Overade – skládací helma do (větší) kapsy

Celý článek Všichni víme, že nošení cyklistické helmy – byť nijak nezpochybňuji její důležitost – je prostě otrava. Navíc když ji z hlavy sundáte, může vyvstat otázka: Kam s ní? Zvláště v městském provozu, při jezdění do práce, na nákupy, nemluvě pak o bikesharingu, helma prostě trochu překáží. Skladnost se ale dá řešit skládáním…

 

Prolog

Skládací helmy nejsou běžná věc. Na trhu je jich jako šafránu, nabídka v Česku se dá spočítat na prstech jedné ruky, a myslím, že ani celosvětově to nebude o moc lepší. Nechci spekulovat nad příčinami tohoto stavu, nicméně rád bych se krátce pozastavil u užitečnosti helmy, která se dá složit do malého balíčku.

Zejména v městské cyklistice (koloběžkování nevyjímaje), která u nás zažívá jakýs-takýs rozmach, jde o vítaného pomocníka. Přijdete-li na obchodní jednání – sice v obleku, ale s běžnou helmou v podpaždí – mohou si to vaši partneři, parkující venku svoje Audiny, Bavoráky a Mercedesy, vykládat různě. Ano, je to malichernost, ale znáte lidi… Podobných i „normálnějších“ případů se však dá vyjmenovat mnohem více. Pak tu máme bikesharing čili sdílení kol. Ještě jsem neviděl nikoho, kdo by jel například na růžovém kole bikesharingu Rekola v helmě. Jasně, málokdo nosí běžnou přilbu pořád s sebou, aby si jí v případě, že se bude chtít svézt na „šérovaném“ kole (koloběžky opět nevyjímaje), ozdobil, ale hlavně ochránil nejcennější část svého těla.

Běžná helma zkrátka není moc skladná, a to se vždy nehodí. Pojďme se proto blíže podívat na skládací model značky Overade.

Skládací helma Overade
Zdroj foto Cyklospeciality.cz
Taková normální helma

V „provozním stavu“ se helma Overade nijak zvlášť neliší od běžných cyklohelem, nejde tedy o žádný designérský sci-fi výstřelek. Možná si všimnete menšího počtu větracích otvorů v přední části a zcela chybějícího větrání na zadní, týlní části přilby, ale to je asi tak vše. Při bližším zkoumání však objevíte na bocích panty a další konstrukční prvky skládacího systému. Skládání je velmi jednoduché, samotný proces je otázkou několika sekund. Místo zdlouhavého čtení popisu se podívejte na video:

Po složení má helma Overade rozměry 205 × 125 × 165 mm, což je oproti běžným modelům skutečně významný rozdíl. Například moje přilba stejné „konfekční“ velikosti má rozměry 290 × 240 × 150 mm. K helmě Overade navíc dostanete praktický plátěný pytlík, do kterého ji můžete uschovat třeba před zmíněným obchodním jednáním…

Aby ale vše nebylo tak růžové, je dobré vědět, že jakousi daň ze skládání představuje vyšší hmotnost helmy Overade. S váhou nad 500 gramů je o 150–200 g těžší než běžné, cenově srovnatelné cyklohelmy. Legendární otázka „Unesu to, pane Lorenc?“ z filmu Na samotě u lesa není až tak důležitá, spíše je ve hře větší odstředivá síla v případě nechtěného pádu. Ale to raději nepřivolávejme.

Skládací helma Overade
Helmu Overade lze pořídit buďto v černé, nebo bílé barvě | Zdroj foto Cyklospeciality.cz
Je to kokoska

Pojďme ale ještě zpátky ke konstrukci helmy Overade. V principu se jedná o takzvanou „kokosku“, protože jí zcela chybí stahovací systém kolem obvodu hlavy (byť třeba kokosky Nutcase poslední generace už jej mají). Helma se vyrábí ve dvou velikostech: S/M (54–58 cm) a L/XL (59–62 cm). Pro „jemné doladění“ velikosti, respektive přesné přizpůsobení obvodu vaší hlavy je vybavena sadou měkkých výstelek ve třech tloušťkách, jež se pomocí suchého zipu připínají dovnitř helmy.

Aby vám helma na hlavě skutečně dobře seděla, je také třeba mít perfektně seřízený upínací pásek pod bradou, a hlavně – mít jej skutečně utažený. Ano, právě kvůli absenci obvodového stahovacího pásku kolem hlavy. Zájemcům o tento produkt bych rozhodně doporučil nekupovat jej v internetovém e-shopu, ale vyzkoušet si před koupí helmu Overade na vlastní hlavě v kamenném obchodě. Helma typu „kokoska“ nemusí vždy přesně padnout na každý tvar hlavy, a pro to, aby plnila svůj účel, vám musí opravdu dokonale sedět.

Skládací helma Overade
Zdroj foto Cyklospeciality.cz
Je libo štítek či pláštěnku? Nebo rovnou oboje?

K helmě Overade si můžete dokoupit zajímavé příslušenství. Přední štítek, jež se připíná pomocí suchého zipu, drží festovně a uchrání váš zrak před ostrými slunečními paprsky. Helma navíc z mého pohledu dostane tak trochu „grády“, ale to je otázka vkusu každého uživatele. Každý si také může vybrat z pěti barev „kšiltu“ – k dispozici je modré, červené, černé, šedé a oranžové provedení. Štítek je univerzální pro obě velikosti přilby.

Skládací helma Overade
Zdroj foto Cyklospeciality.cz

Možná ještě zajímavější nežli štítek je pláštěnka. Tento kousek nepromokavé textilie jednoduše během pár sekund připevníte pomocí háčků nahoru na helmu, čímž zakryjete nejen přední ventilaci, ale hlavně rozměrné větrací otvory na horní části přilby. Vaše hlava tedy může být v suchu i při jízdě v dešti. Považuji to za vtipné řešení a docela se divím, že jej nevyužívá více výrobců cyklohelem.

Pláštěnka je dostupná ve stejných barvách jako přední štítek, na rozdíl od něj je ale třeba koupit velikost odpovídající rozměru helmy. Dobrou zprávou také je, že helmu lze složit i s nasazenou pláštěnkou – odepínat ji tedy před skládáním nemusíte.

Skládací helma Overade
Zdroj foto Cyklospeciality.cz
Povedená „kompreska“

Tolik tedy seznámení se skládací helmou Overade. Bezesporu se jedná o zajímavý produkt, který si najde svou cílovou skupinu zákazníků, přesněji spíše uživatelů. Skládání je efektivní jak co do komfortu obsluhy, tak z pohledu „komprese“ helmy čili zmenšení její velikosti. Hodně se mi líbí nabídka příslušenství, i když by po pravdě mohlo být levnější. Helma samozřejmě odpovídá evropským bezpečnostním normám. Co vy na ni říkáte?


Zdroj

Cyklospeciality.cz
Hybešova 14
602 00 Brno

tel.: +420 537 021 012
e-mail: obchod@cyklospeciality.cz

Ceny

ke dni 28. července 2015

Helma Overade: 2 400 Kč
Štítek na helmu: 250 Kč
Pláštěnka na helmu: 250 Kč


Fotogalerie skládací helmy Overade 

Sdílej:

4 komentáře

  1. K vyhode ziskane slozenou prilbou jsem skepticky, nicmene nevyhoda ve vyssi hmotnosti a s tim spojenou „odstredivou silou“ podle me neexistuje.

    Bezna motocyklova prilba vazi cca 1.5kg, rychlosti ve kterych se pada jsou taky nekde jinde nez pri bike sharingu ci dojezdu na obchodni jednani. Takze kokos o hmotonsti pul kila je sranda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *