Search
Close this search box.

Anketa: Jezdíte na koloběžce po chodníku?

Celý článek Dostal jsem od jednoho čtenáře e-mail. Dotyčný k vlastnímu překvapení zjistil, že koloběžka je podle platného zákona o provozu na pozemních komunikacích postavená na roveň jízdnímu kolu, z čehož také vyplývají stejné povinnosti a… Zákazy. Mimo jiné třeba to, že kolobka nemá co dělat na chodníku, apod.

 

Co si budeme namlouvat, my všichni koloběžkáři po chodníku samozřejmě jezdíme, pouze to veřejně nikdy nepřiznáme, čímž chci říci, že jsem nic takového nenapsal…

Takže anketa anonymní je zcela na místě – otázka je jednoduchá: Jezdíte na koloběžce po chodníku?

Vysvětlivky k jednotlivým volbám budou krátké:
První možnost – Ano a chovám se tam jako by (chodník) patřil jen mně – je samozřejmě jen pro sebestředné burany. Doufám, že z našich čtenářů ji nikdo nezvolí.
Pod dvojku – Ano, ale s maximální ohleduplností vůči chodcům – se klidně podepíšu sám. Ano, po chodníku jezdím a často, myslím však, že si nikdo nemůže stěžovat, že bych jej – slovy zákona – omezil nebo snad ohrozil.
Zbývající dvě volby jsou pak pro skutečné Mirky Dušíny dnešní doby, byť nic směšného na tom samozřejmě není. Náš národ by měl směřovat k cestě automatického respektu k zákonům a jiným normám. Zatím jsme tomu sice na hony vzdáleni (viďte, nenažraní politici), buďme však optimisty!

Hlasování v anketě bylo ukončeno

anketa

Sdílej:

24 komentáře

  1. Překvapilo mě, že v Anglii musíš mít speciální licenci na jízdu s kolem na silnici. Bez ní musíš po chodníku. Nevím jací jsou v Anglii řidiči. U nás mám na dost místech strach jet po silnici. Hlavně do táhlých kopců, kdy bych při rychlosti cca 10kmh zablokoval dopravu.

  2. U mna platia skoro vsetky odpovede, mozno okrem poslednej. Inak sa chovam k ludom vzdy tak, ako sa oni chovaju ku mne. Ak je niekto mily a tolerantny, vratim mu to dva krat a samozrejme plati aj opak. Ak ide po cyklistickom chodniku, ktory je v bezprostrednej blizkosti chodnika pre pesich rozsafna rodinka po celej sirke, som ochotny dat „strike“ ako v bowlingu a neuhnem ani bohovi. Inak vyznavam, ze kazdy ma narok na svoje miesto pod slnkom.

  3. To Klon
    nejen v Anglii, ale i Amerika nevyznává jízdu cyklistů po silnici a policajti Vás směrujou na chodník. Sportování v parcích apod.
    Jinak osobně jezdím buď po cyklostezkách – H.Králové jich má téměř jako chodníků (z toho mé hlasování – po chodníku nikdy), nebo většinou po silnici Tak 95% najetejch km.

  4. Vetsinou jezdim po silnici,ale kdyz jedu po chodniku a neni precpany jezdim stejne rychle jako po silnici. Ale kdyz vidim nepredvidatelny objekty jakou jsou deti ci psy tak zpomalim. Deti mam rad a nerad bych aby se jim neco prihodilo a co se tyce tech zubatejch bestii uz me jedna na kole kousnula.

  5. Když to jde jedu po cestě, ale pokud vyhodnotím situaci, že je cesta pro mně nebezpečná jedu klidně po chodníku a když jsou tam chodci nemám problém jít vedle koloběžky.

  6. Poslední dva roky mám chodník občas rád (na hlavní silnici je někdy dost brutální provoz), ale většinu dávám radši na cestě, protože je hladká, asi těch 95% jako Fido. Ale chodník stejně nepatří jen chodcům, žejo? Je to dobrá anketa. Hlasoval jsem tam u těch66%, ale je to vlastně blbost. Spíše patřím k těm 31%-ům. Jdu něco sníst,ne?

  7. Já jezdím po cyklostezce, pokud tedy je nějaká k dispozici. Když to možné není, rozhoduji se podle okolností. Když vidím, že jízda po silnici by byl spíše pokus o sebevraždu, jedu po chodníku a koukám, aby nikdo nepřišel k úhoně. A když je třeba, tak nekoloběžím, stanu se pěším. Což je hlavně ve větších městech, málokdo dnes dodržuje padesátku v obci a já nemíním skončit někomu na nárazníku, takže raději risknu tu pokutu, či domluvu. Rozhodně to bude méně bolet. :-)

  8. Ajka

    Souhlas, raději zaplatím pokutu, než riskovat karambol.
    Naštěstí jsem nikdy neměl problés s policií s jízdou na chodníku. A to ani když funím do kopce kolem pěší hlídky. Ještě jsem to nezkoušel po silnici s 20 aut za sebou. Řidiči jsou většinou nevrlí, když je někdo takle brzdí.

  9. Fido :
    To Klon
    nejen v Anglii, ale i Amerika nevyznává jízdu cyklistů po silnici a policajti Vás směrujou na chodník. Sportování v parcích apod.
    Jinak osobně jezdím buď po cyklostezkách – H.Králové jich má téměř jako chodníků (z toho mé hlasování – po chodníku nikdy), nebo většinou po silnici Tak 95% najetejch km.

    Musim povedat, ze uz aj v Amerike sa to zacina menit. Samozrejme, ze to nie je vsade rovnake, zavisi od statov a velkosti miest, ale uz aj USA zacinaju byt priatelske voci ludom na dvoch kolesach. Nie je zriedkavostou vidiet zltu znacku bicykla s napisom ze cyklisti zdielaju cestu. Takisto v mestach su chodniky na celkom slusnej urovni a co sa mi paci asi najviac su autobusy MHD ktore maju vpredu nosic na dva bicykle.
    Hrozbou, ale nie len pre cyklistov su vsak starsi obcania, ktori si pomerne casto pomylia pedale, alebo nevsimnu cyklistu osvetleneho ako vianocny stromcek, ktoreho este potom vezu na kapote 200 yardov.
    V mensich mestach sa na chodnikoch jazdi celkom dokonale, nakolko pesich je tam ovela menej ako u nas. Tolko moja skusenost.

  10. U mě to je tak, že prostě volím nejkratší/nejrychlejší cestu a podle toho se rozhodnu jestli chodník bo silnice. Jasně že jsem rád když můžu využít cyklostezky, ale když není a hodí se chodník, nesestupuju. Zpomalím když je potřeba, ale kolobku vedu jen když píchnu :D
    Apropó, nedávno mě na silnici oslovila hlídka městské policie a slovy: „Myslíte že je dobrej nápad s tím jezdit po silnici?“ mě odporoučela na chodník.
    Když ani oni neznají předpisy…

  11. Našel jsem diskuzi o jízdě na kole na chodníku http://www.nakole.cz/diskuse/9123-na-kole-po-chodniku.html mimo jiné tam nastínili materiální aspekt přestupku http://www.autoweb.cz/tzv-materialni-aspekt-prestupku-soumrak-prestupku-v-cechach-cast-ii/ což znamená, že pro spáchání přestupku nás na chodníku
    1) musí chytit
    2) musíme někoho ohrožovat a to nám musí dokázat (materiální apsekt)
    3) je splněno automaticky, formálně na chodníku nemáme co dělat (podle zákon o silničním provozu 361/2000 Sb., §53/2

  12. Jezdím po chodnících a všude kudy vede cesta a ve vetšině případů se psem. Jezdím samozřejmě s největší ohleduplností. …dokud nezakážou ptákům svobodně létat a zvířatům běhat budu se pohybovat po planetě Zemi také tak!

  13. V našem městě vždy koloběžkářům doporučuji s klesající prioritou (výběr dle možností ulice) používat:
    1. Cyklostezku (zákonné a bezpečné)
    2. Jednosměrku (druhý směr u nás nezákonný)
    3. Pěší zónu (nezákonné ale bezpečné)
    4. Chodník (nezákonné ale bezpečné)
    5. Obousměrnou silnici (zákonné a nebezpečné)

    Každého sice upozorním na znění zákona, ale poslední slovo musí za všech okolností mít bezpečnost koloběžkáře. V praxi je to tak, že v centru Přerova je nejbezpečnější (a logické) používat především jednosměrky, cyklostezky, pěší zóny a chodníky. Samozřejmě bychom v našem klubu byli rádi, aby koloběžkáři mohli jezdit ve městech celé ČR po pěších zónách a v místě nebezpečných ulic i po chodníku. Zákon nás sice vnímá jako cyklisty, ale v reálu koloběžka představuje pro chodce mnohem menší riziko než kolo.

  14. Nekdy minuly rok se resilo, ze by se snad v Praze povolilo jezdeni na kole v „protismerce“ bez nejake znacky. Jestli je to platne nevim, ale uz i v Brne jsou nejake jednosmerky oznacene vyjimkou a opatreny cyklopruhem.

  15. Díky. Tuhle fotku jsem už na Lindnerovi.cz viděl. Pro naše radní je to ale bohužel sci-fi. :o( Teď pracně hledají „politicky průchozího“ městského cyklokoordinátora… :o)

  16. Opicak :
    Nekdy minuly rok se resilo, ze by se snad v Praze povolilo jezdeni na kole v „protismerce“ bez nejake znacky.

    I v Praze jsem už takové někde viděl. Každopádně já jezdím i na kole běžně v protisměru v jednosměrkách když to pohodlnost cesty vyžaduje, takže na koloběžce to ani neřeším a jezdím. Považuji to za bezpčnější. Vídím co se na mě řítí :-)

    U chodníku záleží na jeho šířce a frekvenci chodců.

  17. zajímalo by mě jak je to s jízdou po chodníku na mikro koloběžce? považuje se taky za kolo? když na ní jedu do školy tak jezdím po chodníku a i tak se mi včera stalo že me na přechodu srazilo auto a to mě řidič viděl už 50 metru před přechodem. tak nevím jestli je bezpečné abych jela po ceste.
    když jsem tohle řešila s přáteli tak jsme došli k závěru že vlastně mohu jezdit snad jen na hřišti ale k čemu mi pak ta koloběžka je když na ni potřebuji dojiždět do školy.

  18. Řidič vás viděl 50 metrů a přesto vás srazil? Pak je to vrah…! Nicméně přechod pro chodce je přechod pro chodce a jako takový neslouží pro jezdění na koloběžce, ať je jakkoliv malá a skládací – to by myslím řekl každej policajt… :)

  19. A dela s timto stavem nekdo neco, prijde mi naprosto nechutne ze kolobezka ani kolo nesmi po chodniku vubec jezdit a to ani rychlosti chuze jako to mohou delat skejtaci a bruslari. Lobuje tu nekdo za zmenu teto stupidní vyhlasky. Nechci se dockat doby kdy me srazi na kolo/kolobezce na prechodu auto a viník nehody ktery odjede v sanitce budu já protoze jsem kolo/kolobezku nevedl. Napsal jsem automatu proc tohle nikdo neresí, uvidíme co odepisou , zajimal by me ovsem nazor i mistních spravců.
    Dekuji

  20. Tak ono je celkem logické, že kolo potažmo koloběžka nemá na přechodu pro chodce přednost. Na kole do přechodu lze vjet podstatně vyšší rychlostí než při běžné chůzi. Ono to Auto nezastaví na pár metrech.

  21. S Ondřejem souhlas. Praktikuju (i ze slušnosti) toto:
    Před přechodem ze sebe udělám pěšáka a po pár (dvou) krocích naskakuju a jedu. Spokojen je i řidič, který mi dal přednost, protože o to rychleji zmizím a uvolním mu cestu.

  22. Ahoj,koloběžkářky a koloběžkáři.
    Přiznávám se že i já občas jedu po chodníku.Ale jezdim pomalu a kdyš tam neni moc lidí.Jinak většinou jedu z 95% po silnici.Jinak v parku jedu normálně.
    Mějte se hezky,hodně najetých kylometrů a jak se zdraví koloběžkáři : trhni si nohou.
    Ahoj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *