Myslím, že nejsem sám, kdo si v poslední době řekl, že v nabídce koloběžek od Yedoo začíná být tak trochu chaos. Ne tedy v nejvyšší řadě koloběžek s hliníkovým rámem Yedoo Alloy, tam je „svět v pořádku“. Ovšem v „železe“, u koloběžek s ocelovými trubkovými rámy, poté, co přibylo pár nových modelů, začíná být poněkud nepřehledno. Tak jsme se snažili zjistit, co se děje…
Obhlídka terénu
My na Přibližovadlech jsme kluci hloubaví a taky zvědaví, takže co nevíme, na to se zeptáme. Kuba Bostl, šéfkonstruktér Yedúček nám všechno vysvětlil, tudíž čtěte dál. Nejprve ale jaký je současný stav?
Nyní má Yedoo u ocelových koloběžek tři řady: Yedoo Steel, Yedoo RunRun a Yedoo Numbers. Plus ještě vysloveně dětské modely Yedoo Kids, takže vlastně čtyři řady. My se budeme věnovat pouze prvním třem.
Yedoo Steel
Trubkové ocelové modely, které byste ze stránek Přibližovadel mohli znát. Pokud ne, čtěte zde. Jsou-li něčím „Steelky“ charakteristické, pak je to prolamovaný design hlavního rámového profilu, který uživatelé, nebo spíš potenciální zákazníci – s trochou nadsázky – buďto milují nebo nenávidí. Ještě o tom bude v tomto článku řeč…

Yedoo RunRun
Prvním a zatím jediným zástupcem druhé ocelové modelové řady Yedoo zde na Přibližovadlech je nedávno představený Mezeq. RunRun se doposud brala jako nižší modelová řada oproti Steel, ale to se má změnit, resp. už se to pomaličku mění právě s příchodem nového Mezka a čerstvě i Muly. Opět viz dále v tomto textu…

Yedoo Numbers
Numbers jsou základ, píše se na webu Yedoo, čímž je vcelku jasně dané najevo, že jde o nižší řadu ocelových koloběžek. Společným jmenovatelem jsou levnější komponenty, s čímž se snoubí i nižší pořizovací ceny. Jako celek pak tato řada představuje „přehlídku designových řešení trubkových koloběžek“ :-) Ale vážně – kromě „jedničky“ a „dvojky“ čili modelů One a Two má každý model jiný design rámu. Holt vývoj je vývoj…

Záhada vyřešena
Určitě jste si všimli, nebo jste to četli v našem představení nového Mezka, že tato koloběžka se – kromě designu rámu a několika dalších prvků – jen velmi málo liší od Steelky S2016 Disc. Těsně po Mezkovi přišla na trh nová Mula s tajemným označením Yedoo Mula Y40 (viz dále v článku), což je vlastně Mezeq s véčkovými brzdami a… koloběžka nikoliv nepodobná modelu Yedoo S2016 čili opět Steelce stejné koncepce. Logická otázka tedy zní: Proč Yedoo vyrábí „stejné“ koloběžky nebo řekněme koloběžky v podobných párech?
Odpověď zní: Řada RunRun by postupně měla nahradit Steelky, jejichž éra tím… pomalu končí. Podle výrobce to má dva hlavní důvody: O „ambivalentním“ designu modelové řady Steel již řeč byla – a to je také první důvod k pozvolnému ukončení výroby těchto koloběžek. Nejsem obchodník, ale chápu, že pro byznys je důležité, aby se koloběžka líbila pokud možno všem zájemcům. Rozdělení na dvě rozdílné skupiny, kdy jedni po ní sáhnou okamžitě a druhým trvá třeba rok, než se rozhodnou, není dobré. Nehledě k tomu, že ti druzí se taky rozhodnout vůbec nemusí :-)
Druhým důvodem jsou názvy. Mně osobně zrovna pojmenování Steelek náramně vyhovovalo. Když se řekne S2020, okamžitě vím, že jde o model s koly 20/20 palců. Jenže běžný zákazník je asi jiný… Když mi Bolek, který prodává koloběžky v brněnské speciálce Kolobky.cz říkal, že někteří zákazníci si mysleli, že zrovna S2020 je starý model z roku 2020, nechtělo se mi tomu věřit. Ale v Yedoo mi to potvrdili. A kupte si třeba S2016, domněle osm, skoro devět let starý model…

Resumé je tedy takové: Jakmile se doprodají koloběžky řady Steel, k mání budou „pouze“ – vlastně nikoliv pouze, ale přehledně – dvě řady ocelových koloběžek – RunRun (která se bude postupně rozšiřovat a sjednocovat design) a Numbers. Plus výše zmíněné dětské modely Kids.
Čerstvé novinky od Yedoo
„Mezeq na véčkách“ – Yedoo Mula Y40
Mezeq se nejprve vyráběl s kotoučovými brzdami, později byla k mání i verze na véčkách, z níž se ještě později stala Mula. A nová Mula s označením Y40 právě přijíždí.

Mula Y40 je tedy Mezeq na véčkách (nebo je Mezeq Mulou na kotoučovkách :-)), i když se zde objevují i jiné odlišnosti než jenom brzdy. Mula má například úzké náboje, dvojité zadní patky a třeba místo oranžové barvy v nabídce najdete fialovou. A Mula je samozřejmě levnější (7 590 Kč) než Mezeq. Další podrobnosti sdělíme v recenzi, kterou už sice letos nestihneme, ale budeme se snažit ji přinést začátkem roku 2025. Těšte se na souboj Mezeq vs. Mula!
Zatím si Mulu prohlédněte na webu Yedoo, případně si ji rovnou kupte :-)

Yedoo Four Y40 – „mezek“ potřetí
Zatímco Mula přijíždí do produktové řady RunRun, v sérii Numbers se nově objevuje Yedoo Four Y40. „Čtyřka“ jakoby Mezkovi z oka vypadla, nicméně jak už bylo uvedeno, u této řady počítejte s levnějšími komponentami a také zde například není ve standardní výbavě stojánek. Samozřejmě má i nižší cifru na cenovce, a to jak vůči Mezkovi, tak i oproti Mule (6 590 Kč)

Ani v tomto případě není v nabídce Mezkovic elegantní oranžový kabát, budete si muset vybrat mezi červenou, zelenou, modrou nebo černou barvou rámu.
Více podrobností na webu Yedoo.
Yedoo Flyck. Školákům, těm je tu hej!
Mezi dětskými modely řady Kids přibyl Flyck. Koloběžka s koly 2× 16 palců a dobrou hmotností 7,6 kg je určená školákům prvního stupně čili dětem (cca) od 8 let a 125 cm výšky.

Yedoo Flyck má úzké náboje a světlost stupátka 4 cm v nižší poloze (opět dvojité zadní patky), tudíž by malé koloběžkáře měl bavit. K tomu (možná) přispěje i stojánek staré koncepce à la motorka. Rodiče by mohla potěšit cena 5 590 Kč.
Více opět na webu Yedoo.
