Mando Footloose IM – když se šlape „do vzduchu“

Celý článek O jízdních kolech na Přibližovadlech píšu málo, o elektrokolech pak téměř vůbec. Občas se ale na trhu vyskytne stroj, který sice není tak úplně „human power“, ovšem je natolik zajímavý, že prostě neodolám, rád si jej vyzkouším – a něco vám o něm povím. Takové je i elektrokolo Mando Footloose IM

 

Na úvod musím napsat, že tento článek si neklade za cíl být úplnou a podrobnou recenzí kola Mando Footloose IM. Elektrokolům rozumím jako koza petrželi, a nedovolil bych si hodnotit něco, o čem mám jen kusé znalosti. Berte prosím tedy následující text jako prosté seznámení sestávající z osobních dojmů, kterých jsem nabyl po asi 50 km jízdy na tomto velmi netradičním přibližovadle.

Mando Footloose IM

Wireless power

Už jen letmý pohled na fotografii Mando Footloose IM odhaluje dvě základní charakteristiky tohoto elektrokola. Tou první je řekněme futuristický design – který má na svědomí anglický designér Mark Sanders, z jehož tvůrčí dílny pochází také například skládací kola Strida. A tou druhou, která vás udeří do očí, jakmile se nabažíte pohledem na zaoblené tvary plastovou kapotáží zakrytovaného hliníkového rámu Manda, je absence jakéhokoliv mechanického převodu od pedálů k zadnímu kolu. Ano, Mando Footloose IM nemá ani řetěz, ani ozubený řemen, ani třeba kardan. Přesto se však bez šlapání neobejdete…

Mando Footloose IM

Jak to tedy funguje? V poměrně mohutné konzoli středu klik je zabudován alternátor a řídící elektronika, která dodává povely elektromotoru v náboji zadního kola. Motor má dvě vinutí – 250 W a 400 W – a automatické řazení, kdy při zátěži a velkém stoupání přepíná na 400 W. Ve vodorovné části rámu je pak umístěn Li-Ion akumulátor (36 V; 8,2 Ah) a na řídítkách nezbytný ovládací panel.

Dvacetipalcová lokouťová kola, z nichž zadní je letmo uložené, jsou osazena mechanickými kotoučovými brzdami. Sedlo je spíše sportovního střihu, kolo je standardně vybaveno blatníky a zajímavě řešeným stojánkem v levé klice. Stroj lze pořídit v jedné z pěti barev plastových krytů (bílá, antracitová, vínová, modrá a limetková), kombinovaných s komponentami v kartáčovaném hliníku. Hmotnost kola činí 21,5 kg.

A nyní se už pojďme projet!

Mando Footloose IM
Zajímavě řešený stojánek v levé klice
Šlapání do vzduchu

Mando Footloose IM je vybaveno klasickým pedálovým asistentem, čili pokud se neopřete do pedálů, kolo se nerozjede. Tedy pro přesnost – u pravého gripu najdete malou páčku, která rozběhne elektromotor i bez šlapání. Rychlost je však naprosto minimální – jde pouze o pomůcku k usnadnění rozjezdu. On totiž samotný rozjezd není zcela triviální záležitostí. Na každém jiném kole jste zvyklí opřít se silou do pedálů a rozpohybovat stroj. V tomto případě však napoprvé nejspíš pedál „prošlápnete“ a budete „motat“ nohama naprázdno. Ano, kolo se rozjede, nicméně bude vám chybět přímá odezva řetězového nebo řemenového převodu, kterou znáte z běžných bicyklů.

Velmi brzy se však naučíte rozjíždět v klidu, rozvážně, s pomalým šlapáním. Řídící elektronika zaznamená už jen malé pootočení klik a spustí motor. Na vás je, abyste synchronizovali šlapání s otáčkami motoru, respektive rychlostí jízdy. Je to velmi nezvyklé, ale po pár rozjezdech si rychle zvyknete. Vždy ale budete odkázáni na vůli motoru – rychlý „odpich“ po startu nehrozí.

Mando Footloose IM
Pomocný „plyn“ pro rozjíždění
Do kopce na manuál

Jakmile se rozjedete, musíte šlapat. Přestanete-li, odpojí se napájení motoru a pojedete na volnoběžku. Šlapat však můžete doslova jen „lážo-plážo“, motoru to pro práci stačí. Na druhou stranu se tím ale ochuzujete o energii – alternátor totiž při šlapání zároveň dobíjí akumulátor, což je také indikováno na displeji ovládacího panelu na řídítkách. Díky tomu lze podle výrobce dojezd na jedno nabití až zdvojnásobit. Zatímco při „líném“ šlapání se udává dojezd 30 km, při intenzivnějším dobíjení až 60 km. Pochopitelně ale bude výdrž silně záviset také na převýšení terénu.

Maximální konstrukční rychlost Mando Footloose IM je 25 km/h, což není mnoho, ale předpisy jsou předpisy. Při dosažení této rychlosti například v mírném klesání nebo i po větru na rovině se motor odpojí a pojedete na volnoběžku. To samozřejmě platí i při jízdě z kopce. Já jsem ale pochopitelně chtěl Mando otestovat také v opačném směru – do kopce. Poprvé jsem se s funkcemi kola neseznámil dostatečně a v krátkém, byť docela strmém stoupání jsem za zbytečného „motání nohama“ zůstal stát před vrcholem.

Mando Footloose IM
Ovládací panel Mando Footloose IM

Druhý pokus však dopadl na výbornou, kolo se mnou vyletělo 4,5 km dlouhé stoupání s převýšením 250 metrů průměrnou rychlostí 16–18 km/h jako nic. Ne nadarmo totiž na ovládacím panelu najdete několik režimů jízdy. Kromě automatiky jsou zde také dva manuály, z nichž právě režim M2 je určen ke zdolávání prudkých stoupání. Maximální rychlost je zde sice omezena na 20 km/h, to vás ale při jízdě do kopce jaksi nemusí trápit.

Mimochodem, na panelu si můžete ve třech stupních nastavit také odpor klik. Lze šlapat lehce v režimu Soft, s o něco větším odporem v módu Medium nebo se tak trochu zapotit v nastavení Hard. K čemu je to dobré? Jde o efektivitu dobíjení akumulátoru. Čím větší odpor, tím více oživujete zdroj energie a zajišťujete si tak delší dojezd.

Když už byla řeč o „šlapání do prázdna“, pak se s vámi musím podělit ještě o jeden poznatek. Kliky tohoto kola nejsou umístěny zrovna ideálně ergonomicky – jezdec šlape zbytečně před sebe, nikoliv pod sebou jako na běžném bicyklu. Šlapání tak vzhledem k odporu alternátoru není úplně plynulé, v horních úvratích je znatelné zpomalení – šlapete cyklistickou hantýrkou „do čtverce“.

Mando Footloose IM

Exkluzivní i cenou

Ač na elektrokolech „neujíždím“, Mando Footloose IM mě skutečně zaujalo. Design je z mého pohledu velmi vydařený, technologie pohonu přinejmenším zajímavá a neotřelá. Velmi dobře si umím představit, že bych takovéto kolo používal jako městské přibližovadlo, ovšem asi bych jej vzhledem k – abych to napsal dostatečně diplomaticky – exkluzivní ceně 75 000 Kč (aktuálně ve slevě za 56 250 Kč) nikde nenechal stát bez dozoru. A ještě jedna věc by mi na něm chyběla: Propracovaný systém brašen, košíků a jiného příslušenství pro převážení nákladu, jaký má například Brompton. Uznávám však, že tímto by asi celý vymazlený design Mando Footloose IM šel… do kytek.

Dodatek: Existuje ještě druhá verze Mando Footloose bez označení IM (Iconic Mobility), která je skládací. A ještě dražší… Podrobnosti najdete na webu českého dovozce.


Zapůjčil

Cyklospeciality.cz
Hybešova 14
602 00 Brno

tel.: +420 537 021 012
e-mail: obchod@cyklospeciality.cz

Cena

ke dni 22. listopadu 2015
75 000 Kč | V době vydání tohoto článku sleva 25 % – cena 56 250 Kč


Fotogalerie Mando Footloose IM


Sdílej:

Yedoo – Road to joy
reklama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *