Já vím, nejparnější léto už je za námi, nicméně pitný režim je třeba dodržovat i na podzim, nehledě na to, že nic jiného než vodu se v této pohnuté metanolové době pít ani nevyplatí. Ano, řeč bude o baťůžku s vodním rezervoárem a sosací hadičkou. Seznamte se: Camelbak Lobo.
Prolog
Testované produkty na Přibližovadlech.cz samozřejmě obvykle vracíme výrobci či zapůjčiteli. „Pitný“ batoh Camelbak Lobo byl ale výjimkou – ten jsem vypůjčil s tím, že si jej po otestování odkoupím. Z toho důvodu jsem také měl poměrně přesnou představu. Jakou?
Nechtěl jsem ani nejmenší typ Camelbaku, který nemá skoro žádný úložný prostor (vodní rezervoár nepočítám), ani zbytečně velký batoh, do kterého se vejde oblečení na celý den včetně jídla. Potřeboval jsem malý a lehký baťůžek, jenž pojme osobní doklady, pár peněz a mobil, pumpičku, lepení a multiklíč, nějaký ten energetický gel, cyklovestu a malý fotoaparát. Že je to hodně věcí? Kdepak, Camelbak Lobo je pojme v pohodě.
Nakupujte u odborníků
Ještě ale pár slov k tomu, proč jsem vlastně vybral nejvíc „profláknutou“ firmu Camelbak? Po pravdě, měl jsem dříve jiný baťůžek s vodním rezervoárem a za moc nestál. Jak samotné provedení batohu, tak „nádrž a sosátko“ mě docela zklamalo. Chtělo to jinou značku. Americký Camelbak je firmou, která dala batohu tohoto typu jméno, tak proč nejít právě do něj? Navíc výběr je veliký, výrobce má více než dvacetileté zkušenosti, produkuje batohy mimo jiné pro armádu apod.
A proč vlastně vozit vodu na zádech? Jednak jí tam – oproti bidonům v držácích na kole – vejde docela dost. V případě Camelbaku Lobo rovné tři litry. I v těch největších pařácích byste tedy neměli strádat žízní. Nikdo vám ale samozřejmě nezakazuje nalít si tam vody méně, přece jenom tři litry vody jsou zároveň tři kilogramy hmotnosti.
Pokud jsem ale použil množné číslo ve zmínce o bidonech na kole, tak co my chudáci koloběžkáři? Máme-li na svém stroji košík na cykloláhev, pak určitě jen v jednotném čísle. A těch pár dalších krámů, které jsem vyjmenoval v požadavcích na Camelbak, s sebou vezeme stejně. Tak proto tento baťůžek… Pojďme se tedy na něj podívat blíže.

Správně ušitý batoh
Nejprve k samotnému batohu. Jde o poměrně malý korpus – celková výška je 45 cm, v nejširším místě má 22 cm. Ramenní popruhy de facto postrádají polstrování, zato jsou ale vzdušné. Nechybí hrudní ani bederní popruh, přičemž druhý jmenovaný je „bez použití nářadí“ odnímatelný (suchý zip). Zádové polstrování nese firemní marketingové označení Air director, což přeloženo do češtiny znamená, že se záda tak jako tak potí, možná trochu méně, než kdyby tam „vzduchový řídící“ nebyl.
Z přední strany má Lobo – pomineme-li hlavní komoru pro vodní rezervoár – dvě kapsy na zip, plus polootevřený prostor vhodný třeba pro lehkou vestu nebo bundu. Horní kapsa je víceméně plochá, spodní již oplývá větším objemem.

Cucněte si
V hlavní komoře batohu je uložen třílitrový vodní rezervoár. Vodu lze díky širokému hrdlu doplňovat i bez vytahování hydrapaku z batohu. Pokud tak z jakéhokoliv důvodu potřebujete učinit (např. pro vysušení rezervoáru), oceníte rychlospojku pitné hadičky u rezervoáru – hadičku tedy nemusíte pracně provlékat a znovu nasazovat.
Jak je běžným zvykem, hadičku můžete mít na levém nebo pravém rameni, výstupní otvory z batohu jsou na obou stranách, plastový držák na popruhu lze jednoduše předělat. Koncovka hadičky má ventil pro uzavření, silikonový náústek ale těsní dostatečně i bez něj.
Mimochodem – nic vám nebrání používat Camelbak bez rezervoáru – přepravní objem se rázem o tři litry zvýší. Nahoře sice zůstane relativně velký otvor po hrdlu rezervoáru, nicméně je krytý horní kapsou. Jediný problém může nastat v dešti, kdy do batohu vnikne voda horními otvory na hadičku (což v případě, kdy tam máte hydrapak, nevadí).
Výhled dopředu
Camelbak Lobo jsem si cíleně vybral, takže moje podmínky splnil už takříkajíc před začátkem testu. V praxi se pak ukázalo, že jde o vysoce funkční produkt s „vychytanými“ detaily a velmi kvalitním zpracováním. Životnost sice ukáže až dlouhodobé používání, například zipy ale vypadají velmi bytelně, stejně jako těsnění hydrapaku budí dobrý dojem. Camelbak navíc nejexponovanější součásti běžně vede jako náhradní díly, o budoucnost je tedy postaráno.
Oblast, ve které by se mohl výrobce více „vyřádit“, se nazývá pasivní bezpečnost. Odrazné prvky na batohu se omezují pouze na úzký proužek dole vzadu pod nápisem LOBO (ten také trochu „svítí“) a dva proužky na hlavních popruzích. Míst pro odrazky by se na Lobu jistě našlo více, aniž by to uškodilo povedenému designu batohu.
Camelbak Lobo
Rozměry a hmotnost: 22 × 45 × 16 cm (š × v × h), 600 g (vč. hydrapaku)
Objem hydrapaku: 3 l
Zapůjčil
Ski a Bike Centrum Radotín s.r.o.
Topasová 1/885
153 00 Praha 5 – Radotín
tel.: + 420 257 912 495
www.skiservis.cz
Cena
ke dni 30. září 2012
1 619 Kč
6 komentáře
Moc pěkné. I cena celkem „stravitelná“ (čekal jsem vyšší). Jenom mi chybí zmínka o reflexních prvcích. Přece jen – bezpečnost na prvním místě.
Díky za připomínku Petře, zařadil jsem zmínku na konec textu.
tenhle batůžek se mi líbí – stávající Adidásek asi půjde na odkladiště dějin ;)
a reflexní prvky už si tam nějak doplním…
Ja Camel taky mam ale moc nepouzivam. Je treba cistit rezervoar,hadicku a vysouset. Flaska je na udrzbu jenodusi. Mam od Camelbaku ledvinku s jejich promakanou flaskou a jsem moc spokojeny.Na delsi trasy se ale obcas hodi.
Batůžek je to krásný! Zrovna minulý týden jsem na Camely koukal, designově i funkčně se moc líbí. Ale pořád se trochu bojím toho pytle. Používám Source Convertube – jen hadičku k PET lahvi strčenou v batohu. Hadici čas od času propláchnu a když PETka nevoní, recykluji a nasadím novou… A to všechno za necelých 300 Káčé :)
Pytlík na zádech rozděluje sportující veřejnost /jako řada jiných věcí/ na dva tábory. Já, jako jízdou relaxující tatík, jsem ve skupině ortodoxních odpíračů. Představa pravidelné údržby /zejména při používání čehokoliv jiného než čisté vody/ je pro mě nepřijatelná. Plastovka zasunutá v batohu při jízdě na kole nebo Zdravá láhev /fakt nesmrdí :-)/ v ledvince při jízdě na kolobce mi perfektně vyhovuje.