Řídítka (a rohy) Kostka na cesty. A o řídítkách na koloběžky obecně

Celý článek Jezdce ke koloběžce „poutají“ obvykle tři, někdy čtyři body. Obvykle jedna stojná noha, někdy obě na stupátku, plus dvě ruce. Stejně jako je tedy důležitou součástí koloběžky její stupátko, podobný význam mají řídítka. Těch jsou stovky druhů a na každý styl jízdy se hodí jiná. Na jedna výborná cestovní se nyní podíváme.

 

Prolog

Výrobci svoje koloběžky sice většinou osazují řídítky „obecně vhodnými“ pro daný typ stroje, nicméně měli byste vědět, že právě řídítka jsou první komponentou, která si říká o případnou výměnu za vhodnější typ. Nevhodná a/nebo špatně seřízená řídítka totiž dokážou jízdu pěkně znepříjemnit. Každý jezdec je jiný, má jinou postavu, jiné nároky – není dost dobře možné vyhovět jedním typem řídítek každému.

Ale pozor: Po prvních problémech s úchopem není třeba koukat hned po nových řídítkách – velmi často pomůže pečlivé nastavení výšky a sklonu řízení. A samozřejmě optimalizace délky a sklonu představce, který s řídítky souvisí více než úzce.

Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al
Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al

Bývalo, a částečně ještě je, běžným zvykem sériové koloběžky vybavovat řídítky původně určenými pro jízdní kola. Proč také ne, kolo a kolobrnda jsou docela blízcí příbuzní, a v „kolařském“ segmentu je výběr řídítek obrovský. Postupem času se ale přišlo na to, že styl a ergonomie jízdy na koloběžce je přece jenom jiný nežli na kole – což jsme samozřejmě všichni věděli dávno – ovšem i z pohledu úchopu řídítek.

Firma Kostka – kolobka proto jako jediný český výrobce začala už před lety vyvíjet vlastní koloběžková řídítka. Vývoj nebyl jednoduchý, zpočátku byly výsledky trochu rozpačité. Nicméně postupem času „hoši“ od Kostky zjistili, kudy vede cesta. Dnes tato firma osazuje vlastními řídítky kromě terénních modelů veškerou svoji produkci. Pokud čtete Přibližovadla.cz pravidelně, určitě si vzpomínáte, jak jsem pěl chválu například na řídítka závodního Racera (čtěte zde). A v pozitivním tónu bude i dnešní představení „zakřivených trubek“ Kostka.

Seznamte se s modelem Kostka FBH Wings 680-50 Al. A také s rohy Kostka FBH Ends druhé generace.

Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al
Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al
Testováno v extrému

Cestovní vlaštovky Kostka FBH Wings 680-50 Al vyvíjel výrobce ve spolupráci s koloběžkářem Richardem Štěpánkem, který se v době vydání tohoto článku trápí na koloběžce – se stejnými řídítky – na extrémním závodu 1000 Miles Adventure. Mno…, jak jsem stačil Richarda poznat, on si to peklo spíš možná užívá :-)

Tato řídítka jsem už krátce popisoval v recenzi koloběžky Kostka Trip All Black (G5), a protože to lépe neumím, budu opisovat sám sebe:

„Tyto vlaštovky o šířce 680 mm mají při ergonomickém natočení v představci (taktéž vlastní konstrukce) vnitřní část nakloněnou nahoru a zároveň mírně dopředu, což dává prostor vašim kolenům při odrazu typu „čapí krok“. Vnější konce jsou pak lehce zahnuté směrem k jezdci.“

Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al a rohy Kostka FBH Ends
Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al a rohy Kostka FBH Ends

To, co bylo ve dvou větách řečeno, znamená jedno jediné – skvělou ergonomii držení. Ruce na gripech spočinou naprosto přirozeně, ani po dlouhé jízdě vás nic nenutí měnit každý kilometr úchop, zkrátka pohoda. Se svými 68 centimetry patří tento model spíše k širším řídítkům, vnější konce jsou ale dostatečně dlouhé (před zahnutím), abyste je případně mohli zkrátit na požadovanou šířku. I tento zásah ale patří k regulérnímu uživatelskému vyladění řízení.

Pár technických údajů: o šířce již řeč byla, průměr hliníkové trubky je 22 mm. Stačí bohatě. Ale pozor, tato řídítka (podobně jako další typy od Kostky) nemají uprostřed zvětšený průměr jako běžná cyklistická řídítka. Pokud byste použili běžný představec (nikoliv představec Kostka), museli byste jej vyvložkovat.

Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al a rohy Kostka FBH Ends
Řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al a rohy Kostka FBH Ends
Konec kolečka s pískem

V již zmíněné recenzi Kostky Trip All Black (G5) jsem k novým vlaštovkám také napsal toto:

„Každý bajker ví, že na vlaštovky rohy nepatří, jen mnozí koloběžkáři to stále nechtějí pochopit ;-) Jedinou výjimkou budiž firemní rohy Kostka FHB Ends, o nichž jsem psal v tomto článku, a jejichž inovovanou letošní verzi si nechám na samostatný článek.“

Onen samostatný článek je právě tento, takže se na rohy pojďme podívat. Jsou de facto stejné jako první verze – jedinou změnou je zkrácení zadní části. Zatímco v článku Kostka Trip natěžko jsem u první verze rohů FBH Ends s nadsázkou psal, že díky jejich zadní části můžete stroj držet jako byste vezli kolečko s pískem k míchačce, druhá verze to již právě kvůli zkrácení neumožňuje – na zadní část se vám vejdou jen tři prsty ruky.

Rohy Kostka FBH Ends
Rohy Kostka FBH Ends
Rohy Kostka FBH Ends
Rohy Kostka FBH Ends

Je pravda, že já jsem úchop à la kolečko s pískem používal na Tripce skutečně jen na dlouhých rovinách, a to ještě muselo být naprosté bezvětří. Mám sice menší problémy s krční páteří, ale zase moc vzpřímený postoj příliš nesvědčí ergonomii odrážení. Tudíž mi zkrácení zadní části rohů nevadí. Ze tří možných úchopů se tedy staly dva, ale naprosto dostačující a skvěle ergonomické.

Opět pár technických dat: Rohy jsou hliníkové, pouze rozpěrný mechanismus, který je drží uvnitř trubky řídítek, je pochopitelně ocelový. Trubky jsou obšité poctivou pravou kůží, pod níž se nachází slabá vrstva molitanu nebo jiného měkčeného materiálu. Vnější průměr je 27 mm. Přední záslepka má laserem gravírované logo koloběžky, zadní záslepka je opatřená červenou reflexní fólií – ale to vidíte na fotografiích.

Protože se rohy Kostka FBH Ends montují z vnější strany řídítek (nenasazují se na trubku jako běžné rohy), je třeba počítat s tím, že se celková šířka řídítek o 60 mm zvětší. To už pak představuje řízení jako na moderních MTB bicyklech :-) Ale vážně – šířka řídítek přes 70 cm už může činit problémy například při převážení koloběžky vlakem. Dostat ji do úzkých dveří běžného vagónu je jako tahat ježka z klece. Takže v tomto případě si vlaštovky o menší seříznutí konců říkají samy.

Speciality nikoli samoúčelné

Doufám, že z tohoto článku je dostatečně zřejmé, že vývoj řídítek, potažmo i rohů speciálně určených pro koloběžky nepředstavuje vymýšlení vymyšleného, ale smysluplnou práci. Navíc v tomto případě v výborným výsledkem. Jak řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al, tak i rohy Kostka FBH Ends druhé generace se velmi povedly a můžu je – zejména turistům a cestovatelům na dlouhých tratích – jen doporučit.


Zdroj

Kostka – kolobka

Cena

ke dni 8. 7. 2019
řídítka Kostka FBH Wings 680-50 Al: 490 Kč
rohy Kostka FBH Ends: 1 990 KčSdílej:

Jeden komentář

  1. Chtěl jsem jen poznamenat, že 22,2 mm je průměr řídítek používaných v BMX, tudíž je možno použít představce pro BMX. Dá se tím použít i maličko jiná délka a zdvih než má Kostka, ale opravdu minimálně, takový výběr délek a zdvihů jako u klasických představců není. Delší než Kostka asi neexistuje, takže spíše kratší a jiný zdvih. Jediným plusem je cena, dá se sehnat představec za 250 Kč místo nejlevnějšího od Kostky za 700Kč. Vložkování představce se mi nezdá vhodné. Vložky taky něco stojí a ve výsledku ty BMX představce drží určitě lépe, vždyť musí při BMX zvládnout řídítka se zdvihem i přes 200 mm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *