Search
Close this search box.

Ochrana samolepkou – Protect6

Celý článek To, že se věci kradou – a koloběžky nejsou žádnou výjimkou –, je bohužel takříkajíc běžný sociální jev. Proti různým individuím, která váš majetek považují za svůj, je tedy třeba se bránit. Zámky a jiná opatření proti krádeži lze považovat za aktivní ochranu. Existuje ale také pasivní ochrana – například Protect6.

 

Na webu Protect6 najdete tuto informaci:

„Češi patří v rekreační cyklistice mezi evropskou špičku. Bohužel je Česko i zemí zlodějů. Ti za rok ukradnou přes 8 000 kol, ale neoficiální čísla uvádí až 24 000 ukradených kol v hodnotě desítek milionů korun. Pouhý zlomek tohoto počtu se podaří dohledat a vrátit majiteli.


Většinu z nich zloději prodají do zahraničí. Některá kradená kola policisté najdou, ale neví, kdo byl majitelem. Proto mnoho kol skončí v policejních aukcích. To se vám s Protect6 už nestane – policie podle známky snadno určí vlastníka.“

Takže co je to ten Protect6?

Protect6

Samolepicí ochrana

Jak jsem napsal v úvodu, jde o systém takzvané pasivní ochrany, který se skládá ze tří prvků: Samolepicí známky – kterou si nalepíte na koloběžku (kolo, lyže, notebook, cokoliv…), aplikace pro iPhone nebo smartphone s Androidem a databáze provozovatele, která ukládá veškerá data. Jak to funguje?

Zakoupíte si samolepicí známku o rozměrech 30 × 48 mm s jedinečným QR kódem, která je podle výrobce maximálně odolná proti odstranění a samozřejmě i povětrnostním podmínkám. Můžete si vybrat z deseti barev tak, aby známka ladila s vaším strojem. Nalepíte na viditelné místo a buďto v mobilní aplikaci (která je zdarma ke stažení), nebo pohodlněji na webu svého miláčka zaregistrujete. Výrobce počítá i s tím, že byste mohli mít kolo či koloběžku osazenou drahými komponentami s vlastním sériovým číslem (např. odpruženou vidlici) – tyto můžete zaregistrovat spolu se strojem separátně. Například pro tento účel se chystá k prodeji sada, ve které bude standardní „velká“ samolepka a k ní šest malých.

Nyní je vaše koloběžka registrována v online systému, do kterého můžete odkudkoliv přistupovat ze svého smartphonu, jste-li připojeni k internetu, pochopitelně. Ona samolepka vám kolobku před krádeží samozřejmě neochrání. Zloději ale obvykle nevynikají inteligencí, naopak jsou to tupá hovada, které nějaká samolepka nechává naprosto chladnými, nehledě na to, že netuší, k čemu by tam mohla být dobrá.

Ale k čemu je tedy dobrá? Pokud vám váš stroj přece jen někdo odcizí, jedním tapnutím v aplikaci svého smartphonu změníte jeho status na… ukradený. Od této chvíle o tom vědí všichni uživatelé systému, kterými jsou například také servisy. Pak se někomu jinému naskytne koupě koloběžky z druhé ruky a ejhle, ona má známku Protect6. Spustíte aplikaci v mobilu, naskenujete QR kód (čtečka je součástí aplikace) a okamžitě víte, zdali se nejedná o „čórku“. Mimochodem, narazíte-li takto na skutečně ukradený stroj, jeho majiteli se po načtení QR kódu automaticky pošle zpráva s GPS souřadnicemi jeho mazlíka. (Pokud váš stroj legálně prodáváte jinému majiteli, aplikace samozřejmě umožňuje jeho změnu.) Ale to není vše…

Protect6
Ukázky prostředí mobilní aplikace Protect6
Šest statečných

Výrobce, nebo řekněme provozovatel služby Protect6 uvádí ve shodě s názvem produktu šest funkcí svého systému:

1. Kdykoliv prokážete vlastnictví svého kola
2. Chráníte kolo před krádeží
3. Záruční list a manuál máte po ruce 24 hodin denně
4. V elektronické servisní knížce evidujete údržbu
5. Jste ve spojení s prodejcem, který vás zve na pravidelný servis
6. Okamžitě nahlásíte servisu poruchu a objednáte si náhradní díly

První dvě funkce jsou jasné, o tom již řeč byla, byť k bodu 2 se ještě dostanu v závěru. Nezmínil jsem se ještě ale o možnosti uložit do aplikace záruční list, manuály pak mohou vkládat pouze servisy nebo prodejci. A k těm se vztahují další tři body či funkce, k čemuž je třeba dodat jen to, že musí jít o firmy registrované v systému Protect6 – ale to je asi každému hned jasné.

Protect6
Mapu partnerů najdete na webu Protect6
Česko, země zlodějů…

Nebuďme naivní, systém Protect6 váš stroj před krádeží neochrání. Jakmile někde necháte svou koloběžku, či cokoliv jiného, nechráněnou pořádným zámkem, zloděj ji „otočí“, i kdyby na sobě měla deset samolepek Protect6. Ostatně, krásně to ilustruje databáze ukradených věcí, kde dominují kola „rentálu“ Rekola Brno, byť jsou navíc opatřena dalším „systémem pasivní ochrany“ proti krádeži – růžovou barvou rámu. Věřte tomu, inteligentní zloději – které by samotný Protect6 zastavil – existují jen v hollywoodských filmech…

Nicméně to neznamená, že bych snad tento systém zatracoval. Protec6 minimálně alespoň ztěžuje prodej ukradeného stroje. Ano, zloduch může opískovat a přelakovat rám, jenže tihle primitivové potřebují rychlé peníze na chlast a fet, takže se s tím párat nebudou. A zastavárníci? Těžko říci… myslím si ale, že možná více než polovinu z nich samolepka Protect6 odradí od vykoupení kradené věci. Kromě toho máte s Protectem6 v ruce – tedy v mobilu – neustále u sebe doklad o vlastnictví věci. No a konečně pak také bonusy v podobě servisních služeb – i když po pravdě servisů zatím v systému moc není. Protect6 však funguje teprve o něco déle než rok, a co není teď, může být do budoucna.

Poslední slovo: V systému Protect6 je ke dni vydání tohoto článku podle údajů provozovatele cca 2 600 chráněných předmětů. A já jim fandím, aby jich bylo čím dál více, protože čím větší povědomí o Protectu6 mezi lidmi bude, tím vyšší ochranu bude poskytovat.

Protect6


Cena

Protect6 standard (oranžová samolepka): 299 Kč
Protect6 barvy (9 barev): 349 Kč

Zdroj

Protect6
Přadlácká 599/26
602 00 Brno


Sdílej:

3 komentáře

  1. ……Zloději ale obvykle nevynikají inteligencí, naopak jsou to tupá hovada, které nějaká samolepka nechává naprosto chladnými, nehledě na to, že netuší, k čemu by tam mohla být dobrá………

    NO DOVOLTE …………….!

  2. Smysl bych viděl v centrální databázi výrobních čísel. Nějaká samolepka odlepená za pomoci lihu nebo ředidla v nějaké houbičce do 3 minut, takové zdržení není nic. Výrobní číslo musíš vybrousit nebo odvrtat nebo přerazit, to už musíš mít zázemí šikovného řemeslníka či kutila.

  3. Zdravím. Protože rozumím elektronice a jednou jsem byl již okraden o moje špičkově postavené elektro-kolo. Udělal jsem na dalším následující opatření. Kolo nyní ujede s dobíjením 300 km a má prismatické li-ion baterie 50A/ 2 400 Wh. Ochranu kola mám nyní přes GPS Tracker,dále klakson 120dB a perfektně propracované spoždění 10 sekund se zapnutím paralyzéru s 5 miliny volty.
    Všechno má proces dálkové aktivace. Jedině nyní mám klid od zlodějů. I policie se bojí dotýkat mého kola. Když jsem viděl zloděje,jak byl domlácený na mém kole,které chtěl odcizit,tak mne ho bylo docela líto. Zlámal si obě ruce a věřím že si to bude pamatovat nyní nadosmrti!!!!! Ono dostat za jízdy 5 milionů voltů není žádna legrace. Mne ale krást můj majetek,nikdo nebude!!!!! Takto jsem to vyřešil já na svém kole!!! VašekCZ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *