Omlouváme se výrobci i distributorovi za to, že jsme recenzi outdoorové kamery GoPro HD HERO2 museli „šoupnout“ do sekce Jiná přibližovadla. Kategorii Foto-video zde bohužel nemáme a ani se ji nechystáme zakládat. Otestovat „goupročko“ jsme si však nemohli nechat ujít – byla to příliš velká výzva.
O GoPro jste už jistě slyšeli, přesněji určitě jste viděli nějaké adrenalinové video, pořízené touto kamerkou (možná aniž byste věděli, že jde právě o toto zařízení). Ano, GoPro je ta věc, která dělá video, ale i fotografie perspektivou rybího oka na suchu, ve vodě, ve vysoké rychlosti na padáku, kajaku či snowboardu a jiných dá-li se to tak nazvat – přibližovadlech. My jsme ji zcela prozaicky vyzkoušeli – na koloběžce…

V plné palbě
Na úvod něco málo technických dat: GoPro je vybavené 1/2,3“ snímačem o rozlišení 11 Mpx. Zdali jde o CCD nebo CMOS, to jsem se nikde nedozvěděl, firma je na detailnější technické údaje značně skoupá. Je to CMOS, omlouvám se, špatně jsem hledal.
Optiku představuje pevné 2,5mm ohnisko (ekvivalent kinofilmu 16 mm) se světelností F2,8. Jde o tzv. rybí oko, objektiv s obrazovým úhlem 170 stupňů diagonálně, s charakteristickou sférickou projekcí, kdy fotografie vypadá jakoby napnutá na polokouli. Objektiv je pevně zaostřený na hyperfokální vzdálenost – v hloubce ostrosti se nacházejí všechny objekty přibližně od půl metru do nekonečna.
Taktéž clona je pevná, neměnná, veškerá expozice se řídí časem elektronické závěrky. Lze říci, že toto zařízení de facto nemá mechanické součástky. Což mimo jiné znamená, že není přítomna ani obrazová stabilizace (ani „bezsoučástková“ elektronická, která by pro video mohla stačit).
Data jsou zaznamenávána na SD/SDHC kartu o maximální podporované kapacitě 32 GB, napájení obstarává vyhřívaný (!) Li-Ion akmulátor, který se nabíjí přes USB port.

Pro foto i video
GoPro je obecně označováno jako outdoorová kamera, pojďme tedy nejprve k videofunkcím. Zařízení umožňuje záznam Full HD videa (1 080p) při snímkové frekvenci 25 nebo 30 sn./s. Zvuk zachycený interním mikrofonem je monofonní, lze ale připojit i externí stereomikrofon. Video lze pořizovat i v menším rozlišení a – co je důležité – s rychlejším frameratem. Pro zpomalené záběry můžete využít až 120 sn./s při rozlišení 848 × 480 px.
Fotografické funkce zastupuje klasické focení, pak sériové snímání rychlostí 10 sn./s (v sérii právě deseti snímků), samospoušť a velmi zajímavá funkce timelapse – časosběrné fotografování. Při něm GoPro automaticky pořizuje snímky v intervalu od 0,5 s do jedné minuty (0,5, 1, 2, 5, 10, 30 nebo 60 s.).
Do jisté míry lze měnit také „ohnisko“ záběru, byť po pravdě jde jen o výřez, který si stejně dobře můžete udělat v počítači. Ve Full HD videu je možné místo 170 stupňů zvolit 127˚, to stejné funguje i v režimu fotografování.
Přístroj je plně automatický – nenastavíte ani nejzákladnější korekci expozice, nemluvě o vyvážení bílé či jiných parametrech obrazu. Na druhou stranu je pak ovládání velmi jednoduché a automatika také špatně nefunguje – více v části Obrazová kvalita.
Příslušenství kam se podíváš
Že je GoPro malé, to už víme, zbývá ještě dodat, že nemá klasický zadní displej. Malý přední monochromatický displej slouží k nastavování kamery. Záběry se komponují „od oka“, což ale vzhledem k extrémně širokému zobrazovacímu úhlu není nijak obtížné. A navíc, displej se dá dokoupit. K volitelnému příslušenství ale až o něco později.
V každé sadě GoPro dostanete kromě samotné kamery také ochranné pouzdro z akrylátového plastu. Pouzdro je vodotěsné do 60 m (!), co je však důležitější, bez něj si s GoPro moc nepohrajete – tedy pokud jej nechcete držet v ruce. Pouzdro je totiž bránou k dalšímu příslušenství, jímž se tato sestava připevňuje k rozličným přibližovadlům i pevným objektům.
Zůstaneme-li však ještě u pouzdra, měli byste vědět, že ve vodotěsné verzi téměř nezaznamenává zvuk, pouze vibrace předmětu, na kterém je GoPro připevněno. Zadní dvířka se ale dají nahradit verzí s otvory – pak již zvuku nic nebrání k přístupu k internímu mikrofonu. Pro připojení externího mikrofonu existuje speciální pouzdro s otevřeným bokem (konektor mikrofonu je na levém boku).
GoPro se dodává v několika setech, které se liší „upevňovadly“ podle předpokládaného využití. My jsme testovali set Outdoor Edition, který kromě kamery a pouzdra (se dvěma dvířky) obsahuje také dva rovné a dva zakřivené samolepicí držáky, Head Strap – čelenku, Vented Strap – pásek na helmu a 3směrný otočný kloub. K tomu jsme si ještě na test vyžádali Handlebar Seatpost Mount – úchyt na řídítka nebo sedlovku.

Nechte na hlavě
V upevňovacím příslušenství tkví ta pravá síla GoPro. Lze říci, že jak pomocí standardně dodávaných či volitelných adaptérů nebo třeba jen lepicí páskou kamerku připevníte kamkoliv, i do nejkurioznějších poloh a prostředí.
My jsme GoPro vyzkoušeli v relativně normálním nasazení ve třech situacích. Na helmě…
Ve spojení s koloběžkou se nám tento způsob upevnění moc neosvědčil. Jak se jezdec při odrážení pohupuje, přenáší se tento pohyb i na obraz. Navíc GoPro s pouzdrem a upevňovacím páskem váží 220 gramů, což není zrovna málo. Na hlavě je to cítit, a to tak, že s přibývající délkou jízdy čím dál nepříjemněji.

Zajímavou alternativou jsou samolepicí úchyty. Nemusíte mít obavy, samolepicí páska typu VHB od firmy 3M udrží i příslovečného vola. Takže jsme to vyzkoušeli na mojí „Ká sedmičce“ a myslím, že to nedopadlo špatně – viz video v části Obrazová kvalita.
A konečně za třetí jsme využili úchyt na řídítka (volitelné příslušenství v ceně 990 Kč). Až v tomto případě jsme konečně uznali přínos hrazdy na BMX řídítkách koloběžek Kostka. Tento způsob uchycení je adeptem na nejlepší obraz.
S mobilem na GoPro
U příslušenství ale je třeba ještě chvíli setrvat – tedy u toho volitelného. O úchytu na řídítka nebo sedlovku již řeč byla, zmínil jsem i možnost externího displeje. V nabídce je však mnohem více doplňků. Věděli jste například, že lze dokoupit Wi-Fi příslušenství, pomocí kterého lze GoPro dálkově ovládat pomocí smartphonu? Celkem je možné takto propojit až 50 kamer!
Pokud pochopíte, proč není rovnou v ochranném krytu (já jsem to nepochopil), můžete dokoupit třeba také adaptér na stativový závit, akumulátorový blok pro zvýšení výdrže, plovák na zadní dvířka nebo velmi užitečný kryt pro potápění s plochou čočkou. A další a další… Jestli je v případě GoPro něčemu skutečně učiněno zadost, pak je to právě modularita upevnění.
Obrazová kvalita
Předně je třeba konstatovat, že výrobce navrhnul GoPro velmi chytře – díky pevně zaostřenému objektivu s extrémně širokým úhlem záběru (a tím i velké hloubce ostrosti) se vyhnul problémům s případným autofokusem. Tím pádem si můžete být jisti, že záběry budou vždy ostré. A dlužno dodat, že optika je velmi slušná, ostrost obrazu je rozhodně na jedničku.
Pokud se vám nebudou pozdávat na našem amatérském videu podvodní záběry, pak vězte, že lékem na horší kvalitu pod vodou je dokoupení Dive Housingu – krytu pro potápění s plochou čočkou. Kvalita obrazu s tímto příslušenstvím se pod vodou o více než 100 % zvýší.
Expoziční automatika pracuje dobře, pouze rychlé přechody mezi tmavým a jasným prostředím nestíhá tak rychle, jak by bylo záhodno. Na druhou stranu je úprava expozice velmi plynulá a neruší skokovou změnou.
Vyvážení bílé poměrně výrazně inklinuje k teplému podání, což je příjemnější, než kdyby tomu bylo obráceně (kdyby byl barevný nádech do studených tónů). Na přímém slunci je to sice trochu nepřirozené, při pošmourném počasí však teplejší podání oceníte.
Je-li na GoPro něco nedokonalého, pak je to citlivost snímací soustavy. Hodnota nativního ISO GoPro je 100 a o moc výše toto zařízení jít nechce. Osobně se mi nepodařilo pořídit fotografii s ISO vyšším než 200. Každopádně v praxi to znamená, že toto není aparát pro špatné světelné podmínky. V interiérech s nedostatkem světla okamžitě roste šum, snímač pruhuje, výstup se stává nepoužitelným.
Celkové hodnocení
Ne, že bych byl z GoPro vysloveně nadšen, to by musela být obrazová kvalita ještě o chlup lepší, nicméně i přes menší výhrady musím tuto outdoorovou kameru hodnotit jako skvělou. Neměl jsem možnost vyzkoušet konkurenční produkty, ale podle testů, které jsou samozřejmě na internetu dostupné, GoPro HD HERO2 ostatní kamerky převyšuje o třídu.
Modularita je perfektní, existuje i příslušenství nezávislých výrobců. Je sice pravda, že zrovna některé příslušenství není laciné (paradoxně plastové výlisky v ceně pár korun jsou nejdražší), celkově je ale GoPro levný koncept. Za osm a půl tisíce získáte Full HD kameru, která vydrží „víc než člověk“, je doplněná 11 Mpx fotoaparátem se zajímavými funkcemi, zvládne ji používat i malé dítě… To, že GoPro zhusta využívá například legendární Red Bull Team, samozřejmě není náhoda. Může snad být lepší reference?
Plusy a minusy
Odolná konstrukce
Modularita upevnění
Dobrá až výborná obrazová kvalita
… ale
„Necitlivost“ snímače
Absence jakékoliv stabilizace
Zapůjčil
Advanced Web Technologies, s.r.o.
Sokolská 23
120 00 Praha 2
Tel.: +420 737 050 535
E-mail: info(at)gohd.cz
Cena
ke dni 10. září 2012
8 490 Kč
9 komentáře
Kameru na helmu jsem řešil ještě v době létání na paraglidu (zhruba před 8mi roky). Pořídil jsem si proto záležitost jménem Oregon Scientific. S dnešními kamerami se však tento kousek srovnávat už nedá. Pustil jsem si Tvoje video a vedle toho posadil sekvence natočené na Oregon a výsledek je neporovnatelný. Ale tehdy, před 8mi roky, jsem byl z Oregonu nadšený. Dnes kamera leží v dílně a využiji ji jen zřídka. Dokonce i koloběžkový sjezd z Černé Hory jsme raději natočili na mobil (http://www.youtube.com/watch?v=rMuFoA1LPoU).
Díky za pěknou recenzi a pohodový den
IaP
GoPro jsme pořídili hlavně na natáčení dcerky. Jednak chodíme plavat, ale hlavně se obecně hodí malá kamerka do „kapsy“ (jak jinak natočíte jízdu na vodní skluzavce?), se kterou se nemusím bát deště a kterou nemusím pořád držet v ruce, ale můžu si ji dát třeba na hlavu.
Co mi na ni vadí je zmiňovaná špatná kvalita za špatných světelných podmínek. Navíc když si nemůžete ihned zkontrolovat výsledek. Absence displeje ale jinak vůbec nevadí. Sice nemůžete precizně kontrolovat záběr, ale díky širokému objektivu prostě zamíříte a je to. Vadilo mi i ovládání přes ochranný obal. Např. při lyžování když mám kameru na helmě (a přes helmu brýle, na rukou rukavice), tak byla změna režimu nebo jen start nahrávání docela veselý. Přikoupil jsem wifi ovladač, tak snad tohle trápení odpadne (btw na podzim by měla být hotová i aplikace pro iOS a Android pro ovládání z mobilu).
Jako must-have příslušenství je i monopod, protože s ním získáte při natáčení z ruky podstatně originálnější záběry (úplně od země nebo naopak z výšky). Na youtube je dost návodů na konstrukci vlastních doplňků (rotace kamery s pomocí minutkovníku z Ikea, stabilizátory, chest-mount z obalu na kameru…). Pro podvodní natáčení je určitě potřeba plochá přední čočka.
Absence nastavení přímo v kameře se řeší úpravou ve střihárně, např. FinalCut (vyvážení, kontrast, barvy…). Ale osobně na to čas nemám.
A pár ukázek (neměl jsem úplně správné nastavení, takže kvalita je o něco horší než v originále):
sáňkování – http://www.youtube.com/watch?v=ndjQEW9Xm0k&list=UUycwG0Kf52IGfgZZIelmMdQ&index=1&feature=plcp
bobová dráha – http://www.youtube.com/watch?v=_P9Fzor-n7w&list=UUycwG0Kf52IGfgZZIelmMdQ&index=2&feature=plcp
Tuhle kamerku (používá ji dlouho Honza Vlášek z ULTIMY) je nejlepší namontovat pod představec kolobky nad přední kolo, tam vůbec nepřekáží. Na e-koloběžce a svazový webu jsou ta videa o Honzíka k nahlídnutí. Lepší (obrazovou kvalitou)jsem ještě neviděl, tedy jinak řečeno neznám lepší zařízení pro běžný použití. A velmi dobře by se dala využít při natáčení a následnému rozboru pohybů sportovců, tedy ke studiu a zlepšování techniky pohybů.
Víme, Fido… :)
Já tedy mám tuhle HD,
http://www.kameryprosport.cz/contour-roam-kamera-na-helmu/
a myslím, že na helmu a na přidělání kamkoli to je podle mne lépe vyřešeno. Hlavně ovládání třeba v rukavicích je super. Co se týče posouzení kvality videa, tak to se necítím dostatečně kompetentní.
Cena je o poznání lepší.
No a pak že nerostou. Vždyť to vypadá, že to je uvnitř na padrť stejný. A z venku i montážně snad opravdu i lepší. Docela rád bych si to ošahal.
Fido, pokud myslíš tu kameru :-) , tak v Brně s tím není problém.
Pro beznyho smrtelnika drahej spas..Pak jeste dokoupit displej, dalkac a buhvico jeste :(
Nasel jsem celkem zajimavou alternativu v podobe MagiCam..papirove umi v podstate totez a realnej video vystup je srovnatelenej, mozna i lepsi (http://www.youtube.com/watch?v=VkJP3TCbW-g). Cenova politika ale prijemnejsi :)
Vlada: Podle toho videa bych nerad srovnával, ale je evidentní, že ten MagiCam nestíhá v protisvětle a barvičky má rád pěkně saturované :) Nicméně jaká je cena? A specifikace? Nikde jsem to na e-shopu nenašel.