Pochopit fakt, že přibližovat se lze i jinak nežli na strojích opatřených koly, mi trvalo docela dlouho. Udělal jsem fantastický objev – přibližovat se dá třeba i pěšky, nebo můžete běžet! Protože jsem ale technik (byť technik-romantik), nedalo mi, abych nenašel nějaký stroj určený k podobnému druhu pohybu. Ano! Chůdy jsou to pravé…
Prolog
V dnešní době existuje samozřejmě více přibližovadel „bez koleček“, například několik druhů skákacích bot – nezlobte se však, na to už jsem trochu starší ročník a navíc ta má tělesná hmotnost. I když… Ušlo by třeba takové pogo, věc, která se v Česku skoro nevyskytuje, ale v zahraničí je to poměrně oblíbená hračka. Jsou i tací, kteří na tom ulítávají hodně krutě, například v tomto videu.
My se ale držme při zemi, respektive kousek nad ní. Chůdy jistě znáte. Jednoduchá, laciná věc, se kterou si užijete spoustu zábavy. Chůdy však mají i praktickou funkci. Můžete na nich přebrodit potok, menší bažinu či se projít po sídlištním trávníku, aniž byste – dámy prominou – šlápli do psího hovna. Další výhodou je například bezúdržbovost. Maximálně otřete spodní část (odborně tzv. botku) od zbytků oněch výkalů a tím to hasne.
Ovšem pozor! Bavíme-li se o chůdách dřevěných, je třeba brát v úvahu vlastnosti dřeva. Po celodenním brodění se horskými říčkami nenechávejte chůdy na prudkém slunci, změny teploty a vlhkosti dřevu totiž příliš nesvědčí. Stejně tak není dobré, aby dřevo rozeschlo – sami víte, jak je to s topůrky seker. Na druhou stranu, ocitnete-li se v nouzi na osamělém treku, lze chůdy použít k obraně, v méně zalesněných oblastech pak třeba k otopu…
Chůdy jsme testovali s naší redaktorkou-elévkou Aničkou na návštěvě u Komárů v Pardubicích. Naštěstí jsme s sebou měli jednokolky, na nichž vyrážíme vždy s helmou a chrániči, mohli jsme tedy i chůdy otestovat bez obavy ze zranění.
Konkrétně se jednalo o smrkový model Mikeš & vnučka GFM 193-42 PN (GFM = Grandfathersmade) čili pevné dřevěné chůdy bez možnosti nastavení výšky nášlapu. První číslo v označení produktu znamená celkovou výšku chůd, číslo za pomlčkou pak výšku nášlapné plošky. Ona druhá hodnota jasně ukazuje, že jde o nižší střední model, který je určen spíše pro chodce začátečníky nebo mírně pokročilé, ale také pro děti a obecně osoby menších postav. Celková výška chůd GFM 193-42 je však vhodná i pro dospělé jedince vyššího vzrůstu.
Díky vhodně zvolenému profilu (cca 35 × 30 mm se zaoblenou vnější hranou) a samozřejmě také vzhledem k objemové hmotnosti vzduchosuchého (20 %) smrkového dřeva 470 kg/1 m3 bylo dosaženo velmi příznivé hmotnosti chůd. Navážili jsme přesně 4 583 gramů, přičemž malé váhové odchylky levé a pravé chůdy (2 265 g vs. 2 318 g) je třeba přičíst méně kvalitnímu dílenskému zpracování – více v další části této megarecenze.
Komponenty
Nášlap je tvořen dvěma hranolky o šířce shodné s nohou chůdy a hloubce 30 mm – chodec má tedy celkově k dispozici plochu 60 × 35 mm, což je naprosto dostačující. Zde je třeba pochválit dvojúrovňové provedení nášlapu, které jednak usnadňuje servis v případě defektu vnitřního, nejexponovanějšího, okraje nášlapu a díky rozdílné výšce také přispívá k odlehčení celého soustrojí.
Nášlap je do noh chůd našroubován mosaznými vruty se zapuštěnou hlavou – jedná se o jednoduché a funkční řešení; stejně dobře sedí vertikální spasování. Bohužel stojná plocha není zcela vyrovnána, zde by si produkt zasloužil více dílenské péče.
Dřevěné chůdy Mikeš & vnučka GFM 193-42 PN jsme testovali v provedení PN čili Pure Nature. Jako takové nemají botky (spodní části chůd) žádnou úpravu ani vylepšení stojné plošky nášlapu, například v podobě pogumování nebo opatření protiskluzovým nátěrem či samolepkou. To však nelze brát jako negativum – jde o specifickou třídu chůd, u níž někteří výrobci dokonce, aby dostáli označení Pure Nature, vynechávají i kovové vruty a nášlapy k nohám chůd napevno klíží. Mně osobně se však použití vrutů zdá jako malý bezvýznamný kompromis, který je vyvážen praktičností při případných opravách.
V současném počasí bych uživatelům doporučoval dovybavit si botky chůd protiskluzovými hroty, jež lze pořídit například ve zdravotnických potřebách.
Chůdní vlastnosti
Jakákoli sofistikovaná konstrukce je k ničemu, pokud se na chůdách nedá dobře přibližovati. V případě námi testovaného modelu však můžete být v klidu. Kromě drobných „nezarovnalostí“ na stojné ploše je chůze naprosto bezproblémová. Velmi chválím matnou povrchovou úpravu noh chůd, která zajišťuje dobré držení i v případě, že chodíte bez „chůdních“ rukavic. Taktéž zaoblená vnější hrana noh výrazně přispívá ke komfortu chození – chůdy se nezařezávají do těla a rukou. Moderní rozmařilý technochodec si musí zvyknout pouze na provedení PN (viz výše), jež neposkytuje tolik chůdního komfortu jako například nejmodernější hliníkové chůdy.
Celkové hodnocení
Chůdy Mikeš & vnučka GFM 193-42 PN jsou příkladem výborného produktu tuzemského producenta, který se kompletně obejde bez jakékoliv spolupráce s asijskými výrobci. Smrkové dřevo pochází výhradně z českých lesů, spojovací materiál čili vruty je částečně tuzemského původu, dílem pochází od firem působících v Evropské unii. Dokonce i použité dřevozpracující nástroje vyrobila tuzemská Pilana Hulín, tradiční výrobce nářadí, patřící se svými 650 zaměstnanci k největším v Evropě.
Takže dobrá zpráva pro všechny příznivce chůd třídy Pure Nature – výrobek Mikeš & vnučka GFM 193-42 PN získává ocenění Super volba Přibližovadel.cz!
Plusy a minusy
Nadčasová konstrukce a design
Kvalitní materiály
Příznivá hmotnost
Výborné chůdní vlastnosti
…ale
Menší nedostatky v dílenském zpracování
Výrobce
Mikeš & vnučka
Cena
ke dni 31. prosince 2014
dar
Za spolupráci na této megarecenzi děkují Přibližovadla.cz Ivetě a Martinu Komárovým, kteří jsou zároveň autory všech fotografií.
Jeden komentář
Z Pogo videa mi místy nebylo dobře, kolikrát si na tom dotyčný rozbil, dopusťte ten výraz, hubu, nebudu ani hádat.