Být slyšen. Elektronický zvonek M-Wave Bellectric

Píše se 21. století, elektronikou je prošpikované všechno kam se podíváš. Zatím se to naštěstí vyhýbá koloběžkám typu „human power“, i když třeba nějaké to příslušenství… Když může být elektrická pumpička, proč by nemohl být elektronický zvonek? Ano, zvonek. Takové to cililink, jímž na sebe upozorňujeme ty, kteří nám překáží v cestě. Planeta země je přelidněná, takže neustále někdo někde – jak říkáme u nás na Moravě – zavazí. Zvonek patří ke strategickému příslušenství – ostatně zdůrazňoval jsem to už například také v 10. epizodě Kolobcastu s názvem Příslušenství koloběžek. Nyní se pojďme podívat na zvonek, vlastně spíše bzučák moderního střihu.

 

Cyklistických zvonků – protože speciální koloběžkové neexistují, a ani není důvod pro to, aby nějaké spešl kolobkozvonky byly – je mnoho a mnoho typů. Od běžných jednoduchých „cinkátek“, až po designové kousky s cenami klidně přesahujícími litr čili tisícovku korun českých. Nemějte strach, my se nyní budeme pohybovat v ceně kolem 300 Kč, což je sice v konkurenci běžných padesátikorunových či stovkových zvonků ještě pořád víc, ale už to není dražší komponenta nežli samotná řídítka, na kterých je zvonek připevněný.

Elektronický zvonek M-Wave Bellectric
Elektronický zvonek M-Wave Bellectric

Ne, s designem tedy rozhodně v lepší společnosti nepochodíte. Jde o poměrně nevzhlednou věc v černém silikonovém futrálu, zajišťujícím splashproof, jak se píše na obalu – čili odolnost proti stékající/stříkající vodě. Zvonek má dvě části spojené krátkým krouceným kabelem. Větší díl tvoří objímka na řídítka se samotným bzučákem a nezbytným spouštěcím tlačítkem, malý válcovitý díl na druhém konci káblíku představuje taktéž splashproof obal baterie. Ten se připevňuje na bowden brzdy. Oboje má bohužel své nectnosti.

Elektronický zvonek M-Wave Bellectric
Elektronický zvonek M-Wave Bellectric

Hlavní část je výrobcem deklarovaná pro řídítka průměru 22–32 mm, nicméně na 22mm řídítkách jsem ji raději vypodložil asi milimetr a půl silnou gumou, protože bez ní měla tendenci k protáčení.
Druhou spíše tedy teoretickou nectností je pak baterie. Přiznám se, že typ 23A (V23GA), což je 12voltová baterka menší než obyčejná AA tužkovka, jsem viděl poprvé. Nicméně dostanete ji v balení, a nemyslím si, že by se vybila po pár zazvoněních. Tipuji to na pár stovek až tisícovek zazvonění – ovšem nemám to ověřeno. Baterka tohoto typu je běžně k sehnání, údajně jí často bývají napájené dálkové ovladače/klíče k autům. Naše pravěká kára používá jiný zdroj, proto jsem baterii 23A asi neznal :-)

Upozorňovač bzučivě zvonící

Jedinou funkci, kterou tato elektronická fičura na kolo či koloběžku má, je jednoduše zvonění. Tedy elektronicky generovaný zvuk, podobný zvonění. Abyste si ho vychutnali na vlastní uši, natočili jsme krátké video. Sice v něm neříkám pravdu – a totiž, že jde o nejkratší video na youtubovém kanálu Přibližovadel –, za což se omlouvám, ale to na zvuk zvonku nemá žádný vliv.

Jak jste sami slyšeli, tato věcička se snaží imitovat zvuk klasického zvonku. K dokonalé nápodobě to má docela daleko – nicméně důležité je, jak na to reaguje ona přelidněná společnost. Osobně se sice – alespoň o sezóně – cyklostezkám, přesněji tedy u nás spíše stezkám pro cyklisty a chodce, pokud možno vyhýbám, ale v rámci testování elektronického zvonku M-Wave Bellectric jsem to risknul. 

Funguje to! Výrobce udává hlasitost zvonku 120 dB, což podle Wikipedie odpovídá akustickému hluku výstřelu z děla. Takový rambajs tento Bellectric fakt nedělá :-) Nicméně hlasitost je abych tak řekl optimální. Chodce zabrané do družného hovoru, stejně jako inlajnisty se sluchátky na uších zbytečně nevyděsí tak, že by skákali bezhlavě do příkopy, ale upozorní na sebe. Ona malá zvuková odlišnost od klasického cink-cink zvonku je možná k dobru věci – lidi jsou zvědaví, co to na ně troubí a zpozorní. A o to tady jde.

Elektronický zvonek M-Wave Bellectric
Elektronický zvonek M-Wave Bellectric

Něco jiného

Upřímně řečeno, takový elektronický zvonek není o nic lepší ani o nic horší, než běžné mechanické zvonky. Ano, je odlišný, každý takový nemá, v partě koloběžkářů můžete trochu zamachrovat :-)
Funkčnost je však bez výhrad, a životnost bohužel při běžném testu nemám šanci otestovat. Ale jak už jsem uvedl, o baterii bych se nebál, a o celkovou výdrž výrobku také ne.

Mimochodem, elektronický zvonek M-Wave Bellectric produkuje německá firma Messingschlager. Známý nápis Made in… jsem nikde na zvonku nenašel, ale vzhledem k tomu, že uvnitř je noname čínská baterie, výrobce bude asi sídlit někde na dálném východě. Ale to v dnešní době není nic neobvyklého, že ano?

Elektronický zvonek M-Wave Bellectric
Elektronický zvonek M-Wave Bellectric

Zdroj: 

Kostka – kolobka

Sdílej:

5 komentáře

  1. Podle mne zbytečnost – vošklivý, těžký, velký, baterka a ještě kabel. Zvonek je ale „must-have“ věc, pokud nejedeš závod. Podle mne jsou lepší/hezčí, takové ty zvonivé kroužky. Ale třeba si své příznivce najde, Dokážu si představit u někoho typu „sváteční jezdec“.

    1. Zdeňku, jenom malá poznámka: Těžký to není – má to 42 gramů (váženo). Jinak s tebou souhlasím :-)

  2. Mnohem víc než Bellectric mne oslovil testerův dres v barvách stránek Přibližovadel.. Ten bych chtěl taky. Co se zvonků týče, zůstanu u klasiky. Cilililink- a trhněte si!

    1. Heh :-) Tričko je pět let starej model, kterej si šetřím na slavnostní příležitosti :-) Třeba někdy trička pro fanoušky Přibližovadel udělám, teď to ale – přiznám se – v plánu nemám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *