Search
Close this search box.

První anketa Přibližovadel.cz – Jste jezdiči nebo leštiči?

Celý článekMám rád ankety. A není to proto, že se občas dá něco vyhrát. Nikdy jsem nic nevyhrál (jen jednou v tombole kus šunky), nemám v sobě ani zbla náruživého gamblera. Rád se ale šťourám ve výsledcích anket, které mě zajímají. Však to znáte – mimo jiné také hodně záleží na způsobu výkladu výsledků…

 

Muselo to tedy dříve či později přijít – první anketa Přibližovadel.cz je na světě. Na náš redakční systém jsme nasadili anketní plugin a už to pofrčí!

Dnes nás zajímá, zdali na svých strojích – a je lhostejno, jaké to jsou – občas i jezdíte. To není ironie. Je spousta uživatelů nejrůznějších přibližovadel, kteří sice hodně přispívají do nejrůznějších diskusních fór na internetu, ale takříkajíc v praxi toho moc nenajezdí. Zato mají svoje stroje permanentně naleštěné, aby – kdyby náhodou museli vyjet – neudělali sobě a svému klanu ostudu.

Pro účely této ankety jsme zavedli dva ryze české pojmy: jezdiči a leštiči. Asi není třeba zdlouhavého výkladu. Jezdič(ka) prostě jezdí a o to, jestli je jeho (její) stroj zaprášený, zablácený či snad – dámy prominou – má na rámu nalepené psí hovno, se prostě nestarají. Dobrá technika musí nějaké to opotřebení snést, takže hlavně když jsou čisté gripy, případně sedlo – je-li přítomno.
Pravým opakem jsou leštiči a jejich dámské protějšky, ostatně jejich profil jsme už naznačili. Když mají trochu máknout, jsou plní nejrůznějších výmluv, jejich stroje jsou však vždy „špigl-nigl“. No a pak je něco mezi tím, takže si vyberte sami.

Abych také trochu zpytoval svoje svědomí, musím přiznat, že osobně jsem poněkud schizofrenní. Co se týká koloběžky K-bike K7, tak to jsem jednoznačně jezdič jako Brno (ehmm, vlastně Krno). Toto je prostě stroj k neutahání, který není třeba přehnaně udržovat. V případě Kostka 28″ Laser star Racer jsem naopak leštič, který trochu jezdí. Jenže ono je to také dané tím, že tento stroj parkuji doma v pracovně/ložnici, takže si nemohu dovolit uložit jej zaprasený jako z JZD (jestli ještě někdo víte, co to JZD je).

No a pak ještě vlastním jedno horské kolo, na němž jezdím raději pokud možno jen v suchu, protože visí v předsíni na hákách. Je ale pravda, že na podzim a v zimě se jeho stav poněkud zhoršuje, což jasně indikuje průměrné hodnocení: Jezdič, ale trochu dbám i na lesk. Nu což, už nejsem nejmladší, tak jestli nevypadá dobře jezdec, ať reprezentuje aspoň jeho mašina, ne?

Nuž, hlasujte!

Hlasování v anketě bylo ukončeno

anketa

Sdílej:

7 komentáře

  1. No, když mi bylo dvacet, tak jsem ročně na silničce dával 23.000 km. Pak, když jsem přesedlal na horská kola, přestavbu baráku a milující rodinu, tak jsem z toho dával cca 1/2. Když jsem přestal dojíždět do práce denně 70 km na kole, tak se to smrsklo od cca 3.500 km až po 800 km ročně. Pak mě kamarád vyhecoval, že bychom si mohli střihnout olympiádu (Police and Fire games) v Barcelóně, tak jsem ve 40-ti letech trošku (1/2 roku) potrénoval (10.000 km) a tesně před ní se rozstřelil (odnesli to čtyři obratle) a z ježdění na kole se stali řídké výlety s dětmi a ženou, kde stačilo šlapat jednou nohou. Tak jsem se stal koloběžcem a makáme na stejno (ona na kole, já na běžce). Nebolí mne zadek ani záda, ale mám omlácený plosky nohou. Přesto se v kontextu s těma dříve nalítanýma km považuju spíše za leštiče, i přes těch mizernejch cca 1000 km, co jsem letos na tý koloběžce dal. Pokud je to ale bráno z hlediska péče o stroj, tak jsem lajdák a koloběžka měla očistu jen 2x za sezonu (před focením na zdejší web a před pracovní návštěvou s pokecem o kolobrndách). Ke cti slouží pouze to, že na ní není (téměř) co seřizovat, a to je i důvod, že není tak nutný leštit, abyste při tom seřizování nebyli zas…. až po lokty!

  2. Dal jsem „jezdic“ pac kosteje i micro white honim kazdy den. Kdyz ale ctu kilometry strycka Fida,tak mam pocit, ze teda s myma usmudlanyma 3000km tu Kostku vic lestim nez jezdim.

    Kazdopadne to ale v ramci moznosti byvaleho uspesneho kavarenskeho povalece povazuju za uspech :-)

  3. Ja som lajdák a údržbu síce robím, ale nelešťím. Platí to rovnako o bicykli aj kolobežke. Keď mám stroj veľmi špinavý, alebo zaprášený, tak ho samozrejme prebehnem cez mláku a potom vytriem. Nijako to však nepreháňam.
    Ale keď je sneh, či ľad, tak mi je smutno a chodím ich pravidelne oprašovať do kočíkarne. Ešte raz opakujem, údržbu dostávajú presne takú, akú potrebujú, len ich leštím pomenej..

  4. Jsem hlavně jezdič. Na leštění nejsou lidi. Ty moje kolobky…. I když… S tou jednou jezdím celoročně, s tou druhou jen od jara do pdzimu (ta vypadá čistěji). A tak jo, ta druhá je více sváteční, také ji mám doma v pokoji, jako pan Lindner.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *