Není tomu tak dávno, co jsme po dlouhých devíti letech modernizovali design Přibližovadel, s čímž se pojí i v dnešní době prohlížení obsahu webů z mobilů také nezbytná responzivita. Ani jste mi nenapsali, jak se vám nová Přibližovala líbí, beru to tedy tak, že mlčení je souhlas ;-) Nyní tu máme další, tentokrát jen drobnou, nicméně podle mého názoru užitečnou novinku – možnost filtrování koloběžek podle velikosti kol. A tipy na dobrou – taktéž filtrovanou – kávu k tomu!
Mně osobně funkce filtrování koloběžek podle velikostí kol chyběla už dlouho, tak jsem si řekl, že nás třeba bude více. Dal jsem si proto práci s tím, abych každou koloběžku, která Přibližovadly projela, zařadil do příslušné kategorie podle kombinace předního a zadního kola. V hlavním menu si tedy nyní můžete po najetí kurzorem na první položku Koloběžky zvolit Koloběžky podle velikosti kol, a posléze klepnout na kategorii, která vás zajímá.
Pro upřesnění – nejde o katalog. Je to pouze filtr, který ze všech článků vybere příslušné modely. Může tedy jít jak o recenze, tak třeba o články z kategorie Tuning nebo další. Mimochodem, i mě samotného překvapilo, kolik různých kombinací velikostí kol se dá u koloběžek najít. V menu Přibližovadel je celkem 17 kategorií. Ano, některé obsahují jen po jednom stroji, a to třeba i historickém modelu, každopádně snažil jsem se zahrnout všechny koloběžky, o kterých se na Přibližovadlech za oněch necelých deset let psalo.
Něco ke čtení… třeba filtrovanou kávu
Na Přibližovadlech je ke dni vydání této upoutávky bezmála 600 článků. Blíží se dlouhé zimní večery – možná si budete chtít přečíst i starší články, ke kterým jste se ještě nedostali. Chápu to, dokud je světlo a teplo, je lepší skočit na koloběžku, nežli sedět u počítače. Ale mění se roční období, do toho koronáč… je čas na návštěvu archivu.
Ti, kdo mě znají, ví, že jsem tak trochu coffeenazi – ke „sjíždění“ Přibližovadel vám proto musím doporučit dobrou kávu. A jsme-li u filtrování Přibližovadel, pak samozřejmě radím také filtrovanou kávu. Já sám ji piju ze všech způsobů přípravy nejvíce. Filtrované, nebo chcete-li překapávané kávy, vypiju litr denně, možná i víc.
Přestože to s koloběžkami ani žádnými jinými přibližovadly nemá přímou souvislost, dovolím si vám nyní poskytnout pár dobře míněných rad k tomu, aby vám káva chutnala co nejlépe. Budu se snažit být stručný, i když… znáte mě :-)
Kvalitní a čerstvá surovina – a „vcelku“
Ze supermarketové kávy v ceně plus-minus 100 Kč/kg dobré kafíčko neuvaříte (čest výjimkám, které ale neznám). Objednejte si kávu z některé z pražíren – a že je jich u nás požehnaně. Pro výborný začátek doporučuji například pražírnu Coffeespot a hned přidám tip na luxusní kávu Etiopie Sidamo se skvělým poměrem cena/výkon. Vyšší (možná nejvyšší) level u nás je pak například pražírna Doubleshot, ale jak jsem už uvedl, je jich mnohem více – strejda Gůgl napoví.
Proč káva z pražírny a ne ze supermarketu? Jde o čerstvost. Dobrá káva by měla být čerstvě upražená, přičemž dobrá pražírna samozřejmě datum pražení uvádí. Datum spotřeby, které je napsáno na „supermarketovkách“, vám o datu pražení nic neřekne. Ideální kondice kávy je zhruba 15 dní po upražení, nemusí být tedy echt čerstvá, zrovna nasáčkovaná. Ale půl roku starou už bych nekupoval.
A co znamená ono surovina „vcelku“? Zkrátka zrnkovou kávu čili nemletou surovinu. Zde opět platí pravidlo patnácti, ale tentokrát je to pouhých 15 minut. Káva by měla být pomletá nejdříve patnáct minut před přípravou. Jen tak si zachová svoji vůni a další vlastnosti. K tomu se ale ještě váže také kvalita nebo spíše míra pražení. Pro přípravu na filtru je třeba brát světleji praženou kávu. Zrna mají být spíše hnědá než černá, povrch matný, bez mastnoty. Černá mastná zrna patří… do koše!
Ručně mletá chutná nejvíce
Koupíte-li si zrnkovou kávu, musíte ji těsně před přípravou umlít. V současné době najdete na trhu několik modelů ručních mlýnků, ideálně s keramickými kameny, které k tomuto účelu poslouží skvěle. A můžete si je sebou vzít i na cesty. Jasně, my, co kávu pijeme po litrech, jsme si koupili elektrický mlýnek. Ale pozor – zapomeňte na běžně prodávané tříštivé mlýnky (ty s „vrtulkou“). Vysoké otáčky tříštivého mlýnku vám kávu s trochou nadsázky upraží podruhé – zkrátka spálí ji –, a to nechcete. Je třeba pořídit pomaloběžný mlýnek s mlecími kameny. (Ceny takových aparátů začínají na zhruba 3 500 Kč.)
Filtrování jednoduše
Běžně prodávané elektrické překapávače nejsou na přípravu kvalitní filtrované kávy dobré – neposkytují správnou a konzistentní teplotu vody – zapomeňte na ně stejně jako na tříštivý mlýnek. Pořiďte si jeden z mnoha dripperů na trhu. Co to je dripper? Trychtýř (z plastu, kovu, skla, keramiky…), který posadíte na hrnek nebo konvičku, do něj dáte filtr, nasypete kávu a ručně zaléváte – viz foto výše.
Drippery, konvičky, filtry a další najdete opět například u Doubleshotu, ale i u jiných prodejců výběrové kávy a příslušenství. Elegantní japonská nerezová konvička Hario je pro zalévání kávy ve filtru ideální, ale pro začátek to můžete dělat klidně i z varné konvice.
Důležitá fakta
- Káva by měla být mletá na střední hrubost – něco mezi hrubostí krupice a krystalového cukru.
- Filtr před nasypáním kávy propláchněte vřelou vodou – odstraníte tak pachuť papíru a zároveň předehřejete konvici nebo hrnek. Pokud filtrujete větší množství do konvice, vodu vylejte do hrnků – tím je taktéž předehřejete.
- Česká kohoutková voda je obvykle dobrá, ale lepší je ji přefiltrovat – klasická filtrační konvice postačí bohatě.
- Kávu nezalévejte vřelou vodou. Nechte ji minutku či dvě po varu odstát, aby měla kolem 95 stupňů Celsia. Dá se to pochopitelně i změřit, ale znáte to, kdo by se s tím dělal… :-)
- Doba extrakce by neměla překročit 3 minuty. Trvá-li překapávání déle, je třeba nastavit na mlýnku větší hrubost mletí. A naopak. Delší doba překapávání způsobí extrahování tříslovin z kávových zrn, a to taky nechcete.
Make coffee, not war!
No a to je celé. Filtrovanou kávu doporučuji pít až ve chvíli, kdy na hrnku udržíte ruku čili ne úplně horkou. Takto si lépe vychutnáte všechny „odstíny“ kvalitní čerstvé upražené a čerstvě pomleté suroviny. Možná se vám nyní zdá, že je s tím moc práce, ale opak je pravdou. Příprava filtrované kávy není nijak složitá, po pár šálcích ji dostanete do krve, a netrvá to déle než připravit espresso. Jasně, zalít turka nebo nedej Bože instantní kafe je rychlejší. Ale to (zvláště instantní „káva“) vážně nemá s kávovou kulturou nic společného.
Toš tak! Věřím, že se vám dnešní méně koloběžkový článek líbil, a že už sháníte kvalitní kávu a potřebné propriety pro přípravu filtrovaného blaha. Budete-li mít zájem, můžu vyplodit i další články o dalších druzích přípravy tohoto božského nápoje – pište do komentářů pod článkem. Pijte dobrou kávu a zachovejte nám přízeň!
9 komentáře
Mě teda přijdou celý priblizovadla.cz úplně super. Koukám na ně tak jednou týdně, protože dost pozvedávají náladu. Facelift stránek je taky fajn, ale stránky a články byly super i před ním – díky za ně!
Díky moc! :-)
Jen né na přípravu umělou hmotu,jedíně sklo.Jirka
Stránky jsou super. A i když to mezi výrobci tak nějak vymírá a stagnuje, tak tady je pořád co číst a k čemu se vracet. A dobrá káva je k tomu vynikající doplněk ;)
Díky za mobile FRIENDly verzi, sláva!
Články o kávě vítám také – aeropress je mnou preferovaný způsob přípravy, jeden jsem už úplně opotřeboval, netěsní… teď šilhám ještě po nějakém kvalitním ručním mlýnku.
Už dob lindenerových jsou tvoje články o kolobkách a okolo nich super. Jo BTW chybí ti jedna velikost 28/24 – kde je kostka trip. Taková maličkost. :-)
Díky za pochvalu a upozornění Zdeňku! Už jsem to napravil :-)
Líbí, ale i stará verze byla fajn. Ke kávě na cesty doporučuju vyzkoušet českou Drip it – sice je to JEN překapávaná káva, a ne presso, ale pohodlí a chuť je top!
Když budete mít cestu kolem Kroměříže nezapomeňte navštívit zahrady a na výbornou praženou kávu se můžete stavit do pražírny Kroměříž. https://www.kava-kromeriz.cz/O-nas-a1_0.htm Majitel je opravdový znalec a tak na koloběžce jsme procestovali křížem krážem celou Kroměříž.