Search
Close this search box.

Mibo má nové logo. A jak jsou na tom vlastně ostatní?

Celý článek Už jsem se na to chystal několikrát, ale až teď – s ohlášením nového loga koloběžkového výrobce Mibo – nastala ta správná příležitost. K čemu? K malému zamyšlení nad úrovní log – značek – testovaných koloběžek. Coby bývalý „praktikující grafik“ si všímám i takovéto zdánlivé drobnosti.

 

V tomto článku tedy nebude řeč ani o technice jako takové, ani o technice jízdy, už vůbec ne o příslušenství či doplňcích, nyní se budu zabývat estetikou… A když mě na tuto myšlenku přivedlo nové logo Miba, pojďme se nejprve podívat na něj. Ještě ale dovolte malé upřesnění: V tomto článku se budu věnovat pouze těm značkám, jejichž stroje jsme zde testovali.

Mibo má nové logo

Co mu říkáte? Já s ním bez jakýchkoliv vytáček nemám nejmenší problém (no, ten sklon bych udělal o něco menší, ale to už je detail). Celkově jde o čisté, jednoduché, velmi dobře čitelné a jasně identifikovatelné logo. Bez problémů podle mě splňuje veškeré požadavky na moderní logo jedenadvacátého století.

Mibo má nové logo

Spíše symbolická kontinuita se starší verzí loga byla zachovaná díky černo-zelené barevnosti. Chválím také jak grafika, ale hlavně zadavatele, že se nesnažili prosadit složitosti typu stylizované koloběžky nebo její části a také, že si odpustili toho rádobypanáčka z minulé verze loga.

Mibo má nové logo Je také dobře, že se myslelo na zjednodušenou variantu jakéhosi logotypu s vyříznutím pouhého písmene M. To se v praxi bude hodit náramně – na hlavovou trubku a podobně. Sečteno a podtrženo, aniž bych chtěl předjímat vyznění tohoto článku – Mibo se dnes zcela oprávněně může chlubit absolutně nejlepším logem mezi výrobci koloběžek, jejichž produkty jsme na Přibližovadlech testovali.

Nedá mi ale trochu si rýpnout: Jsem docela zvědav, jak se výrobci či grafikovi podaří sladit typografii označení jednotlivých modelů koloběžek s novým logem. Doposud to zrovna ideální nebylo…

Jaká jsou tedy ta horší loga?

Logo v kostce

Kostka je bez diskuze největším tuzemským výrobcem koloběžek a nebudeme si nic namlouvat, také se nejvíce věnuje marketingu (byť s výhradami, ale to sem nepatří). I když abych byl přesný, tak u nás na Přibližovadlech zatím opomíjené Yedoo je na tom asi ještě o něco lépe. Vraťme se však ke Kostkovic koloběžkám. Vlastně dnes k logu.

Kostka logo

Kostka redesignoval svoje logo před zhruba dvěma roky (spíše odhaduji, opravte mě, prosím), grafika ale stále zachovává stejný koncept se stylizovaným písmenem O. Logo je evidentně od základu nakreslené – typografie nevyužívá žádného písma – tedy alespoň jsem o tom přesvědčen. To ale není nic proti ničemu, pokud se však dílo povede. Zde se tak stalo, řekl bych asi na 70 procent, možná o fous méně. Ač to zní nelogicky, písmo je zbytečně přezdobené, koncové A se navíc docela nepovedlo. Jako celek mi logo Kostka tak trochu připomíná atmosféru Hvězdných válek. Takže ano, budiž, ale výhrady bych měl, ne, že ne.

Odpadlíci

Velmi se omlouvám jak čtenářům, tak i majitelům následujících dvou značek, ale mám-li být upřímný, jedna ani druhá nestojí za nic a dále to rozpitvávat je ztráta času. Ale zároveň je to velká škoda. Jak koloběžky K-bike, tak i Velly jsou výborné a takováto loga si nezaslouží.

K-bike logoVella logo

Inspirace ze zahraničí? Raději zůstaňte doma…

Začnu značkou létajícího Fina Hannu Vierikko – Kickbike. Nechtělo se mi hledat, jak dlouho vlastně tahle firma existuje, nicméně kdybych to měl odhadovat podle loga, pak bych tipoval na devadesátá léta až konec dvacátého století.

Kickbike logo

Být typografem, který navrhl font z rodiny písem známých pod názvem Bauhaus, tak za ten šílený sklon, použitý v logu Kickbike, půjdu jeho tvůrci osobně utrhnout ruce od klávesnice. Dobře, když už – jak se alespoň domnívám – chtěl tímto zmršením fontu vyjádřit dynamiku, tak proč to stejné neudělal s podtextem There‘s no better kick? A proč k němu dal na konec tečku, to mi hlava nebere už vůbec. Uznávám ale, že finská typografie může mít značně rozdílná pravidla než naše…

Zkrátka a dobře, Kickbike dělá skvělé koloběžky světové třídy, co se však týká loga, patří do vesnické ligy. A to jsem se ještě nezmínil o té neumělé až infantilní stylizaci koloběžkáře v logu. Tohle že je ta slavná firma?!

Micrografika

O nic lépe bohužel nedopadá ani švýcarský (spíše švýcarsko-čínský) producent výborných skládacích koloběžek Micro. Podkladový ovál sice obecně bývá vnímán jako klasické konzervativní pojetí serióznosti, musí s ním ale jaksi ladit i jeho obsah. Jak je to zde?

Micro logo

No. Nic. Prostě zastaralá kompilace, vzniknuvší nejspíš na rýsovacím prkně některého z konstruktérů, který tak výrobci ušetřil pár tisíc švýcarských franků za dobrého grafika. Upřímně musím říci, že v Česku mě šlendrián v corporate identity ani moc nepřekvapuje, ale ve Švýcarsku?

Londýnská kvalita

Jestliže se pozitivně začne, mělo by se v dobrém rozmaru také skončit – proto jsem si bez ohledu na abecední pořadí na konec nechal britského nováčka mezi koloběžkami – Swifty Scooters. To je skoro ideální ukázkou toho, že se design nezastavil jen u konstrukce samotné koloběžky, nýbrž logo je její nedílnou součástí.

Swifty logo

Moderní, jednoduché a okamžitě identifikovatelné logo, které se veze na současné londýnské (spíše celosvětové) cyklistické retrovlně, kterou reprezentují zejména fesky, singlespeedy a spol. Základní varianta loga je naprosto regulérně přizpůsobená použití na hlavové trubce koloběžky, výborné je ale také podélné provedení pro použití na boku stupátka. Moderní typografie, sladěná grafika, chválím, a moc!

Swifty OneSwifty One

Abyste si ale nemysleli, že si z loga Swifty učůrávám do kalhot. Je mi naprosto jasné, že o nadčasovou grafiku nejde. Za takových řekněme deset let bude i tento výrobce zcela jistě stát před dilematem, zdali provést facelift designu, či rovnou celé logo překopat do moderní podoby.

Nic ve zlým

Na úplný závěr snad ještě jen malý dodatek: Tento článek neměl za cíl nikoho naštvat, poučovat, či snad odsoudit. Šlo mi čistě jen o nezávislé posouzení kvality firemních značek koloběžek a to je vše, co jsem tím sledoval. Kdyby to snad někdo – nedejbože – bral třeba jako osobní útok, pak vězte, že jde o omyl.

Sdílej:

Jeden komentář

  1. Za me:
    Mibo pekny ale takovy moc skejtovy snowboardacky.

    Kostka: prijde mi pekny napadity.

    Vella Kbike to je bouhuzel delany asi po revoluci a od ty doby by to chtelo nejakej novej napad.

    Swifty souhlasim moc pekny retro, dobre identifikovatelne logo.

    Micro: se mi moc nelibi, byt nejak neurazi. Taky pusobi skejtove ale k temhle kolobezkam to vic jde. Primo delaj kolobezky na rampu.

    Kickbike: Pismo mi nevadi, ale ten kolobkar je fakt spatnej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *