Po delším čase publikuji na Přibližovadlech opět recenzi koloběžky značky Mibo. Dlouho jsem přemýšlel, kterým modelem znovu začít, volba z různých důvodů padla na Mibo GT. Zkratka GT znamená Gran Turismo a není zvolená vůbec náhodně. „GéTéčko“ je skutečně turisťák se sportovními ambicemi.
Prolog
Gran Turismo je na první pohled jedna z velkých koloběžek s koly 28/20 palců. Takovéto stroje bývají většinou deklarované jako sportovní nebo dokonce závodní modely. Mibo GT ale stojí tak trochu stranou obvyklých standardů. Což ovšem není nic proti ničemu. Krátce bych tento stroj nazval velmi hbitou „sportovně-turistickou“ koloběžkou. Ale to už trochu předbíhám…

Konstrukce
Tak jako má každý výrobce svůj nezaměnitelný design, ani Mibo se v „GéTéčku“ nezapře. Hrany čtvercových a obdélníkových ocelových profilů, ze kterých je rám Miba GT (stejně jako všech modelů této značky) vyrobený, otupuje elegantní zaoblená linie hlavního rámového „dvojprofilu“, které sekunduje taktéž do oblouku prohnuté stupátko.
S hranatými profily pak jemně kontrastují přední a zadní vidlice, vyrobené z profilu oválného průřezu, přesněji tedy obdélníku s oblými hranami. Z pohledu designu jde o moc pěknou koloběžku z klasických materiálů.

Použité ocelové profily jsou relativně mohutné. Stupátko využívá dvou „jeklů“ 25 × 25 mm, hlavní rámový „dvojprofil“ a obě vidlice pak profilů 30 × 15 mm. Ale… výrobce použil tenkostěnné profily (tloušťka stěny 1,5 mm), koloběžka tedy není zbytečně těžká – hmotnost 9,8 kg představuje obvyklý standard v této třídě. Pozitivní vliv profilů o tenčí stěně na hmotnost naštěstí nezanechal následky na zhoršení tuhosti. Rám Miba GT je, jednoduše řečeno, až příkladně tuhý.
Sportovní charakter této koloběžky determinuje světlost a tím i výška stupátka. To je v pozvolném oblouku směrem dopředu zvednuté, takže v zadní části stojíte v krásné „nížce“ 65 mm nad povrchem při světlosti cca 40 mm (mnou testovaný stroj měl světlost 38–39 mm, a i tato míra se po zatížení jezdcem o něco zmenší). Je jasné, že při takto malé světlosti si mnohdy škrtnete o terénní nerovnosti. Díky náběhu stupátka – zvýšené přední části – po oné nerovnosti ale jednoduše sklouznete. Všichni víme, že zespoda odřené stupátko není žádná ostuda, nýbrž naopak chlouba koloběžkáře. A vždy je lepší méně dřepovat na stojné noze, než mít spodek stupátka jako z alabastru. Takže za mě je stupátko navržené výborně. A to včetně „úsporné“, taktéž řekněme sportovní šířky 80 mm.
Dovolím si dovětek ke zvednutému stupátku. I přes to, že Mibo postupem času zmenšilo rozdíl mezi výškou přední a zadní části stupátka, nezměnil jsem názor na to, že rovný nášlap je lepší. Je citlivější k achillovkám a také odraz je efektivnější. Na druhou stranu ale dokážu zvednuté stupátko pochopit. Zejména pro bezpečnost (neopatrných) uživatelů jde o výborné řešení. Skutečně se nemusíte bát jezdit ani v lehkém terénu – spodkem po nerovnostech prostě „slajdujete“ – nezadrhnete, nezastavíte se o překážku, neletíte vzduchem. A nic naplat, v kontextu s celkovým designem koloběžky to prostě vypadá dobře. Howgh!


Pokud jsem v úvodu nazval Mibo GT „sportovně-turistickou“ koloběžkou, a její stupátko označil za prvek, který jí dává sportovní charakter, pak kde je ona „turističnost“? V geometrii samotného rámu. Mibo GT má totiž geometrii navrženou tak trochu „na výšku“. Ve své třídě má spíše kratší rozvor a prostor pro jezdce, oproti tomu pak vysoko posazenou hlavovou trubku. S rozvorem 1 150 mm je o 10 mm kratší jen Yedoo Wolfer, ostatní srovnatelné koloběžky (Kickbike Race Max 20 či Kostka Tour) mají rozvor naopak o 10 mm delší. To stejné lze konstatovat o prostoru pro jezdce (tj. vodorovná vzdálenost od chrániče paty po horní misku hlavového složení). Výška horní hrany hlavové trubky naopak konkurenční stroje převyšuje o 15–30 mm. Vadí tyto rozdíly něčemu?
Nevadí :-) Důležité je, že na jízdních vlastnostech se to nijak negativně nepodepsalo, naopak je hodnotím velmi kladně (viz dále v části Jízdní vlastnosti). Výhodou je vzpřímenější postoj i pro čahouny, kteří jinak shání dlouhatánské představce se strmým úhlem. To ale automaticky neznamená nevýhodu pro menší jezdce – Mibo nechává pod představcem 4cm „komín“ pro případné snížení řídítek.
Mimochodem – já, se svými 186 cm výšky, který obvykle dávám řídítka co nejvýš, jsem v případě GT otočil představec… dolů.

Ještě k několika detailům rámu: Mibo GT má integrovaný stojánek, kterému soukromě – nikoliv však ve zlém – přezdívám řadicí páka nebo ruční brzda. Přiznávám, že ještě před pár lety jsem považoval stojánek na koloběžce za zbytečnost. Změnil jsem názor, je to užitečný doplněk. A Mibo jej má vymyšlený dobře. Stojánek jednoduše vyklápíte a sklápíte nohou, funguje to, a udělá to svoji službu. Uživatel navíc nemusí přemýšlet, jestli si jej má dokoupit nebo ne – prostě tam je už v základu. Super.
K tomu dvě drobnosti, které ale také potěší – dvoje uchycení pro držák bidonu na hlavní rámové trubce, a také inserty pro montáž nosiče na přední vidlici. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.


Před celkovým hodnocením musím už nyní uvést, že k Mibu GT mám jen jednu výhradu. Nelíbí se mi provedení patek obou vidlic. Ty jsou jednoduše vyřezané z 3mm plechu. Chybí zde frézované osazení pro osy kol. Kvůli tomu – a tloušťce materiálu – je třeba používat po dvou podložkách z každé strany patek. Co mně ale vadí nejvíc, je právě ta subtilnost použitého materiálu. Mám obavy, že při sundaném kole – například při přepravě koloběžky v autě – patky vidlice snadno ohnete. Ostatně ani u testovaného stroje se mně patky přední vidlice nezdály přesně rovnoběžné – viz následující foto. Jestli bych si tedy něco přál u Miba GT změnit, respektive vylepšit, pak jsou to právě patky obou vidlic.


Komponenty
Začnu odspoda, tam je to zajímavější :-) Kola. Ta jsou přesně v duchu sportovně-turistickém. Přední osmadvacítka je obutá do 28 mm širokého slicku Vredestein Fiammante Duo Comp (6,5–9 bar), zadní kolo využívá širší 35mm plášť Vredestein Perfect Moiree (max 5,5 bar) se zajímavým negativním vzorkem a reflexními pruhy po bocích. Nenechte se zmást zdánlivě nesourodým setem plášťů – jízdní vlastnosti jsou výborné. Přední kolo výborně odvaluje, zadní, s malým průměrem, ale „balónovitějším“ pláštěm, dodá pohodlí na nerovnostech. A také výborně drží v zatáčkách.

Samotná kola se točí na nábojích typu A141SB od Novatecu, osazených samozřejmě průmyslovými ložisky. Oba náboje jsou 100 mm široké – Mibo u GT (ani u žádného jiného svého modelu) nepoužívá vzadu úzké náboje. Z mého pohledu je to škoda, nicméně u velké koloběžky mně to víceméně nevadí. Kvůli eliminování okopání kotníků je vzadu použitý šroubovací „rychloupínák“, vpředu pak najdete klasický páčkový.
Náboje jsou 32děrové, tudíž i radiální výplet využívá 32 nerezových drátů. Vícekomorové ráfky mají soustruženou brzdnou plochu, a jejich šířka je vhodná i pro případné přezutí na širší trekové či snad terénní pláště. Celkově jsou kola dostatečně robustní i pro skutečně velké zatížení nebo „drsné jezdění“.

Mibo GT brzdí osvědčená Shimaňácká véčka řady 4000, stejného rodu jsou i brzdové páčky. Vše funguje jak má. Brzdný účinek je naprosto dostačující i se standardními 60mm špalky. Za zmínku – a za pochvalu – stojí vedení brzdových bowdenů vnitřkem rámu.
Co nám zbývá z komponent? Řízení. Rychle a krátce: Nízké, 620 mm široké oversized vlaštovky značky Zoom, 100mm představec stejné značky se 7˚ úhlem vyložení, plus gripy z tvrzené pěny, opatřené zámkem. Běžná standardní produkce, nicméně musím uvést, že z řídítek jsem nebyl úplně nadšený – jsou na můj vkus příliš zahnutá směrem k jezdci. Zároveň ale dodávám, že zrovna řízení patří mezi komponenty, které si většinou každý jezdec „vytuní“ optimálně pro svoji postavu a styl jízdy. Jinak řečeno – není dost možné koloběžku standardně osadit tak, aby vyhovovala každému. To, že zrovna mě řídítka nevyhovovala, tedy nepovažuji za zápor Miba GT.



