Search
Close this search box.

Z Prahy do Hřenska podél Labe nezabloudíte

Celý článekKdyž někdo bydlí v Praze, ale pochází z Děčína, a k tomu je vášnivým cyklistou, pak není divu, že se pustí do podrobného průvodce Labská cyklostezka Hřensko–Mělník–Praha. Tím nadšencem je Petr Špánek, který kromě toho, že provozuje web www.labska-cyklostezka.cz, letos také vydal tištěného průvodce.

[ad#sklik-468-x-60]

Na první pohled je to běžná mapa krajiny kolem Labe od Hřenska do Prahy, po bližším prozkoumání ale zjistíte, že má velkou přidanou hodnotu – samozřejmě v podobě praktických informací. Takto svoje dílo prezentuje sám tvůrce:

„Stejně jako na webu i v průvodci najdete doporučenou trasu a její varianty. Jsou zde vyznačeny i úseky, které se právě staví či budou stavět, a průvodce tak neztratí na aktuálnosti ani po jejich dokončení. Nejen rodinám s dětmi jistě přijde vhod zřetelné varování před místy s automobilovým provozem (naštěstí jich na trase mnoho není). Označeny jsou také nebezpečné úseky či místa s horším povrchem.


V průvodci upozorňujeme na to nejzajímavější, co je možné na trase vidět či zažít. Vybrali jsme to nejpoutavější z přírodního a kulturního bohatství – to, co neodmyslitelně patří k místům, jež labská stezka protíná a jež byste neměli minout. Ať jsou to vyhlášené zámecké expozice, galerie, výjimečná architektura, industriální zajímavosti, slavné regionální značky, polozapomenuté památky – a v neposlední řadě nepřehlédnutelné přírodní úkazy.“

Mapa? Také, ale hlavně je to průvodce

Petr Špánek má trasu mnohokrát projetou a jestli doporučuje některou z hospod, tak si můžete být jisti, že to je z vlastní zkušenosti, navrhuje-li objet problematický úsek jinudy, činí tak opět proto, že jej má v nohách. U restauračních zařízení a jiných občerstvoven jsou samozřejmě uvedeny otevírací doby, to stejné se týká například cykloservisů. Nejedna zajímavá destinace obsahuje také GPS informace, ubytovací zařízení udávají cenu lože či komnaty pro vaše znavená těla.

Průvodce Labská cyklostezka Hřensko–Mělník–Praha zakoupíte převážně „podél dotyčné trasy“, tvůrce dodává zajímavou informaci:
„Snažíme se minimalizovat naši uhlíkovou stopu, a tak distribuce na trase probíhá výhradně na kole (zpravidla v kombinaci s vlaky).“

Průvodce lze zakoupit také na webu Labské cyklostezky. Cena přímo u zdroje činí baťovských 99 korun, při zasílání poštou samozřejmě o náklady s tím spojené navíc – viz odkaz.

Na závěr tedy ještě uvádíme „technické údaje“ průvodce Labská cyklostezka: Měřítko 1 : 50 000, 1 : 10 000 (detaily měst), formát 44 × 96 cm (12 × 22 cm po složení), ISBN 978-80-905157-0-3.

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *