kosmická koloběžka ale nevím jak bych jí zamykal skrz ten rám

  po přečtění tohodle článku jsem se utvrdil v kostce 20*20

  dále se mi líbil hliníkový kickbike race max ale do práce a na nákupy by to asi nebylo OK protože mimo město si radši zaběhám

  to mibo by se mi taky líbilo akorát neskládací a bez těch beranů a blatníků

  muj strop by byl asi kolem těch 10 000 asi obejdu obchody

 61. #61 Laďa 16. 3. 2015 - 10:02

  Jakube. Kola na Jedu by Ti možná někdo vycentroval, ale od obyčejných /jednostěnných/ ráfků bych si obecně moc nesliboval. Taky lisované plechové náboje nezajistí hladký chod. Osazení prostě odpovídá pořizovací ceně. Kolobku od Mrázka by /podle mého/ nebyl problém zamykat – delší lanko /řetěz/ zámku by muselo procházet vnitřkem předního kola a přes rám. S plánovaným rozpočtem si určitě vybereš :-).

 62. #62 Pavel Jan 17. 3. 2015 - 11:31

  #60 Jakub Můj typ je Kostka Twenty Alivio za 8500,-. Za zbytek si kup blatníky, světla, které (pokud jak píšeš jezdíš i v zimě) jistě oceníš. Pak už zbejvá jen hodit nohy na stůl a zapálit si doutník.

 63. #63 Jakub 17. 3. 2015 - 15:20

  na twenty jsem koukal ta se mi líbí možná jen zkusit jiný řídítka jako jsou na tour , blatníky jsou ošklivý 🙂 světlo mám spíš zbytek investuju do kvalitního zámku nebo helmy a v dešti už jsem jel a to oblečení vždycky uschlo na kamnech 🙂 ještě se mi líbí ty pláště kojak jen nevím jak v zimě na zimu bych asi přezul na normální s nějakým vzorkem

  já jezdím jen po asfaltu

  ta kostka by měla jít parádně zamykat za rám přes tu škvíru ve stupátku , prohlížel jsem si to v obchodě ..lankovej zámek odmítám jen nějakej monstrozní abus nebo něco podobnýho

  ještě teda zvažuju i kolo jako rezervu to jsem vlastně chtěl i před koloběžkou nějaký crossový jednoduchý , uvažoval jsem i o singlespeedu

  ale koloběžka se mi líbí že člověk na krátkou vzdálenost může trénovat i fyzičku navíc je na tom příjemný ject jak je člověk víc v kontaktu s tou zemí

 64. #64 Jakub 17. 3. 2015 - 16:28

  a kdybych vydržel trochu dýl šetřit tak bych chtěl tu vytuněnou sixteenku ta je boží

 65. #65 Laďa 18. 3. 2015 - 10:20

  Jakube. Ve firemní prodejně FAB jsem si koupil tvrzený kus řetězu, prodají Ti k němu i textilní návlek. Když si k tomu přikoupíš slušný visací zámek, tak by si zloděj musel přivézt rozbrušovačku nebo hydraulický kleště :-).

 66. #66 Jakub 18. 3. 2015 - 17:37

  díky za nápad proštuduju to

 67. #67 Aleš 19. 3. 2015 - 09:10

  to same treba u firmy Tokoz, koupi se tam kus poctiveho retezu s textilnim navlekem a zamek, sice vetsi vaha oproti lanku, ale zase vetsi odolnost

 68. #68 Jakub 23. 3. 2015 - 20:04

  tak jsem dnes vyzkoušel pár kolobežek

  kostka tour 3

  kostka hill twenty 20*20

  mibo (crazy 16*16 , royal 20*20)

  a kickbike racemax 20

  oproti yedoo city jsou to rychlíci , zvlášt ta tourka 3

  kostka víc pružila mibo bylo pěkně tvrdý až to byl nezvyk

  jen mi neseděli bmx řídítka , zbytek by šel doladit

  na racemax 20 jsem byl opatrnej ale paráda lehoučkej stroj a nášlap slušnej …

  kdybych si měl z fleku něco koupit na rychlou jízdu po městě tak to bude kostka tour 3

  jen snížit a zkrátit představec ,protože mi nejvíc sedli řídítka

  ostatní bych si musel ještě jednou vyzkoušet a nejspíš s jinými říditky ne bmx nebo by se museli upravit

  u racemaxe bych asi jen zkrátil představec …

 69. #69 Pavlína 27. 3. 2015 - 18:26

  Taky jsem začínala na Yedoo, konkrétně City (starší verze) Loňskou sezónu jsem na ní strávila dá se říct celou.Vysoký nášlap jsem neřešila, protože jsem o něm ani nevěděla, že by to mohlo mít nějaký ten nekalý vliv na jízdu :o)) A taky dobře! Já si celou dobu říkala, že se prostě musím naučit makat a že je to celé o tom.
  A naučila! Střídání levé/pravé mám v malíku – seskavování, přesmýknutím nohy, není problém. Dokonce, a na to jsem fakt pyšná, dala jsem i sice kratší, ale zato hodně prudký kopec střídáním vždy po 1 přešlapu.
  Takže neposkvrněná, nepolíbená, pouze nastudováno z netu, že Yedoo je dostačující (dle recenzí, kupována 2013), jsem vypilovala svou jízdu na malé kolobrndě skoro do dokonalosti.

  No, a teď už jsem připravena na pořádný kočár. A chystám se reovnou na 26/20. Mýmu oku nejvíce lahodila Kostka Trip Speed. Strašně se mi líbí ten konstrukční blatník. Už jsem si předstvovala jak si na něj sem-tam posadím i sedací partii nebo tam nechám odpočívat nožku.
  Ale po získání různých kontaktů a pídění se, jestli ona bude ta pravá, kde jedni mě odrazovali (ať už to bylo, jestli nepotřebuju přece jen o něco menší – měřím 165cm a prcek si moc nepřijdu), 2. přikyvovali….. zakoukala jsem se do jiné krásky:
  http://www.kolobezky-pro-dospele.cz/products/kolobezka-kickbike-cruise-max-20-bila-doprava-zdarma/
  Mám ráda retro! Jsem ženská a vybírám hlavně očima a tohle byla láska a dokonce i recenze jsou pochvalné, třeba tady:
  http://www.cyklostezka-jizera.cz/wp-content/uploads/2014/12/kolobezky-test.pdf
  Příští týden jdu na zkušební jízdu, mimo jiné G4, Mibo-Malagu, Kostku. Ještě mě zaujal i retro Morxes (taky retro:))
  Tak jsem zvědavá, jak test dopadne…

  Projel jste se někdo z Vás na Kickbike Cruise Max?

 70. #70 Laďa 30. 3. 2015 - 10:54

  Pavlíno. Taky jsem zvědavý, co vybereš :-). Se 165 cm nemůžeš mít žádný problém.

 71. #71 Pavlína 1. 4. 2015 - 23:16

  Tak dnes jsem byla na testovacích jízdách – a jak to dopadlo?
  Jako první jsem si šla samozřejmě vyzkoušet Cruise. Až mě překvapilo, jak mi padnul na 1. dojem, co jsem ho uchopila. Řídítka, strašně pohodlná, ta mě překvapila nejvíc, jak skvěle padla do rukou – měla jsem z nich největší strach. A ta balonová kola, naprosto super, s něma vám každý povrch přijde hladký….
  Zkoušela jsem i další. Mastra, Express – ty byly taky fajn, ale můj plán je přeci jen větší kolobka.
  Co mi fakt nesedlo, byla Malaga, působila na mě moc tvrdě a v prostoru pro jezdce jsem se moc necítila, připadalo mi, jako bych měla příliš místa, všechno mi připadalo strašně moc daleko a váhu jako bych měla jen na řidítkách…
  Takže jsem se rozhodla pro Cruise Maxe. Bude mi dovežen ve smetanové barvě, protože, když retro, tak i barevně 🙂

 72. #72 Laďa 2. 4. 2015 - 11:15

  Pavlo a co Kostka, ten do užšího finále nepostoupil? Jinak, Tvůj dojem z řidítek je i pro mě překvápko. Začínám chápat lidi, co používají na kolobce „vlaštovky“.

 73. #73 Pavlína 2. 4. 2015 - 18:07

  Kostka byla k dispozici pouze UNI, ale ta starší verze, takže menší kola než jsem chtěla, připadala jsem si na ni podobně jako na Yedůůůvce. Větší jse bohužel nezkoušela a ani už raději zkoušet nebudu. Cruise mě sedl jak do ruk tak na našlápnutí, prostě mi tak nějak sedl velikostně a opticky přitom působil menší než jiné koloběžky s 26/20 koly, balonové pneu byly velice příjemné – taková pěkná stabilní jízda… a ty řidítka mě fakt překvapily, z obrázků jsem měla pocit, že jsou ohromná a budu mít tak nějak divně „vylomené ruce“. Ale vůbec to tak vážně není, řidítka padnou do ruk strašně přirozeně jako kdyby to tak správně mělo být a když jsem pak přestoupila na jinou kolobku, cítila jsem jak spostu váhy dávám do řidítek, čím rovnější, tím to bylo pro mě horší. Když o tom tak přemýšlím, tak i na kole, které užívám nejčastěj a nejlépe se mi na něm jezdí, mám mírně vlaštovková řidítka.

  Příští týden dorazí Cruise, tak pak, až dám delší trasu a taky až se umodří to prokleté počasí, dám vědět, jak jsem spokojená s jízdou, pocity a tak…

 74. #74 Pavlína 2. 4. 2015 - 18:15

  Ještě jedna věc, určitě nechci hanit Malagu, ale můj dojem byl, že na zběsilou jízdu OK. Já měřím 165cm a tak nějak jsem byla více položenější, jako závodník, což jsem nechtěl. Já si chci jízdu užít, nepotřebuju jet honem-honem, pro mě je důležitější takovej ten komfort – na pohodu 🙂 a u Cruise jsem ten pocit měla. I Martin komár, když mě sledoval, jak na které koloběžce jedu, jaké mám držení těla, řekl, že s Cruisem jsem nejvíce sžitá, že mně nejlépe sedne.
  Jinak Malaga byla hodně rychlá, to zase ano 🙂

 75. #75 evik 18. 4. 2015 - 14:01

  A co kolena? Nedostanou při jízdě na kolobezce zabrat? Mě teda občas vypovídají poslušnost,tak z toho mám trochu obavy. S kolobezkou nemám žádné zkušenosti,max. z dětství,ale líbí se mi to moc.Rada bych si nějakou poridila,ale bydlíme na vesnici pod Beskydami – takze samy kopec a vymoly…má to vůbec v tomhle prostředí cenu,nebo mám radši ušetřit 5000 a velké zklamání a zustat u kola?

 76. #76 Lindner Petr 19. 4. 2015 - 18:23

  S těmi koleny je to velmi individuální – mně osobně třeba kolena na koloběžce poslouchají na jedničku, mnohem víc trpí na kole nebo na jednokolce. Ale slyšel jsem pár (čili dva :-)) koloběžkářů, kteří si na kolena stěžovali…

 77. #77 Štěpán 19. 4. 2015 - 21:21

  evík:
  Já mám obě kolena po operaci, levé dokonce po čtyřech a naprosto bez potíží.
  Nijak je nešetřím, jezdím cestou necestou, i skáču a tak..

 78. #78 Laďa 20. 4. 2015 - 16:04

  evik a kolena. Bude záležet i na technice odrazu. Závodní „dupání“ /čapí krok/, kdy jde koleno před odrazem hódně vysoko, dá kolenům asi víc zabrat než pohodová jízda bez agresivního odrazu. Něco udělá i obuv /tlumivost/, výška nášlapu … Za sebe /letos 58 roků/ bych řekl, že bys při turistickém pojetí neměla mít s koleny problémy, ale může se objevit třeba nepříjemný pocit v oblasti kyčelního kloubu nebo Ti nesedne něco jiného. Jak už bylo řečeno – bez vyzkoušení nelze. Kopcovitý terén může být, zvlášť pro začátečníka, otravný. Zkus si vytipovat třeba nějaký okruh,který bys chtěla na koloběžce jezdit. Pokud ho zvládneš v pohodě na kole, pak ho dáš i na kolobce. Jestli, ale musíš na kole řadit lehké až nejlehčí převody, pak budeš muset v takových úcecích kolobku nejspíš tlačit a to se Ti moc líbit asi nebude.

 79. #79 Cvok 29. 4. 2015 - 15:57

  Cvok je tu zas a má problém 🙁 Vnitřní strany lýtek mám celý modřinovatý a potlučený, páč prostě při každým odrazu o něco brnknu. Když zkouším šířeji rozkročit a tak se odrážet, tak mi to za chvíli přijde nepohodlný a vracím se zpět do původní pozice. Jako. sem z toho celá na větvi a nešťastná, páč koloběžení mě ba ale ty votlučený nohy.. :(( S pozdravem Nešťastnej Cvok.

 80. #80 Kiti 30. 4. 2015 - 08:28

  Pro Cvok 29.4.15: Proboha a o co? Pokud do strany trčí nějaká odrazka či blikátko,dát pryč. Pochopila bych to při stroji 28×28, což nyní začínají používat pánové u nás doma, ale je to vždy otázka změny a zvyku. Jde o Kostka Tour 3 nebo jaký stroj tehdy zvítězil ve výběru?
  Nevím, kolik sem nyní ještě chodí čtenářů, osobně bych doporučovala se nepoddávat a dupat dál, nenosit kraťasy a pro začátek zvolit třeba i nějaké podkolenky, kam bych vložila z vnitřní strany pruh jakékoliv použitelného „tlumicího materiálu“, časem se to vyhodí a není třeba hned šít speciální kalhoty i když je to možná díra v trhu: cyklisté mají plenu v rozkroku, my si vypolstrujeme lýtka a kotníky :-). Berme to jako součást adrenalinu, už se mi také podařilo si jeden kotník pěkně zinknout (a stejně jsem s ním musela dojet a pak jsem prostě nějaký čas nemohla ani moc chodit – pomohla mast Traumeel)…
  Hlavu vzhůru a pěkné jaro na kolobce! Držím palce.

 81. #81 Laďa 30. 4. 2015 - 10:06

  Pro šťastného Cvoka. Pokud je situace skutečně dramatická, pak jsou řešením chrániče. Buď improvizace nebo koupit hotovku 🙂 – např. zde http://www.dookie.cz/nohou/c-1246/. Já mám občas problém, že brnknu kotníkem. Tak jsem teda koupil chrániče kotníků, z těch jsem odstřihnul zbytečný balast a to co zbylo /kus tvarovaného plastu obšitého látkou/ vkládám na kotník a fixuji kompresní podkolenkou. Ostatně, kompresní podkolenky můžu pro koloběh vřele doporučit – zakryjí, co nemá být vidět, můžeš jezdit v kraťasech, zpevníš lejtka a ještě vypadáš jako znalec :-). V neposlední řadě , pokud zvolíš viditelnou barvu, přispíváš k vlastní bezpečnosti na cestě. Ahoj.

 82. #82 Cvok 4. 5. 2015 - 09:23

  Díky, lidi :)) No, řekla bych, že se řežu vo takovou tu dotahovací páčku na zadním kole. Musím se pekelně soustředit, abych se neřachla. Když se zadívám, například na pasoucí se srnky kousek ode mě, tak se zapomenu a řach. To už nejsou modřiny, to už je velký, krásně barevný, nateklý a furt do stejnýho místa, což mi vadí moc 🙂 A ano, asi to vyřeším nějakým chráničem.
  Díky. Nadějeplnej Cvok 🙂

 83. #83 Pavel Jan 4. 5. 2015 - 13:35

  #82 Cvok Rychloupínák vyhodit. Místo něj šroub M5x130, dvě podložky karosářské nebo pod nýty (mají větší průměr) a matici. Šroub co bude přesahovat matici odříznout.

 84. #84 Cvok 4. 5. 2015 - 15:40

  #83 Pavel Jan : Upřímně.. v tvojí větě rozumím tak akorát předložkám a spojkám.. 😀

 85. #85 Laďa 4. 5. 2015 - 19:14

  Nebo tam vraz jednoduše toto http://www.bbbparts.cz/412,cz_upinaci-osy-bbb-bqr-03-wheelfixed.html a seš v naději :-).
  Á propos, nevím, co máš za stroj, ale na současných modelech už tam Kostka „tu dotahovací páčku“ nedává, zadní stavba je užší a moc šancí k okopávání tak nedává.

 86. #86 Cvok 5. 5. 2015 - 07:07

  Laďo, mám Kostku tour fun.

 87. #87 regenerator 5. 5. 2015 - 13:32

  Na okopávání kotníku mi pomohl čapí krok – tj. zvedat kolena při každém odrazu. Nenechávám pak totiž nohu za sebou na zemi, ale hned jí zase zvednu… a navíc tak koloběžka mnohem líp jede 🙂

  Měl jsem s tím fakt problém, ale od té doby jsem nekop ani jednou!

 88. #88 regenerator 5. 5. 2015 - 13:45

  Ještě k těm skládacím koloběžkám – mám Mibo Mastr s 12″ vzadu a skládání jsem využil mockrát, díky za něj!

  Složená koloběžka umlčí i nerudného řidiče autobusu pražské MHD, nikdy neplatím ve vlaku, složit jí musím jen občas. Když jdu na koncert někam, kde to neznám, složím jí do vaku a strčím do šatny, jinak jí většinou vezmou i nesloženou.

  No a když mě někdo občas sveze autem, není problém jí hned zalomit a strčit do kufru.

  Je fakt, že už pošilhávám po nějakém dalším modelu koloběžky (Friend?) – vadí mi ta 12″ vzadu – ale skládačku si nejspíš taky nechám…

 89. #89 Lindner Petr 5. 5. 2015 - 16:19

  Friend má obě kola 16″. Dvanáctku ani jednu 🙂

 90. #90 regenerator 6. 5. 2015 - 09:58

  jj mě právě vadí u mastra…

 91. #91 Cvok 6. 5. 2015 - 21:54

  Ale já mám kotníky netknutý 🙂 Tluču se do vnitřní strany lýtek.

 92. #92 Petr Čtrnáctý 8. 6. 2015 - 04:06

  Co víte o kompozitový koloběžce Delta Scooter kterou vyrábí Píbramská firma Mottl Sails .Je vystavená v Cyklo Pointu v Berouně

 93. #93 Lord Dom 27. 11. 2015 - 18:26

  #86 Cvok
  jak si spokojéná s tour fun? chtěl bych začít s koloběhem a zrovna tahle od kostky mi padla do oka

 94. #94 Fido 30. 11. 2015 - 12:35

  Petr Čtrnáctý. Nevím jestli zrovna Tebou dotazovaná Motlova koloběžka je vhodná jak „prvnička“, ale co chceš, či potřebuješ vědět?

 95. #95 Arnost905 1. 12. 2015 - 13:27

  Tak jsem se prorozhodoval až ke Kostce Twenty vyřazenou z půjčovny. Protože mám 20″ leháča a líp se mi na 20″ koloběžku , doufám, bude vázat bagáž. Navíc to má 100mm středy, takže mám kompatibilní kola i s kárečkou 😀 Výhodná je i svým potlučením, kdy nebudu litovat nového odíraného laku za deset tisíc. Až zjistím co vlastně od koloběžky očekávám, tak přitlačím ve výběru další a už asi nové.
  Velikost jsem zvolil i pro náhradu za krosové kolo, kdy to považuju za všestranější kolobrndu oproti 16″. Tak uvidím, kde sem udělal chybu ve výběru 🙂
  Ty verze FUN u Kostků jsem vyřadil z výběru ihned, bo vážím metrák a zavání to rychlým nákupem nových výpletů. A velká kolobrnda do začátku? Zatím jsem viděl spíš opačný postup

 96. #96 Pavel Jan 4. 12. 2015 - 19:12

  #95 Taky řešení. Teď to chce hodně jezdit a až budeš „vyježděnej“, tak se ti postupně začne jevit, jakou koloběžku si koupit.
  (Kostka Fun má 36 drátů, takže žádná krize.)

 97. #97 Mirek 8. 12. 2015 - 08:04

  #93 Funka je na zacatek vhodna,sam jsem tak zacal. Prizniva cena a moznost naslednych uprav je skvela kombinace. Prvni rok jsem jezdil bez uprav,jen jsem laboroval s vyskou ridicek. A pak uz urezani hlavove trubky, rovna riditka a nakonec sly zmeny kol… Super je,ze kdyby te to nechytlo,tak ta vstupni investice tak neboli…

 98. #98 Arnost905 8. 12. 2015 - 08:28

  No, nyní nejvíc laboruju s výběrem blatníků na mou twentynu, osvětlením a s předním nosičem, popřípadě „nosným“ systémem pro batoh vepředu.
  Stejná kola jsem zvolil pro předpoklad jednoduššího učení, tomu ty funky stejně neodpovídaly.

 99. #99 deywis 20. 12. 2015 - 21:27

  Dobry vecer.
  Jako naprosty zacatecnik procitam internet, sbiram informace. Uvazuji, ze bych zacal s kolobehem. Chtel bych se zeptat jaky steoj bude pro zacatek vhodnejsi – kostka tour fun nebo hill fun? Pripadne jina alternativa ve stejne cenove hladine? Obe kostky stoji zhruba stejne, spis me zajimalo jestli je jedna pred druhou v necem vyrazne lepsi/horsi.

  Zadnou z nich jsem zatim nezkousel, mozna by bylo vhodne navstivit nejakou prodejnu a treba zjistim, ktera mi lepe padne do ruky.

  Dekuji vsem za rady 🙂

 100. #100 Petr Lindner 21. 12. 2015 - 09:44

  deywis: Předposlední větou jste si zcela správně odpověděl sám 🙂 Není nic lepšího než si to před nákupem vyzkoušet. Kostek je všude spousta, takže by to neměl být problém…

 101. #101 Pavel Jan 21. 12. 2015 - 11:36

  #99 – Správná volba není jen věcí koloběžky, ale také jezdce a ten (je-li začátečník) se může po najetých kilometrech dost měnit. Do první koloběžky necpat moc peněz. A hlavně jezdit, jezdit a jezdit. Po několika tisících km Vám začne svítat, jakou koloběžku vlastně chcete. Pak je dobrý „sáhnout do slamníku“ a koupit tu správnou koloběžku, protože v té době už žádnou radu potřebovat nebudete. ( Jen můj názor na věc.)

 102. #102 Pavel Jan 21. 12. 2015 - 11:40

  Petře, počet komentářů přesáhnul stovku. To se snad ještě nestalo. Palec nahoru.

 103. #103 Petr Lindner 21. 12. 2015 - 11:55

  Však ten 101 jsi napsal ty Pavle 😉

 104. #104 Ben 15. 2. 2016 - 21:35

  Děkuji za článek, moc užitečný. Také uvažuji o koupi první koloběžky a nevím si rady s výběrem. Potřebuji skladnou do MHD i do bytu. Mám možnost denně najezdit 9,5 km po cyklostezce + zbytek tramvají. Líbí se mi Kostka Rebel, ale do narvané tramvaje to moc nevidím. Našla jsem Hudora big wheel air, nebo to same dual brake, bohužel ji mají jen v jednom e-shopu, tudíž nejde vyzkoušet. Uvítala by radu zkušených.. Děkuji

 105. #105 ali 25. 2. 2016 - 10:14

  ďakujem za článok, môžem sa spýtať, do mesta bude lepšie Micro alebo Hudora Big Wheel Air 205?

 106. #106 Lucie 29. 2. 2016 - 14:08

  Děkuji moc za výborný článek. A zároveň tímto prosím místní zkušené o radu. Vybírám si koloběžku, na které budu doprovázet své děti jedoucí na kole (t.č. jen kole a odrážedle, věk 2,5 a 4,5, než zrychlí jízdu a vyjedou kopec tak to bude trvat…) a kterou budu používat jako přibližovadlo po maloměstě – Telči. Tedy nehrozí vyhýbání se davům lidí ani MHD, terén asfalt, chodník, cestičky v parku, jednoduché „dětské“ terénní cesty. Vytuněnej stroj je kontraproduktivní – musí se zamykat před obchodem. Doprovázet děti na mém kole mě nebaví, pořád jen brzdím, chci se trochu unavit :o) Měřím 175cm, vážím 64kg.
  Předvýběr: K-bike K7 – ale není kde vyzkoušet, spíše Kostka Hill či Fun – oba typy budu mít možnost zkusit ve variantě 3, ale nestačil by nižší model FUN? Obávám se, že v cykloobchodě mě budou přemlouvat na vyšší řadu.. pokud je to skutečně rozumné, ráda peníze vydám.
  Na kole ujedu nyní méně než dříve, cca 1500km za sezonu, kolik na koloběžce je ve hvězdách. Díky všem za pomoc.

 107. #107 Lucie 29. 2. 2016 - 14:09

  omlouvám se, Kostka Hill či Tour, varianta Fun či 3. Nemám to názvosloví ještě pod kůží.

 108. #108 Pavel Jan 4. 4. 2016 - 12:14

  #106, #107 – Můj typ je TWENTY 3 ALIVIO. FUN bych vypustil kvůli rámu. Z menších 16″ koloběžek FRIEND nebo MIBO CRAZY. Kola 12″ bych nebral.

 109. #109 Petr 11. 4. 2016 - 10:47

  Občas si přečtu něco o koloběhu a koloběžkách, tento článek mně na první pohled zaujal názvem. Je moc zajímavý, stejně jako diskuze pod ním. Ta otázka zda se odrážím střídavě oběma nebo jen jednou nohou mně nijak nerozčiluje, beru to jako informaci, že tazatel na koloběžce nikdy nebo hodně dávno nejel. Možná jsem zralý na Chocholouška, sám si tak ale nepřipadám, jezdím totiž třetím rokem na Yedoo City a moc si to užívám. Jednak jsem si vyřešil vleklé potíže se zády a druhák jsem pro jistá zdravotní omezení našel v kolobce náhradu za běh i kolo současně. Ta koloběžka mi vyhovuje bez výhrad, jezdím vyjížďky tak 40 – 70 km, ale už jsem si dal i Prahu – Liberec a byl to super zážitek. Už jako cyklista jsem si vše opravoval sám včetně výpletů, takže vyladění vůle ložisek na nábojích není problém, na koloběžce mně vlastně dost fascinuje ta její jednoduchost. Pro mne je koloběh hlavně o radosti z pohybu, z větru ve vlasech, o relaxu. A konfigurace 16/12 mi příjde úplně nej. Všem přeju hlavně hodně radosti a spokojenosti se svými stroji ať už se jmenují jakkoliv.

 110. #110 Dani 18. 4. 2016 - 19:29

  Ahoj koloběžkáři. Jako žena středních let uvažující o koloběžce bych se vás ráda zeptala na názor na koloběžku Kostka Rebel Fold. Skládacím asi moc neholdujete, ale ta Fold mi přijde stejná jako Rebel neskládací. Komponenty a materiály má snad stejné, jen má navíc ten kloub, který umožní „zlomit“ řídítka do skladné pozice. Ještě bych potřebovala vědět, zda bude pro mě výška řídítek vhodná, když mají být podle popisu ve výšce 91 cm a já měřím 159 cm. Jinak článek perfektní, hodně jsem se poučila. Teď už jen zakoupit a vyjet. Jo, Kostku Rebel jsem vybrala kvůli hmotnosti necelých 6 kg. Díky za odpovědi.

 111. #111 Petr Lindner 18. 4. 2016 - 20:35

  Recenze Rebela je u nás na webu 🙂 Tady http://priblizovadla.cz/kolobezka-kostka-rebel-prvni-cast-testu/

 112. #112 Dani 18. 4. 2016 - 20:46

  Díky, Petře. Už jsem recenzi přečetla, líbí se mi. Jen bych chtěla vědět, jestli ta skládací verze Fold je stejná. Jestli ano, pak nemám asi co řešit. Nejsem veliká, a rychle asi jezdit nebudu, tak snad je tato volba pro mě. Malá a lehká kolobka. Chci jezdit město a cyklostezky. A nejsem žádný silák, lehčí koloběžku jsem nenašla. Na Kostku jsou docela slušné recenze.

 113. #113 Petr Lindner 18. 4. 2016 - 20:47

  Dani: Je stejná, jen o pár set gramů těžší vzhledem k tomu skládacímu představci.

 114. #114 Dani 18. 4. 2016 - 21:00

  Děkuju, Petře. Asi je rozhodnuto. 🙂

 115. #115 talpa 19. 4. 2016 - 21:23

  Nechci Vam brat radost, ale mne nejvic sedla Mibo Express, posledni provedeni je oproti starsim modelum asi o dost lepsi, ale znam je jen z fotek. Projel jsem si v obchode kostku twenty i hill a rovnou rikam a mibo na moji postavu oduleho ramenace mi vic sedla…i to ze je trochu tezsi mi prislo spis jako plus, protoze je pevna a pevne sedi pod nohou…

 116. #116 Hali 2. 5. 2016 - 17:40

  Zdravím všechny koloběhny a koloběhy, jsem zde úplný nováček a chystám se rozšířit vaše řady. Po několikadenním studování a vyhledávání informací na netu, jsem dnes otestoval mého favorita – Morxes Vendetu a barevností lákající Crussis Urban. Zajímala mě především tuhost rámu, jeikož jsem silově zaměřený a vážím 108kg. Vendeta mě navzdory pochvalným recenzím moc nenadchla, čekal jsem pevnost o dost větší. Možná je to jen má naivita, čekat, že se pode mnou koloběžka neprohne, ale při jízdě mě to pohupování prostě vadí a cítím, že přenos síly není ideální. Co mě však vadilo ještě více, je škrtání o zem při zatočení nebo při odbočení na vedlejší svažující se silnici. Právě tak sem si první jízdu nepředstavoval.Navíc sem měl pocit, že mám nad stojem příliš velkou silovou převahu, jakoby pode mnou plaval… Pak jsem otestoval Crussis Urban a to mi stačilo se jen postavit abch věděl, že tohle už vůbec ne, nad zemí mi zbyl snad jen centimetr a houpačka neskutečná. V této souvislosti mě zaráží test se 130kg jedincem, který si jízdu pochvaloval. Ačkoli mám v plánu jezdit spíše po asfaltu a v lehčím terénu, zkusil jsem si alespon na pár metrech stoupnout na Morxes Adventure. Vyšší nášlap mi jednoznačně vyhoval a celkový pocit jsem měl lepší díky větší robustnosti stroje, především asi díky terénímu obutí. Zítra bych si měl vyzkoušet na delší trasu, tak uvidím. Co mi zatím nepřijde vůbec podstatné, je zde na fóru časté řešení šířky zadního náboje. Opravdu nevím, proč bych se měl kopat do kotníku? 🙂 Na základě mého prvního polibku s koloběžkami bych se tedy rád zeptal, zda jsou moje prvotní pocity normální nebo nejsem normální já ? 🙂 Mám totiž zase na druhou stranu pocit, že mi pohyb na koloběžce bude velmi vyhovovat v rámci zvyšování kondice, jen bych asi uvítal opravdu tvrdou a pevnou konstrukci a asi by mi ani nevadila vyšší váha, což vám bude znít asi dost šíleně 🙂 Předem díky moc za případné reakce.

 117. #117 Lada Marcolová 22. 5. 2016 - 10:02

  Dobrý den.
  Ráda bych požádala radu.Chci koupit koloběžku sobě a svým dětem na rekreační vyjížďky. Syn má 160 cm (12 let) 45 kg, dcera (8 let) 130 cm 30 kg, já 170 cm 65 kg.
  Chtěla bych doporučení značky popř. přímo typu, popř. na jaké parametry se mám zaměřit. (Při sjíždění z Pusteven měla dcera problém uržet brzdu, popř. vůbec dosáhnout na páčky, syn jezdil na dospělácké a byl spokojený, žádný problém)
  Chtěla bych nějaké, které ji vydrží na více let, nějaká střed, za rozumnou cenu.
  Předem děkuji za odověď.
  Lada Marcolová

 118. #118 Jarka Chlupová 21. 6. 2016 - 11:26

  zdravím,
  tak včera má první mini vyjížďka na koloběžce,cca 8km.Užívala jsem si to,ale to střídání nohou mi dává trochu zabrat,má pravá nožka jako stojná …paráda,ale levá ?Po vystřídání jsem se vždy pár metrů jako by motala a odrážení pravou taky nic moc.Jak jste to měli v začátcích vy?

 119. #119 Petr Lindner 21. 6. 2016 - 20:05

  Jarka Chlupová: Každý máme jednu nohu dominantní, tak to zpočátku nemusí jít úplně snadno. Ale po pár desítkách kilometrů už ani nebudete vědět, že jste takový problém někdy měla 🙂

 120. #120 Jana Vránová 22. 6. 2016 - 21:07

  Opravdu perfektní článek pro začátečníky, moc za něj děkuju.

 121. #121 Petr 23. 6. 2016 - 20:14

  Děkuji autorům za výborný článek. Sám jsem nyní vybíral koloběžku pro sebe a přítelkyni na sezonu a pro klid duše a schválení investice jsem si udělal přehled, který třeba bude užitečný i pro ostatní. V hledáčku byla koloběžka na kolech 20×16, případně v blízké kategorii, je tam zařazena i Kostka Tour Fun, kterou původně přítelkyně žádala a do které jsem neměl chuť jít 🙂 za případné nepřesnosti se omlouvám, není to profi srovnání, ale pro orientaci trochu poslouží

  https://uloz.to/!CBMuZVPCz/kolobka-2016-xlsx

 122. #122 Pavel Jan. 24. 6. 2016 - 08:27

  #121
  U koloběžky Crussis Active 4.3 je pravděpodobně nášlapná výška 75 mm a světlá výška 45 mm.

 123. #123 Šárka 21. 8. 2016 - 18:18

  Můžete mi prosím poradit jakou kolobrndu vybrat pro dámu ve středních letech, co má kila navíc a je rozhodnutá koloběhat?

 124. #124 Lenka 23. 8. 2016 - 19:13

  Zdravím, tak po přečtení všech příspěvků, jsem se rozhodla si jako začátečník koupit (ježíšek ji přines- teda až se z toho finančního šoku probere) kolobežku Kostka Tour max. Nejdříve jsem chtěla Fun, ale měla jsem možnost si odzkoušet obě a musím říct, že je to opravdu rozdíl. Zatím si ji chodím půjčovat do půjčovny, když mám volný víkend. Doma na mě koukají divně, protože doposud byla pro mě cyklistika sprosté slovo 🙂

 125. #125 František 11. 9. 2016 - 23:47

  Pěkný den všem.
  Obracím se na Vás s prosbou o radu. Po přečtení mnoha článků na tomto webu a jakémsi vlastním osobním rozhodnutí, seskakuji ze svého kola a rád bych se stal jedním z nadšených dupačů.
  Co však již 3. týden řeším, je jako kolobku vybrat. Je to oříšek, neb jsem řádný kousek (191 cm a 120 kg). Existuje nějaké uživatelskými zkušenostmi podložené doporučení?
  V minulém týdnu jsem fyzicky otestoval několik stroju specifikace 20/16, konkrétně Crusis, Morxes, Mibo a Kostka.
  U žádné z jmenovaných jsem bohužel během ujetí cca 20 metrů nebyl schopen docenit jízdní vlastnosti, průhyb, tuhost, stabilitu atp. Proto se obracím na Vás, ostřílené a dlouho dupající.
  Děkuji všem za konstruktivní rady.

 126. #126 Lenka 14. 9. 2016 - 09:16

  Zdravím, pokud mohu doporučit , vyzkoušejte si je na delší trase.Nejlépe v páru. S manželem jsem takto zkoušela Kostka fun a Kostka max. Na 18km do kopce, z kopce, rovinka a rozdíly jsem poznala dost rychle. Bohužel v blízkosti není půjčovna s jinou značku, tak jsem měla vybráno rychle.

 127. #127 Kiti 15. 9. 2016 - 10:21

  Z hlediska testování se mi před časem osvědčil Svět koloběžek (Praha), protože mají prodejnu v areálu, kde lze koloběžky venku projet a prodávají snad všechny značky, jela jsem tam testnout nová Yedoo a byla jsem velmi příjemně překvapená jak kvalitou koloběžek (viz nedávno uvedená recenze pana Lindnera o Friday), tak přístupem prodejce, trpělivě mi nastavovali výšku řidítek atd. a podávali opakovaně jeden stroj za druhým. Na místě pak na počkání byla vybraná koloběžka sestavena, nastavena a od té doby na ní drandím, super.
  S každou novou koloběžkou se člověk ještě nějaký čas sžívá, takže definitivně se je jist třeba až po týdnu, kdy dopiluje styl atd.
  S tělesnými parametry pana Františka bych asi na 1.místě zkusila Mibo :-).
  Budu ráda, když sem občas někdo přihodí nové zkušenosti se svou 1. koloběžkou, protože koloběh šířím jako „slovo svaté“ a předpokládám, že sem i nadále chodí lidé pro informace. Mám z Vás všech radost.

 128. #128 Lenka 15. 9. 2016 - 19:15

  Zdravím, mohla bych poprosit o nějaké bližší o tom Světu koloběžek? Jsem sice z jižních čech, ale do Prahy se chystám a třeba bych ještě změnila názor. Moc díky

 129. #129 Kiti 15. 9. 2016 - 21:28

  Pro Lenku (abych tu nedělala reklamu):
  dát do vyhledávače „název“+“prodejna“,vše je na netu :-).
  Začali jste ideálně (v terénu), letos je ještě spousta různých akcí po republice, kdy lze koloběžky osobně vyzkoušet (např. tento víkend).
  Držím palce ve výběru!

 130. #130 František 16. 9. 2016 - 09:44

  Děkuji za rady a doporučení. Ve středu tento týden jsem pořídil Mibo. Původně jsem si brousil zuby, tak jako mnoho z mých předchůdců na Mibo Malaga, ale při testování v prodejně mi byla nabídnuta možnost vyzkoušet si také GT a porovnat přímo s Malagou.
  Výsledek můžete hádat sami……….

  ….a ano, již mi v pracovně 3. den stojí krásné GTčko.
  Dnes se chystám na první „ostrý“ výjezd/výběh a nemonu se dočkat.
  Všem, kteří se rozhodují nad tím, zda na koloběžku naskočit, nebo zůstat sedět na kolech, doporučuji zcela nezaujatě koloběh alespoň vyzkoušet.

  Po prvních desítkách kilometrů zde mohu ponechat své postřehy a dojmy, pokud by o ně byl zájem.
  Přeji všem mnoho příjemných kilometrů a jak se zde správně říká „trhněte si nohou“. :o)

 131. #131 Lenka 16. 9. 2016 - 13:40

  Tak to mě těší, že máte vybráno 🙂 Já okukovala tu Malagu taky, ale nemám ji kde zkusit a taky mě trochu děsí ta váha. GT vypadá super,jen je trochu mimo moji cenovou relaci. Jinak se těším na vaše postřehy

 132. #132 Katka 18. 9. 2016 - 18:42

  Ach jo, tak jsem měla vybranou levnou kolobrndu za dva tisíce a teď už teda vím, že tu kupovat nemám. No jo, ale jakou vybrat? 🙂 Primárně na ní budu jezdit za dětmi na kole tady u nás po Brně, nejmladší tříleťák začíná na koloodrážedle nabírat rychlost, přestávám coby pěšák stačit. Takže budu jezdit převážně jízdy typu sjet z chodníku, přejet cestu, najet na chodník (ano, vím, že po chodníku bych neměla, ale nejmladšího na cestu fakt ještě nepustím), obvykle dlažba či asfalt. Plus teda o víkendu nějakou tu cyklostezku. Chtěla jsem nějakou lehkou, budu ji muset věšet v garáži na hák a vzhledem k tomu, že už mám problém zvednout i dětská kola, neumím si přestavit, že zvedám desetikilovou koloběžku. A kdyby se našel stroj, na který by šel dát nákupní košík, to bych byla nadšená, odvézt si nákup domů na koloběžce místo autem, to by bylo skvělé! 🙂 Nejsem nijak vysoká, 158 cm, váhově cca 60 kilo, Zkušenější, poradíte prosím, jakou mám v obchodě omrknout? Respektive, asi zkusím napřed nějakou půjčit a vyzkoušet.

 133. #133 Petr Lindner 18. 9. 2016 - 18:45

  Katka: Zkuste pls nejdřív mrknout na tenhle článek: http://priblizovadla.cz/male-mestske-kolobezky/

 134. #134 Kiti 10. 11. 2016 - 11:44

  Tip na bezpečností prvek (nedělám reklamu, nejsem na tom nijak zainteresovaná), ale vzhledem k provozu na silnicích považuji dobré osvětlení koloběžce za zásadní a tak zde doufejme tento příspěvek nezapadne:
  https://www.infigito.cz/obchod/reflexni-led-opasek-infigito/
  (za roky cestování v podobě „světlušky“ jsem vyzkoušela leccos, letos se mi auta vyhýbají větším obloukem, takže opasek mohu doporučit).
  A všem přeji hodně radosti a bezpečí i při zimním dupání 🙂

 135. #135 Šárka 3. 12. 2016 - 19:05

  Co říkáte na MASTER 26-20 GLX pro jedenáctiletou holčinu?

 136. #136 Pavel Jan. 4. 12. 2016 - 13:03

  Co říkám? – Nebrat! To by byly vyhozené peníze. Jezdit se dá na všem, ale proč se trápit a ještě za to dát tři a půl tisíce? Popořadě: 1/ příliš těžká (12 kg), 2/ příliš vysoká nášlapná plocha, 3/ mizerné brzdy a vůbec komponenty podřadné kvality. Před rokem jsem přestavoval MASTER 20 – 16, protože se mi zželelo majitelky. Zde je o tom zmínka: http://priblizovadla.cz/zlate-ceske-ruce-aneb-jak-se-stavi-a-upravuji-kolobezky-v-domaci-dilne/ – Podlaha byla vysoká asi 13 cm, brzdová ramínka vylisovaná z plechu a prohýbající se v neočekávaném rozsahu, neúčinné. Náboje neodpovídající anglickému standardu. Odstranil jsem pouze tu nejhrubší chybu a přestavěl podlahu s krkem. Ale z těch komponentů jsem měl fakt depku.

 137. #137 Pavel Jan. 4. 12. 2016 - 13:25

  Pro administrátora: Petře, podpoř mně, protože tahle kolobka je fakt špatná. Koukni na to: http://www.tipnet.cz/sport-a-fitness/kolobezka-master-26-20-bila/

 138. #138 Petr Lindner 4. 12. 2016 - 20:52

  Pavle, souhlasím s tebou úplně ve všem – tahle koloběžka je nepoužitelná… Nebrat!

 139. #139 JanaM 7. 12. 2016 - 22:22

  Dobrý den,
  Chci koupit skládací kolobezku pro dite nad 1m, dost šikovná. Potřebuji něco na popojiždění do školky nebo na hřiště. Ráda bych ale něco spolehlivého.
  Dekuji.

 140. #140 Lenka 14. 12. 2016 - 12:18

  Volám S.O.S. nevíte náhodou o někom, kdo prodá starší kostka tour fun za dobrou cenu? Nebo aspoň kde hledat. Já si nadělila k vánocům tour 3,ale teď by chtěl ještě manžel a nechce jinou.

 141. #141 Lenka 13. 3. 2017 - 21:48

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, jak byste se koukal na koloběh s dítětem navázaným na zádech v šátku?

  …trochu čekám reakci typu: ona se zbláznila, jak jen může…?!

  Ok, myslím že zodpovědnost za dítě má vždycky rodič, o tom už něco za ty 2 roky rodičovství vím. Nechci jezdit nejdrsnějším terénem a nechci trhat rychlostní rekordy. Sportovala jsem od malinka, ale s dítětem je to trochu těžší, takže hledám další možnosti jak si užít radost z pohybu, jak přeměnit nudnou cestu na tramvaj v super jízdu při které se budeme oba bavit.

  Nosím v šátku od narození, cítím se v nošení jistá a jak jsem psala, nehodlám dělat nic riskatního, jen přidat trochu svěžesti a rychlosti do každodenních procesů. S koloběhem zatím nemám žádné zkušenosti, dokonce ani jako dítě jsem neměla tu čest potkat se s koloběžkou. Je něco, na co bych si měla při výběru koloběžky dát pozor? Nostnost by asi stačila 100 kg (já 57 kg + dítě 10 kg). Něco dalšího?

  Co si o tom myslíte?

  Díky za postřehy a názory!

 142. #142 Petr Lindner 15. 3. 2017 - 12:14

  To je opravdu váš problém, jak se chováte ke svému dítěti 🙂 Oba dva vás unese de facto jakákoliv koloběžka, jen bych si někde na krámě vyzkoušel výšku řídítek – aby vám to bejby nepřekáželo v řízení… Nebo ho budete mít na zádech?

 143. #143 zdenek 25. 3. 2017 - 06:26

  Doplňuji svůj příspěvek z února 2015.
  Po několika letech ježdění na G4, jsem přešel na Race Max 28/20.
  Ze silničky jsem dodal lepší kolo, pár drobností vyměnil (představec, madla, páčky ) a stroj na jakýkoliv výlet už kroutí třetí tisícovku cestou i necestou
  Musím potvrdit názor, že univerzální koloběžka neexistuje, ale hliníkový RM mi úsporou ve váze a vlastnostmi rámu dopřál nejlepší koloběh v životě..

 144. #144 Karel 4. 4. 2017 - 23:06

  Perfektní článek a velmi přínosná debata. Díky 🙂

 145. #145 Markéta 5. 4. 2017 - 10:55

  Zdravím! 🙂
  Prosím, jakou koloběžku byste mi doporučili – 163cm, 50kg, jezdím do města na nákupy a na výlety po víceméně zpevněných lesních a pískových cestách…
  zatím si půjčuji batrova Mezka (Yedoo Mezeq), ale je na mě příliš těžký… ráda bych si pořídila vlastní přibližovadlo přímo pro mě, protože už po první vyjížďce mě to dost chytlo a odmítám od té doby chodit pěšky 😀 🙂

 146. #146 Pavel Jan. 5. 4. 2017 - 21:34

  #145 – Yedoo Mezeq je hrozná věc. Velikostí mu odpovídá Kostka Hill Max. Do města a na kratší cesty dobrá.

 147. #147 xpokor02 6. 4. 2017 - 09:04

  Zaleží co člověk chce vražet do koloběžky atd, ale do města 2×12″ K6 IHMO ideal s padesati kilama mozna rebel.
  jinak na město víc než 16″ mi příjde zbytečné.

 148. #148 Markéta 7. 4. 2017 - 10:53

  #146 díky za radu 🙂 nepotřebuji, aby se ta koloběžka dala srovnat s mezkem – ten je příliš velký, těžký, těžko se mi ovládá… ale i tak mě to baví, jezdím tak 10 – 15 km kolem jezera…
  #147 díky 🙂 ono to město není tak žhavé, kilometrově najezdím víc po okolí 🙂

 149. #149 Markéta 7. 4. 2017 - 10:55

  #146 jen ještě doplním, že bráchovi s jeho téměř sty kily svalů mezek vyhovuje 🙂

 150. #150 Pavel Jan. 8. 4. 2017 - 08:35

  #148 – Myslel jsem to tak, že odpovídá velikostí, tj kola 20/16″. Nemá však mezkovo hlavní vady: vysokou podlahu a velkou hmotnost.
  #147 – 2×12″ možná pro děti, nebo pro toho, kdo chce brát koloběžku do tramvaje. 12″ si vychutná každou díru a každej hrbol na cestě.

 151. #151 akchak 8. 4. 2017 - 20:11

  Dobrý den,
  rozhodla jsem se pořídit si kolobku se dvěma dvacetipalcovými koly. Mými favority jsou Kostka Twenty Max a Yedoo Dragstr. Bohužel nebudu mít před nákupem možnosti nějakého delšího zkoušení obou modelů, tak se ptám, zda již někdo z vás neřešil podobný problém – t.j. vyplatí se koupit dražšího, ale lehčího dragstra, nebo pro mě, jakožto spíše rekreační jezdce plánujícího využívat kolobku na přibližování po městě i občasné výlety po okolí (místo kola), naprosto dostačuje twentýna…
  Díky všem za názory a rady

  Mimochodem díky za super web 🙂

 152. #152 Kiti 9. 4. 2017 - 14:25

  Pro akchak: škoda, že není možnost delšího vyzkoušení, za mne určitě vítězí Yedoo Dragstr.
  Můj subjektivní názor: když zredukuji pro mne nejzásadnější vlastnosti této kolobky (mimo váhu, konstrukci, atd.), hliníková „yedoočka“ mají stupátka podobná těžším a nezničitelným Mibo, která oproti Kostkám preferuji (ale po úrazu mám problém s poponášením, zvažuji nyní výměnu právě za Yedoo ). Na relativně úzkém a dlouhém stupátku Yedoo se nejrychleji a nejsnáze „přetáčejí“ nohy, šetří to čas a pak i jízda člověka víc baví :-).
  Názor „raději koupit levnější koloběžku“ atd. už mnoho koloběžců dovedl k brzké výměně.
  Z této série Yedoo mám Friday, což je ideální městská a příměstská koloběžka a i když „pouze 16/16“, není to žádné zdržovátko. Kupodivu pláště v základní výbavě vyhovují na všech terénech, v každém počasí. A Yedoo mají i povedené stojánky. Popravdě od loňska zvažuji koupi velkého Yedoo, ještě váhám, které, protože „silničku“ mám (a kupodivu Kostku,je to prostě napříč značkami kus od kusu). Ideální by bylo cosi jako Yedoo ve verzi 28/28.
  Kdybych neměla v držení více strojů, myslím, že Dragstr je ideální volba pro všechny možnosti využití a šla bych do něho. 🙂

 153. #153 akchak 10. 4. 2017 - 12:38

  Děkuji moc 🙂

 154. #154 H. 11. 4. 2017 - 15:30

  Ahojte všichni, ráda bych si pořídila koloběžku na cesty do práce, cca 5km tam a 5km zpátky městem, v obou směrech celkem prudký kopce. Stavbou těla se můžu rovnat statným chlapům, takže se trochu bojím, aby mi při 185cm výšky nebyla u běžných koloběžek krátká řidítka. Bohužel si tady v okolí nemám kde jednotlivé značky vyzkoušet, takže můj druhý problém je obava z toho, že si objednám něco, co mě spíš od ježdění odradí.
  Měl by někdo „univerzální“ tip pro kritéria jako Vysoká postava, Nosnost aspoň metrák, Ne zbytečně mohutná/velká a Za málo peněz hodně muziky? 🙂 Díky, H.

 155. #155 Pavel Jan. 15. 4. 2017 - 12:18

  #151 – 20+20″ je dobrej formát. Kvůli pár drobnostem ( hmotnost, vratné nastavování výšky řídítek, provedení podlahy, opěrka paty) bych se přimluvil za Dragstra. Máte ho na spoustu let a za krátký čas zapomenete, že stál o 15 stovek víc.

 156. #156 Pavel Jan. 15. 4. 2017 - 12:21

  Jo a zadní kolo bych měl zaručeně v horních čelistech vidlice.

 157. #157 Tereza 16. 4. 2017 - 20:01

  Dobrý den, máte někdo zkušenosti s koloběžkami Olpran (nebo na základě svých zkušeností názor na ně)? Konkrétně se mi jedná o typ A5 (20″/20″) nebo A1 (16″/16″), ocelový rám, pro rekreační jízdu na cyklotrasách/silnici tak do 50 km. Je obecně vzato 16palcová koloběžka pro tento účel vhodná? Díky T.

 158. #158 Jana 16. 4. 2017 - 23:15

  Dobrý den, uvažuji o koupi koloběžky a chtěla bych se zeptat, co říkáte na koloběžky značky Crussis urban, jsou dobré nebo se poohlédnnout po jiných značkách? Děkuji Jana

 159. #159 Radek 17. 4. 2017 - 10:28

  Ahoj. Pro Terezu. Olpran nebrat už od prvního pohledu vysoké a těžké. Podíval bych se raději po nějaké kostce,mibu, nebo yeedo. Jinak můj názor je že 16″/16″,20″/16″,20″/20″,bohatě stačí.
  A když už jsme u toho,chtěl bych se zeptat Petra Lindnera a samozřejmě i ostatních na názory ohledně velikosti kol. Dřív se jezdilo jen na malých koloběžkách a i když vývoj nezastavíš(což je dobře),tak nevím zda kromě závodníků a sportovců co najíždějí hromadu km má pro nás turisty coli většího než 20″/20″ smysl. Děkuji Radek.

 160. #160 Pavel Jan. 17. 4. 2017 - 13:14

  #157 Olpran A5 nebrat. Stojná výška 11 cm, váha 10.5 kg, podlaha šílená.
  #159 – Jsem amatér, na 20/20 mám najeto několik desítek tisíc. Od doby co mám 24/24, tak na dvacítkách už se mi nechce jezdit. Nedá se nic dělat – větší kolo líp jede.

 161. #161 Radek 17. 4. 2017 - 14:02

  #160-ahoj je jasné že 24″ pojede líp než 20″, ale 24″ je atyp. Šlo mě spíš třeba o porovnání 20″/20″ a26″/20 zda je ten rozdíl rychlosti a stability takový aby vyvážil větší rozměry,nutnost vozit na výlet dvoje duše a podobně.

 162. #162 Filip 18. 4. 2017 - 13:54

  Ahoj, já si chtěl taky původně koupit větší kolobku, ale na žádné co přesáhla 20×20 už jsem neměl úsměv od ucha k uchu a to je pro mě konečná. Původně jsem měl Twenty, teď už jezdím na Friendovi 🙂

 163. #163 Lea 2. 5. 2017 - 10:23

  Ahoj.S koloběhem začínám. Tedy – chystám se začít, neboť už půl roku řeším dilema. Crussis aktiv 4.4 nebo Yedoo dragstr? Teď jsem měla možnost Crussisku vyzkoušet, mně se zdála dobrá, jenže – tady se o ní vůbec nemluví – téměř jako by neexistovala. Tak nevím. O Dragstrovi je toho taky málo, možná proto, že to je mladá záležitost, ale Kiti ho doporučuje (ovšem oproti Kostce – tu já nechci, nějak mě prostě neoslovuje, i když jenom z omrknutí). Já se k Dragstrovi na vyzkoušení nedostanu. Abych se propracovala na silnici či cyklostezku musím, chcanechca, po více či méně zpevněných lesních a polních cestách. Obě kolobky mají v popisu, že to zvládnou. U Crussisky jsem si to již ověřila, jde to. Dragstr – netuším. Tak prosím jestli by mi někdo neporadil. Za toho půl roku jsem si již došetřila, tudíž cena nerozhoduje, na dlouhé silniční výlety nemám čas, takže u mně je to o každodenním protažení a odreagování se, počasí nepočasí. Měřím 164,váha – zatím držím 57 – ale…, věk 55. Díky moc a těším se na odpověď L.

 164. #164 Lenka 3. 5. 2017 - 09:26

  Dobrý den, možná to sem trochu nezapadá, ale jak převážíte své koloběžky. Vybíráme nosič a nikde jsem zatím toto téma nenašla. Do každého asi taky kolobežka nepasuje. Máte někdo zkušenost?

 165. #165 Pavel Jan. 4. 5. 2017 - 19:40

  Koloběžky vozím na nosiči pro jízdní kola, který se nasazuje na tažné zařízení automobilu. Ale pozor: Žlaby ve kterých stojí pneumatiky musí být v celé délce rovné. Jsou-li prohnuté, u jízních kol to nevadí, ale u koloběžek je to problém.

 166. #166 Lenka 5. 5. 2017 - 07:53

  Díky za radu😃

 167. #167 Kiti 10. 5. 2017 - 12:00

  Pro LEA: jiný a obšírný ženský pohled na Dragstr z netu :
  http://kolobezkaaja.cz/yedoo-dragstr/#more-2191
  – určitě lze vznést podrobnější dotaz k terénům.
  A za mne: míry, váha + věk OK, koloběh je ideální sport, u nás tu dupeme i o dost starší a obsažnější též v ostatních parametrech. A jen tak mimochodem, k bílé koloběžce bílé vlasy vypadají dost dobře…
  Tak držím palce 🙂

 168. #168 Lea 12. 5. 2017 - 08:21

  Pro Kiti: my se známe? to s bílými vlasy – trefa, ačkoli –
  zatím prošedivělé, ale přírodní. A protože jsem ještě k tomu lesní člověk, nejspíš půjdu do zelené.
  Jinak moc díky za odkaz – je rozhodnuto. A po těch terénech už nikde pátrat nebudu, prověřím to sama. A kde nepůjde jet, přehopkám to pěšky, případně s mojí budoucí lehkou, nebo lépe lehoučkou, věrnou a nerozlučnou kámoškou na zádech.
  Pak dám vědět jak to zvládáme.
  Zatím ahoj a ještě jednou dík L.

 169. #169 Marcela Mikešová 26. 5. 2017 - 11:58

  Dobrý den,chtěla jsem vyzkoušet koloběžku,ale bohužel v Děčíně žádná půjčovna není.Objednala jsem si tedy WORKER CITY 16 přední i zadní .Ujedu denně nebo obden max. 3km ve městě.Měřím 160 váha 60 Koloběžka došla,ale zdá se mi problém,že i na chodníku někdy jde těžko.Je smontovaná v odborném servise.Je potřeba více nafouknout kola? nebo je tato koloběžka nevhodná? Díky za odpověď Marcela

 170. #170 Pavel Jan 27. 5. 2017 - 13:58

  #169 – Na dálku těžko radit. Jednou jsem přestavěl rám jednoho číňana kvůli vysoké podlaze( http://priblizovadla.cz/zlate-ceske-ruce-aneb-jak-se-stavi-a-upravuji-kolobezky-v-domaci-dilne/). Proč o tom píšu: ten číňan prostě nejel. Znova jsem promazal a seřídil ložiska, nafouk kola na max. dovolený tlak, zkontroloval brzdy, ale pořád to nejelo. Dodnes nevím proč, ale domnívám se, že na vině byla z větší míry tvrdá konstrukce pneumatik. Zkrátka žlutý nebezpečí, jak o něm prorokovala Sibyla.

 171. #171 Lenka 14. 6. 2017 - 10:28

  Mám dotaz, který se sem asi moc nehodí, jak se udržuje nášlap? Myslím tím ze spodu 🙂 . Každý určitě někdy škrtne, tak jestli se to nějak ošetřuje, nějaká speciální barva nebo tak něco?? Máte někdo zkušenost? Díky

 172. #172 Fido 14. 6. 2017 - 21:06

  Škrtat co nejčastěji, aby ta odřená místa nestačila zreznout!

 173. #173 Břetislav Polák 15. 6. 2017 - 08:27

  Škoda, že forum končí 14.6. 2017 já objevil teprve tedˇ fantastickou stinnou stezku kolem vody do Bílovic nad Svitavou. Doporučuji!
  Rovněž teprve nedávno jsem objevil „Standbrett“ – plechové stupátko za 13€ pro dopravu dítka do školky, já je ale použivám pro dopravu ruksaku na koloběžce. K dostání u Decatlon. Bylo vyvinuto pro OXELO City, ale dá se přilepit i na kolobrndy.
  Rovněž cyklistická helma se dá vylepśit blikajícím obojkem – asi 10 €.
  Jsem fanatik na vše co má kolečka, kromě aut!
  Žiji v zahraničí, kde školáci objevili kolobku jako ideální prostředek pro cestu do školy. Kolobku pro nákupy jsem už viděl, ale i v ČR je to ještě pole neorané

 174. #174 Vera 18. 6. 2017 - 13:11

  Hezký den všem koloběžkařům,
  chtěla bych se zeptat na ne asi pro Vás ostatní příjemný dotaz, ale zkusím to.
  Jsem takové křehké děvče (170cm/50kg) a chtěla bych si pořídit koloběžku na výlety po okolí města, i po městě. Asi žádný extra dlouhý trasy to nebudou, prostě normální výlety a kochání se, žádný závody.
  No a teď to podstatné, můj rozpočet na to činí cca 4000 – 5000 kč. Je za tuto cenu možnost koupit něco použitelného? Děkuji moc za případnou ochotu odpovědět.

 175. #176 Vera 19. 6. 2017 - 20:24

  Děkuju za tip. Docela se mi líbí ten K-bike K 7, jen si říkám, jestli se na tom dá ujet třeba 20 kilometrovej úsek nějak v pohodě, jestli to není moc náročný, když to má menší kola a já jsem křehké stvoření :D. Na druhou stranu na cestování třeba po městě to bude asi ideál. Trošku přemýšlím mezí tím K7, nebo Kostka hill fun, cena už je skoro stejná. Ale zase bych chtěla co nejlehčí koloběžku no. Všechno má svá pro a proti 🙂

 176. #177 Milan H 6. 7. 2017 - 22:36

  Kdysi jsem závodil na podomacku vyrobene kolobce s malimi koly,a jela perfektně,az neskutecne,pote co mi ji ukradli,jsem se rozhodl koupit modernejsi stroj a mam vyhlidnuty tento
  http://www.mascoot.cz/
  je sice cenove vysoko ,ale laka me seriditelnost vysky,jak budou vysledky dam vedet

 177. #178 Stano 21. 7. 2017 - 15:41

  Zdravim. Mate niekto skusenosti s Wilcox Tourer?
  Vybavu ma dobru ide mi hlavne o realnu skusenost z pouzivania.
  Ci ist do holej Kostky Tourer Fun alebo vybavenej Wilcox Tourer.?
  Dakujem za skusenosti

 178. #179 Naďa 22. 7. 2017 - 17:31

  Dobrý den,
  zvažuji koupi koloběžky. Jsme rodina cyklistů, děti vedeme k cyklistice od malička a i když jsou oba kluci relativně malí (1,5 a 5 let), jsou zdatní jezdci a já při běžných procházkách, cestách na hřiště neustále běhám….běh nesnáším, proto uvažuji o koloběžce.
  Nehodlám na koloběžce najíždět závratné kilometry, potřebuji ji na dohánění dětí a rychlý přesun školka práce….
  Zaujala mě koloběžka Sedco hill, ale nikde o ní nemohu nic najít, nebo Wilcox 20/16 a pak koloběžka
  Bizon. Můžete někdo prosím poradit?
  Děkuji moc 🙂

 179. #180 Pavel Jan. 24. 7. 2017 - 21:21

  #178 + #179 – Koloběžky Sedco a Wilcox jsem viděl, na Wilcoxu jsem se i svez. Je to čínská výroba. Odbyt mají zajištěn kvůli nízké ceně. Kdybych byl postaven před rozhodnutí co koupit, tak budu dva měsíce o chlebu a vodě a pak si koupím nějakýho Kostku v modifikaci MAX, nebo Frienda od Nistlera, nebo Mibo Crazzy. Vůbec vám nezávidím. Pokud myslíte Bizona od Petra Kulišťáka, tak to je malá levná kolobka, ale dobrá a s komfortní stojnou výškou.

 180. #181 Štěpán 11. 8. 2017 - 14:46

  Dobrý den,
  když se tu rozjela taková poradna, přidám se…
  Mám dotaz na znalce Kostek. Doma máme jednu Kostku Hill Fun a budeme pořizovat koloběžku druhou. Otázka ale je, jestli stejnou. Alternativy jsou Kostka Hill Max a Twenty Max. Papírové rozdíly ve výbavě verzí Fun a Max znám, nosností s velkou rezervou vyhovuje Fun. Poznám rozdíl při jízdě, pojede se lépe? A je znát rozdíl mezi Hill a Twenty?

  Díky moc.

 181. #182 Pavel Jan. 12. 8. 2017 - 12:55

  Řadu Fun bych opustil a přešel na Max.
  Zlepšení parametrů, konstrukce a výbavy je markantní a za těch dva a půl tisíce celkem levné. Hmotnost, stojná výška,pneu,ráfky, užší náboje, rám, představec, řídítka. Rozdíl při jízdě poznáte. Rozdíl mezi Hill Max a Twenty Max je nepatrný, ale nic naplat, větší kolo líp jede. Takže, pokud tě nedusí prachy, jdi na Max.

 182. #183 roman 30. 8. 2017 - 13:21

  Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na modely yedoo mezeq, yedoo mezeq new a yedoo rodstr. Na internete kritizujú mezqa za nekvalitné komponenty, veľkú hmotnosť a vysoký nášľap. Týkajú sa tieto negativa aj mezeq new? Ak som dobre pozeral, tak má tak ako predchodca oceľový rám, ale nižšiu hmotnosť aj svetlú výšku. A komponenty zhodné s rodstrom. Pýtam sa preto, lebo sa rozhodujem medzi mezeq new a rodstr. Ten má hliníkový rám a teda nižšiu hmotnosť, ale bojím sa, aby to nepružilo (mám 106 kg). Čo mi poradíte? Vopred ďakujem.

 183. #184 Pavel Jan. 31. 8. 2017 - 18:30

  Výrobce u všech shodně uvádí max. zatížení 150 kg.Rodstr bez váhání považuji za nejlepší volbu i při citelném cenovém rozdílu. Nebudou to vyhozený prachy. Až ty třítrubkové příšery zmizí z výrobního programu Yedoo, tak to bude pro koloběžkářskou veřejnost důvod k velké oslavě.

 184. #185 David R. 22. 11. 2017 - 21:40

  já jsem nadmíru spokojen s koloběžkou Mibo Malaga
  https://www.cyklospeciality.cz/kolobezka-mibo-malaga/

 185. #186 magdalena 29. 11. 2017 - 21:43

  Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem koloběžky pro dceru 8 let, hodně hubenou, ale přerostlou 141 cm. Na kratší výlety, nejen po asfaltu (i lesní cesty, misty tráva apod.). Uvažovala jsem yedoo city new, ale teď nevím…Cena do 4500.Ježíšek už je fakt z těch článků zmatenej a musí to včas koupit.:-)Poraďte.

 186. #187 magdalena 30. 11. 2017 - 09:50

  Stále čekám na schválení mého příspěvku do diskuze.Proč??Jinak pro dceru ted zvažuji Bizona??Poradí mě někdo?Díky.

 187. #188 Radek 1. 12. 2017 - 20:25

  Ahoj. Pro Magdalenu. Bizon je za ty peníze výborná koloběžka,jezdim na ní sám(vážim 95 kg) a to i po lesních cestách. Ona totiž i přes velmi malou světlost dost projede,protože má krátký rozvor. Ale proč hlavně píšu! Protože moje 13 letá dcera když jsme si koloběžky vyměnili na ní jezdit nechce že má na ni moc malé stupátko a že je moc živá a tak dál drandí na yeedo 4(levnější verze city). Tak to sem moc nepomoh co? Prostě by to ježíšek neježíšek chtělo vyzkoušet.

 188. #189 Pavel Jan. 2. 12. 2017 - 11:15

  Podle mně je Kulišťákův Bizon pro začátek dobrá volba. Má nízkou stojnou výšku a příznivou cenu. To jsou dvě vlastnosti, které mají pro začátečníka zásadní význam. Pokud to člověka chytne, tak pak už si vybere koloběžku na základě vlastních zkušeností. A dále: taky jsem si myslel jak budu jezdit po lesních a polních cestách, ale dost brzy mně to přešlo. Ale vše je o zkušenosti a ta se získá jenom ježděním.

 189. #190 Dáša 4. 12. 2017 - 11:14

  Ahoj,
  díky za článek, velmi dobře se čte. Jsem absolutně nováček a hledám jen přibližovadlo po městě.

 190. #191 Karel 5. 12. 2017 - 15:38

  Ahoj, máte někdo nějakou zkušenost s QuickSport TALA?

 191. #192 David R. 24. 12. 2017 - 23:50

  já mám zkušenost s cyklospeciality, když mám zájem o koloběžku, tak jdu jedině tam

 192. #193 David R. 24. 12. 2017 - 23:52

  Já si od nich pořídil Hill Fun za 6ku a za tu cenu to jezdí teda opravdu luxusně, takže ji vám můžu specialně doporučit

 193. #194 Tom 2. 4. 2018 - 15:38

  ahoj, poraďte pls pokud máte zkušenosti – hledám skládací kolobku, do města na vzdalenost 3km, mam 187cm/85kg 😀

  je mi jasne ze to nebude zadne terno, ale hledam neco dobreho vykon/cena .. takze asi at to je trosku odpruzene pokud to ma tvrda kola nebo nafukovaci

  Kolobka z LIDLu, Decathlonu?