Jízdní vlastnosti
Už jsem v předchozím textu leccos naznačil, takže nyní jen shrnutí. Jízdní vlastnosti Miba GT jsou skutečně výborné. Konstruktérům se podařilo skloubit vysokou stabilitu jízdy ve vysokých rychlostech, a zároveň dostatečnou míru obratnosti v technických úsecích vaší trasy. V naprosté pohodě tak sjedete kopec šedesátkou s pocitem, že by to klidně šlo rychleji, a při kličkování mezi chodci či jinými překážkami jste hbití a obratní.
To vše při zachování nízkého nášlapu – a tedy i efektivního přenosu energie a malé „unavitelnosti“ jezdce. Je vcelku lhostejné, zdali dupete turistickým nebo závodním tempem – koloběžka výborně odvaluje, nebrzdí vás nadměrnou hmotností, a přestože ten, kdo brzdí, nevyhrává, umí Mibo GT také spolehlivě a bezpečně zastavit či jenom přibrzdit.

Celkové hodnocení
O modelu GT se na webu Miba píše toto: „Chtěli jsme stroj, který bude mít sportovní ambici, aniž by utrpěl komfort nebo užitná hodnota.“ A o něco dál text pokračuje: „Po lehké úpravě je koloběžka vhodná do terénu, na turistiku, fitness. Někteří na ní dokonce i závodí. Gran Turismo, to je dlouhá pouť.“
Naprosto souhlasím. Pokud měli tvůrci „GéTéčka“ takový záměr, pak nezbývá suše konstatovat, že se jim ho podařilo naplnit de facto beze zbytku. Mibo GT jede výborně jak ve sportovním tempu, tak i při „kochací“ jízdě. Pouhé přezutí plášťů jej promění na čistokrevný trekový stroj, se kterým se můžete prohánět po polních a lesních cestách, vyměníte-li celá kola za lehčí, nemusíte se bát ani silničních závodů. Výborné na tom všem je, že se stále jedná o jednu koloběžku, u níž tato univerzalita není „zdaněná“ žádnými kompromisy.
A tak jediné, co mně na Mibu GT opravdu vadí, jsou výše zmíněné patky přední a zadní vidlice. Zapracujte na tom, Mibáci, prosím.
Plusy a minusy
výborně navržená geometrie rámu
vysoká tuhost rámu
výborné jízdní vlastnosti
značná míra univerzality
…ale
technicky nedokonalé patky přední a zadní vidlice

Konkurence
Do konkurenčního srovnání vybírám pouze modely se stejnou velikostí kol, tedy 28/20 palců. Na českém trhu je to Kickbike Race Max 20, Kostka Racer Pro, Morxes Sport a Yedoo Wolfer.
Ani tak ale nebude srovnání úplně košer. Kickbike a Yedoo jsou totiž stroje s hliníkovými rámy, tudíž kdyby nic jiného, tak jejich výhoda nižší hmotnosti (Kickbike –2,3 kg, Yedoo –2,9 kg) je daná právě tímto materiálem. Lehčí je ale i ocelový Morxes Sport, byť zde je rozdíl jen 800 g v neprospěch Miba GT. Druhý oceláč, Kostka Racer Pro je pak lehčí dokonce o 2 kg.
Zrovna ale kostkovic Racer Pro je deklarován jako víceméně závodní koloběžka, na „Bejcích“ se závodí naprosto běžně a Yedoo Wolfer je taktéž subtilní lehounká závodnička. Takže vlastně jediný srovnatelný konkurent je Morxes Sport. Ten je více „položený“, tedy s o 10 mm delším rozvorem a nižším hlavovým složením, prostor pro jezdce však má s Mibem shodný. O tisícovku ale prohrává v pořizovací ceně.
Cenové srovnání
(k datu 27. 7. 2018, ceny uváděné výrobci /dovozci/)
Mibo GT | 11 990 Kč
Kickbike Race Max 20 | 13 490 Kč
Kostka Racer Pro | 13 690 Kč
Morxes Sport | 12 900 Kč
Yedoo Wolfer | 13 390 Kč
Výrobce
Do testu zapůjčil
Galerie fotografií Mibo GT
Koloběžka Mibo GT byla fotografovaná v ateliéru fotostudia Špaček