Search
Close this search box.

Koloběhání a obutí – tentokrát jezdcovo (včetně fotogalerie Vibram FiveFingers)

Celý článekJsme velmi potěšení, když se na nás s důvěrou obracíte s četnými a rozličnými dotazy, týkajícími se koloběžkového a jiného světa. Na všechny otázky poctivě odpovídáme a občas se u toho stačíme i trochu pobavit. Některé dotazy jsou totiž poněkud kuriózní. Třeba jako ten z konce tohoto týdne…

 

Napsal mi čtenář, jeho jméno si nechám pro sebe, několik dotazů, z nichž mě přinutil k úsměvu tento:

„Dále jsem se chtěl zeptat na to, jak často se opotřebovávají boty? Neexistuje nějaká speciální nástavná podrážka/špička na botu, kterou by koloběžkáři používali?“

Vezmu-li to odzadu, tak jakýkoliv nástavec na botu je samozřejmě nesmysl z jednoduchého důvodu – nohy se musí střídat, jinak byste pro bolest stojné nohy daleko nedojeli. Nástavce byste tedy museli mít na obou botách a to jaksi postrádá účel. Vy kolobkami nepolíbení – už tedy víte, proč na Přibližovadlech kritizujeme vysoké nášlapy některých koloběžek?

Pojďme ale zpět k botám neboli obuvi, konkrétně k dotazu na jejich opotřebení. Jak jsem dotyčnému odpověděl?

„Boty se opotřebovávají úplně stejně jako při chůzi nebo při běhu, čistě teoreticky snad i méně, protože odrazů na stejnou vzdálenost děláte méně než při chůzi nebo běhu a taky nezatěžujete obuv celým tělem.“

Až někdy budu mít náladu, udělám exaktní test, kolik odrazů je průměrně třeba ke kolouběhnutí řekněme jednoho kilometru a kolik k tomu bude nutných kroků při svižné chůzi nebo běhu (přestože běh je věc, kterou skoro nesnáším). Nicméně myslím, a zkušenosti z koloběhání to potvrzují, že boty se na koloběžce prostě nijak zvlášť neničí, spíš se trochu i šetří.

Koloboty à la ideál

Problematika sportovní obuvi na koloběžky však tím ale není postižena beze zbytku. Další, byť nevyřčená otázka, by mohla znít: Jaké boty jsou na koloběžku nejlepší? Myslím, že určitě bude hodně záležet na osobních preferencích toho kterého koloběžkáře, a proto bych rád naše čtenáře požádal, aby v komentářích pod článkem napsali svoje zkušenosti s obuví na koloběžce. Jaké máte oblíbené boty? Preferujete raději lehké „cvičky“ nebo pevné trekingové boty? Jezdí se vám lépe s nízkou nebo vyšší podrážkou? Vyžadujete antivibrační podrážku? A co vzorek?

Když něco chci od vás, musím začít sám u sebe. Nejsem z těch, kdo má plný botník nejrůznějšího obutí. Obvykle si vystačím s jedněmi až dvěma páry sportovních bot, které nosím i „v civilu“. V loňské sezóně jsem si velmi oblíbil retro Botasky typu Classic 66. Kromě toho, že jsou děsně in, jsou zároveň i lehké a pohodlné.

Tady byly moje Botasky ještě nové a krásné.
Stroj s jeho ladičem zvěčnil Jindřich Špaček www.starling.cz

K vlastnímu překvapení jsem zjistil, že tyhle botky s poměrně hodně nízkou, nijak sofistikovanou podrážkou (co byste taky chtěli po botách stejně starých jako já?) jsou na koloběhání super! Odhodil jsem svoje dříve používané trekingové obutí a až do podzimního chladu jezdil v Botaskách.

Botasky po dešti
Potkáte-li po cestě menší průtrž mračen, je úplně jedno, jaké máte boty. Promoknou úplně všechny. Zvláště když nemáte zadní blatník a zadní kolo vám posílá vodu rovnou do boty stojné nohy

Zmíněná obuv Botas Classic 66 není zrovna chladuvzdorná, takže nyní jezdím opět v trekových botách. Nemůžu se ale dočkat, až zase vklouznu do měkoučkých Botasek…

A teď vy! Pochlubte se, v čem se odrážíte na svých cestách. Každý názor je pro nás i ostatní čtenáře cenný. Díky za vaše zkušenosti!

OŽIVENO 30. 1. 2012

Je vidět, že kolobkáři jsou rovní chlapi a nekecají! Všichni tři, kteří v komentářích tvrdí, že jezdí na pětiprsťákách od Vibramu, poslali fotografie. Koukejte na ně!

Sdílej:

43 komentáře

  1. Otázkou vhodné obuvi jsem se taky zabýval dost dlouho…a jelikož běhám ve Vibram Fivefingers (běžecká verze Bikila), tak jsem se rozhodl je vyzkoušet na koloběžce. Měl jsem zpočátku strach, protože mají značně slabou podrážku a obával jsem se nárazů do paty, ale překvapily mě. Nejen, že se mi v nich skvěle odráželo a i na štěrku či písku jsem měl výborný odpich, ale dokonce se mi vešly obě nohy pohodlně na stupátko.:) a vypadají perfektně.:D

  2. Vy mně snad čtete myšlenky?! Zrovna jsem si říkal, jestli se ozve někdo, kdo koloběhal v těchhle botách-nebotách! No tak super, díky! A co na to pan klarinetista? ;)

  3. Taky hlásím pětiprsťáky od Vibramu, jak model Classic, tak Bikila LS. Pak ještě jakési „vodní“ Salomony, také mají docela tenkou podrážku a minimum tlumení. U obojího maximální spokojenost. Botasky 66 si šetřím :)

  4. Klasicke cerne boty prestge tzv. prestizky. Jsou lehke a dobre se v nich jezdi. Vzorek vylozene silnicni, ale jezdim v nich dve sezony a v pohode.

  5. Také jsem rád používal FiveFingers. akorát bacha na ostatní lidi, koukali na mě po městě jak na totálního exota, na koloběžce a v žabích botách :-) Jednou jsem tak zaujal míjející paní na kole, že se natolik na mě zadívala, až nabourala do lampy pouličního osvětlení… :-) Naštěstí se jí nic nestalo a brala to s humorem.

  6. Klarinetista jezdí Petře rovněž nejčastěji v pětiprstých Vibramech. Přes svou minimalistickou podrážků první sezónu snesly bez většího opotřebení, i když se projevilo, že pravou nohou se odrážím častěji – je více ¨sjetá.¨ To ale možná ani ne tak z kolobky jako z jízdy na Gauswheel, kde umím pořád jezdit jen na jedné noze:-)
    Člověk je díky pětiprsťákům daleko více v kontaktu jak s členitým povrchem rozmanitého terénu, tak s kolobkou samotnou. Naučil jsem se odrážet spíš špičkou nebo celou nohou. Odraz přes patu podobně jako při (špatném) běhu po chvíli bolí. Navíc je příjemné do odrazů zapojovat i prsty, to když chci zabrat třeba do kopce. Doporučuju vyzkoušet. Neboj, palec jsem si ani jednou nepřejel:) Teď v zimě pak užívám starší Salomony, prostě že je mám už pár let ve skříni. Do deště pak volím Merrely, díky své masivní podrážce si ale chvíli připadám, jako kdybych nazul kanady:)
    Pro mě tedy platí čím lehčí boty, tím líp.

  7. Pánové, nehrajte to na mě! Chcete mi říct, že všichni jezdíte na pětiprsťákách od Vibramu a jenom já mám Botasky a Družstevník Prestižky? ;) To by chtělo nějaké fotéčky. Kdo mně pošle první? Můj mail: petr [tečka] lindner [zavináč] priblizovadla [tečka] cz

  8. Mam bezecke Adidasky. Po vsemoznych keckach a trekovkach ocenuju botu, ktera je delana na namahani v ohybu, dycha a je u ni snaha drzet pri odrazu na podkladu.

  9. A já si myslel, že tu budu za úplného blázna…ani jsem nečekal, že se najde tolik šílenců, co divnohnáty nosí, natož v nich jezdí na koloběžce.:D

    PS: zkoušel jsem poslat dvě fotky z mobilu, tak snad třeba přijdou.:)

  10. Pánové, dámy samozřejmě také – Sesmar už vyhověl mojí prosbě a poslal pár fotografií s pětiprsťákama. Kdo bude další? Ať ta fotogalerie stojí za něco… :)

  11. Mám lehké trekové kotníkovky (zvyk z miba ;-)
    Po dvou letech mám sjeté špičky, asi memají dostatečnou ohebnost pro odraz kolem paty stojné nohy. V zimě za mokra mám ve všech vyzkoušených botech problém s odrazem na kočičích hlavách a hladkých dlažebních kostkách, ale to je dané fyzikou.

    K ochraně kotníků jsem viděl použít fotbalistické chrániče, jen otočené dovnitř namísto vně. Za cca 200 si je k nízkým botám pořídím.

  12. Přátelé, jediná nejlepší bota na koloběžku je atletická tretra na middle dištance (tj. s patou), vepředu sendáte plasty a závoty na hřebíky a místo toho nalepíte gumu, ze které se dělají lezečky. Výsledek = nízká bota, nulová ztráta energie, netrpí achilovky. Nevýhody = ukolem 150.kilometru v kuse vás kapánek bolí chodidlo, ale dá se na to zvyknout…:)

  13. Nejraději jezdím v Salomon exit GTX ( nízké trekovky) Vlastně je nosím celoročně – do města, na hory, na kolo, na kolobku…;-) V ostatním mě klouže noha na mokru i na šotolině :-/ Jinak na kočičích hlavách klouže úplně vše, tedy kromě mých vysokých těžkých trekových bot, ale v nich se zase nedá jezdit.

  14. Já používám v létě běžecký New Balance a úplná spokojenost. Lehký, vzdušný a vydrží. Teď v zimně používám trekový kotníkový Alpine Pro…

    Ale ty pětiprsťáky vypadají zajímavě. :)

  15. Hlásím prestižky made by moleda. Jedna podkotníky (parno), jedny kotníky (do 0°C), ve větší zimě nejedu. Lehké a pohodlňouňoučké, ne nadarmo je prodávají ve zdravotních potřebách. Navíc jsou prakticky nezničitelné! CCC, jakýsi pětiprstky, pche!

  16. Já používám klasické „skejtové“ boty. Jsem s němi naprosto spokojen, vzdušné, dělané na odraz, a navíc strašně pohodlné, ale je mi jasné, že plochá bota nesedne každému.

  17. Já používám dvoje botky. Adidasky, pohodlné, měkká podrážka, dobrý odraz, dobré větrání, beru je spíše na suché cesty, akorát nechrání kotníky. Jednou jsem se tak majzla do kotníku, že už si teď dávám bacha (o chráničích kotníků uvažuji). A když vím, že terén bude členitější a spíše mokro, tak si beru outdoorky s dobrým vzorkem. A ty pětiprsťáky, to je něco. To jsem ještě neviděla, neslyšela. No vidět to prvně a ještě v akci, tak asi taky políbím první kandelábr. :-D

  18. Neberte to jako ironii. Ale co tyhle boty prinasi, mimo toho ze vypadaji dost divne a chatrne pro bezpeci nohy? Mam rad novy veci, ale tady nevim co je ten benefit. Diky

  19. Pánové, nehrajte to na mě! Chcete mi říct, že všichni jezdíte na pětiprsťákách od Vibramu a jenom já mám Botasky…… Hlásím také jenom Botasky, pane Lindnere, tak to už jsme dva. Zdraví vlad.

  20. Simon :
    Neberte to jako ironii. Ale co tyhle boty prinasi, mimo toho ze vypadaji dost divne a chatrne pro bezpeci nohy? Mam rad novy veci, ale tady nevim co je ten benefit. Diky

    Mají velmi tenkou podrážku, takže je to v podstatě jako běh/chůze na boso (jen to chrání před špínou a šutrama). Ať si každý tvrdí, co chce, ale chůze naboso je absolutně to nejzdravější (ploché nohy jsou právě kvůli tomu, že lidi nosí blbou obuv, ve které jim atrofují svaly na chodidlech…), navíc od dob, co v nich běhám (od října 2010) mi zmizely bolesti chodidel, kolen a zad. A to v nich běhám po asfaltu, v terénu apod. Měl jsem už hodně bot, ale po téhle zkušenosti vím, že jim zůstanu věrný.:) VFF nejsou jen záležitostí designu.;)

  21. pro Sesmara: možná si ty 5-prsťáky pořídím. Podle toho co jste o nich napsal, se zjevně jedná o dokonalou pomůcku při tzv. reflexoterapii (myslím to vážně). Díky za tuhle informaci.

  22. Tak já jezdím v Adidas Superstar II, zkoušel jsem botasy ale bolej mě z nich nohy. Jsem na kolobce začátečník, asi se blbě odrážím

  23. Docela by mě zajímalo, jak ty rukavicový šlupky chráněj před těma šutrama. Mě bolí i 1/2 až 1cm velkej šutr, kterej leží na asfaltu, či betonu i přes cca 3/4cm podrážku s výstelkou (ten centimetrovej i v trekovejch botách). Asi jsem fajnovka.

  24. No a mimo jiné nemám nejmenší důvod pochybovat o správnosti tvrzení člověka, kterej je koloběžkovým mistrem světa, a kterej sem svoje doporučení taky umístil. Půjdu jeho cestou.

  25. Koloběžku mám druhou sezónu, loni jsem na své K5-ce nalítal 1000 km a jezdil jsem v trekových merrellech chameleon. Na sklonku sezóny se zbortila stavba podrážky a nastalo větší vnější poškození. Vzhledem k tomu kolik toho boty nachodily a nakoloběhali ve všech možných podmínkách je můžu jedině doporučit. Nejsou tak prodyšné, ale vydrží všechno. Na sezónu 2012 ale jdu kvůli závodním úmyslům do lehčích běžeckých reeboků s podrážkou na hladké povrchy. Co se týče pětiprsťáků, při prudkém tempu bych se bál o zdraví nohy. Žádná podrážka která by tlumila rázy… Pro rekreační ježdění to ale může být zajímavá alternativa. Jinak si myslím že vyšší podrážka není na koloběžce handicap, přece se stojná i odrazová noha zvedne o stejnou míru ;-)

  26. To Malis
    „Jinak si myslím že vyšší podrážka není na koloběžce handicap, přece se stojná i odrazová noha zvedne o stejnou míru“
    To je zásadní omyl! A to proto, že odraz jde ze špičky odrazové nohy, ale stojíme na patě stojné nohy, kde je vždy patní klín a u vyšších podážek bývá i ten procentuelně vyšší než u těch šlupek.

  27. Doplnění předešlé odpovědi.
    Jinak řečeno, tloušťka boty pod patou nohy se musí připočíst k výšce horní hrany stupátka nad zemí a dohromady dává výšku, ze které dřepujeme. Od této výšky lze odečíst tlošťku boty pod špičkou nohy. Tím dostaneme skutečnou výšku (obrazně řečeno) „schodu“ na který při každém odrazu vystupujeme. Pak si to můžete vynásobit počtem odrazů za vyjíždku, dostanete nastoupanou výšku a pak už jen spočítat to samé s nižšíma botama (případně ještě lépe s níže umístěným stupátkem), obě hodnoty od sebe odečíst a výsledný rozdíl je zbytečně vynesené (v mém případě cca 80kg) závaží do této výše navíc oproti kolegovi, co má níž stupátko, nebo používá nižší boty! Ještě hrozivěji vypadá to, že do poloviční výše vynášíme stejně těžké závaží ale jen jednonozí!!!

  28. No na letošní sezonu jsem vytáh ze skříně pravý kotníčkový „číny“ r.v. někde kolem 1980. Už na nich mám cca 100km a na rozdíl od těch současnejch čínskejch výtvorů to na nich není vůbec vidět.

  29. jj Fido a to ty dnešní číny stojí né 100kč ale +- 1600kč ! http://www.converseshop.cz/en/boty/

    Málokdo si uvědomuje specifikum koloběžky a „nastoupanou výšku“, ono u ježdění kolem pískoviště se to tak neprojeví, ale na 30km áno…. Na K7 nemusím ani dřepovat, pokud nechci jet rychle, je tam stupak opravdu nízko a jezdím nejraději v minimalistických běžeckých botech Inov-8 F-LITE 195, mají super tenkou podrážku jako Fivefingers a běhání a ježdění je v nich luxusní záležitost. Lidi už zapoměli, že nejlepší odpružení a jistotu nášlapu poskytuje samotná bosá noha, pokud se správně našlapuje na chodidlo, proto tam tu spoustu svalů máme, jinak jsme taky mohli dostat od přírody kopyta :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *