Na koloběžkovou anketu, spojenou se soutěží o Kostku Tour Max (G6), kterou pořádal Bohumil Bílek, jakožto „hlava“ projektu Průvodce koloběhem, jsem upozorňoval čtenáře Přibližovadel na začátku loňského prosince. Anketa byla posledním dnem roku 2021 uzavřena, vyhodnocena, ceny jsou vylosovaným účastníkům předané – tudíž je nejvyšší čas, představit si výsledky tohoto dotazování.
Otázka „pod cenou“
Koloběžkové ankety Průvodce koloběhem se zúčastnilo bezmála tisíc lidí (přesně 948 respondentů), což je hodně! Jelikož se to právě nyní hodí, krátce okomentuji výsledky první otázky, abych následně prezentoval všechny další grafy, k nimž, přesněji k některým z nich se vyjádřím nakonec.
Z oněch 948 lidí totiž na první otázku Vlastníte koloběžku? odpověděla ano jen o něco více než polovina účastníků ankety (57,5 %). Bóža Bílek to na facebookové stránce Průvodce koloběhu prezentoval jako důkaz zájmu zatím nekoloběžkářů o tento sport či zálibu. Doslova napsal:
„Výsledky otázky č.1 nám potvrzují rostoucí zájem o koloběžky a příslib rozšíření naší komunity o nové ‚trhače‘.“
Proč ne, mohlo by to tak být. Jenže v komentáři se objevil názor, který má také něco do sebe, a myšlenku pořadatele poněkud zpochybňuje. Miloš Zavřel píše:
„Já bych to viděl trochu jinak. Z uvedeného grafu je vidět, že mezi námi bylo dost těch, kteří podlehli iluzi, že si odpovědí NE zvýší šanci na výhru koloběžky.“
Můj osobní názor je někde napůl mezi oběma interpretacemi. Ano, věřím, že spousta lidí má zájem o koloběžku, ale z nějakého důvodu se pořád nemůžou rozhodnout, jestli ano, nebo ne. A zároveň je také mnoho dalších, které výhra výborného stroje láká tak moc, že jsou zkrátka – diplomaticky řečeno – ochotni udělat lecjaký „ústupek“. Graf následuje, stejně jako další výsledky ankety:
Na koloběžce se jezdí a jezdí a jezdí…
Z výsledků ankety vcelku jasně vyplývá, že ti koloběžkáři, kteří svůj stroj nemají jen na retušování stupátka od škrábanců zespod, nejsou žádní rekreační lenoši, ale naopak aktivní jezdci. Sice jezdí v mírně nadpoloviční většině převážně sólo, ale jezdí často (minimálně 1× týdně /nejkratší perioda v odpovědích/), a obvykle to nejsou ani žádní nováčci koloběhu.
Dominují trasy do 15 km, o polovinu méně koloběžkářů jezdí 16–25 km, další polovina z této poloviny pak 26–35 km. Padesát procent aktivních jezdců využívá asfaltové cyklostezky, čtvrtina preferuje výlety do přírody. Jak se dalo očekávat – pro dopravu po městě a do práce využívá koloběžku pouze nějakých asi 12 až 13 % lidí.
Zajímavé – a koloběžkám velmi lichotivé – jsou odpovědi na 11. otázku Co vás vede k ježdění na koloběžce / Proč s ní chcete začít? Nejvíce respondentů to dělá (nebo chce dělat) kvůli zlepšení fyzické kondice, na druhém a třetím místě jsou ve velmi podobné hodnotě odpovědi Nový způsob trávení volného času a Zdravotní benefity jízdy na koloběžce. To je dobré!
Barva nejezdí, ale…
Žádným překvapením není preference velkého předního kola (otázka č. 8), kdy odpověď 26″ a víc, obsadila skoro 70 %. Dvacetipalcové přední kolo pak vozí 21,6 % účastníků ankety a čím menší kolo, tím méně lidí ho na svém stroji má.
Předvídatelná byla také nadpoloviční většina zastoupení značky Kostka (51,8 %), po níž následuje s mnohem menším podílem Yedoo (11,8 %) a pro mě trochu překvapivě třetí skončil Crussis (8,3 %), těsně stíhaný Mibem. Upřímně řečeno jsem žil v domění, že právě Mibo by mohlo být na místě třetím.
Stejně jako pořadatele ankety, i mě poněkud zklamal hlas lidu při odpovědi na 12. otázku o nejoblíbenější barvě koloběžky. Černá? No dobře, taky vlastním (nejeden) černý stroj, ale kdybych měl na výběr – jak zaznělo v otázce –, šel bych do bílé nebo pestré barvy. Naštěstí třeba červená skončila hned na druhém místě, pak je modrá, zelená, žlutá… to už je mnohem lepší. I když moje bílá je až za polovinou. Nevadí :-)