Search
Close this search box.

Cyklistické brýle BBB Select BSG-43 – recenze

Celý článekCyklistické brýle v sobě spojují dvě funkce: jsou jednak slunečními brýlemi, druhak i – a to možná ještě více – ochranným prostředkem cyklisty, koloběžkáře či jiného uživatele. Aby jeden model splnil oba požadavky, měl by mít výměnné zorníky. My jsme se na brýle tohoto typu podívali podrobněji.

 

Ochranný prostředek je hrozné slovní spojení, nicméně nic příhodnějšího mě nenapadá. Osobně mi například při rychlosti vyšší než cca 30 km/hod začínají bez brýlí slzet oči a jak jistě sami uznáte, to k dobré viditelnosti nepřispívá. Mušky, bláto, kamínky, ale také šlehnutí větví při jízdě v lese – od toho všeho a samozřejmě od spousty dalších nepříjemných situací vám mohou cyklistické brýle ochránit zrak.

Protože například při zataženém počasí, mlze, neřkuli rovnou v šeru nebo ve tmě dělají zatmavené zorníky medvědí službu, musíte mít brýlí několik – anebo, jak jsem už uvedl – jedny s výměnnými zorníky. Seznamte se proto s velmi zajímavými brýlemi BBB Select s typovým označením BSG-43.

Cyklistické brýle BBB Select BSG-43Cyklistické brýle BBB Select BSG-43

Základní charakteristika je jednoduchá: brýle moderního sportovního střihu s grilamidovými obroučkami a postranicemi, s výměnnými zorníky a gumovými koncovkami postranic. Když jsem se sháněl po informaci, co je to vlastně ten grilamid, dostalo se mi jen strohého vysvětlení tohoto typu: Velmi lehký, pružný a odolný polyamid, který svými vlastnostmi předčí klasický polykarbonát nebo
nylon. Takže lepší plast… Což ovšem není nic proti ničemu – plast je u sportovních brýlí běžný a osvědčený materiál.

Brýle BBB Select však oplývají zvláštností, kterou jim může závidět nejeden konkurent. Já jsem neměl sílu to přepočítat, ale výrobce uvádí, že BBB Select můžete pořídit v celkem 1 029 kombinacích. Jak je to možné? Koukněte na následujícího „pavouka“.

Cyklistické brýle BBB Select BSG-43
Zdroj: BBBparts.com Vyjmuto z českého katalogu ve slovenštině

Kromě brýlí s fotochromatickými – samozatmavovacími – zorníky, které se dodávají pouze v jedné variantě (s černou konstrukcí), lze u dalších dvou typů – Smoke a MLC volit mezi černým, bílým nebo žlutým rámečkem a postranicemi. Pro přesnost: Smoke jsou modely s kouřovými protislunečními zorníky, MLC pak „zrcadlovky“ – viz testovaný model. Kromě prvně uvedeného typu s fotochromatickými skly mají kouřové i zrcadlové modely ve výbavě vždy navíc také žluté zorníky, které se používají typicky do mlhy, a téměř čirá „skla“ pro jízdu ve tmě a jiných extrémně tmavých podmínkách. Dlužno dodat, že všechny zorníky jsou opatřené UV filtrem pro spektrum 400 nm.

Cyklistické brýle BBB Select BSG-43Cyklistické brýle BBB Select BSG-43

Aby toho nebylo málo, pro dokonalé sladění s vaším sportovním outfitem si ještě můžete vyměňovat gumové koncovky postranic. Za necelou stovku lze dokoupit pár koncovek v jedné ze sedmi barev (černá, bílá, šedá, červená, modrá, zelená, žlutá).

Postranice jsou, jak jsem již uvedl, grilamidové, jejich tvar tedy nelze modifikovat – ohýbat podle potřeby. To naopak umožňují pogumované nosní opěrky. Brýle by ale měly sedět většině uživatelů, snad pouze jedinci s extrémně malou (a také děti – jde o model pro dospělé) nebo velkou hlavou by mohli mít problémy.

Cyklistické brýle BBB Select BSG-43Cyklistické brýle BBB Select BSG-43

Jak vyměnit „skla“ v brýlích BBB Select

První výměna zorníků nemusí být úplně triviální, pokud ale budete dbát našich doporučení, zjistíte, že je to vlastně velmi snadné a rychlé.

Nejprve je třeba zorníky uvolnit od levého a pravého okraje u postranic, kde drží díky malému výstupku na obou stranách. Chyťte brýle pevně jednou rukou za středovou nosní část a druhou rukou udělejte pohyb, jako byste chtěli polovinu rámečku odlomit směrem nahoru. Tak vysunete jednu západku, to stejné následně proveďte s protější. Zorník nyní drží pouze ve středové nosní části. Lehce jej vysuňte z horní drážky očnic a pak už jej celý vyjmete.

Nasazování zorníků nefunguje přesně opačným způsobem – začátek je mírně modifikovaný. Zasuňte zorník do horní drážky ve středové části a palcem jej mírným násilím zacvakněte do nosní konstrukce brýlí. Nyní opět jako byste chtěli rámeček zlomit, zasuňte první stranu západky zorníků do grilamidové konstrukce brýlí. Protější strana samozřejmě následuje, počítejte ale s tím, že je tento poslední krok vždy o něco obtížnější.

Nebojte se použití „mírného násilí“, materiál je opravdu houževnatý a snese překvapivě velmi nešetrné zacházení.

Brýle jsou dodávány v praktickém tuhém pouzdře s již méně praktickými přihrádkami na náhradní zorníky (textilní provedení je na manipulaci horší než u některých brýlí používaná pěna s drážkami), součástí balení je také měkké pouzdro.

Cyklistické brýle BBB Select BSG-43Cyklistické brýle BBB Select BSG-43
Celkové hodnocení

Moderní design a variabilita se brýlím BBB Select upřít nedají – to je vidět už na první pohled. Kladně hodnotím relativně rozměrné zorníky, které jsou navíc protažené hodně dozadu. Jako ochranný prostředek vynikající. Brýle jsou samozřejmě lehké, běžným „konfekčním hlavám“ by měly sedět bez problémů.

Výměna zorníků je po krátkém nácviku nanečisto překvapivě snadná, díky tomu, že jsou zorníky z jednoho kusu, je to navíc i praktické a rychlejší než u brýlí s dělenými zorníky.
Potěšilo mě také, že i čirá „skla“ mají napařený UV filtr, což u všech brýlí rozhodně běžné není.

Nemocí zrcadlových zorníků je až příliš malá odolnost proti poškrábání přední reflexní vrstvy. Byť je to bolest snad všech sportovních brýlí napříč značkami (v normálních cenách), osobně bych si raději vybral jeden z modelů s kouřovými zorníky. Nebo „přitlačil“ na samozabarvovací zorníky. Se sportovními brýlemi se ne vždy zachází zrovna v rukavičkách a „zrcadlovky“ se poškodí už jen škaredým pohledem na ně.

Počítejte také s mírně vyšší cenou oproti konkurenčním brýlím s výměnnými zorníky. Výrobce si pravděpodobně hodně věří díky variabilitě provedení, která je skutečně obrovská – to se „selektům“ upřít nedá.

Plusy a minusy

Moderní sportovní design
Lehké, ale odolné provedení
Zorníky z jednoho kusu
Obrovská variabilita

…ale

Malá odolnost zrcadlových zorníků vůči poškrábání
Mírně vyšší cena

Zapůjčil

Zdeněk Dokoupil – REBEL BIKE
Vladislava Vančury 156/4
466 05 Jablonec nad Nisou

www.bbb-cycling.cz
e-mail: rebel-bike@seznam.cz
mobil: +420 736 769 049

Cena

ke dni 25. 1. 2012

BBB Select PH (samozabarvovací zorníky): 2 980 Kč
BBB Select MLC (zrcadlové + žluté a transparentní zorníky): 1 380 Kč
BBB Select Smoke (kouřové + žluté a transparentní zorníky): 1 280 Kč
Náhradní zorníky čiré, žluté a kouřové: 275 Kč
Náhradní zorníky zrcadlové: 345 Kč
Náhradní zorníky fotochromatické: 1 980 Kč
Náhradní gumové koncovky postranic: 98 Kč

Sdílej:

2 komentáře

 1. Něco málo jsem najezdil na silničce i na MTB (krátké i dlouhé tratě, různé počasí) no a teď kolobka spíše delší a převážně ve vedru.
  No a moje skromné postřehy vyústily v toto:
  1) brýle pod přilbou ve vedru nějak nejdou při MTB (dost blbě se pouštěj řidítka při neustálým čištění od potu, kdy na silničce se to dá přežít), tam nejdou ani při blátě a jiném svinstvu.
  2) obvyklý problém za deště na všem
  3)naprosto jednoznačně upřednostňuju bílá a NEZVĚTŠUJÍCÍ skla!!! Maximálně do mlhy a sněžení oranžová, ale to už jsme na běžkách.
  Nejhorší pro barevný zorníky jsou přechody ze světla do stínu (louka-les).
  4) na koloběžce moc nevozím přilbu (vím, že bych měl) a to právě proto, že brejle si dávám na oči pouze do sjezdů, jinak je vozím na čele, protože pokud jsem se na kole potil, tak jsem rychlejší jízdou občas stačil osychat. To se mi na koloběžce nedaří a připadám si pořád jak pod sprchou, skoro mně čvachtá v botách.
  PS: pokud se nezávodí, tak problémy s brýlemi odpadají, prostě si lze téměř kdykoli zastavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *