Search
Close this search box.

Hlavně ne na zádech – brašny na koloběžky Kostka

Celý článek Někdo na koloběžce jezdí nalehko, jen s pumpičkou, lepením a nářadím v kapse dresu, někdy se ale neobejdete bez většího množství „krámů“, které je třeba vzít s sebou. Nejjednodušším, ale zároveň nejhorším řešením je batoh na zádech. Mnohem lepší je svěřit náklad brašnám. Podívejte se na dva produkty od Kostky.

 

Při testování koloběžky Kostka Tour Star s Offroad paketem (recenze vyjde již brzy) jsem si vzal do parády také dvojici brašen: řídítkovou brašnu FBH 26 a brašnu – respektive dvojbrašnu – na hlavní rámový profil s názvem Twin. Oběma jsem dal co proto hlavně při jízdě po lese, takže se pojďme podívat, jak obstály.

Brašny na koloběžky Kostka
Brašny Kostka FBH 26 a Twin

Řídítková brašna FBH 26

Proč FBH, to vážně nevím, nicméně číslovka 26 v označení říká, že jde o brašnu určenou pro velké koloběžky Tour s předním 26palcovým kolem. Přesněji je to ale tak, že tato brašna je kompatibilní s rovnými řídítky nebo mělkými vlaštovkami, které se na těchto strojích používají. Proč to píšu? Kostka-kolobka má totiž v nabídce ještě také brašnu FBH 20, která je určena pro vysoké vlaštovky menších modelů jako je Kostka Hill či Twenty.

A ještě jedna věc: Brašna FBH 26 (i 20) je vybavena rychloupínacím klipem, který „funguje“ pouze na firemních CNC představcích Kostka SK 2822. U koloběžek vybavených běžným sériově vyráběným představcem ji tedy použít nelze.

Brašny na koloběžky Kostka
Představec Kostka SK 2822

Jak to vlastně funguje? S brašnou dostanete také kovový adaptér, který jednoduše namontujete pod krytku hlavového složení. Je to otázka ani ne pěti minut práce, kterou zvládne i ten největší technický antitalent. Adaptér má vpředu zaoblený „hrot“ na který se nasune samotná brašna, která se pak vzadu zajistí drukem. Jednoduché, elegantní a hlavně funkční. Čili jakmile si budete chtít na vaší cestě dát pauzu v oblíbeném zájezdním hostinci, uzamknete koloběžku, odepnete brašnu a jde se na pivo…

Brašny na koloběžky Kostka

Jak už jsem uvedl, s brašnami jsem jezdil hlavně v terénu, takže to byla mimo jiné výborná zkouška spolehlivosti rychloupínacího systému brašny FBH 26. Jen lakonicky: neztratil jsem ji ani jednou, drží naprosto spolehlivě.

Samotná brašna má tvar zaobleného trojúhelníka s horní stranou o šířce 200 mm, délce 170 mm a hloubce 70 mm. V horním víku je kapsa s transparentní fólií, do které lze vložit například smartphone nebo mapu či itinerář trasy. Uvnitř „hlavní komory“ brašny pak najdete ještě jednu kapsu.

Vpředu opatřil výrobce brašnu FBH 26 bílým reflexním páskem a také stahovacím popruhem s přezkou. Nevejde-li se vám tedy například větrovka dovnitř, můžete ji připnout zvenku.

Představu o reálné velikosti si lze udělat z fotografií, já jen dodávám, že do této řídítkové brašny naložíte v pohodě všechno, co potřebujete na celodenní výlet. Nezbytnosti, jako je pumpička, lepení a nářadí se v ní doslova ztratí, takže zbytek prostoru můžete zaplnit vydatnou svačinou, náhradním tričkem a klidně i pláštěnkou. A vejde sem klidně i malý kompaktní fotoaparát.


Brašna Kostka FBH 26 na e-shopu výrobce

Prodejní cena (ke dni 22. 11. 2016): 780 Kč


Brašny na koloběžky Kostka

Dvojbrašna Twin

Nevejdou-li se vám všechny věci do brašny FBH 26, můžete si pořídit ještě rámovou dvojbrašnu Twin. Jedná se de facto o dvě samostatné brašny lichoběžníkového tvaru o přibližných rozměrech 290 mm (výška), 200 mm (šířka) a 50 mm (hloubka).

Brašny jsou nad rámem spojeny v jeden celek, mezi nimi jsou pak pružné pásky pro uchycení 0,5l nebo i 0,7l bidonu. To osobně kvituji s povděkem, protože jsem si nikdy nezvykl na uchycení košíku na bidon v dolní části hlavního rámového profilu.

Brašny na koloběžky Kostka

Uchycení dvojbrašny Twin na rám je řešeno třemi suchými zipy, opatřenými reflexním povrchem (viz první foto). Twin tedy nedisponuje rychloupínacím systémem jako brašna FBH 26, ale její nasazení nebo sundání není nic tak časově náročného, co by vás mělo na cestě zdržet.

Každá z obou komor má uvnitř všitou kapsu a vpředu také stahovací pásek s přezkou. Vzhledem k hloubce 50 mm nemusíte mít obavy, že byste se do brašen kopali kolenem, jedinou malou nevýhodou je mírné sklouzávání dvojbrašny na stranu – to je dané kapkovitým tvarem hlavního rámového profilu koloběžek Kostka.


Brašna Kostka Twin na e-shopu výrobce

Prodejní cena (ke dni 22. 11. 2016): 790 Kč


Sdílej:

2 komentáře

  1. Pouze doplním pro ty z vás, kteří plánujete za řídítky vozit své ratolesti, že rychloupínací klip pro brašny není kompatibilní se sedačkami Bobike, které jdou u Kostky rovněž pořídit. (Patent pro připnutí brašny překáží v místě, kde se sedačka zasouvá do svého adaptéru, který se připevňuje na představec koloběžky.) Píšu z vlastní zkušenosti, Twenty jsem si odvezl přímo z pražského veletrhu a tak jsem byl nejspíš první, kdo na to přišel. Naštěští mi vřele vyšli vstříc v pobočce na náplavce, kdy mi na moje přání vyměnili řídítka za model BMX S“ (tedy s hrazdičkou) a brašnu FBH20 za model „Brašna s klopou na BMX řídítka“. Rozdíly v ceně mi pak sami odečetli, uvařili kávu a vše přemontovali. Vřele doporučuju:-)

  2. FBH je zkratka pro Foot Bike Handlebar… :D nic moc kreativita, ale rozhodně funkční a 100x lepší než jen napsat Kostka Brašna 20.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *