Search
Close this search box.

Blanenská desítka 2015 v reportáži a fotografiích

Celý článek Deset kilometrů (ale také třeba jen 1 500, 400 nebo 200 metrů) po téměř naprosté rovině – ve smyslu jak přímky horizontální, tak vertikální – to je Blanenská desítka. Závod v malém moravském městě, považovaném za vstupní bránu do Moravského krasu, „vjel“ o minulém víkendu do svého druhého ročníku.Prolog

Jen pro přesnost: V tomto článku sice budu psát – jak jinak – o koloběžkovém klání na Blanenské desítce, nicméně je třeba uvést, že na této akci jsou jezdkyně a jezdci na dvou kolech spojených stupátkem v poměrně velké minoritě. Blanenská desítka je totiž akce pro běžce, inlajnisty a… koloběžkáře. Letos bylo podle organizátorů na „startovce“ kolem tisíce lidí, a jestli jsem dobře počítal, tak koloběžkářů „jen“ něco přes stovku. Nevadí, pojďme se podívat, jak závody koloběžek probíhaly.

Blanenská desítka 2015 – závody koloběžek
Na otočce v polovině 10km trati byla na špici ještě trochu tlačenka
Co se v mládí naučíš

Koloběžky měly na Blanenské desítce stejně jako loni čtyři podle věku odstupňované kategorie: 200 metrů odrážedla (a koloběžky), 400 m, 1 500 m a „dlouhý závod“ na oněch deset kilometrů.
Nejkratší 200m závod je určen pro nejmenší prťata až po starší ročníky narozené 2006. Čili míchají se zde třeba dvouleté děti (možná i mladší) na odrážedlech se školou povinnými dívkami a hochy na „velkých“ koloběžkách.

Jak to v praxi vypadá? Vítězství chtiví nejodrostlejší kluci vyrazí po výstřelu startovní pistole vpřed, aby svedli svůj důležitý životní souboj, a za nimi pak „pádlují“ mladší děti, malá smráďata na odrážedlech – zhusta doprovázená maminkami a tatínky. Do otočky (která mimochodem loni nebyla) to ještě jde… Na cestě zpět k cílové bráně se však minimálně polovina účastníků potká. Rodičové, pyšní na svoje ratolesti na odrážedlech, pravděpodobně díky vyplavenému adrenalinu zapomínají, že normálně se jezdí vpravo, takže klidně vedou – nedbajíce pokynů zoufalých pořadatelů – svoje nejmenší dětičky středem trati i v protisměru vstříc větším ďáblům na koloběžkách.

Blanenská desítka 2015 – závody koloběžek
Chaos v cíli nejkratšího závodu byl vskutku příkladný

Nebudu toto epické story dál natahovat. Už jsme to psali na Přibližovadlech minulý rok – pořadatelé by měli vážně přemýšlet o oddělení nejmenších „odrážedlistů“ od nejmenších koloběžkářů. Takový medaile chtivý kluk váží třeba 25–30 kg, jeho koloběžka dalších 7–10 kg. Nechci domýšlet, jak by to dopadlo, kdyby se čelně potkal s prtětem na plastovém odrážedle. Jasně, možná je ten chaos divácky atraktivní, dokud se však něco nestane…

Přibližovadla na bedně

Dost moralizování. Ostatně nejkratší závod byl z mého pohledu jediná malá chybka celé sportovní soboty 12. září v Blansku. Další klání, na 400 metrů, si naopak Přibližovadla.cz užila díky horkému želízku na startovní čáře, naší Aničce Lindnerové. Na svém K-biku K5 Green Fish Edition vybojovala skvělé druhé místo, čímž si oproti loňskému ročníku polepšila o dvě příčky. My jsme pyšní, vy můžete gratulovat, posílat věcné dary i finanční příspěvky :-)

Blanenská desítka 2015 – závody koloběžek
Škoda! 13 setin sekundy dělí naši favoritku od vítězství…

Poté ještě následoval závod omladiny na 1 500 metrů, aby vzápětí byl přesně podle časového harmonogramu – jak už je u organizátorů Blanenské desítky zvykem – ve 12.20 h odstartován hlavní závod koloběžek na 10 kilometrů. Na rozdíl od loňského premiérového ročníku, kdy se v poledne začalo zatahovat a déšť zkropil ty pomalejší na trati, začalo letos naopak úřadovat příjemné sluníčko, takže 96 dam a pánů na kolobrndách mohlo vystartovat o to veseleji.

Vzhledem k opětovné účasti českých, ale i evropských a světových šampiónů Michal Kulky a Tomáše Pelce (oba Ultima Praha), ke kterým se letos ještě přidal neméně úspěšný Marek Kadlec (PSP KK Plzeň), byla ve vzduchu víceméně jen jediná otázka: Jak si tihle tři rozdělí „bednu“? „Kulkič“ s „Pelcíkem“ si oproti loňské premiéře Blanenské desítky vyměnili první dvě místa – tedy první dojel Tomáš Pelc a druhý Michal Kulka. Třetí místo hoši ponechali „Márovi“.

I na dalších pozicích však byla situace velmi vyrovnaná. Čtvrtý Láďa Bartůněk, taktéž z pražské Ultimy, se na bronzového Marka Kadlece nezpozdil ani o minutu (loni byl rozdíl už mezi druhým a třetím místem téměř tři minuty) a podobně vypadaly další dojezdy závodníků… a závodnic. Celkově šestá – a první v kategorii žen – dojela opět „Ultimačka“ Iva Vedralová, následovaná s ani ne dvouminutovou ztrátou Šárkou Waldhauserovou (BO KOLOBKA Ostrava). Třetí nejúspěšnější ženu, Helenu Kadlčíkovou (Koloběh ŽPV), už od Šárky dělil téměř tříminutový odstup.

Blanenská desítka 2015 – závody koloběžek
Nejrychlejší žena Iva Vedralová v cíli

Jen pro zajímavost. Vítěz Tomáš Pelc absolvoval Blanenskou desítku s časem 20:18,71 min, což představuje průměrnou rychlost bezmála 30 km/h. Poslední měřený jezdec startovního pole koloběžek skončil s časem 37:55,37 min čili ztrátou na vítěze více než 17,5 minuty. A teď „interdisciplinární“ porovnání – nejrychlejší inlajnista Štěpán Šváb urazil stejnou trať za 17:43,0 min, zlatý běžec Robert Míč pak dal trať Blanenské desítky za 32:39 min.

Dobře oni!

Z pohledu nejednoho koloběžkového závodníka představuje Blanenská desítka tak trochu (dost) nudný závod. Téměř nulové převýšení, naprosto přímá trať: 2,5 km tam, otočka, 2,5 km zpátky, otočka, 2,5 km… Letos jen lehce foukalo – samozřejmě proti téměř neznatelnému „skopečku“ vedoucímu k cílové pásce, ale jinak žádný stres. I když, i na to je potřeba mít dobře připravené nejen tělo, nýbrž hodně také hlavu. Ale…

Celkově nemohu hodnotit Blanenskou desítku nijak jinak než jako skvělou propagaci koloběhu (a samozřejmě i běhání a inlajnování). Je to totiž – například také spolu s dubnovým závodem Masaryk run – přesně ten typ závodu, který přiláká na start i ty hobbíky, kteří z „velkých“ závodů Rollo ligy mají z jakéhokoliv důvodu respekt, ale přesto si chtějí zkusit, jaké je to vyrazit do boje o nejlepší umístění. Nechci odhadovat, kolik z nich pak po pár takových pohodových kláních zatouží rozdat si to se silnějšími a silnějšími soupeři, nicméně nějaká procenta, možná desítky procent to budou. A to je klíčové. Do závodního koloběhu se dostanou nové tváře, více účastníků, stará i „stará“ garda závodníků se nebude muset bát o to, že vymře po meči a po přeslici.

Navíc se podobnými, promiňte mi ten výraz – mainstreamovými – akcemi, dostává koloběžkování do širšího povědomí „nekoloběžkové“ veřejnosti. Ne, skutečně není nutné, aby se každý, kdo jezdí na koloběžce, musel účastnit jakýchkoliv závodů. Stačí jezdit pro radost, proto, abyste byli rychleji a pohodlněji na pivu (zpátky už prosím opatrně), v práci, ve škole.

Uff… trochu jsem se rozepsal. Blanenská desítka 2015 ale byla výborná, to mi můžete věřit.


Podrobné výsledky Blanenské desítky najdete zde

Fotogalerie Blanenská desítka 2015

Sdílej:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *