ČKV čili Česká koloběžková velmoc je nejen početnou základnou hobbíků, ale také baštou závodního koloběhu. Na silnici už nějakou dobu dominují – a vyhrávají – stroje s koly 28/28ʺ, to ostatně každý ví. Nicméně lehkých a zároveň patřičně tuhých koloběžek, které vás dovezou na stupně vítězů, není mnoho. Nelze se tedy divit, že tu a tam přijde a svět nový stroj. Třeba RAMA Raptor 28/28.
Prolog
RAMA Raptor 28/28 není úplně tak horká novinka. K nám na Přibližovadla se dostala až poté, co už nasbírala slušnou řádku medailí. Kromě jiného také z loňského Mistrovství světa v koloběhu v Konstantinových lázních. Už to by možná stačilo jako reference a nemuseli bychom nic dalšího psát. Doplnit pár fotkama a stačí, ne? Jak komu. My na to jdeme jako obvykle zgruntu. Třeba od samotného názvu.
Ráma je jednou z nejpopulárnějších osob višnuizmu a podle tradice je sedmým vtělením (z deseti nejznámějších) boha Višnua. Alespoň tak to tvrdí Wikipedie. Rama s krátkým a je pak třeba známý margarín, nebo město na severu Izraele. Název koloběžky RAMA však vznikl zcela prozaicky jako zkratka jména jejího tvůrce Radka Maixnera, pardubického koloběžkáře a taky člena předsednictva Českého svazu koloběhu.

Duchovním otcem tohoto stroje je však polský jezdec Włodzimierz Gągała, jehož konstrukci ale Radek Maixner upravil a hlavně… dovedl do zakázkové výroby. Pokud tedy po přečtení tohoto článku nabudete neodbytného pocitu, že stroj RAMA Raptor nutně potřebujete, Radek vám ho jistě velmi rád vyrobí, respektive zajistí jeho výrobu. Mimochodem, onen Raptor, jak ho známe z Jurského parku (a kde je zobrazovaný mnohem větší než ve „skutečnosti“), se celým jménem nazývá Velociraptor. No řekněte, nebylo by to možná lepší jméno pro stroj se dvěma koly, spojenými stupátkem? :-)

Megahliníkovka
RAMA Raptor 28/28 je hliníková koloběžka. Ehmm…, popravdě vlastně pouze hliníkový rám koloběžky s koly 28/28 palců. Jeho hlavní charakteristikou je malá hmotnost 3 270 gramů, velmi vysoká tuhost a navrch ještě nadstandardní velikost. RAMA Raptor je jednoznačně největší rám této třídy, jaký si můžete pořídit.


Čísla hovoří jasně. Rozvor 1 290 mm a prostor pro jezdce 760 mm je prostě mega! :-) Ale vážně: Nejdelší sériově vyráběnou „hliníkovkou“ je Kickbike RaceMax 28 s rozvorem o 40 mm kratším a prostorem pro jezdce menším o celý dvojnásobek, tedy 80 mm. Velký rozdíl v prostoru jezdce je daný odlišnou zadní stavbou, kdy RAMA Raptor má zadní hranu stupátka de facto v tečně zadního kola – jezdec tedy stojí o pěkných pár centimetrů více vzadu. Přesněji řečeno „může stát“. Osobně jsem se při testování přistihl, že intuitivně dávám nohy spíše do přední části stupátka čili za patou mám nějaký ten luft…
Hmotnost tři a čtvrt kila je na garážovku luxusní. Kickbike u své osmadvacítky uvádí hmotnost o 120 gramů nižší, což je podle mně díky „jednotrubkovému“ hlavnímu rámovému profilu. RAMA Raptor jej má tvořený dvěma těsně k sobě svařenými trubkami o průměru 50 a 34 mm. Co do tuhosti si ale oba mohou směle podat ruce. Vzhledem k tomu, že tuhost „Bejků“ je v koloběžkovém světě považovaná za etalon, je to pro Raptor více než pochvala.

Pokud někomu tato koloběžka (tento rám) není souzen(a), tak jsou to jedinci, paranoidní ze škrtání stupátka. Přiznávám, že na nižším stroji jsem doposud nejel. Světlost jen něco přes 30 mm je – navíc u poměrně dlouhého stupátka – už skutečně limitní a jezdec musí dávat dobrý pozor třeba jen na zvlněný asfalt na dojezdech ke křižovatkám. Na druhou stranu nestojíte ani 65 mm vysoko, což je jednoduše blaho pro vaše kolena. Pro srovnání: Kickbike Race Max 28 má stupátko cca o 15 mm vyšší. Šířkou stupátka těsně pod 80 mm poráží i závodní oceláče MIBO Revoo, ale… stačí. Širší není třeba, ale užší už taky ne.



Testovaný kousek (který, abyste se nedivili, jsme s Bolkem osadili koly, která byla zrovna po ruce :-)) je jeden z prvních prototypů s velmi úzkou vnitřní zadní stavbou. Kolo, obuté do 25mm plášťů sem vejde s tolerancí necelý milimetr na každou stranu čili musí být zároveň perfektně vycentrované. Produkční kusy však mají tento problém ošetřený – pojmou plášť do 30 mm. Zde je tedy všechno, jak má být.

Byla-li řeč o délce rámu, pak při pohledu na producenta této koloběžky na fotkách výše jistě chápete, že jde o model, skoro bych napsal, až primárně určený pro vysoké jezdce. Já jsem o pár centimetrů menší než Radek, testoval jsem se 70mm představcem a měl jsem „všude místa habaděj“. (Jen pro porovnání: Na svém Yedoo Wolfer RS mám 135mm představec a pořád je mi tato koloběžka trochu krátká.) Radek ale umí rám Raptora na přání i zkrátit. Jak? Jednoduše – zkrátí se stupátko.
Jízdní vlastnosti a celkové hodnocení
RAMA Raptor 28/28 vypadá na první pohled docela obyčejně. Technicistní konstrukce bez zbytečných kudrlinek, surový hliník bez laku (který obvykle milosrdně skrývá nějaké ty nedokonalosti dílenského zpracování), ale zároveň bytelný kus hliníku, tvářící se jako monolit – a ostatně taky fungující jako monolit.

Že je tuhost skvělá, to už tu zaznělo. Veškerá energie, kterou dáte do odrazu, je proměněná v dopředný pohyb. Tedy po odečtení obvyklých „brzd“, jako je typicky například valivý odpor. Nicméně vymlouvat se na pružení rámu v tomto případě fakt nejde.
Geometrie je z mého pohledu navržená taktéž na jedničku. Úhel hlavového složení není ani příliš strmý, ani tupý – koloběžka dokáže výborně držet stopu ve vysokých rychlostech, stejně jako jde dobře za řídítky v techničtějších pasážích trati. Řízení je ostatně příjemné i díky „normálnímu“ nebo řekněme kratšímu představci.
Bez zadní brzdy se dá obejít, ostatně závodníci ji stejně běžně sundávají. Ani chránič paty není nutný – zkosení v zadní části stupátka úplně stačí. A na to, že zadní kolo je blízko lýtek, stehen a jiných citlivých partií, si brzy zvyknete :-)
Za mně je RAMA Raptor 28/28 skvělý počin.

RAMA Raptor 28/28 v nákupním košíku
Na co by se měli připravit zájemci o tento stroj/rám?
- Dodací lhůta obvykle činí 2 měsíce
- Rám je standardně bez laku
- Lze (minimálně) laborovat se světlostí
- Je možné zkrátit stupátko/zmenšit rozvor–prostor pro jezdce–celkovou délku
- Lze přidat uchycení zadní brzdy
Cena (05/2025)
16 500 Kč
Kontakt
Radek Maixner: megaradek@centrum.cz
Jeden komentář
Jedna věta by si asi zasloužila lepší formulaci: „Pro srovnání: Kickbike Race Max 28 má stupátko cca o 15 mm vyšší.“. Takhle to vyznívá, že když tady je stupátko podle obrázku vysoké nějakých 32mm, tak Kickbike by ho měl mít vysoké 47mm…