Po velmi dlouhé době jsem zjistil, že jezdění na koloběžce s – malým – batohem na zádech není zase tak špatné, jak mi dříve připadalo. Mnohdy navíc není vůbec špatné mít nějaké to zavazadlo v rezervě. Například ten, kdo jezdí na koloběžce nakupovat, o tom ví své. Ultralehký sbalitelný batoh Lowepro RunAbout BP 18L splňuje oba požadavky. Můžete ho mít jak na zádech, tak i v záloze pro neočekávané využití. Ani v jednom případě nezabere mnoho místa, o hmotnosti nemluvě.
Jako pírko…
Běžný malý sportovní, v našem případě 18litrový batoh, obvykle váží kolem tři čtvrtě kila. Lowepro RunAbout BP 18L na váze ukazuje 410 gramů. Téměř poloviční úspory hmotnosti výrobce dosáhl jednoduše – v konstrukci a střihu batohu vynechal všechny běžné výztuhy – ponechal jen „holý“ obal z lehkého, ale pevného trojitého – recyklovatelného – ripstop nylonu. Lowepro RunAbout BP 18L nemá žádné zádové vyztužení, ani polstrované ramenní popruhy, byť tedy jejich ergonomický tvar je příkladný.

Díky absenci „tuhých prvků“ je tento batoh také během několika sekund možné jednoduše doslova smotat do svitku o průměru cca 9 cm a délce 27 cm. Ideální záložní zavazadlo, které můžete připnout „gumicukem“ třeba k řídítkové brašně nebo jednoduše rovnou k hlavnímu rámovému profilu koloběžky.

Jednoduše, ale prakticky
Konstrukčně nebo chcete-li střihem, jde o jednokomorový batoh s horním vstupem na stahovací šňůrku, opatřeným horním překrytím. Ovšem pozor – při bližším zkoumání zjistíte, že ve středu zádové části je všitý zip, díky kterému je vstup do batohu mnohem rychlejší a pohodlnější. Toto řešení navíc umožňuje lepší uspořádání věcí uvnitř batohu – což je u modelu bez zádové výztuže žádoucí. Nechcete přece, aby vás cokoliv tlačilo do zad, že ano?


Uvnitř se na přední stěně nachází jedna měkce polstrovaná kapsa na zip, do které se vejde i větší smartphone (čti mobil běžné dnešní velikosti), vně batohu najdete další boční kapsy například na láhve s pitím, černá přední stěna z elastického materiálu je sama o sobě velkou vnější kapsou. Stahovací gumy a poutka umožňují například uložení turistických holí, nicméně to my na koloběžkách jaksi moc nevyužijeme ;-) Ale… dobře se k poutkům připevňují blikačky.


Pokud byste v batohu Lowepro RunAbout BP 18L chtěli vozit „citlivější“ nezbytnosti, jako je typicky fotovýbava, výrobce nabízí jako volitelné příslušenství polstrované vložky GearUp různých velikostí. Ano, pak se hmotnost „tara“ o něco zvýší a batoh přestane být sbalitelným, ale jak se říká, každá sranda něco stojí.

Jak už jsem napsal, ramenní popruhy jsou řešené spartánsky bez polstrování, avšak jsou ergonomicky tvarované, takže pokud v tomto batohu nehodláte nosit kus kolejnice, zjistíte, že ono polstrování mnohdy není nejdůležitějším parametrem. Na druhou stranu je pravda, že jsem testoval v jarním nepříliš vlídném počasí, tedy se dvěma vrstvami sportovního oblečení pod lehkou bundou. Otázkou je, jaké to bude v létě s jedním tričkem. Ani tak bych ale neházel flintu do žita – jde o lehký, skoro až „nouzový“ batoh, nikoliv expediční zavazadlo vybavené vším komfortem. Důležité je, že nechybí subtilní výškově stavitelný hrudní popruh a také spíše nouzový „bederák“. U něj mě trochu mrzí, že není odnímatelný (popruh je pevně přišitý k batohu).

Tento batoh není vodotěsný ani voděodolný, a není vybavený pláštěnkou. Na jednu stranu je to pochopitelné vzhledem k minimalistické konstrukci, nicméně je dobré to vědět. V případě zřejmé hrozby deště bych doporučil batoh vevnitř „vyvložkovat“ lehkým igelitovým pytlem (klidně třeba tím na odpadky – nepoužitým, samozřejmě), nebo jej pro jistotu vozit sebou třeba v boční kapse permanentně.
Funguje to
Jak se nosí nebo jak se jezdí s batohem bez jakékoliv výztuhy či polstrování? Překvapivě dobře. Už jsem napsal, že to není zavazadlo pro nošení těžkých věcí – spíše pro nějaké to náhradní či teplejší oblečení, a samozřejmě občerstvení na cestách. Nebo, jsem-li delší dobu na nějaké „základně“ (třeba v kempu), pak na nákupy v přilehlém konzumu. Nějaké ty lahváče Lowepro RunAbout BP 18L unese také :-)

Batoh na zádech sedí výborně, se zapnutým hrudním popruhem nemá tendenci se sesouvat do boku, nevezete-li hrníčky s dušičkami od vodníka, můžete si klidně i poskočit. Myslím tím měnit nohy přeskokem, samozřejmě.
Velmi brzy si zvyknete na plnění zádovým zipem, a dokonce bych se nebál tvrdit, že tuto vychytávku pak budete postrádat na jiném batohu – je to totiž silně návykové. Horní vstup využijete teprve až bude batoh fakt plný a bude třeba ještě něco doplnit shora. Osobně batoh Lowepro RunAbout BP 18L mohu doporučit.

Základní technické údaje a cena
Objem: 18 litrů
Rozměry [š × v × h]: 25 × 50 × 17 cm
Hmotnost: 410 g
Cena (04/2023): 1 890 Kč
2 komentáře
…….a navíc složený na řídítkách ladí s oranžovými gripy :-).
Chtěl jsem je pro focení vyměnit i na Kostce, ale tyhle gripy se blbě sundávají ;-)