  LIDL .. nejnizsi cena 1490kc
  https://www.lidl-shop.cz/CRIVIT-Kolobezka-s-odpruzenim-Big-Wheel/p100232998

  Decathlon Oxelo 7 XL
  https://www.decathlon.cz/kolobezka-town-7-xl-cerna-id_8377410.html

  Decathlon Oxelo 9 EF
  https://www.decathlon.cz/kolobezka-town-9-ef-bila-id_8329371.html

  podle recenzi Oxela byla 9ka lepsi volba

  jenze za maly priplatek uz je Hudora Big Wheel Air 205 bez brzd a nebo teda fest priplatit za verzi s brzdou
  http://www.sport-vysocina.cz/Hudora-City-Big-Wheel-Air-205-Bila-d16029.htm

  chapu ze ta nejdrazsi kombinace asi i brzdi u tech predchozich je brzda asi pro paradu.. ikdyz jak moc je potrebna po meste?

  bohuzel neni moc realne si je vsechny vyzkouset proto se ptam vas, co na nich nekdy jeli, diky

 194. #195 Lenka 2. 5. 2018 - 14:35

  Jakou mi doporučíte koloběžku pro chlapa, který váží 110 kg?

 195. #196 Erik.ericek 3. 5. 2018 - 00:26

  To se podívejte určitě na nějakou velkou koloběžku pro dospělé a pohlídejte si aby měla takovou nosnost

 196. #197 Lenka 4. 5. 2018 - 16:40

  A jak to poznám? nebo kde se mám jít podívat?

 197. #198 Tomicek852 5. 5. 2018 - 11:00

  Já jsem si koupil super koloběžku pro dospěláka z obchodu Cyklospeciality v Brně

 198. #199 Lindner Petr 5. 5. 2018 - 11:38

  Lenka: Většina koloběžek pro dospělé má nosnost kolem 130 kg. Dobří výrobci to uvádí v technických parametrech, já to uvádím u recenzí – je to vždy na fotografii s rozměry koloběžky. Takže nyní to chce znát ještě výšku vašeho chlapa, protože ta může být důležitějším parametrem 🙂

 199. #200 Tereza 6. 5. 2018 - 09:26

  Dobrý den, mohla bych požádat o radu s výběrem koloběžky? Plánuju převážně po městě, sem tam lesní cesta nebo polnacka, ale měla by být skládací, abych se bez problémů dostala do MHD. Líbí se mi Kostka Rubik 4, Mibo master a Kickbike clix a mám 168 cm a 65 kg. Má to být první pořádná koloběžka, zatím jsem si občas půjčila od dětí takovou tu obyč skládací. Nejradši bych se podívala naživo, ale ve Zlíně asi takovou možnost mít nebudu. Bylo by fajn, aby tam šel přidělat košík a držák na láhev. Kterou byste mi doporučili, uvítám i tip na jiný typ než jsem uvedla. Děkuji a přeji hezký den 🙂 Tereza

 200. #201 Jana 10. 5. 2018 - 12:36

  Petr Lindner: Nemáte ambice napsat článek, který by tento překonal co do čtivosti a oblíbenosti? 🙂 Řekla bych, že podle něj mnozí vybírají (já také vybírala) svojí první koloběžku, a věci, které píšete jsou samozřejmě nadčasové a platí, jen v dnešní době už je na trhu tolik koloběžek a značek, a naopak tolik koloběžek už není, že je těžké se v tom vyznat. To co kdysi platilo za velkou koloběžku, dnes už je pomalu malá městská…

 201. #202 Lindner Petr 10. 5. 2018 - 15:23

  Jana: Ambicí mám spoustu 🙂 Ale máte pravdu, už jsem sám přemýšlel o tom, že by to chtělo tenhle článek aktualizovat. Jen kde na to vzít dost času 🙁 No dobře, vynasnažím se 🙂

 202. #203 Tomáš 11. 5. 2018 - 11:38

  Ahoj, prosím o radu. Měřim 183 cm a váha 80 kg.Nemohu se rozhodnout mezi koloběžkou Yedoo Dragstr, Kostka Tour MAX a Crussis Urban. Zatím vede Dragstr ale má to být moje první koloběžka kterou chci využívat na 90% po cyklostezce a silnici pro vylety s manželkou která pojede na kole a časem i s malou dcerkou takže žádné dlouhé túry max 40 km když pojedu sám. Nemám žadnou vyzkoušenou a okolo Ústí n/L jsem ani nenašel žádnou pujčovnu kde by je měly. Prosím a vaše názory a předem děkuji

 203. #204 Dave 14. 5. 2018 - 15:34

  ahoj všichni.

  miluju koloběžky. zatím si vždy nějakou půjčujil, ale rád bych si koupil vlastní.
  Rád bych se zeptal, jestli koloběžka s nosností 100kg unese člověka který má cca 105kg, nebo, zda se to nevyplatí riskovat.

  Díky za info

 204. #205 Ivana sekaninova 19. 6. 2018 - 14:29

  Dobrý den můžu s velkou kolobezkou do tramvaje nevi to někdo náhodou diky

 205. #206 Tom 29. 6. 2018 - 19:40

  Dave, Co vyrobce to jina kvalita, ale nosnost neni jen o ciste vaze ale take kde a jak jezdis. Na rovnem hladkem asfaltu by to asi slo, ale hupnes do diry, najedes na bezbarierovy hrb a razem ta kolobezka trpi o dost vic a s kazdym kilem jeste vic a vic. Pokud je odpruzena, tak pruzina bude asi nadoraz takze nebude pruzit… mam 85kg a kolobku do 100kg a uz tak se slusne v perech prohne jen na ni stoupnu. Takze pocitej ze ji pravdepodobne drive odrovnas, protoze s tim po naprosto idelanim povrchu jezdit nebudes.

 206. #207 Tom 29. 6. 2018 - 19:44

  Ivi, kazde město to ma jinak, někde to jde v místě pro kočárky… podívej se na přepravní podmínky danýho MHD

 207. #208 Lukáš XXL 14. 7. 2018 - 00:27

  Dobrý večer…. znova klasický scenár: pár dní dozadu som narazil na kolobežky, jeeeeeej no super. A? Prečítal som si všetko čo som našiel a…. začal som si vyberať“prvý stroj“. Áno doposiaľ klasika… a tu samozrejme ako pri všetkom v mojom živote nastal taký „maličký“ problém necelé 2 metre výška a necelých 150kg živej váhy (ta váha samozrejme osciluje od 160 do 145kg záleži od ročného obdobia). Koncom minulého roka som mal taký menší úraz, kolega má nechtiac (teda dúfam že nechtiac) klepol lyžicou bagra po hlave, a okrem vylomenych zubov, ťažkého otrasu mozgu, prelomenej krčnej chrbtici a vytlačených krížových platničiek sa mi vlastne nič vážne nestalo. Po čiastočnej rekonvalescencii som prepadol silovemu trojboju, proste milujem to sebatriznenie vo fitku ale cítim že tá chrbtica ale hlavne kríže by potrebovali aj niečo iné ako mŕtvy ťah a drepy. Jazdím aj na bicykli jasné že ako inak single spred MTB, veď kto normálny by si kúpil v dnešnej dobe horský bicykel bez prehadzovačky…..ale pri mojej postave a sile je to vlastne nikdy nekončiaci kolobeh výmeny zničených komponentov. No a aj tu sa jednoduchosť kolobežky javí ako jasný víťaz. Nezabralo veľa času a narazil som na asi jediného kandidáta KOSTKA XXL má s ňou niekto skúsenosti? Samozrejme mám obavy zo svetlej výšky 45mm obavy ale v článku sa tvrdí že netreba sa báť , tak sa nebojím jazdiť by som chcel viac menej asi ako väčšina z vás mesto, mimo-mesto, ľahší terén ale hlavne by som ju chcel voziť v aute aby bola vždy po ruke. Nie ako s mojím MTB s 21″ palcovým rámom a 29″ kolesami ktorý je obrovský aj po odobratí kolies, darmo je to monštrum ako jeho majiteľ .
  Čiže súhrn KOSTKA XXL môže byť ? Má niekto skúsenosti? Je aj nejaká iná možnosť pre mňa?
  PS. Na kolobežke som v živote nestál 😂
  PS.2 Milujem horolezectvo tiež….
  PS 3 a ako vidíte aj písanie slohov na mobile 😂😂😂😂
  Ďakujem za prípadné rady…

 208. #209 Lindner Petr 14. 7. 2018 - 19:57

  Lukáš XXL: Ve vašem případě bych nákup nejprve konzultoval rovnou s výrobcem. Koloběžky (spíše jejich rámy) obvykle mívají nosnost 120–150 kg, Kostka Tour XXL pak 200 kg, ale limitní budou také pláště a třeba i výplet kol…

 209. #210 Lukáš XXL 14. 7. 2018 - 20:02

  Na stránkach uvádzajú …..“Zvýšenou odolnost koloběžky zajišťují i použitá kola řady JUMBO, pláště s terénním vzorkem a hydraulické kotoučové brzdy.“ ….

  Teoreticky by to mohlo vydržať….. ale vďaka za radu, skúsim im poslať email.

 210. #211 Lukáš XXL 16. 7. 2018 - 15:21

  Tak odpoveď od Kostky prišla hneď…..“Dobrý den,
  tato koloběžka je pro Vás určitě vhodná volba. Je navržená tak, aby splňovala náročnější váhové zatížení a aby vyššímu jezdci umožnila nejvíce možný komfort.“….

  Škoda že nemám možnosť vyskúšať pred kúpou 😞

 211. #212 Fannda 17. 7. 2018 - 18:22

  Uvažuji o přidělání sedátka. Jaké jsou zkušenosti.
  Dík.

 212. #213 Lukáš XXL 17. 7. 2018 - 22:24

  Chcel by som sa opýtať p. Lindner čo by ste povedali na mibo GS ? Možno trocha vystužiť rám a osadiť nejaké silnejšie kolesá napr remerx extra jumbo? Písal som podobný dotaz priamo do Miba a som zvedavý čo odpíšu. Ale musím uznať že koncepcia 2×26″ sa mi osobne veľmi páči. Škoda že u nás nie je možné vyskúšať jednotlivé kolobežky a vybrať to čo človeku najviac pasuje….

 213. #214 Fido 18. 7. 2018 - 00:02

  Čím větší průměr zadního kola, tím větší pružení z důvodu větší páky od prodloužené zadní vidlice na stupátko. Když to navíc umocním výrazně vyšší hmotností jezdce a nedejbóže třebas i jeho schopností dynamického zatěžování, tak bych byl hodně opatrnej.

 214. #215 Lukáš XXL 18. 7. 2018 - 04:33

  Vďaka za postreh…. nezamýšľal som sa takto nad tým.

 215. #216 Hanka 24. 7. 2018 - 22:55

  Eh…. Tak ja si vyberu s velkou slavou Yedoo city Art, a tady pak jeste ten vecer zjistim, co je s ni vse spatne? Sakra jak to, ze jsem tenhle clanek nenasla pred koupi 🙂 sakra sakra sakra..no, budu verit, ze kdyz mi 15 let slouzila kolobrnda za 2000, bude mi vernou spolecnici i City Art.. stastne kilimetry vsem!

 216. #217 Lenka 12. 11. 2018 - 20:48

  Dobrý den, ráda bych požádala o radu, ač nevím, zda-li je toto téma stále aktivní, avšak zkusím to. Chtěla bych si objednat koloběžku, ale jsem absolutní začátečník a jediné, k čemu ji potřebuji, je stíhání svého dítěte na procházkách, přičemž on jede na svém kole-odrážedle a já za ním klusám/sprintuji. Zjistila jsem, že potřebuji zrychlit, už mu nestačím, ač už jsem za tu dobu získala solidní kondičku.

  Základní parametry:
  Jezdec – začátečník, nesportovec
  Upotřebení – dohnání dítěte
  Terén – město
  Cena – nikterak vysoká

  Takže má otázka zní: Jakou koloběžku si pořídit, co myslíte? 🙂
  Děkuji!

 217. #218 Lindner Petr 12. 11. 2018 - 20:54

  Lenka: Nechci odpovídat vyhýbavě, ale trochu přesto 🙂 Doporučil bych vám jiný postup – nejprve si nějakou koloběžku půjčete. Tedy ne „nějakou“, ale nějakou rozumnou – stačí se porozhlédnout v recenzích zde na Přibližovadlech. Vyhněte se těžkým modelům s vysokým stupátkem a naopak malým hliníkovým skládacím koloběžkám. Až zjistíte, jestli je to pro vás skutečně to pravé ořechové, můžeme se bavit o konkrétním modelu 🙂

 218. #219 Pavel Jan. 14. 11. 2018 - 15:30

  #217 – Já třeba jsem svoji první koloběžku koupil po „zralé“ úvaze. Jezdil jsem na ní dobrýho půl roku, než mi docvaklo, že je spíš špatná než dobrá. Kdyby nebyla na blízku prodejna, tak bych to řešil podle zadaných parametrů tak, že bych koupil Bizona (výrobce ing. Petr Kulišťák). Je pro zadaný účel vhodná, je levná ( 3600,-) a hlavně nebudou to vyhozené peníze jako při nákupu kolobky z produkce P.R.C. , OLPRAN nebo YEDOO první generace. Bude tedy k dispozici podstatně delší doba na ježdění a tedy pochopení co od koloběžky chci. Prodá se snáž než číňan, ale je fakt že to nějakej groš bude stát. To je jen trochu jiný způsob než popsal Petr. Někdy je těžká rada, protože s dobou ježdění se mění i jezdec a jeho požadavky. Já jsem dneska vysmátej, ale mám pátou koloběžku a po 14ti letech najeto přes 40 tis. km.

 219. #220 Lenka 25. 11. 2018 - 18:20

  Dobrý den,
  uvažuji nad koupí koloběžky pro manžela. Myslím, že to byl dobrý prostředek jak se dostat do práce/z práce na vlak. S tím souvisí má otázka ohledně konstrukce. Nejvíc by se mi líbila skládací koloběžka, která ráno v přeplněném vlaku nezabere moc místa a v práci v kanclu také ne. Manžel je poměrně vysoký (okolo 190 cm, okolo 85 kg), takže je třeba zohlednit i to. Cenově jsem si představovala něco kolem 6000, víc jak 10 000 bych za ni dávala nerada. Myslíte, že je skládací koloběžka dobrý nápad? Docela se mi pozdává koloběžka Micro suspension, ale za jakoukoliv radu budu ráda.

 220. #221 Jarek 11. 12. 2018 - 09:05

  Já jsem si na tyto vánoce udělal radost a koupil si ekolobezkutzn elektrickou kolobezku a jsem z ni fakt nadsenej, budu jezdit rozhodne dokud nebude snih nebo nejaka kalamita 🙂 Koupil jsem si od firmy Inmotionczech a presne typ P1F je super, ze se da vzit i do ruky a prenest, kdyz jsou nekde po ceste schody atd. Dojezd 35km jezdim hlavne do prace a za mamkou mam to docela blizko. 🙂 rozhodne nejlepsi investice pro jakou jsem se kdy rozhodnul

 221. #222 Marek 11. 3. 2019 - 20:34

  Zdravím. Nechystáte v budoucnu srovnávací testy koloběžek? Takový souboj Kickbike Race Max 28 vs Mibo Revoo. To by byl duel!

 222. #223 Lindner Petr 13. 3. 2019 - 13:32

  Marek: Nechystám 🙂

 223. #224 ZdeněkB 15. 3. 2019 - 13:31

  Petře, já bych jen doplnil ohledně výšky řídítek jeden zajímavý poznatek, který jsem získal od Vaška Juna. Když jsme si u něj zkoušeli koloběžky, překvapila mne vysoká poloha řídítek na jeho krosové koloběžce. Měl/má ji tam za tím účelem, aby se mu lépe tlačila v terénu do kopce 🙂

 224. #225 Táňa Tomášková 15. 4. 2019 - 19:43

  Dobrý den, po přečtení Vašeho článku a dalších x článků mám ještě poslední otázku – jako začátečník chci 20/20 max 26/20, ale jakou značku, je některá „nejlepší“… ? Děkuji T.

 225. #226 Lindner Petr 15. 4. 2019 - 19:53

  Táňa Tomášková: Nejlepší značka je ta, na které jezdíte 😉 Ale vážně: Nedá se říct, že je nějaká nejlepší značka. De facto všechny značky, o kterých na Přibližovadlech píšeme, jsou výborné. Výběr koloběžky není o značce, ale o jízdních vlastnostech, o tom, jak sedne vaší postavě, o předpokládaném využití a tak dále, a tak dále… Takže dobře vyberte 🙂

 226. #227 Táňa Tomášková 15. 4. 2019 - 23:04

  🙂 moc moc děkuji za rychlou a milou odpověď…. já právě ještě nejezdím, ale co nevidět doufám budu, hned co pořídím brndu… Rozhodovala jsem se mezi Kostkou a Mibem, ale vidím že existuje spousta super strojů, o jejichž existenci jsem doposud nevěděla… :)… Pokud není mezi Vámi recenzovanými nějaká super pecka, tak to vidím na Mibo a otázka prosím zní: 20/20 nebo 26/20 a skládací (resp. nemá skládací mechanismus vliv na pevnost a stabilitu?)… Žádné velké výlety neplánuji, terén taky moc ne – max poňačka, 173cm/73kg…. Moc děkuji za Váš tip…..

 227. #228 Pavel Werner 16. 4. 2019 - 09:00

  Ahoj,
  skladaci mechanismus na M-I-B-O nema zadny negativni vliv ani na pevnost ani na stabilitu. Dobre vyber a poradne vsechno projed.

 228. #229 Karlíková Zuzka 17. 7. 2019 - 13:32

  Zdravím. Chtěla bych se zeptat na váš názor. Přemýšlím o koupi své úplně první koloběžce. Mám pomalu ke 100kg, trápí mě bolesti zad. Chci s ní jak vybláznit svého aktivního pesana ( polní a lesní cesty), tak jezdit po našich tankodromových silnicích kolem dědiny, tak udržovaných asfaltových. Nechystám se ovšem trhat nějaký extrémní počet km denně. Investovat bych chtěla max. 9000 kč. Raději bych přední kolo 26. Po projíždění internetu mám vybráno pár tipů: crussis urban 4.2, kickbike sport g4 , nebo kostka twenty max ( ta má ovšem obě kola 20 ). Jakou by jste mi, prosím, z těchto kolobek doporučil? Za jakoukoli radu či tip na jinou kolobku předem děkuji. Bohužel nemám možnost si ani jednu vyzkoušet. Děkuji. Karlíková

 229. #230 Lindner Petr 17. 7. 2019 - 20:40

  Táňa Tomášková: Velké přední kolo je vždy výhodnější, takže než kola 20/20 palců bych doporučil raději 26/20 palců. Co se týče skládání, to musíte vědět vy, zdali ho využijete nebo je to zbytečné. Více o skládačkách zde: http://priblizovadla.cz/skladaci-kolobezky-vsechno-nich-chteli-vedet-1-cast/ a zde: http://priblizovadla.cz/skladaci-kolobezky-vsechno-nich-chteli-vedet-2-cast/

 230. #231 Lindner Petr 17. 7. 2019 - 20:45

  Karlíková Zuzka: Určitě doporučuji konfiguraci 26/20 palců. Z vámi vybraných modelů by se mi nejvíc líbil Kickbike Sport G4 (i když má zadní kolo 18palcové). Pokud byste cca tisícovku přidala, doporučil bych ještě Kostku Tour Max (nebo také v provedení Dog s úchytem na psa) nebo Mibo Universe http://priblizovadla.cz/mibo-universe-pohoda-silnici-i-lehkem-terenu-podrobna-recenze/ Ani s jednou neuděláte chybu.

 231. #232 Karlíková Zuzka 18. 7. 2019 - 18:01

  Dobrý den, předem děkuji za vaši odpověď. I mě se nejvíce líbila ta kickbike sport g4, ale jsem koloběhem nepolíbená, tak jsem vděčná za Váš profesionální názor. Na kostku tour max jsem pošilhávala, ale tech 9000kč je opravdu strop ( původně jsem nechtěla jít nad 5000kč ) Už u téhle sumy manžel brblal, neboť to bere jako můj rozmar. Ještě jednou děkuji a velmi si vážím Vaší ochoty nám pomoci a poradit. Karlíková Zuzka

 232. #233 Pavel Doubek 16. 10. 2019 - 18:32

  Dobrý den, děkuji za článek. Jsem srdcem cyklista a chodec, o  koloběžce jsem nikdy neuvažoval, nicméně dva fyzioterapeuti nezávisle na sobě mi koloběžku doporučili a já je chci poslechnout. Každý takový článek pomáhá při rozhodování.

 233. #234 Luba KV 3. 12. 2019 - 12:16

  Dobrý den přeji .Začínám se poohlížet po nějaké koloběžce.Tento rok se mi stal nehezký úraz a nejspíš nebudu moci pokračovat ve sportech které jsem doposud praktikoval. Běh a jízda na horském kole. Nechci se pohybu vzdát a tak přemýšlím o koloběžce. Po úrazu vyskočila váha přes 100kg a výška se snížila o 2 cm na nějakých 178. Na koloběžce nechci nějak šetřit a pročítáním různých příspěvků jsem se ujistil že 12000 by mělo stačit. Jízdu budu praktikovat na zpevněných lesních, polních cestách a cyklostezkách .Takto jsem běhal a jezdil na kole. Ptám se Vás, jakou byste mi doporučili koloběžku ? Samozřejmě že nebudu kupovat na Eshopu ale v kamenné prodejně a vyzkouším. Kde v karlovarském kraji se dají koloběžky vyzkoušet ? Děkuji za odpovědi LubaKV

 234. #235 Lindner Petr 6. 12. 2019 - 10:27

  Luba KV: Jednak bych vám doporučil nejprve volbu koloběžky konzultovat se svým lékařem. Já sice říkám všemi deseti ano, ale nejsem lékař, neznám vaše zranění a nevím, co by to s tím mohlo udělat 🙂 Nicméně pokud ano – a věřím, že vám to schválí – tak doporučuji koloběžky s koly 26/20 palců nebo 28/20 palců. Vzhledem k vašemu „poškození“ bych nebral úplně nejtužšší stroje, ale spíš pohodlné turisťáky, jako jsou typicky Kostky Tour. Kde se v Karlovarském kraji dají koloběžky vyzkoušet bohužel nevím 🙁

(nebude zveřejněn)


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Rozumím