Tento víkend jsme oželeli bruslení, protože jsme byli plně zaujati sněžnou koloběžkou, tzv. SnowJackem. Nejdřív jsme mysleli, že je to zase nová „hračka“ jen pro našeho tátu, netušili jsme ale, že se vyblbne celá rodina. O to víc byl zážitek umocněn.
Přiznám se, že jsem u nás v kohoutovických kopcích ještě nikoho osobně neviděla na sněhoběžce – a že je letos sněhu požehnaně! Možná právě proto můj muž, který je tak trochu exhibicionista a hlavně touží i po čtyřicítce zažít trochu vzrůša, takovou věcičku půjčil (proč hned věci kupovat, když existují půjčovny, že).
Sněhoběžka je definována jako hybrid koloběžky a snowboardu. Neznamená to ale, že kdo umí jezdit na kolobce, musí nutně ovládat tento stroj – jak se ostatně ukázalo i v našem případě. Technika jízdy je totiž mnohem bližší snowboardu, přestože se při jízdě odrážíte. Na druhou stranu ale nejste k prknu nijak připevněni, což je při hrozícím pádu docela výhoda. Dalším plusem je rozhodně to, že investujete jen do „přibližovadla“, speciální oblečky či boty nejsou vůbec třeba. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že tento zimní model není zamýšlen k nějakému vážnému sportování, ale pouze k zábavné formě relaxace.
![]() |
Naše dcera dokázala, že sněhoběžka rozhodně není až pro sedmileté děti, jak praví technické parametry |
Skluznice SnowJacku je plastová, a její šířka je proměnlivá mezi 18–20 cm. Zadní delší část měří 90 cm, přední „náprava“ 26 cm. Horní strana je opatřena gumovým protiskluzovým potahem, vzadu najdete poměrně účinnou brzdu. Co se týče řidítek, jsou teleskopická, asi 36 cm široká a opatřená pěnovými gripy. A ještě pro úplnost: celá sněhoběžka váží přibližně 5,5 kg a podle specifikací by měla snést zatížení 80 kg.
A jak se nám na SnowJacku jelo? Všichni jsme se shodli, že delší prkno je až příliš pružné – ve snaze ovládnout stroj při jízdě z kopce jsme byli několikrát katapultováni směrem dozadu. Počítejte s tím, že řidítky se moc řídit nedá, ovládání změny směru se provádí stylem jízdy na snowboardu. To možná neplatí pro hluboký sníh: my jsme však pádili jen na vyježděné cestě. Po rovině/uhlazeném povrchu lze jezdit opravdovým koloběžkovým stylem, do kopce to jde hůře, nejlepší je to samozřejmě směrem dolů po nakloněné rovině.
Naše rodina je zvyklá na skládací hliníkové koloběžky Micro, které se snadno a rychle dají složit do transportní polohy – možná proto se nám SnowJack tak zamlouval: když byla cesta neprůjezdná, v plochém stavu jsme jej na rameni poponesli, a v dopravních prostředcích MHD bez problémů popovezli.
Sněhoběžka je v našem kraji docela novým prvkem. O to víc je s podivem, že se téměř nedá sehnat. Pokud se vám to však přesto podaří, měla by se cena pohybovat kolem 1 300 Kč. Nebo můžete zamířit tak jako my do půjčovny. Určitě ji vyzkoušejte dokud je dostatek sněhu – pak bude příležitost až zase za dlouho.
Zatím se můžete inspirovat v naší malé fotogalerii.
Zapůjčil
Půjčovna a prodejna koloběžek
Pekařská 41a
602 00 Brno
tel.: 605 186 200
e-mail: info@nakolobce.cz