Festival Cyklospecialit a Mistrovství ČR Brompton 2011 (vč. fotogalerie)

Celý článekLetošní babí léto se obzvlášť vydařilo, a první říjen na jižní Moravě v okolí Janova hradu poblíž Lednice byl prostě skvostný. Mimo jiné i to bylo jedním z důvodů, proč o uplynulé sobotě byl první Festival Cyklospecialit a zároveň nultý ročník Mistrovství ČR Brompton mimořádně skvělý. Byli jsme tam, nepřeháníme…

 

Když jsme vyjížděli z domu na brněnské nádraží, netušil jsem, že první nástupiště, odkud měl odjet náš vlak směrem na jih, bude obležené „kolaři“. Nicméně jak ukázala zkušenost z cesty nazpět, na této trase je to, jak se zdá, běžné.
V každém případě týmu Přibližovadel.cz, dočasně doplněnému o brněnského kolobkáře Martina Šubu (vy všichni ostatní, kteří jste nejeli, se styďte:) na – ve zdejších končinách velmi neobvyklém – stroji americké značky Footbike, se nakonec podařilo úspěšně nastoupit i s našimi koloběžkami. Sedm až osm kilometrů od Podivínského nádraží k Janovu hradu po vlastní ose už byla jen procházka – pro některé malý trénink na závody.

Třiatřicet kiláků v hodině

Už jsme vás na Přibližovadlech.cz informovali a několikrát také připomínali, že akce na Janově hradě má několik poloh. Jednak je to nultý ročník Mistrovství ČR Brompton. Ačkoliv my jsme očekávali řádově jednotky až dvě desítky „Bromptonářů“, na závod se z celé České republiky sjelo 44 majitelů těchto skládacích kol! Přesněji řečeno – někteří účastníci měli kola zapůjčená od organizátorů, to však nic nemění na faktu, že zájem byl na české poměry velký.

Festival Cyklospecialit a MS Brompton 2011Festival Cyklospecialit a MS Brompton 2011

Trasa dlouhá zhruba 8 km vedla po rovině od Janova hradu přes Lednický park, poté přes Lednici, aby se soutěžící vrátili nazpět k Janovu hradu. Nejrychlejší závodník Ivo Petrouš ji zdolal za 14:21 min, což odpovídá jízdnímu průměru asi 33 km/hod. Solidní rychlost na skládací kolo, co říkáte? Druhý dojel do cíle Tomáš Cach, třetí skončil Pavel Hudeček. Mezi ženami jako první dojela časem 16:25 min Eva Sochůrková, druhá pak Radka Melichaříková a třetí místo obsadila Zuzana Hudečková.
Ivo Petrouš si za svůj výkon vysloužil „zájezd“ na Mistrovství světa Brompton 2012 v anglickém Oxfordu, druhé místo bylo odměněno helmou Nutcase a třetí plášti Schwalbe Marathon, samozřejmě v rozměru pro kolo Brompton. První dáma závodu získala brašnu S-bag se zeleným motivem Union Jack, druhá sedlo kožené Brooks a třetí helmu Nutcase.

Sherlock Holmes na scéně

Jak již určitě víte, závodníci nestartovali v cyklistických dresech, nýbrž ve více či méně společenském oděvu – tak je psáno v pravidlech. Někteří to sice pojali spíše jako karneval na kolech, ale to k této akci patří. V průběhu dojezdů závodníků mohl každý divák „ostužkovat“ jednoho účastníka nebo účastnici Mistrovství ČR Brompton, jehož/jejíž kostým se mu nejvíce líbil. Kdo byl diváky oceněn nejvíce? Luxusní sako Brompton Oratory Jacket jako cenu za nejlepší oděv obdržel Jan Šmerek alias Sherlock Holmes.

Festival Cyklospecialit a MS Brompton 2011

Naši, do toho!

Druhým závodem dne byl „volný mač“ šlapohybů. Zde zazářila hvězda našeho týmu, Lenka Lindnerová na koloběžce K-bike K7. Jako jedna z šesti regulérních účastníků tohoto závodu (kde jste byli všichni ostatní?!) skončila na krásném pátém místě v konkurenci lowraceru Jirky Hebedy, tedy jezdce ovládajícího jedno z nejrychlejších lehokol v tomto státě, Ninkova slavného žlutého velomobilu a dalších nesrovnatelných přibližovadel. Ale vážně, „volné šlapohyby“ byly tak trochu mimo hlavní proud, nikdo jim moc nevěnoval pozornost (bodejť, když jich tam bylo šest), nicméně je to trochu škoda. Příště by se organizátoři, či spíše potenciální závodníci mohli trochu víc pochlapit. Také by se mělo zlepšit značení tratě, jak naznačila naše závodnice, bloudící na odbočce z Lednice na Janův hrad, čímž ztratila jedno cenné místo v celkovém (byť bezvýznamném) hodnocení.

Festival Cyklospecialit a MS Brompton 2011

V otevřeném závodu šlapohybů tedy podle předpokladů obsadili první dvě místa hoši na ležatých strojích. První doslova přiletěl do cíle Jirka Hebeda na svém lowraceru s proraženým předním pláštěm, druhý přijel v „banánu“ Honza Friedl a třetí skončil na skládacím kole značky Dahon Karel Maier. Vítěz obdržel helmu Nutcase, druhý v pořadí vyhrál indukční blikačky Reelight, třetí pak velký chromovaný zvonek Ding Dong.

Rekordování

Následovaly „soutěže zručnosti“. Na Mistrovství Brompton samozřejmě nemůže chybět soutěž v rozkládání složeného kola. Český rekord Ondřeje Bruneckého 8,82 s překonán nebyl, naopak vejít se do deseti sekund byl pro mnoho účastníků problém. To ale nijak nezlehčuji, sám bych to asi také nedokázal. Druhý triumf Festivalu Cyklospecialit si nicméně odnesl Jan Šmerek – Sherlock Holmes s časem 9:48 s, stejně tak mezi ženami triumfovala opět Zuzana Hudečková – 9:54 s.

Festival Cyklospecialit a MS Brompton 2011

Druhý rekord – vzhledem k tomu, že šlo o první pokus – se prostě vydařit musel. Šlo o naložení Octavie kombi složenými Bromptony, doplněné tipovací soutěží diváků. Kolik byste řekli, že takových skládaček do Oktávky vejde? Já jsem tipoval 29, a protože jsem nikdy nic nevyhrál, tak aby se neporušila kontinuita, vešlo jich tam… Dvacet osm!

Festival Cyklospecialit a MS Brompton 2011

Pochvala musí být

Mám-li krátce zhodnotit Festival Cyklospecialit s nultým ročníkem Mistrovství ČR Brompton, musím říci jen: skvělý! Výborná atmosféra, počasí jako vymalované, nečekaně velké množství účastníků i diváků (pořadatelé odhadovali kolem tisícovky lidí). Guláš byl dobrý, štrůdl z taženého těsta i koláče excelentní, červené sudové z Lechovic výborné, pivo Starobrno nestálo za nic, ale to za nic nestojí nikdy a nikde.

Jak naše cesta začala ve vlaku, tak i skončila. Osobák totálně přeplněný koly, která stála i v uličce, doplněná našimi dvěma koloběžkami, měl sice zpoždění rovnající se běžnému času jízdy, ale co byste chtěli od Českých drah, že ano?

Fotogalerie Festivalu Cyklospecialit a Mistrovství ČR Brompton 2011

Sdílej:

9 komentáře

  1. Dost mě mrzí, že jsem se tam neobjevil, ale holt jsme zůstali někde v okolí Mont Bůů a nestihli dojet do Lednice, vedro bylo strašný…

  2. Zpozdeni prima, predchozi vlaky koncili v Hrusovanech u Brna, diky vyluce, s tim, ze autobusy zadna kola nenechala CD nalozit, s vysvetlenim, ze nahradni doprava prepravu kol neposkytuje, pro nekoho to byl dalsi vylet, pro lidi co meli pripoj na Slovensko a dale nepochopitelna situace, se kterou je CD zapomela seznamit pri nastupu do vlaku, protoze prece vsechny informace jsou na internetu…hmmm….vzdy se da ocekavat neco neocekavaneho a pak to neni takovy prekvapeni

  3. Mám len malú poznámočku, respektíve otázočku. Nie je Footbike európska značka? Mám za to, že to vzniklo buď vo Francúzsku, alebo Holandsku, ale rozhodne kdesi v Európe. Nie je to podstatné, tiež v tom nemám úplne jasno.

  4. Nehci nějak rýpat, ale píšete, že závod vyhrál Ivo Petrouš, ale zájezd na MS dostal Jan Petrouš. Možná jsem jen špatně porozumněl, ale spíš bych tipnul chybu ;-)

  5. Dipous :

    Nehci nějak rýpat, ale píšete, že závod vyhrál Ivo Petrouš, ale zájezd na MS dostal Jan Petrouš. Možná jsem jen špatně porozumněl, ale spíš bych tipnul chybu ;-)

    Ehmm…, chybička se vloudila, již opraveno. Díky za upozornění:)

  6. no já zase napsal rozumnět místo rozumět :-D holt ta čeština, to je věda, máte další tip do článku o češtině :-DDD

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *