Search
Close this search box.

Bo kolobka!!! (By Martin Grill…)

Celý článekDonedávna jsem „měřil“ popularitu koloběžek tak, že jsem koukal po Brně a počítal je. Když jsem se byl projet po Praze, potkal jsem všehovšudy tři stroje, z čehož jsem usoudil, že pokud je Mekkou koloběžek Rožnov pod Radhoštěm, Brno bylo osvíceno koloběžnou vírou nejvíce. Jak jsem se ale mýlil…

 

Úplně jsem z tohoto počítání vyřadil další lokality: Mimojiné i Ostravu a přilehlé okolí, kde přece „nemaji na cypoviny čas, bo uhli něpočka“, což se ukázalo býti velmi zcestnou myšlenkou, přátelé!

Právě v moravskoslezské metropoli se totiž zformovala partička nadšenců, vyznávajících tento stále populárnější kult. Slovo dalo slovo a předposlední dubnovou neděli uspořádali první společnou akci, sestávající z výletu na jih od Ostravy, v délce 21 km. A protože velmi rád vítám jakýkoli důvod pro návštěvu rodného kraje, stal jsem se i já jedním z osmnácti účastníků této památné vyjížďky. Pro některé z nás začala trasa už na Svinovském nádraží, kde mě osobně čekalo první překvapení. Jeden z účastníků totiž přijel na gymnastickém trenažéru Yedoo Four a z jeho odhodlání šel místy až mráz po zádech.

Bo kolobka!!! Foto Josef Kvita
Bo kolobka!!! Foto Josef Kvita

Odtud jsme se nejprve museli dostat k místu „velkého srazu“, kinu Luna ve Výškovicích. Tím jsme si k (stále platným) jedenadvaceti kilometrům mohli přičíst dalších pět a půl. U Luny se k nám připojila druhá polovina výpravy, načež se konvoj vydal vstříc prvnímu bodu výpravy. K hospodě Pod parohama jsme dorazili asi za dvě minuty a po doplnění tekutin, kontrole technologických skupin jednotlivých strojů a dohuštění pneumatik, vydali jsme se konečně vstříc krásám „okoloostravské“ přírody.

Bo kolobka!!! Foto Ondřej Klich
Bo kolobka!!! Foto Ondřej Klich

Nadvláda K-biku

Okolo Polaneckých a Jistebnických rybníků jsme se dostali do Staré Vsi, kde někoho napadlo zajet do Brušperka. Jak vidíte, finální trasa se tím poněkud zdvojnásobila. Pivo nám dodalo dostatek energie pro obkroužení přehrady spanilou jízdou a následný návrat přes Krmelín a obě Bělé do Ostravy. Pro nás, kteří jsme jeli zpět na Svinov, se tím trasa protáhla na finálních 46 km.

Bo kolobka!!!

Jistě se sluší zmínit se o dalších členech výpravy a jejich strojích. Jely s námi tři dámy, z toho dvě stály na koloběžce de facto poprvé. Naštěstí obě osedlaly skvěle ovladatelné dvanáctipalcové K-bike K5. Třetí dáma pak přijela na Mastrovi od Miba, od stejného výrobce pak (již v mužské většině sestavy) reprezentoval typ Express. Firma Kostka byla zastoupena celkem pěti kousky – 3× Hill Cross a po jedné Tour Cross a Trip Speed. Jeden kus Yedoo Four dělal čest českému importérovi čínských koloběžek, jak již bylo napsáno výše. Naprostá většina pak patřila zlínskému výrobci, což dělá celých 10 „káček“!

Bo kolobka!!! Foto Josef Kvita
Bo kolobka!!! Foto Josef Kvita

Mezi pěti K5 se objevil i skvost v podobě bílé K5 „TypeR Evo 2“, rovněž v pěti kusech zastoupenou K7 pak ozvláštnila dvojice „Tekenů“ s vysokostěnnými ráfky vepředu a nakonec snad trochu i ta moje Footzilla (K7 Pseudo Retro Edition). Pokud správně počítám, vidím 18 koloběžek, takže věřím, že jsem na nikoho nezapomněl.

Bo kolobka!!! Foto Ondřej Klich
Bo kolobka!!! Foto Ondřej Klich

Nikdo nikam přehnaně nespěchal, o kterémžto rekreačním tempu vypovídá i pět hodin, za které jsme oněch 46 kilometrů ujeli (Svinov – Svinov). Více či méně organizovaný útvar osmnácti koloběžek, budil zaslouženou pozornost všude, kudy projížděl – hlavně u řidičů, jež jsme potkávali při vyjíždění kopců. Inu, pomalu by si měli zvykat, že tento dopravní prostředek neovládají pouze děti „před barákem“, ale také sportuchtiví dospělí…

A bude nás přibývat!

Bo kolobka!!! Foto Ondřej Klich
Bo kolobka!!! Foto Ondřej Klich
Další fotografie

Foto bundas88

Foto kvitapepe

Foto Honza Hloušek

Sdílej:

5 komentáře

 1. Ahoj z Přerova! Je parádní, že ste se tak slezli! Doufám, že stejná účast bude i toho 16. na projížďce z ValMezu do Přerova, kterou pořádáte.
  Já osobně jsem neskutečně potěšen, že nás „podivínů“ jezdí čím dál víc.
  Zdravím z Přerova a trhněte si nohou :)

 2. Ahoj Kolobkáři,
  taky mám nově príma kolobku, a když to čtu, tak mě strašně mrzí, že jsem o tomhle výletu nevěděla, protože v Ostravě-Jihu přímo bydlím…
  Jinak koloběžkám zdar a trhněte si nohou! :-)

 3. Tři největší ostudnosti města Krna:

  1) Onderka
  2) Kotzian
  3) Absence podobného koloběžného uskupení, jako je v Ostravě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *