Search
Close this search box.

Přibližovadla.cz nyní pod licencí Creative Commons

Celý článekNa internetu bohužel vládne těžký komunismus ve smyslu „všechno patří všem“ – na to jsme si zvykli i přes skutečnost, že to vůbec není pravda. Autorské právo hovoří jasně, pouze jeho řeč někteří jedinci nechtějí slyšet. Proto jsme se rozhodli Přibližovadla.cz z tohoto pohledu trochu zjednodušit.

 

Upřímně řečeno, docela mě štve, když si někdo z našeho webu „půjčí“ fotku, aniž by se zeptal. A hodí si ji bezostyšně na homepage i s vodoznakem a webovou adresou, jako by se nechumelilo. Viz poslední případ.
Když jsem tak drzý a opovážím se dotyčnému napsat, že to není úplně košer, málem mě seřve, že nám dělá zadarmo reklamu a my si ho dovolujeme obtěžovat. To se mi – i když v jiném případě – také stalo.

Jenže přátelé, ty fotografie a texty a vůbec celý obsah tohoto webu není váš majetek, nýbrž naše dílo. Můžete si být jisti, že do toho dáváme velkou spoustu práce, což nás stojí mnoho času a tím pádem i peněz. A téměř žádné se nevracejí. Ale i kdybychom na Přibližovadlech vydělávali miliony, tak pořád platí to, co jsem napsal v první větě tohoto odstavce.

A přitom, když se na nás jakýkoliv bloger či neziskovka, vzdělávací organizace apod., slušně obrátí s prosbou o poskytnutí fotografií či textu, rádi to bezúplatně uděláme. Jen to chce jaksi správný postup. Možná jsem staromódní, ale mě rodiče učili – a já to taky vštěpuji svým dětem – že si nikdy nesmím brát to, co není moje, a když něco chci, tak nesmím zapomenout použít kouzelné slovíčko prosím…

Bohužel si nedělám příliš velké iluze o morálním stavu naší společnosti. Zároveň ani nechci házet všechny do jednoho pytle – vím, že mnozí podobné kousky dělají z neznalosti (což je po pravdě ale neomlouvá). Nicméně nemám ani čas, ani náladu otravovat se s lidmi, kterým „se líbí naše práce“ a berou si ji za svoji. Takže dosti moralizování, uděláme to jinak.

Kreativita pro všechny

Vy, kteří víte, co znamená licence Creative Commons (CC), nemusíte číst dál. Upřesnění licence najdete v zápatí tohoto webu. Pro ostatní jen upozorňuji, že následující text nepíše právník, takže tam mohou být nepřesnosti. Vynasnažím se to maximálně zjednodušit, podrobné informace pak najdete na českém webu Creative Commons.

Creative Commons

Licence CC říká, že od teď si můžete obsah našeho webu brát, jak je libo a ani nemusíte říkat prosím! Co vy na to, to je bomba, že? Nějaké příslovečné ale se samozřejmě najde – klepnete-li na ikonku CC v zápatí, dostanete se na stránku, která definuje možnosti a podmínky užití díla. Zásadní je, že vám tímto povolujeme články, fotografie, zkrátka obsah Přibližovadel šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti. Má to ale několik podmínek, které musíte splnit.

Jednak je třeba uvést autora – stačí nám pouze webová adresa a v případě převzetí celého článku pak ještě jméno jeho tvůrce. Také je třeba připojit URL (odkaz) na CC licenci – viz zápatí našeho webu. Obsah nesmíte nijak měnit, snad jen najdete-li někde špatné prolinky a opravíte je, budeme rádi, když nám o tom dáte vědět.

Konečně poslední a důležitá věc: užít naše dílo můžete výhradně nekomerčně. Přibližovadla.cz tedy dáváme všanc všem dobrým blogerům, neziskovým organizacím, dobročinným spolkům, koloběžkářským, bicyklistickým, velocipedistickým a jiným klubům, zahrádkářským, houbařským a dobrovolněhasičským sdružením, rybáře a jiné tiché blázny nevyjímaje…

Za peníze v Praze dům

Vy všichni, kteří jste se zrovna chystali utratit na našem webu celoroční rozpočet na inzerci, nebuďte smutní. My vám v tom ani teď bránit nebudeme. Pro tento případ již licence Creative Commons neplatí a prostě se budeme bavit o kšeftu za peníze či jiné požitky.
Ostatně – autorský zákon jako takový platí i nadále. Creative Commons je jen takový nadstavbový plugin pro zjednodušení poskytování licence.

Sdílej:

6 komentáře

 1. Správne. Existujú ľudia ktorí tvoria, ale sú aj druhí ktorí si proste neuvedomujú, že existuje čosi ako duševné vlastníctvo. Tí menej tvoriví, ktorí sú o túto schopnosť ochudobnení ho sproste ukradnú a krádež by nemala ostať bez následkov. Preto treba po nich ísť. Máš moju podporu.

 2. Je to pravda a dobrá věc. Člověk má určité znalosti , zkušenosti, dává tomu svoje now-how, důvtip , čas, atd.
  Jak se říká – profík se pozná podle detailů. Každý by ve svém oboru mohl povídat.

 3. Já asi nebudu úplně souhlasit. Cílerm webu je, aby byl jeho obsah čten. To už od své podstaty. Tzn. musí na web přijít lidé. Aby na něj přišli, musí se o něm dozvědět. Jedním ze způsobů jsou prolinky z jiných webů. Pokud použiju část textu a k tomu fotku (navíc s vodoznakem) a k tomu jasný link na další text a další fotky na Přibližovadlech, nebo jen foto: priblizovadla.cz s prolinkem, pak by dotyčný mohl být opravdu jen rád. Je to page rank navíc, prolink přinášející další návštěvníky atd.

  Navíc ve zmíněném odkazu je přímo OBROVSKÝM řvoucí „Přibližovadla“.

  Problémy nastávají, když jsou přebírány celé texty a fotografie bez vodoznaku, bez prolinků a navíc k propagaci něčeho, co autor textu vůbec propagovat nechce. Tak už jsem dostával své texty z mnohých webů. Dalšíé možností je prostě si říci o peníze. To ale když tak panu Lindnerovi poradím z očí do očí :-)

 4. Jo ještě jsem chtěl dodat, že dotazovat se, čekat na odpověď atd. často dost trvá a blogger pak už nic nenapíše.

  Toť vlastní zkušenost. Když už sednu, tak chci něco napsat. A hned. Taky to dělám ve svém volném čase a pro dobrou věc.

  No, pokud někdo nesouhlasí, tak mě, prosím, neukamenujte. Já jen sdělil svůj názor a vždy se snažím, aby z toho autor díla měl co nejvíc. I když je fakt, že se moc neptám.

 5. Honzo, díky za názor a nabídku, jak si (v Azubu) říci o peníze ;)
  Nicméně s vámi nesouhlasím. Autorský zákon hovoří vcelku jasně. Nevím o tom, že by rozlišoval kradení autorského díla za dobrým účelem nebo zlým účelem :) A nemám rád tyhle „lidské výjimky“, kdy se chápou pohnutky jiných. Ne že bych byl nějaký nelida a necita, ale vím, jak to obvykle dopadá. To se udělá výjimka, pak výjimka z výjimky, z této výjimky další výjimky a ve finále se to jmenuje… Anarchie (dříve komunismus).
  Nebudu už kolem toho kecat – myslím, že licence CC všechny tyhle problémy řeší velmi elegantně, a taky proto jsem ji na náš web dal. Kdybych nechtěl, aby naše články a fotky lidi sdíleli, nedělal bych to. Howgh! :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *