Nechci tvrdit, že klasickým cyklokompjůtrům už odzvonilo, nicméně pravdou je, že čím dál víc koloběžkářů místo „tacháku“ vozí na řídítkách smartphone. Má to spoustu výhod (ale i záporů), každopádně je potřeba mít na něj dobrý držák. Pokud se váš drahý telefon za jízdy odporoučí na zem, protože držák zkrátka za nic nestojí, je to špatně. V tomto testu jsem proto sáhl po vysoce kvalitních produktech firmy Peak Design – pojďme se na ně podívat podrobně.
Prolog
Více než jako výrobce cyklopříslušenství byste firmu Peak Design mohli znát spíše z fotobranže. Ze startupu, financujícího své projekty pomocí crowdfundingových „sbírek“ a začínajícího proslulými „kotvičkovými“ popruhy na foťáky, se během pár let stal uznávaný výrobce vychytaných prémiových fotobrašen, fotobatohů a další bagáže, přičemž nechybí ani výborné fotografické stativy či různé držáky fotoaparátů nebo objektivů. Řadu fotopříslušenství od Peak Designu jsem testoval na Nikonblogu, takže kdybyste se s nimi chtěli seznámit, čtěte zde.
Jestli se nepletu, tak to bylo loni, kdy tato firma do svého portfolia přidala také řadu Mobile, zahrnující – jak jinak – příslušenství pro mobilní telefony. A mezi ním jsou také dva držáky smartphonů na řídítka, které se nám koloběžkářům mohou hodit.
Pole zvané magnetické
Oba držáky, vlastně celá řada produktů Mobile, má zásadní společný prvek, kterým není nic jiného, než… magnet. Není to poprvé, co Peak Design vsadil na tento objekt, který v prostoru ve svém okolí vytváří magnetické pole, jak praví Wikipedie. U mnoha svých fotobrašen či batohů využívá malé magnety například k uzavírání kapes a kapsiček. V případě bajkových držáků na smartphony však silné neodymové magnety hrají doslova hlavní roli. Přesněji tedy magnety, plus mechanické jisticí západky – systém, výrobcem prezentovaný pod marketingovým názvem SlimLink™. Celé to funguje velmi jednoduše: Mobil zkrátka „připlácnete“ na držák a je připevněno. Pro odejmutí pak jen stisknete tlačítko na hlavě držáku a magnet „odtrhnete“.
Je logické, že samotný držák nestačí – telefon je třeba mít vložený v kompatibilním pouzdru/krytu, případně na něm mít nalepený univerzální adaptér. Peak Design je tak trochu Applem mezi foto- a mobilním příslušenství, takže není divu, že nabízí kryty pouze pro telefony nejvyšší třídy – iPhony od verze 11, a ze smartphonů pro Android pak Samsungy Galaxy S21 a S22, plus do třetice značek ještě Google Pixel 6. Ostatní mobily je třeba vložit do vlastního krytu, na nějž se pomocí oboustranné pásky nalepí již zmíněný univerzální adaptér.
Kryt, který můžu
Než se tedy dostaneme k samotným držákům, je třeba se seznámit s kryty s názvem Everyday Case. Zapomeňte na odpudivý silikon a jiné laciné materiály – záda pouzdra tvoří příjemný nylonový textilní potah, boky jsou z pogumovaného plastu TPU s matným povrchem. Zadní stranu narušuje pouze výřez na čočky fotoaparátů, uprostřed je pak nenápadný čtvercový rámeček se zahloubením, který zapadá do jisticí západky v držáku na řídítka. Výrobce jej popisuje takto: Vysokopevnostní keramický pojistný rámeček (yttriem stabilizovaný zirkon). Čtverec je zde zvolený záměrně – telefony lze díky tomu do držáku jednoduše umístit buďto na výšku nebo na šířku.
Já jsem držáky od Peak Designu testoval s iPhonem 11, který má dokulata zaoblené boční hrany – nicméně telefon v krytu drží perfektně. Přední okraj lehce přečnívá nad displej, s přidaným ochranným sklem pak krásně lícuje. Zároveň však lze smartfoun bez většího úsilí z pouzdra také vyjmout, takže pokud kryt hodláte používat pouze s držákem na kolo, nemusíte se bát, že byste telefon museli z krytu „páčit“ násilím a riskovat poškození telefonu nebo skla na displeji.
Osobně nejsem zrovna velkým fanouškem futrálů na telefony, protože jsem toho názoru, že jejich designéři si nedávali tu práci proto, aby pak na ně uživatel nasadil nějakou plastovou příšernost. Kryty od Peak Designu jsou však jiná liga – elegantní, příjemné do ruky, ale zároveň odolné a ještě funkční. Mimochodem, jsou také kompatibilní s MagSafe nabíječkami a dalším příslušenstvím.
Jediné, s čím se budete muset smířit je limitovaná nabídka barev. Podle hesla koloběžkové legendy Petra Vavruši, jsou k dispozici v jakékoliv barvě, pokud je jí černá :-) Pouzdra tak lépe sluší černým telefonům. „Prosvítající“ světle zelená ploška mého iPhonu ve výřezu pro foťáky působí trochu rušivě, ale měnit ho kvůli tomu nebudu… a raději přejdu k držákům na řídítka.
Ale před tím ještě doplňující informace. S kryty se nepojí čili nejsou kompatibilní pouze zde recenzované držáky na kolo. Stejně tak si můžete pořídit držák na motorku, do auta, či takzvaný Wall Mount – nalepovací magnetický držák, který si můžete „lepnout“ kamkoliv, kde bude držet. Navíc si můžete pořídit MagSafe kompatibilní stojánek/nabíječku, ministativ nebo třeba magnetickou peněženku na platební a jiné karty. Kompletní nabídku najdete na webu Peak Designu.
Peak Design – Out Front Bike Mount
Jde se na držáky! Jsou dva typy, začnu tím – podle mého názoru – lepším. Skvělým modelem Out Front Bike Mount! Ale to poněkud předjímám :-)
Držáku dominuje čtvercová magnetická „hlava“ o rozměrech 55 × 55 mm s pojistnými západkami. Na dvou bocích pak najdete tlačítka pro odjištění, v praxi však stačí stisknout jen jedno z nich a telefon „vyklopit“ do boku. Jedna ruka musí stačit…
Samotný držák sice na první pohled působí subtilně, nicméně jde o hliníkový obrobek s povrchovou úpravou anodizací čili eloxováním. Jeho prohnutý tvar umožňuje umístění do středu představce, 12 mm úzká objímka pak nepřekáží případnému ověšení řídítek dalšími nezbytnými či zbytečnými věcmi :-) Držák můžete namontovat směrem dopředu, kdy mobil máte blíže ke svému zornému poli, stejně jako ho otočit k sobě – telefon je pak nad představcem. Zejména pro ty koloběžkáře, kteří jezdí natěžko s bagáží zavěšenou před řídítky, je to cenná vlastnost.
Co je však nejdůležitější, to představuje systém tří vyměnitelných vložek v objímce držáku. Ty jsou určeny pro řídítka o průměrech 22,2 mm, 25,4 mm a 31,8 mm – tedy pro standardní průměry standardních řídítek. Nečekejte však gumové či obecně pružné vložky, jde o běžný tvrdý plast. Cože? Jak to tam pak drží?, můžete si říct. Jako přilepené, odpovím vám. Vtip je totiž v tom, že průměr objímky (otvor) s příslušnou vložkou je možná jen o nějaké desetiny milimetru menší než samotný standardizovaný průměr řídítek, což znamená, že plastová vložka (s nějakou minimální poddajností), dosedne na obvod trubky řídítek de facto celým svým povrchem – a zaručí tak maximální tření, tedy i pevnost spoje.
Žádná guma – plast na kov – a drží jako čert! Šroub není třeba ani nijak zvlášť utahovat, k žádnému efektu by to nevedlo. Přiložený inbusový klíč stačí jednoduše „normálně“ utáhnout rukou, totéž platí o utahování „křídlomatky“. Křídlomatky? Ano, v balení najdete také trojhrannou křídlovou matici. Žádný plast, ale hliníkové tělo s ocelovým šroubem. Díky ní nemusíte používat inbusový klíč, a… můžete s polohou držáku hýbat třeba i na vyjížďce. K čemu je to dobré?
Třeba k tomu, abyste držák postavili víceméně svisle, a využili další z mnoha funkcí moderních smartphonů – natáčení videa. Jakožto člověk od foto- a trochu i „videofochu“ takové věci telefonem běžně nedělám, ovšem v rámci testu jsem to samozřejmě vyzkoušel. Chce to mít zapnutou stabilizaci a obraz je v rámci možností zařízení klidný. Jenom bych příště nenatáčel v automatickém režimu, aby se neměnilo vyvážení bílé :-( Chybami se člověk učí. Video je bez úprav, tak, jak ho stvořil iPhone 11 v kvalitě 4K UHD/60p.
Jsme-li u videa, pak v krabičce s držákem Out Front Bike Mount najdete také přídavný držáček, kompatibilní s úchytem pro akční kamery GoPro. Telefon tedy může zůstat ve standardní vodorovné (nebo spíše šikmé) poloze, „GouPročko“ se pak uchytí pod hlavu držáku. Údajně se dají sehnat i přední světla s tímto uchycením, což je taky super vychytávka, já jsem však našel jenom poněkud cenově nevlídné světlo od Garminu. Ale vy třeba budete při hledání úspěšnější…
Peak Design – Universal Bar Mount
Zatímco držák Out Front Bike Mount je de facto výhradně určený pro umístění obecně na kulaté trubky jednoho ze tří přesně definovaných průměrů (viz výše), druhý držák – Universal Bar Mount – je už podle svého názvu univerzální a určený na tyče (Bar) :-) V popisku na webu Peak Designu můžete číst:
Univerzální držák na řidítka je navržen pro širokou škálu použití a bezpečně drží telefon na řídítkách, představci nebo rámu jakéhokoli kola, koloběžky, kočárku, motocyklu, golfového vozíku a dalších zařízení.
Upevnění je zajištěno použitím gumového pásku s otvory, kterým obkroužíte požadovaný Bar, napnete a zaháknete. Klasika… však to znáte ze spousty dalšího cyklopříslušenství. Oba držáky mají samozřejmě společný prvek – magnetickou hlava s mechanickou pojistkou. U univerzálního modelu je zde však navíc ještě možnost jejího pootáčení o 360 stupňů ve 32 krocích. Bez použití nářadí, dlužno dodat. Ne všechna řídítka jsou rovná, takže pro umístění na šikmou trubku je tato funkce k nezaplacení – nemusíte pak při pohledu na mobil naklánět hlavu :-)
Způsob montáže zajišťuje kromě univerzálního využití také rychlou instalaci, což se v mnoha případech může hodit. Musím ale dodat, že namontovat druhý držák Out Front Bike Mount, opatřený křídlovou maticí, netrvá o moc déle.
V případě Universal Bar Mountu jde tedy hlavně o onu univerzálnost nelimitovanou přesným průměrem trubky. Tento držák lze samozřejmě nasadit i na nekruhový profil, ale pozor, nebude úplně stabilní – osazení pod hlavou má totiž obloukový výřez čili počítá s kulatým profilem. Při testu jsem tento držák zkoušel na představci s řekněme mírně zkosenými hranami trubky (vím, že je to nesmysl, ale osmihran ten představec také není :-)), a držák měl za jízdy tendenci sklouzávat mírně ke straně, dokud se neopřel o onu téměř neznatelnou hranu.
Už z principu, kvůli víceméně pružnému uchycení, není tento držák tak pevný jako jeho kolega Out Front Bike Mount. Zvláště, když na něj nasadíte pořádné „pádlo“, tedy velký a těžký smartphone, chvění mobilu je zřetelné. Při jízdě ve skutečném terénu jsou pak výkyvy telefonu ještě větší. Když jsem měl držák Universal Bar Mount nasazený na představci a mobil nasazený na výšku čili souběžně s představcem, měl jsem – při jízdě v terénu – pocit, že při velkých otřesech se spodní hrana telefonu občas potkala s krytkou hlavového složení.
Tuto pružnost lze do značné míry eliminovat nasazením telefonu na šířku čili kolmo k trubce, protože osazení pod hlavou držáku je širší. Každopádně při silniční jízdě, potažmo pak s menším a lehčím mobilem velmi pravděpodobně o popsaných nectnostech nebudete mít ani potuchy.
Celkové hodnocení
Závěrečné hodnocení má dvě základní polohy. Jednak je to samotný systém. Vychytávku v podobě magnetického uchycení s mechanickou aretací hodnotím v superlativech. Prosté „připlácnutí“ telefonu na držák je silně návykové, a když si to zkusíte, už nikdy to nebudete chtít dělat jinak :-) Funkčnost je bezvadná, mobil drží pevně a spolehlivě, v uchycení nevykazuje nadměrnou vůli, a bonusem budiž stejně jednoduchá změna orientace telefonu na výšku či na šířku. U držáku Universal Bar Mount pak navíc máte možnost pootáčení hlavy ve 32 krocích čili v poměrně jemných krocích v úhlu 11,25 ˚. Když k tomu přičteme kompatibilitu s dalším příslušenstvím řady Mobile od Peak Designu, je třeba ke skvělému hodnocení systému samozřejmě přičíst také kryty čili pouzdra na smartphony.
Druhou polohu hodnocení představují samotné držáky na řídítka, i když k těm jsem se už vlastně plynule dostal. V případě modelu Out Front Bike Mount nemám jedinou výhradu. Vysoce si cením perfektní pevnosti při zachování víceméně subtilní konstrukce, možnost přední či zadní montáže (otočení), ale také drobností, jako je křídlová matice nebo držák pro GoPro v základním balení. Za nevýhodu nepovažuji ani omezení třemi přesně danými průměry řídítek – jsem přesvědčený, že 99,99 % koloběžkářů jedna z takových řídítek na svém stroji má.
Pokud však chcete svou chytrou placku, bez níž si svůj život nedokážete představit, umístit řekněme nestandardně, je tu druhý model držáku – Universal Bar Mount. Není tak betonově pevný, ale má otočnou hlavu a mám takové tušení, že jeho využití nemusí být omezené jen na jednostopá přibližovadla. Ostatně o kočárku či golfovém vozíku se zmiňuje sám výrobce, a příkladů by se jistě našlo mnohem více. I třeba pro stacionární využití.
Rozhodnutí, jestli jít do držáků Peak Design – a když tak do kterého ze dvou modelů – už musíte učinit sami. Já je můžu s čistým svědomím vřele doporučit. Peak Design není levná značka, ovšem její produkty jsou vysoce kvalitní a funkční, což výrobci dovoluje poskytnou i na tyto testované produkty doživotní záruku. Při jakémkoliv problému jednoduše dostanete bez řečí nový kus. To se také počítá.
Základní technické parametry a ceny
Kryty Everyday Case – iPhone 11 až 13 (vč. verzí Mini, Pro a Pro Max)
Tloušťka zadní stěny 2,4 mm
3,4mm boční a horní nárazník z TPU
5,6mm spodní nárazník z TPU
Hmotnost 40 g (±4 g podle typu telefonu)
Ceny
Typ bez poutka: 1 090 Kč
Typ s poutkem na prst: 1 390 Kč
Kryty Everyday Case – Samsung Galaxy S21 a S22 (vč. verzí Plus a Ultra)
Tloušťka zadní stěny 2,4 mm
3,4mm boční a horní nárazník z TPU
5,6mm spodní nárazník z TPU
Hmotnost 40 g (±4 g podle typu telefonu)
Cena: 1 090 Kč
Kryty Everyday Case – Google Pixel 6, 6 Pro
Tloušťka zadní stěny 2,4 mm
3,4mm boční a horní nárazník z TPU
5,6mm spodní nárazník z TPU
Hmotnost 43,2 g (Pixel 6), 44,3 g (Pixel 6 Pro)
Cena: 1 090 Kč
Universal Adapter (pro ostatní telefony)
Rozměry 56 × 56 × 2,6 mm
Hmotnost 13 g
Cena: 790 Kč
Držák Out Front Bike Mount
Rozměry
Celkové rozměry: 114 × 51 × 63 mm
Hlava držáku: 55 × 55 × 7 mm
Hmotnost
Držák: 87–93 g (podle typu vnitřní vložky)
Držák příslušenství ve stylu GoPro: 8,3 g
Křídlový šroub pro utažení rukou: 8,8 g
Cena: 1 890 Kč
Držák Universal Bar Mount
Rozměry
Hlava držáku: 53 × 53 × 14 mm
Délka × šířka × tloušťka pásku: 160 × 21 × 5 mm
Vůle (od řídítek ke spodní části hlavy držáku): 77 mm
Výška (od řídítek po horní část hlavy držáku): 22 mm
Hmotnost: 78 g
Cena: 1 390 Kč
3 komentáře
Držák na řídítka ještě nemám, ale letos jsem si pořídil batoh Everyday Backup, obal na telefon a bezdrátovou nabíječku. Cenově to byla pěkná darda, ale nelituji ani koruny. Nic lepšího jsem ještě neměl. Poctivé materiály, perfektní design a v záloze doživotní záruka. O držáku jsem přemýšlel, ale po téhle recenzi jdu do toho.
Já vozím telefon v brašně na představci – Force Touch. Je tam lépe chráněn, displej je i přes folii čitelný i ovladatelný. Jediná vevýhoda je, že pokud je pařák a na telefonu běží něco náročnějšího, např navigace, tak se přehřívá.
Poté, co jsem Universal Bar Mount po spokojeném využívání na silniční koloběžce v minulých dnech otestovala také na koloběžce krosové, místy ve skutečně divokém terénu Rychlebských hor, včetně pár kilometrů děsně drncavého kamenitého úseku, musím oponovat. Tento držák JE „betonově pevný“! Jedná se o vynikající pomůcku (používám samozřejmě i na kole, též v terénu), měla jsem tento držák na mobil mít už dávno. Čas bez něj si teď budu muset se svými přibližovadly vynahradit 😉🙂