Search
Close this search box.

Koloběh a membránové oblečení

Celý článek Dobrou koloběžku nedělá jen stylový zvonek a barevné samolepky, nýbrž i další komponenty. A stejně tak u oblečení nevystačíte pouze s bavlněným tričkem. Na závod se hodí dres, mnohdy se na koloběžce jezdí v „civilu“, ale pokud pojedu na tréninkovou vyjížďku nebo výlet do přírody, obléknu „funkční“ oděv.

 

I já na koloběžce jezdím do práce denně. Ani únava mě nedonutí sednout do auta. No, faktem je, že to mám 740 m od baráku… Proč ale na delší sportovněji laděné vyjížďky oblékám funkční oděv? Protože se při sportu potíme a hadřík by měl co nejrychleji vlhkost odvětrat pryč, od těla. Protože často fouká (při sjezdu kupodivu vždy), neměli bychom tedy prochladnout – hadřík má ctěný korpus před větrem ochránit. Protože občas přijde déšť a mokří koloběžkáři nezažívají nejlepší pocity…

Zaklínadlo jménem nanomembrána

Zde přichází ke slovu membránová bunda. Respektive nanomembránová. Méně nebo více ji využijete v létě – ve sjezdu (vlasy musí vlát, některým aspoň uši), tak i v zimě (tady furt a pořád). Bundy z nanomembrány značky Faramugo nejsou žádnou „čínou“ – materiál je vyroben v Česku, v bundu přetransformován zase doma, v moravských Luhačovicích.

Membrány vícero výrobců obsahují mikropóry, kterými nedokáže proniknout kapka vody, ale unikne jimi vodní pára. Nezmiňuji se zde o membránách hydrofilních, ty póry nemají. A mají výrazně horší paropropustnost. Jenže, proč drahou membránu? Když nepromokne a neprofoukne ani stará dobrá šusťákovka s pogumovaným zátěrem… To je pravda, nepromokne, jenže s paropropustností si prostě neporadí. Vysrážený pot totiž jen zachytí na vnitřní straně.

Koloběh a membránové oblečení
3L nanomembrána

Pojďme si tedy stručně vysvětlit pojmy, které nás pro jízdu na koloběžce zajímají:
Prodyšnost? Bunda vás má ochránit před větrem. Jistě, jste schovaní za řídítky, ale to nestačí. Nanomembránová bunda je neprodyšná, tedy neprofoukne. Neprodyšnost se uvádí v jednotkách l/m2/s a dle normy to, co je pod 10, neprofoukne. Ale platí, čím méně, tím lépe.

Nepromokavost je další hodnotou, která nás u oblečení, určeného pro jízdu na koloběžce, zajímá. Jde o výšku sloupce vody, kterou už tkanina nezadrží a vodu propustí. A jak to je v praxi? V Evropě (to je ta hrouda kolem, kde můžete mastit na koloběžce, než vás zastaví voda, plus přílepek zvaný Asie) platí norma, dle níž je materiál nepromokavý, pokud odolává tlaku 1,3 m sloupce vody. Stačí to? Na jarní deštík snad, ale u většího slejváku velmi brzy zjistíte, že ne. Před vodou vás dostatečně ochrání až oděv s hodnotou nad 10 000.

Dále se dostáváme k paropropustnosti. Paropropustné oblečení nebrání vodní páře odejít ven, pryč od těla. A na koloběžce se potíme. Paropropustnost tedy znamená, jak si tkanina dokáže poradit s vlhkostí, vyprodukovanou tělem při sportu, směrem ven, do okolního ovzduší. Tuto asi klíčovou schopnost hodnotíme v jednotkách Ret či známějších, ale méně přesných MVTR (g/m2/24 h). U MVTR platí, čím více, tím lépe. Ret v Pa.m2/W, je přesně naopak, když méně je více.
A jaké hodnoty Ret (či MVTR) vám budou u bundy na koloběžku stačit? Na outdoorovém trhu se uvádí, že co je pod Ret 6 (tedy jako velmi dobré), odpovídá cca hranici MVTR 20 000 g/m2 za 24 h. Neboli, že tkanina dokáže odvětrat cca 20 l vody během 24 hodin. Je to dost nebo málo? Je to málo, při turistické jízdě po rovince tak na hraně. Velmi málo při funění do hrbatého zlovolníka, zvaného kopec.

Koloběh a membránové oblečení
Struktura nanomembrány
Všechno má své hranice

A dostáváme se k meritu věci – proč obléci na koloběh nanomembránovou bundu nebo obecně nanomembránový oděv. Když své odění podceníte, riskujete podchlazení nebo naopak přehřátí. Riskujete nemoc, ale i když jste hodně odolní, tělo se bude snažit s teplem či zimou vyrovnat po svém – vynaloží „nadbytečnou“ energii pro dosažení rovnováhy a to přirozeně přispěje k dřívějšímu nástupu únavy. Shrnuto – nanomembrána vás téměř dokonale chrání před deštěm i větrem a zároveň nadprůměrně likviduje tělesnou vlhkost, vyprodukovanou fyzickou činností.

Co je ještě třeba dodat? Ani nanomembránová bunda není kouzelným oděvem, nečekejte od ní zázraky. Pod bundu si proto oblékněte termotriko, ideálně například merino. Úkolem termotrika je rychle předat vlhkost od těla do další vrstvy. To stejné pak platí v případě dalších případných vrstev (při přejezdu zimní Sibiře apod.).

Měli byste také vědět, že nanomembránová bunda je laminovaná – jde o spojení více tkanin do jednoho celku. Pro koloběh je vhodná 3L tkanina (kdy L znamená vrstvu). Tkanina má vrchní ochrannou látku a pod ní nanomembránu samotnou. Třetí, tedy spodní vrstvou, je podšívka. 2L materiál nemá membránu vespod jakkoli chráněnou. Ta se brzy znečistí a rozedře. Bohužel, takový materiál je ovšem velmi lehký a výrazně paropropustný. Řešením je tedy 2,5L tkanina – takový hybrid, kdy je podšívka nahrazena speciální ochrannou vrstvičkou. A právě bundy z takové tkaniny bychom vám rádi na koloběžky nabídli.

Přibližovadla testují Faramugo

Koloběh a membránové oblečení Z dílny luhačovického výrobce outdoorového oblečení s chobotnicí v logu, jsem dostal na test mikinu Jakada. Ta sice není vyrobena z nanomenbrány, ale „jen“ z materiálu Thermal®Stretch, nicméně podle výrobce „dobře tepelně izoluje a zároveň zlehýnka odolává vánku“.

Jak se dále praví na webu Faramuga, „materiál velmi rychle odvede vlhkost od těla k dalším vrstvám oblečení. Rychle schne, tělo zůstává v suchu, neprochladnete. Udrží teplo i ve vlhkém stavu.“

Tak uvidíme… Aktuální počasí sice není moc nakloněné sportování v mikině, nicméně rána a večery jsou stále chladné, takže užití se určitě najde. Budu referovat, jen, co nasbírám potřebné zkušenosti.

Při dobrém zacházení…

Na závěr snad ještě pár slov k ošetřování nanomembránového oblečení. Ne, bundu nemůžeme neomezeně prát. Častým praním urychlíme odlepení jednotlivých, k sobě laminovaných vrstev. Jenže, bunda není spodním prádlem a při rozumném praní vydrží dlouhé roky (jako výrobci usilujeme o sladění životnosti bundy s dobou zreznutí koloběžky. Zatím jde o výzkumný projekt a Brusel snad na něj pustí chlup). Perte nejlépe při zapnutí šetrného programu a při nízké teplotě vody.

Nic nezkazíte, pokud zapnete zipy, i ty suché. A používejte pokud možno speciální tekuté prací prostředky – tedy bez saponátů a bez aviváže – ta totiž výrazně sníží vodoodpudivost. Bundu poté důkladně vymáchejte, vyplavíte zbytky chemikálií. Ale neždímejte!

P.S.: Článek obsahuje 99% pravdivých informací bez možnosti ověření, 0% dezinformací a 1% básnické nadsázky.

Vladimír Bureš, Faramugo Luhačovice


Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *