Vážně nevím, jak to pořadatelé Festivalu Cyklospecialit a Mistrovství Brompton České – a od letoška i Slovenské republiky – dělají, že jim už potřetí po sobě vychází na přelomu léta a podzimu naprosto luxusní počasí. Není třeba si namlouvat, že i z tohoto pohledu přízeň „nejvyššího“ dělá akci lákavější a navštěvovanější.
Zatímco loni byla oproti prvnímu ročníku účast na závodu Bromptonů o něco nižší, letošní ročník měl vzestupnou tendenci: Poslední sobotu v září – 28. 9. se této akce zúčastnilo 57 závodníků a závodnic. Snad na tom mělo svůj podíl i mezinárodní obsazení, kdy se kromě Slováků zúčastnily také dvě čtyřčlenné výpravy z Rakouska a Maďarska.
Petrouš, bez Petrouše, s Petroušem…
Na závodníky, kteří se zúčastnili předchozích ročníků, čekalo malé překvapení – změnila se trať Mistrovství ČR a SK Brompton. Na vině byl poškozený most přes Starou Dyji. Ten se sice podařilo do závodů opravit, nicméně modifikovaná trať už zůstala – a organizátoři udělali dobře. Osmikilometrový závod byl totiž díky tomu divácky atraktivnější. Účastníci projížděli kolem diváků u Janova hradu dvakrát, takže ti si je mohli lépe „vychutnat“.
Když jsem na Janův hrad odjížděl, moje žena, která výjimečně nejela také, jen lakonicky prohlásila:
„Stejně zase vyhraje Petrouš…“
A co se stalo? Vyhrál Ivo Petrouš… Tenhle člověk je neuvěřitelný. Nejen, že vyhrál všechna tři česká mistrovství, ale letos byl na MS v Anglii v konkurenci 640 závodníků třináctý a stal se Mistrem světa ve skládání Bromptona. Což jen tak mimochodem stvrdil i na Janově hradu…
Ale věcně: První tedy skončil Ivo Petrouš, za ním na druhém místě Zdeněk Hamšík, třetí pak Martin Šťastný. V ženách obhájila prvenství vítězka nultého ročníku Eva Sochůrková. Na druhém místě se umístila Tereza Legová a třetí dorazila do cíle Zdena Cifková.
Soutěž ve skládání Bromptona, jak jsem už naznačil, vyhrál opět Ivo Petrouš. Čas? 7,82 sekundy. Musím říci, že jsem jeho výkon sledoval z povzdálí a jen jsem nevěřícně zíral (sám jsem letos nějak nebyl v kondici, takže jsem měl skoro přesně dvakrát tolik)… Druhý v pořadí Jan Šmerek (alias Sherlock Holmes, coby vítěz soutěže kostýmů z prvního ročníku) Bromptona složil za 8,91 s, třetí Filip Pentor těsně atakoval hranici deseti sekund časem 9,94 s.
Se závodem a skládáním Bromptonů nedílně souvisí soutěž o nejlepší kostým – na Mistrovství Brompton se totiž, jak známo, ve sportovním nesmí, naopak – je třeba míti buďto společenský oděv nebo nějakou žertovnou kreaci. Zatímco dva minulé ročníky byly víceméně ve znamení druhé charakteristiky, čili šlo o takový malý karneval, letos jsem zaznamenal více gentlemanů a dam nežli kašpárků a… Karkulka zde taky nebyla. Respektive Franta Strnad zde účasten byl, ale letos v poměrně decentním obleku.
Takže samozřejmě zaujal Fantomas. Po závodu se stylově vypařil a zůstala po něm jen latexová maska. Ví někdo, kdo se za ní skrýval? Trofej si ale nakonec neodnesl (jak by také mohl, když zmizel), tu diváci tradičním hlasováním pomocí červených stužek přiřkli sličné „adolescentní Akvabele“ – která mimochodem pod „občanským jménem“ Anička Nešporová zvítězila v závodu Bromptonů v nevyhlášené dětské kategorii. Nejlépe obléknutým mužem se stal Boris Pícha v převleku moravského vinaře s koštýřem na zádech – co taky jiného v tomto kraji, že ano?
Umění stranou
Atmosféru akce tradičně dotvářel Martin Zehnal a jeho sbírka cyklistických nesmyslů. Opět bylo zajímavé sledovat, jak se ti největší bikeři v nejlepších letech (sebe z této cílové skupiny pochopitelně nevyjímám) snaží pokořit ta nejméně použitelná přibližovadla. A jak si na tom obvykle vylámou zuby… Alespoň obrazně. Nicméně zábava to byla skvělá, to se zamlčet nedá.
Proběhla také obvyklá dražba Art Bromptona – letos model M6L „vyzdobil“ basák skupiny Kern Libor Machata, a mám-li být upřímný, měl jsem z něj stejně „rozpačité pocity“ jako loni u Art Bromptona od brněnského výtvarníka Rostislava Pospíšila. Ostatně podobné pocity asi mají i organizátoři, protože se model M6L vydražil podobně jako loni za „o něco více než dvacet tisíc“, což je ale o dobrých osm tisíc méně než oficiální maloobchodní cena. Nechci být urýpaný, ale u takového „originálu“ bych čekal cenu třeba dvojnásobnou oproti pultovce…
Těšíme se na 4. ročník!
Kdybych ale měl vyřknout celkové resumé Festivalu Cyklospecialit a Mistrovství ČR a SK Brompton v jedné strohé větě, pak mi nezbývá než suše konstatovat: Výborná akce, která se už stává tradiční. Slovo tradiční je zde důležité – máme totiž informace, že příští, čtvrtý ročník by se už nemusel konat u umělé zříceniny Janova hradu, nýbrž na místě bližším Čechám. Někde na Vysočině třeba? Nevíme, a neví to v současné době ani organizátoři. Změna je však život a nic by se nestalo. Každopádně příští rok zase na shledanou na této povedené akci!
2 komentáře
A už je venku info o dalším ročníku http://www.cyklospeciality.cz/aktuality/festival-cyklospecialit-2014/ plánujete opět report?
Plánujeme. Ale lepší bude přijet a zkusit si to na vlastní kůži… :)