Na cesty za humna. Rámová brašna Kostka Twin III

„Každá správná výletní koloběžka by měla být vybavena praktickou a funkční brašnou KOSTKA TWIN III“, tak začíná popisek rámové brašny na webu Kostky. Mně nezbývá, než s touto jednoduchou větou souhlasit – tedy v rámci nestrannosti bez označení typu brašny :-) Nicméně zároveň mi to nebrání, abych se na tuto konkrétní koloběžkovou brašnu, určenou pro stroje značky Kostka, nepodíval více zblízka.

 

Prolog

Náš nový kolobkotester Bolek Žemlík, který – kromě jezdění, závodění a testování koloběžek – také tyto stroje prodává v brněnské koloběžkárně Kolobky.cz, zná velmi dobře požadavky zákazníků, ať už jsou to noví nebo i zkušenější uživatelé koloběžek. A říká, že u strojů, ke kterým je také slušná nabídka příslušenství, lze vysledovat o něco větší zájem. Zákazník, který si kupuje novou koloběžku, málokdy odchází z prodejny pouze s ní, naopak velmi často si s sebou odnáší také například… nějakou tu brašnu.

Firma Kostka – kolobka má nabídku příslušenství doslova šitou na míru svým koloběžkám velmi dobrou, tudíž i to lze považovat za jakousi konkurenční výhodu této značky. Ale nepředbíhejme, protože samotná taková informace na kvalitu brašny Kostka Twin III nemá jaksi přímý vliv.

Rámová brašna Kostka Twin III na koloběžce Kostka Tour Fun
Rámová brašna Kostka Twin III na koloběžce Kostka Tour Fun

Nasadíš i sundáš, než bys řekl švec

Dvoudílná rámová brašna Kostka Twin III obepíná horní část hlavního rámového profilu koloběžky, přičemž její boční úložné prostory pod něj zasahují jen minimálně – čímž je zároveň zajištěná kompatibilita se všemi modely Kostka s výjimkou skládací Twenty (pro ty je určená menší brašna Kostka Twin III S). 

Uchycení na rámu je velmi jednoduché a rychlé. Horní z dvojice předních pásků na suchý zip s našitým reflexní proužkem, obepne hlavovou trubku nad horní miskou hlavového složení, druhý pásek pak drží brašnu níže za „hlavovku“. Třetí pásek zafixuje tuto „dvoubrašnu“ dole pod hlavním rámovým profilem. Spojovací pruh tkaniny je ze spodní strany opatřený měkkou gumou, která zabraňuje sjíždění brašny ke straně.

Nasadit brašnu Kostka Twin III na koloběžku je otázkou doslova pár minut, sundat ji, představuje pár sekund práce. 

Rámová brašna Kostka Twin III
Rámová brašna Kostka Twin III

Brašna je stranově symetrická, levá i pravá část je tvořená hlavní komorou lichoběžníkového tvaru se základnou šířky 21 cm, nahoře se rozšiřující na 28 cm. Výška v přední části činí 14 cm, aby se směrem dozadu zmenšila až na 8 cm. Konstantní hloubka (čili šířka do strany) činí taktéž 8 cm.

„Sloní uši“, kterými je brašna po obou stranách překrytá po de facto celé své horní a boční ploše, mají ze své vnitřní strany ještě kapsu na zip. Vpředu pak navíc objevíte dva stahovací pásky s plastovými karabinkami.

Vnitřní kapsy krycích vík jsou vhodné pro spíše „placaté“ nezbytnosti – abyste si zbytečně nezmenšovali prostor pro kolena, protože tím brašna nabývá do šířky
Vnitřní kapsy krycích vík jsou vhodné pro spíše „placaté“ nezbytnosti – abyste si zbytečně nezmenšovali prostor pro kolena, protože tím brašna nabývá do šířky
Přední stahovací pásky umožňují další věci připevnit zepředu vně brašny
Přední stahovací pásky umožňují další věci připevnit zepředu vně brašny

Přední stahovací pásky jsou výborné například pro převážení lehké bundy na celodenních výletech, ale mají ještě jednu „bonusovou“ funkci – pomocí nich lze k brašně Kostka Twin III připojit navíc brašnu Kostka Twin Tubus a rozšířit tak uzavřený přepravní prostor zhruba o další necelé tři litry objemu.

Brašna Kostka Twin Tubus, připevněná k brašně Twin III | Zdroj foto Kostka - koloběžka
Brašna Kostka Twin Tubus, připevněná k brašně Twin III | Zdroj foto Kostka – koloběžka

Tím, že mezi oběma částmi brašny „překáží“ hlavní rámový profil, vzniká prostor, který by bylo škoda nevyužít. Nějaký ten kousek sportovního textilu do něj vejde, i když je levá a pravá část k sobě stažená horním páskem. Nicméně pokud jej povolíte, zjistíte, že sem klidně například bidon o objemu 0,7 l. Nebo jiná věc, bez které se na svých cestách nemůžete obejít. 

Počítejte s tím, že vložený bidon zvětšuje šířku brašny, takže si občas můžete škrtnout kolenem. Bez něj brašna přečnívá na obě strany cca o 8–10 cm, s bidonem je třeba dalších 2–2,5 cm přidat.
Počítejte s tím, že vložený bidon zvětšuje šířku brašny, takže si občas můžete škrtnout kolenem. Bez něj brašna přečnívá na obě strany cca o 8–10 cm, s bidonem je třeba dalších 2–2,5 cm přidat.

Poručíme větru, dešti…

Rámová brašna Kostka Twin III není vodotěsná čili nepropustná vodě, nýbrž „jen“ voděodolná. Výšku vodního sloupce výrobce neuvádí, nicméně zaručuje suchý obsah v běžném nečasu, tedy pokud vás na cestě potká nečekaný déšť a vy se jednoduše nemáte kde schovat. (Jen doplňující poznámka: Nepromokavé (nejen) rámové brašny má Kostka – kolobka v nabídce také. Vybírejte zde.)

Prázdná brašna váží 365 g, což není nic, oproti tomu, co do ní můžete naskládat. Prostor je i přes svůj nepravidelný tvar překvapivě objemný, výborně řešený je vstup shora, kdy se věci mnohem lépe ukládají (než u jiných brašen, které mají vstupní otvory z boku). Vím, že každý jsme jinak náročný na obsah toho, co vozíme s sebou, nicméně pro mě osobně tato brašna pro celodenní výlet – počítám-li s obědem na cestě v nějaké té hospůdce – bohatě stačí. A to i v těchto „neletních“ dnech, kdy je dobré mít sebou nějaké ty svršky navíc, i něco na zahřátí. Nezbytné nářadí i náhradní duše, pár tyčinek či jiná svačina, o bidonu už řeč byla (nehledě k tomu, že jej lze dát i pod brašnu na rám), klidně i malá powerbanka pro „živení“ mobilu – vše sem vejde v pohodě.

Pasivní bezpečnost je zajištěná nejen díky reflexním páskům, ale také díky reflexnímu potisku na obou stranách brašny
Pasivní bezpečnost je zajištěná nejen díky reflexním páskům, ale také díky reflexnímu potisku na obou stranách brašny

Zdroj

Kostka – kolobka

Cena

1 299 Kč (11/2022)

Sdílej:

Jeden komentář

  1. Mám a používám na KickBike. Sice kolem rámové trubky ty sucháče vycházejí taktak a občas se má tendenci mírně převažovat, tak je skvělá. Přemýšlel jsme nad variantou do ní procvaknout díry na šrouby pro uvchycení lahve. Tím by se zafixoval a taky by pak šlo přidělat nějaké jiné příslušenství mimo láhve, třeba pumpičku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *