Search
Close this search box.

Záleží jen na kole – aneb jak se Armstrong zmýlil

Celý článek Už jsme se na Přibližovadlech věnovali velké spoustě rozličných produktů, měli jsme však i pár víceméně intelektuálních témat. A protože jsme kromě psavců také velcí čtenáři, musel přijít den, kdy zde bude řeč o nějaké knize. Ten den právě nadešel, takže se pohodlně usaďte a čtete… Kniha se jmenuje Záleží jen na kole.

 

Knih o kolech a jezdění na nich byly napsány stovky. Většinou se ale jedná buďto o technickou literaturu, nejrůznější cykloprůvodce nebo třeba cestopisy. Kniha Záleží jen na kole Roberta Penna je ale jiná, a to výrazně jiná, naprosto odlišná, ale – musím to říct už na začátku – skvělá!

Robert Penn: Záleží jen na kole

Objet svět na kole a za kolem

Britského publicistu Roberta Penna, přispívajícího do takových titulů, jako je Financial Times, Observer nebo třeba Guardian, pohltila vášeň pro cyklistiku. Jak se zdá, je zvyklý dělat věci pořádně a ani na kole není žádným příštipkářem – jen to, že na něm objel celý svět, hovoří za vše.

Kniha Záleží jen na kole ale možná trochu překvapivě nepojednává o této cestě. Je příběhem autorova vysněného dokonalého kola. Robert Penn si jednoho dne usmyslel, že si postaví kolo bez kompromisů. Nikoliv však výstřelek nejmodernější techniky, ale stroj, který bude představovat jakousi trvalou hodnotu. Do značné míry mohl sednout k počítači, objednat komponenty v e-shopech a pak si kolo složit. Jako výborný žurnalista ale podnikl cesty po celé Evropě i Spojených státech amerických, aby poznal zrození v podstatě všech komponent svého kola a všechno do detailu popsal.

V knize se tedy dozvíte, jak se vyrábí ocelový rám na míru, seznámíte se s lidmi a příběhy legendárních značek jako je Cinelli, Chris King Campagnollo a dalšími. Tyto jedním dechem čtivé části knihy pak autor prokládá podobně lehce stravitelně podanou historií jízdního kola počínaje draisinou, naprosto dokonale popisuje boom cyklistiky na Západě a jeho úpadek s příchodem automobilismu (jako bychom to se 40letým posunem neznali i u nás…). Všechno jsou to ale příběhy lidí, konkrétních, často slavných jmen, nikoliv jen suchopárná, učebnicově podaná historie.

Lancův omyl

Čtu docela rychle, což je na jednu stranu výhodné, z druhého pohledu to člověka někdy zamrzí. Jako v případě knihy Roberta Penna Záleží jen na kole. Dvěstětřicet stran této knihy mi uteklo takovou rychlostí, až mi z toho na konci bylo smutno.

Anotace na záložce knihy končí větou „Je to kniha o kole – a o svobodě, kterou kolo přináší.“ Nic přesnějšího se skutečně nedá napsat. Snad jen malá citace z této knihy. Rob Penn ve třetím odstavci od konce píše:

„Lance Armstrong se mýlil. Vím, že asi nejsem ten pravý, kdo by měl říkat sedminásobnému vítězi nejtěžšího cyklistického závodu pod sluncem, že název jeho celosvětového bestselleru It’s Not About the Bike (Nezáleží jen na kole /v češtině vyšlo pod názvem Návrat do života/) je pomýlený – ale co se dá dělat. Už se stalo. Takže Lanci, nevíš, o čem mluvíš. Na kole záleží. Na kole záleží všechno.“

Aspoň vidíte, jak my novináři jsme namyšlení. Takže raději ještě jednu citaci, tentokrát z posledního odstavce knihy Záleží jen na kole:

„Začali jsme bez šlapání pomalu klesat za velkolepé vyhlídky na vnitrozemí Walesu. Za řídítky se prostíral svět. Seděl jsem při té podívané na nejlepším místě: na místě, které stálo přes 3 500 liber. To je spousta peněz, pomyslel jsem si. Ale stejně, není to až tak moc za tu nejbáječnější věc, kterou jsem kdy měl.“


Vydavatel

Nakladatelství Dokořán Praha

Cena

ke dni 17. 12. 2012
253 Kč

Autor knihy

www.robpenn.net


P.S. pro překladatele Petra Holčáka, který jinak odvedl skvělou práci: Ližiny sedla se fakt píšou s měkkým i po L, nikoliv s tvrdým.

Sdílej:

2 komentáře

  1. Na Slovensku vyšla táto knižka už pred rokom a z povodným názvom Najlepší bicykel na svete. Musím sa priznať, že som ju tiež prečítal na jeden záťah a bol somz nej tak nadšený, že si často čítam ešte jednotlivé kapitoly. Velmi dobro je v nej popísana zvlášt historia bicykla a jeho sociologický aspekt na spoločnosť. Pre pretekárov asi moc nebude, ale cestovateľov a ĺudí používajúcich bicykel ako dopravný prostriedok poteší. Nič pre adrenalínových jazdcov na karbóne. toto je skor návrat k tradičným hodnotám

  2. Vynikajúca knižka a úplne ma mrazí, že máme naozaj veľmi podobný vkus a názor na určité veci. Som presvedčený, že kvalitný oceľový rám je to,čo by som chcel, čo by mi urobilo vynikajúcu službu teraz a aj o desať rokov. Ak by sa mi teda ešte o desať rokov podarilo vytrepať sa naň. Niektoré kapitoly som prečítal už viac krát. Len by som doplnil svojho predprispievateľa: toto je skôr návrat k trvalým hodnotám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *