Search
Close this search box.

Anketa: Jste ověšovači nebo gramaři?

Celý článekPoměrně „plodná“ diskuse pod recenzí blikaček BBB SparkCombo mě donutila oprášit dříve zvažovaný nápad na další anketu Přibližovadel. Zatímco u první jsme zjišťovali, zdali na svých strojích občas i jezdíte nebo je jen pečlivě oprašujete, nyní se vás zeptáme na otázku vybavení vašich přibližovadel doplňky.

 

Blíží se Vánoce, kdo z vás má svůj stroj ověšený jako vánoční stromeček? A kdo naopak důsledně dbá na každý gram zbytečností, které by mohly jeho mašinu neúměrně zatížit?

Pro tentokrát jsme stanovili opět čtyři kategorie. Jasný ověšovač má na svém stroji připevněné příslušenství všeho druhu. Na řídítkách není kousíček volného místa, protože jsou ověšena několika blikačkami a výkonnějšími světly, dále pak cyklocomputerem, GPSkou, mapníkem, zvonkem a trubkou. Nechybí samozřejmě zpětná zrcátka. Výplety kol jsou vybaveny odrazkami, plus reflexními trubičkami ve všech drátech. Stroj ověšovače je vybaven všemi druhy brašen, kompletním nářadím, více druhy pumpiček, včetně bombičkového provedení. Takto bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Přesným protikladem je pak ortodoxní gramař. Ten jezdí i v největší kalamitě bez blatníků, odrazky nemá ani samolepicí, protože i ty jsou těžké a za žádnou cenu by na svůj stroj nepřipevnil brašnu s byť jen miniaturním nářadíčkem. Nejnutnější věci vozí v zadní kapse dresu a nevede ani čepičky ventilků.

Nyní tedy „mezikategorie“. Umírnění ověšovači s sebou rádi vozí spousty přebytečných věcí, ale protože si tak nějak mimoděk uvědomují, že třeba GPS a drátový cyklocomputer jsou sice jiné technologie, ale do značné míry redundantní, spokojí se jen s jednou z nich. Posedlost samolepkami všeho druhu je však u nich obsedantní.

Rozumní gramaři například v létě sundávají blatníky (samozřejmě protože to lépe vypadá), aby je na podzim zase vrátili na své místo, protože suchá záda jsou přece jenom důležitější nežli estetický dojem. Blikačky mají univerzální na suchý zip či jiné rychlé uchycení a vědí, že bez nich se za šera a tmy nejezdí. Asi polovina z nich je ochotna stabilně vozit malý nenápadný zvonek, ti druzí raději v případě potřeby cvakají brzdovými pákami, pokašlávají a v nejhorším případě řvou nepublikovatelné slogany.

Tak co vy?

Hlasování v anketě bylo ukončeno

anketa

Sdílej:

13 komentáře

 1. Zhrnme si fakty:
  1. o chvilku budem mat 50 rokov
  2. este stale mam zopar kil navyse
  3. nesutazim na MS ani ME ani inde
  Takze z toho vyplyva, ze nahanat gramy na bicykli, ci kolobezke nema pre mna zmysel a mam ju vybavenu podla vyhlasky a ucelne. V lete sice boli blatniky dolu, ale teraz su zase naspat. Svetielka tam pripinam podla potreby, ale odrazky na kolesach este boli. Tie su vsak uz dolu. Jedine, co som doplnil bol drziak na flasku a cyklocumputer. Ziadne GPS ani ine zbytocnosti. Sam zastavam nazor, ze nahananie sa za gramami ma zmysel pre vrcholovych zavodnikov a s pobavenim sledujem tie diskusie. Ale kazdy ma narok na svoj nazor. Ten respektujem a ja sa zariadim podla seba. Ked ja vsak mam vytiahnut do kopca vyse 90-kilove hovado, tak mi na o par deka tazsich kolesach nezalezi. :-)

 2. asi bych potřeboval ještě jednu kategorii někde uprostřed, protože se nevejdu do definic těch stávajících… ;)
  ale takhle to vidím na ověšování s mírou ;)

 3. Pripadam si spis jak materialovej fetisista. Ted jsem vymenil na Bromptonovi vsechny dily co jsou jsou jine na titanovym Bromikovi tedy M6R-X. Mam totiz ocelaka s malym x tedy M6R-x- vse mimo ramu a vidlice je jako u velkeho X. Uspora 400g a v penezence pruvan. Je to proste vasen co nema s rozumem co docineni.

 4. Zdravím. Všechny definice mě hodně pobavily. :-) Tak trochu jsem se viděla ve všech, záleží to však na situaci. Jestli si vyjedu jen tak „kolem komína“ nebo na nějakou mírně delší projížďku (50km a více). Ale něco si přece jen vyberu.

 5. Koukám na ty svoje brndy a co tam všechno nevidím: blatníky, hrazda, nadstavce brzdových pák, computer (teda cyklo), přední odrazka, zvonek, zpětné zrcátko, sedátko, blikačka, u jedné ještě dva nákupní koše.Samozřejmě na každé pořádná samolepka (Red devils aj.) Docela „brutální nános“. Když ale všechny ty „věci navíc“ jsou pro mne tak „hrozně moc“ důležité… A tak se hrdě hlásím ke skupině „Ověšuji s mírou“, žejo? Tohle je bezva anketa. Dobře jsem si početl.

 6. Nic přitěžklého na kolobku trvale nedávám.Ani blatníky tam nemám.Ale na řidítka jsem navěsila taštičky.Uprostřed vlasnoručně ušitá taštička.(tam si dávám i dvě lahvinky s pitím a j.) Z každé strany mám ještě zavěšený futrálek na mobil a baterku.Na vnitřní stranu řidítek zavěšuji akorání tašku zhotovenou z menšího ruksaku.Tuto tašku na řidítka připínám,když na K-bike 7 jedu nakupovat.Jinak se snažím mít kolobku co nejvíce odlehčenou.Ale vždyť K-biky jsou koloběžky jedny z nejlehčích.Symetricky ověšená řidítka taštičkami se mi osvědčila.Vyhovuje mi to tak lépe,než košík.
  Uvidíte,až se uvidíme.L.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *