U Janova hradu počtvrté. Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton v reportáži, fotogalerii a videu

Celý článek Přestože po loňském ročníku pořadatelé Festivalu Cyklospecialit a MČR a SR Brompton naznačovali, že by se další ročník mohl konat na jiném místě – někde „mezi Brnem a Prahou“ – letošní čtvrté klání zůstalo opět v krásném prostředí okolí Janova hradu poblíž moravské Lednice. A chyba to rozhodně nebyla.

 

Jistě znáte přísloví „Do třetice všeho dobrého“. To se v praxi ukázalo na Festivalu Cyklospecialit, kdy první tři ročníky panovalo na Janově hradu nádherné babí léto se sluníčkem, které ještě i opalovalo. Naše reportáže můžete číst zde, tadytu… Letos v sobotu 27. září se počasí trochu zkazilo, bylo pošmourno, mokro a blátíčko, nicméně zima nebyla a dobrá nálada účastníkům ani divákům nechyběla. Takže pohoda…

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014

Třiapadesát Bromptonů

Hlavní akce dne, tedy Mistrovství Česka a Slovenska Brompton 2014, měla letos změněnou trasu. To, co hrozilo již loni, ale nakonec dopadlo dobře, se stalo letos naopak realitou – dřevěný most přes Starou Dyji u Janova hradu byl neprůjezdný, závod tedy nemohl vést parkem Lednicko-valtického areálu. Pořadatelé tedy zvolili novou trasu po úzké příjezdové komunikaci k Janovu hradu, odbočující ze silnice 422 Lednice–Podivín. Tato silnička přinesla závodníkům nejedno úskalí – čtěte níže rámeček MČR a SR Brompton očima účastníka – nicméně zase tak náročné to nebylo, pouze nešlo o pohodovou vyjížďku na hlaďounkém asfaltu.

Podle organizátorů se letos zúčastnilo 53 závodníků a závodnic, z toho 11 bromptonistů maďarské národnosti, tři Italové a jeden Kanaďan. Maďarštinu jsem tam fakt nezaslechl a říkám si, kde jsou ti Slováci, když je to i jejich mistrovství. Důležité však je, že opět přijel český, ale i světový šampión Ivo Petrouš, který předchozí tři ročníky s přehledem ovládl. Co vás budu napínat – na sedmikilometrové trati vyhrál s časem 12:21 minut i letos…

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014
Ne, tohle vážně není Brompton… Ale Tomáš Horák na svojí 36palcové jednokolce umí jet možná i rychleji

Dál již opisuji z tiskové zprávy pořadatelů:

Pořadím na dalších příčkách v mužské kategorii zamávala účast semknutého italského tříčlenného týmu, a Italové obsadili 2–4 pozici v celkovém pořadí. V rámci tuzemské účasti vybojoval skvělou druhou příčku v těsném závěsu za Italy Tomáš Severa z brněnských Cyklospecialit. S desetivteřinovým zpožděním pak dosáhl na třetí pozici Zdeněk Hamšík z Prahy.

V dámské kategorii vybojovala s krásným časem 14:17 min. první místo Tereza Legová. Druhou příčku obsadila Dagmar Trávníková z Divadla Kufr a na třetí místo dosáhla Radka Melichaříková z Opavy.

Divácky atraktivní soutěž ve skládání kola Brompton na čas, která je pravidelně součástí doprovodného programu ukázala, že Ivo Petrouš – „harcovník šampionátů Brompton po Evropě“ nenechává věci náhodě a má skutečně natrénováno. S časem složení kola 6,72 s překonal všechny oficiálně zapsané rekordy z Mistrovství i národních šampionátů Brompton!

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014
Do cíle ruku v ruce…
MČR a SR Brompton očima účastníka
Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014
Petr Mejsnar vezl při svojí premiéře na závodech Brompton kameru Přibližovadel.cz

Závod na Bromptonech na Janově hradě jsem úspěšně ignoroval po tři ročníky a… Byla to chyba! Nicméně letos jsem se konečně odhodlal a vyrazil nejen na čumendu, ale rovněž oblékl „závodní dres“.

Trasa nebyla úplně jednoduchá – přes noc zřejmě lilo, protože
jsme cestou k Janovu hradu potkávali kaluže a cesta byla místy dost vlhká, až slizká. Ty největší kaluže organizátoři naštěstí vysušili. Kvalita trati se samozřejmě projevila na samotném závodě, kdy nejeden závodník svého Bromptona poslal k zemi. Trasa byla až na výjimky rovná, hezky po Česku děrovaná v místech, kde by je jeden nečekal. Zatáček bylo poskrovnu, nicméně o to byly za mokra výživnější…

Cesta byla rovněž poměrně úzká – po otočce bylo těžší předjíždět, protože jste se mohli potkat i tři najednou vedle sebe. Zapůjčeného Bromptona jsem skládal asi potřetí v životě, proto jsem startoval z předposledního, tedy asi 50. místa. Dojel jsem však šestnáctý – mrkněte na video, jak jsem to hrnul :-) Mistrovství České a Slovenské republiky v bromptoních závodech se nadmíru povedlo a já se již těším na další ročník!

Petr Mejsnar

Názory uvedené v rubrice Druhý pohled se nemusí slučovat s postoji redakce Přibližovadla.cz.
V tomto případě se s nimi ale naprosto ztotožňujeme.


Dress code na stupních vítězů

Nedílnou součástí závodů Bromptonů je divácké hlasování o nejlepší oděv – protože jak jistě víte, při těchto akcích je sportovní oblečení v podstatě zakázáno (helmu je třeba dovedně maskovat), naopak se cení originální společenský nebo prostě zajímavý oděv. Zatímco zhruba první dva ročníky českého mistrovství tak trochu zaváněly spíše pouťovou veselicí, loni a letos už účastníci pochopili smysl akce typu anglických „ladies & gentlemen“, takže bylo na co koukat. Opět cituji z oficiálních výsledků:

První místo v kategorii „gentleman“ obsadil František Kantor z Brna v tradičním skotském oděvu. Nejlépe oblečenou dámou byla jmenována Dagmar Trávníková a s nejvíce hlasy zvítězila v kategorii „výstřední oděv“ Zuzana Píchová z Tišnova v krásném převleku à la Robin Hood.

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014
Volant místo řídítek? No problem…

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton už od prvního ročníku provází také atrakce v podobě roztodivných šlapohybů Martina Zehnala, které si účastníci a diváci mohou vyzkoušet. Vděčná to zábava, nutno dodat. Na těchto strojích se vyřádí děti i dospělí dosyta.

Zejména klučičí oči (ty mají i staří dědkové) se rozzářily u terénních autíček na „vysílačku“, dámy mohly posoudit úroveň domácích anglických zákusků, ve stánku Cyklospecialit jste si jako obvykle mohli doplnit výbavu vašeho kola – či rovnou koupit celé nové. Do toho nějaká ta tombola, a celodenní veselí může sólovým vystoupením zakončit Jaroslav Samson Lenk. Ale to my jsme tam už nebyli… I přes tuto malou absenci však mohu prohlásit, že stejně jako předchozí tři ročníky, také čtvrté pokračování Festivalu Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014 u Janova hradu se povedlo výtečně. A pro příští ročník prosím lokalitu neměnit (ani o tom neuvažovat). Tohle už je totiž tradice.

Festival Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014
Ředitel závodu Ondra Brunecký patrně zapomněl při skládání Bromptona zmáčknout „stopku“

Fotogalerie Festivalu Cyklospecialit a MČR a SR Brompton 2014


Sdílej:

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *