Search
Close this search box.

Koloběhání a obutí – tentokrát jezdcovo (včetně fotogalerie Vibram FiveFingers)

Celý článekJsme velmi potěšení, když se na nás s důvěrou obracíte s četnými a rozličnými dotazy, týkajícími se koloběžkového a jiného světa. Na všechny otázky poctivě odpovídáme a občas se u toho stačíme i trochu pobavit. Některé dotazy jsou totiž poněkud kuriózní. Třeba jako ten z konce tohoto týdne…

 

Napsal mi čtenář, jeho jméno si nechám pro sebe, několik dotazů, z nichž mě přinutil k úsměvu tento:

„Dále jsem se chtěl zeptat na to, jak často se opotřebovávají boty? Neexistuje nějaká speciální nástavná podrážka/špička na botu, kterou by koloběžkáři používali?“

Vezmu-li to odzadu, tak jakýkoliv nástavec na botu je samozřejmě nesmysl z jednoduchého důvodu – nohy se musí střídat, jinak byste pro bolest stojné nohy daleko nedojeli. Nástavce byste tedy museli mít na obou botách a to jaksi postrádá účel. Vy kolobkami nepolíbení – už tedy víte, proč na Přibližovadlech kritizujeme vysoké nášlapy některých koloběžek?

Pojďme ale zpět k botám neboli obuvi, konkrétně k dotazu na jejich opotřebení. Jak jsem dotyčnému odpověděl?

„Boty se opotřebovávají úplně stejně jako při chůzi nebo při běhu, čistě teoreticky snad i méně, protože odrazů na stejnou vzdálenost děláte méně než při chůzi nebo běhu a taky nezatěžujete obuv celým tělem.“

Až někdy budu mít náladu, udělám exaktní test, kolik odrazů je průměrně třeba ke kolouběhnutí řekněme jednoho kilometru a kolik k tomu bude nutných kroků při svižné chůzi nebo běhu (přestože běh je věc, kterou skoro nesnáším). Nicméně myslím, a zkušenosti z koloběhání to potvrzují, že boty se na koloběžce prostě nijak zvlášť neničí, spíš se trochu i šetří.

Koloboty à la ideál

Problematika sportovní obuvi na koloběžky však tím ale není postižena beze zbytku. Další, byť nevyřčená otázka, by mohla znít: Jaké boty jsou na koloběžku nejlepší? Myslím, že určitě bude hodně záležet na osobních preferencích toho kterého koloběžkáře, a proto bych rád naše čtenáře požádal, aby v komentářích pod článkem napsali svoje zkušenosti s obuví na koloběžce. Jaké máte oblíbené boty? Preferujete raději lehké „cvičky“ nebo pevné trekingové boty? Jezdí se vám lépe s nízkou nebo vyšší podrážkou? Vyžadujete antivibrační podrážku? A co vzorek?

Když něco chci od vás, musím začít sám u sebe. Nejsem z těch, kdo má plný botník nejrůznějšího obutí. Obvykle si vystačím s jedněmi až dvěma páry sportovních bot, které nosím i „v civilu“. V loňské sezóně jsem si velmi oblíbil retro Botasky typu Classic 66. Kromě toho, že jsou děsně in, jsou zároveň i lehké a pohodlné.

Tady byly moje Botasky ještě nové a krásné.
Stroj s jeho ladičem zvěčnil Jindřich Špaček www.starling.cz

K vlastnímu překvapení jsem zjistil, že tyhle botky s poměrně hodně nízkou, nijak sofistikovanou podrážkou (co byste taky chtěli po botách stejně starých jako já?) jsou na koloběhání super! Odhodil jsem svoje dříve používané trekingové obutí a až do podzimního chladu jezdil v Botaskách.

Botasky po dešti
Potkáte-li po cestě menší průtrž mračen, je úplně jedno, jaké máte boty. Promoknou úplně všechny. Zvláště když nemáte zadní blatník a zadní kolo vám posílá vodu rovnou do boty stojné nohy

Zmíněná obuv Botas Classic 66 není zrovna chladuvzdorná, takže nyní jezdím opět v trekových botách. Nemůžu se ale dočkat, až zase vklouznu do měkoučkých Botasek…

A teď vy! Pochlubte se, v čem se odrážíte na svých cestách. Každý názor je pro nás i ostatní čtenáře cenný. Díky za vaše zkušenosti!

OŽIVENO 30. 1. 2012

Je vidět, že kolobkáři jsou rovní chlapi a nekecají! Všichni tři, kteří v komentářích tvrdí, že jezdí na pětiprsťákách od Vibramu, poslali fotografie. Koukejte na ně!

Sdílej:

43 komentáře

  1. Ahoj koloběžkáři,

    prosím o radu pro začátečníka. Koupil jsem si kolobku Mibo Express a už 3 týdny jezdím každý den do práce a zpátky. Pěkná porce 14km, které jsou tak akorát. Problémem se však staly otékající kotníky, bolest nártu a palce.. Když jsem si dal pár dní nejezdil, tak se dalo vše do pohody, ale po jedné jízdě je vše zpátky. Boty střídám různé, takže tím to asi nebude.. Myslel jsem, že si nohy zvyknou.. ale zatím nic :-//.

  2. Shemeek :
    Ahoj koloběžkáři,
    prosím o radu pro začátečníka. Koupil jsem si kolobku Mibo Express a už 3 týdny jezdím každý den do práce a zpátky. Pěkná porce 14km, které jsou tak akorát. Problémem se však staly otékající kotníky, bolest nártu a palce.. Když jsem si dal pár dní nejezdil, tak se dalo vše do pohody, ale po jedné jízdě je vše zpátky. Boty střídám různé, takže tím to asi nebude.. Myslel jsem, že si nohy zvyknou.. ale zatím nic :-//.

    Tyhle příznaky nejsou IMHO typické pro koloběh. Tohle budeš muset nejspíš konzultovat s lékařem. Taky je rozhodující, jeslti aktivně sportuješ a nebo jsi se vrhl na koloběh rovnýma nohama. A co jiná aktivita třeba běh? U toho tyhle potíže nemáš? T

  3. Tak jsem se byl podívat na prvním kole letošní „Rollo ligy“ (nejvyšší soutěž koloběžkářů v ČR) a světe div se, nikdo ze závodníků tam v pětiprsťákách nejel! Čím to? Že by ještě neobjevili jejich výhodné vlastnosti právě pro koloběh? To sotva!

  4. tak se brzy přidám k pěti prstům, ale pořizuji verzi Treksport. Chci je hlavně na výlety, ale na koloběžce je musím taky vyzkoušet

  5. Pro minimalisty:
    Jezdil jsem na VFF KSO, kontakt s kolobkou i silnicí může být lepší snad už jen bosky, výměna noh na K5ce připomíná ručkování a jezdec může zažívat blažené pocity propojení země s nebem. Podrážka se ale dost rychle opotřebovává (čistě subjektivně hodnoceno), pod prsty je mám po cca 2 měsících už úplně hladké, při odrazu pak častěji prokluzují. Dále, jestliže je jen trochu mokro-vlhko (např. po krátké letní přeháňce), vlhkost se okamžitě dostává mezi prsty dovnitř boty, což není 2x komfortní. Uvažoval jsem o modelu Bikila se silnější podrážkou, ale nejsem si jistý, jak je to s použitím za vlhka a jestli vzorek podrážky bude odolnější. KSO mám teď jen na chůzi nebo lesní běh.

    Pětiprsťáci a minimalisti, jaké jsou vaše zkušenosti s odoloností a použitím za mokra na kolobkách?

    Momentálně ještě na kolobce zkouším Merrell Barefoot Road, mají silnější podrážku, vzorek použitelný i v lehkém terénu (trail), podrážka má placatější profil pro lepší kontakt s povrchem. Boty jsou komfortní, při tom zachovávají dostatečný kontakt se zemí, jsou prodyšnější, prsty mají v botě dost místa, efektivita odrazu je pocitově vyšší, protože prsty nemakají každý za sebe, ale společně perou do jedné plochy. Voda se do nich dostane jen pokud padá se shora. Potom však vysychají o trochu déle než VFF.

    Dělají i verzi Trail, profil podrážky i vzorek je víc do terénu, ale na silnici by neměly být výrazně horší než model Road. A model Sonic se softshellovým svrškem, ty jsou vhodné do nepohody, nepustí dovnitř vodu a drží víc tepla, Zkoušel jsem je, ale neměli velikost, která by mi sedla. Noha v nich sedí o poznání jinak, je víc obepnutá, pro toho, kdo chodí hodně nebo jenom bosky to může být (v závislosti na tvaru nohy) nechtěný parametr.

    Zajímavou alternativou může být Vivobarefoot boty nebo Huarache sandále. Jakmile potkám nějakou opuštěnou použitelnou pneumatiku, asi se neudržim…

  6. Kdyz to tak ctu, budu muset na pristi vyjizdce rict Markovi Kadlecovi at zahodi ty Adizera a jde do petiprstu aby mu to lip odrazelo.

    Tyhle petiprsty a jinak zvlastni boty mi pripadaji vic jako raritka pro brndani na pivo a za kamosema na koupak. A na to muzou byt i dobre. Ale seriozni bota pro vazne minenou sportovni aktivitu to neni.

    A ano, vim ze lidi behaji (a davno pradavno bezne behali) po lesich bosky nebo ve Fivefingerech, ale muj nazor to nemeni :-)

  7. Docela by mě zajímalo, jestli do těch 5-ti prsťáků máte i 5-ti prstový ponožky a nebo si ty boty obden perete. Jinou variantu si snad ani nedokážu představit. :-)

  8. Také patřím k těm, co vyjedou v tom, co dům (nebo výprodejní akce obchodu) dá. Ač nejeden odborník mluví o tom, že je třeba úzké podrážky (abychom přenesli maximum vydané energie), mně se zatím osvědčily boty s velmi měkkoučkým dopadem. Od té chvíle, co takové mám, pominuly občasné nešťastné odrazy, které zanechaly na pár kilometrů trochu bolestivé následky, byť nešlo o nic dramatického, že bych třeba menohl dojet. Nejsem žádný závodník, ale výlety 50 – 80 km dávám. Tudíž, rekreačním (ale aktivním) jezdcům mohu měkké podrážky doporučit.

  9. Petr N: Vím, že jste se ptal před 3,5 lety. sorry :) Já jen dodávám z vlastní teprve loňské zkušenosti, že ty 5prstý ponožky to chce. Ale i tak se ty boty musí prát častěji než normální :-)

  10. Pozdě, ale přece: Mám rád univerzální věci, tak od jara do podzimu nosím sandále s krytou špičkou (Keen, Teva) a taky na nich cca 100km týdně jezdím, vlastně jezdil jsem, protože se oboje asi po 1/2 roce až roce rozpadly. Např. ty Keeny H2 vypadají hodně poctivě, ale přestože si myslím, že nejezdím nijak silově, tak jízdou na koloběžce asi boty dost trpí, co myslíte?

  11. #28 Přesně jak píšeš. Jakýkoliv nárůst tloušťky podrážky od špičky k patě boty je ztrátový podnik. Já jezdím v plátěných teniskách (dřív se nedaly sehnat, ale letos se dají). Jsou lehké, mají stejně tlustou podrážku pod patou jako pod špičkou. Totálně zničím dvoje za léto (najezdím 4 tisíce do roka). Ale jsou levné ( do 300,-). Na závodech jsem si všiml, že dost lidí jezdí v obuvi, kde je rordíl mezi špičkou a patou 1 cm i víc.. Nač se ale pachtíme za co nejnižší podlahou, když to pak zabijeme podpatkem?

  12. Miluji uvolněnou jízdu na velmi pohodlných krokskách s volnou patou a pružným páskem přes achilovku. Botky jsou vzdušné, vodovzdorné a vodě odolné, podrážka měkká v celém profilu mírně nad terénem, nárt příjemně obepíná, v lese a na kostkách skvěle tlumí, žádné otlaky, oděrky, tržné ranky.. možná na zimu pořídím s umělým kožíškem.

  13. Narazil jsem na netu na vrhačský tretry – hladká rovná podešev s minimálním klínem pod patou, která by měla odolávat abrazi vrhačskýho kruhu, čili i asfaltu silnice. K tomu pevná konstrukce svršku pro stabilitu nohy. V životě jsem tu botu neviděl, ale mohlo by to na kolobce fungovat, přemejšlim, že je zkusim. Dají se sehnat od cca 1500.

    Jinak jezdím v keckách Solomon, jsou super pohodlný. Jediný zápor je členitá podrážka se špuntíky. Když vytáčíš nohu při střídání, tak drhnou a zachytávají o stupátko.

    Na zkoušku jsem si taky objednal boty do vody, takový obyč šlupky s tenkou podrážkou. Na asfaltě fungujou super, v létě se s nima dá koupat, ale na šotolině nebo polňačce nedrží zpevněnou nohu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *