Zdenička z pohádky Královna Koloběžka první Jana Wericha vešla do dějin tím, že na kolobrndě přijela-nepřijela ke králi ustrojená-neustrojená, učesaná-neučesaná a ještě mu přivezla dar-nedar. Kdybychom tento příběh vsadili do dnešní doby, klidně mohla panovníkovi dovézt prezent v podobě čepice-nečepice Krust.
Na konci roku 2011 se můžeme jen dohadovat, jakou značku či konkrétní model koloběžky by Zdenička zvolila, kdyby měla možnost vybírat ze současné nabídky. Pravděpodobně by to byl stroj s vyšší stupačkou a většími koly obutými do plášťů s výraznějším vzorkem, který by nástrahy nezpevněných cest zvládal lépe než nízký model na galuskách. A stejně tak se lze domnívat, že by holka, jejíž kariéra tak strmě vzrostla, sáhla i po čepici-nečepici nebo chcete-li helmě-nehelmě značky Krust. O čem že je řeč?
Něco mezi
Však to znáte sami: helma je super věc, bezpečnost musí být, ale přesto jsou situace, kdy ji necháte doma třeba jen proto, že na svém přibližovadle jedete v civilním oblečení, ke kterému se sportovní přilba moc nehodí. Chtělo by to něco mezi – jednoduše ochranu hlavy, která vypadá civilně…
Teď pozor! Aby nedošlo ke zbytečným diskusím: vyztužené čepice Krust nejsou helmami ve smyslu ochranných pomůcek a jako takové ani nemají homologaci. Nenahrazují tedy cyklistickou helmu, byť určitou míru ochrany hlavy zajišťují.
Krust v současné době vyrábí dvě řady těchto čepic: elegantnější a menší, řekněme dámské modely, a větší, odolnější, byť méně designově povedené pánské typy. Začněme od nich. V redakci Přibližovadel.cz jsme měli vypůjčený celočerný typ Simply Black.
Na první pohled je zřejmé, že jde o modifikaci čepice se štítkem, která je navíc opatřena řemínky pro pevnější připevnění. Právě díky nim a také malé ochraně brady na spodní části řemínku spíše než klasickou „bejzbolku“ připomíná spíše žokejskou helmu.
Potah čepice je buďto látkový nebo koženkový či kombinovaný, Krust má v nabídce celkem pět designů – více se dozvíte na webu výrobce. Všem je společný „doporučený“ obvod hlavy 57–59 cm a vnitřní skořepina vyplněná cca 10 mm silným polystyrenem, zakrytým vzdušnou umělou tkaninou.
Jak můžete vidět na snímku, čepice nemá mechanismus pro upravení obvodu tak, jak jsou jimi vybaveny běžné helmy a nemá ani žádné ventilační otvory.
Více elegance pro dámy
Menší modely si můžete vybírat ze tří variant potahů, opět koženkových nebo v kombinaci koženka-látka. My jsme vyzkoušeli typ Scotch Brown.
Čepice pro obvod hlavy 56–58 cm se vyznačují na první pohled propracovanějším designem s typickou esovitou křivkou zvýrazněnou kovovým páskem, protaženým po celém obvodu čepice od kšiltu až dozadu k mírně snížené týlní části.
Byť uvnitř čapky také najdete lehkou umělou tkaninu, po bližším zkoumání zjistíte, že výstelka pod ní je tvořena jen řádově pár milimetrů silným měkčeným plastem, který je navíc po obvodu hlavy jen do výšky průměrně 7 cm. Na temeni hlavy tedy tvoří ochranu jen samotná vnější skořepina helmy.
Celkové hodnocení
Vyztužené čepice Krust jsou především skvělým nápadem, představujícím alternativu k obvyklým helmám, které jsou v drtivé většině případů sportovního ladění. Byť jim nemohou konkurovat, protože spadají do jiné kategorie výrobků, poměrně velkou cílovou skupinu určitě mají. Jedna část potenciálních uživatelů se rekrutuje mezi „odmítači“ helem. Věty jako „Přece nebudu jezdit na stylovém citybajku v cyklohelmě“ slýchám poměrně často. No a pak jsou zde nejrůznější vyznavači „méně normálních“ přibližovadel jako jsou třeba i koloběžky, skateboardy, trikke či třeba GausWheel, na kterém náš odvážnější testrider Honza Tihelka vyztuženou čepici Krust také vyzkoušel.
Oba základní typy však mají i svoje nectnosti. První je pevný, „neštelovatelný“ obvod. Z vlastní zkušenosti, resp. díky svojí šišaté hlavě vím, jaký mám problém sehnat seřizovatelnou helmu, která by mi seděla. Například zrovna tento Krust byl na mě docela úzký. Takže před koupí doporučuji vyzkoušet, byť je třeba vědět, že jediný showroom má Krust v Praze.
Druhou nepříjemnou vlastností je pak de facto nulová ventilace. Cožpak o to, teď v zimě je to spíše přednost, jakmile se ale roční doba změní na léto, může to být docela nepříjemné. Zkusil jsem si čapku nechat na hlavě při psaní této recenze a nemohu říci, že bych měl suchou hlavu. A to při nějakých 22 stupních Celsia.
Abych ale nekončil negativy, pak musím dodat, že velmi příjemná je naopak cena. Čepice Krust stojí od 545 do 634 Kč, a to vám kapsu určitě neutrhne. Nehrají si na superznačkový produkt, což je dobře.
Čepice nejsou ani těžké – to je u produktu tohoto typu důležitá vlastnost. Menší model váží 320 g, větší je o cca deset gramů těžší (hmotnosti jednotlivých typů se nejspíš budou mírně lišit podle použitého materiálu potahu). Jen pro srovnání, běžné helmy „kokosky“ váží průměrně kolem 400 g.
Naposledy zdůrazňuji, nejedná se o helmy, ale věřím tomu, že zejména větší typ hlavu dokáže docela solidně ochránit, u menších modelů je vyztužení horší, ale zase jsou mnohem elegantnější.
Plusy a minusy
Slušná cena
Elegantní design menšího modelu
Příjemná hmotnost
…ale
Pouze dvě pevné velikosti
Nulová ventilace
Zapůjčil
Krust s.r.o.
Úvalská 609/12
360 01 Karlovy Vary – Drahovice
Showroom a prodejna Praha
Korunovační 270/10
170 00 Praha 7
e-mail: info@krust.cz
tel: +420 252 544 731
Cena
ke dni 18. 12. 2011
545 až 634 Kč (podle typu)
7 komentáře
Ta cena je fakt slušná…
V jaké nejvyšší rychlosti jste to testovali? ;)
Na tohle se může zeptat jenom ten, kdo nikdy nestál na GausWheeelu ;)
A kolik teda? :-)
Taky s napětím čekám na dojmy a pojmy z jízdy na GausWheeelu. Na BikeBrno jsem to zahlédl, ale s respektem obešel obloukem. Teď trošku lituju, ale co už :)
Vypadá jako jezdecká přilba (na koně), takže pořád přilba.
Chtěl bych se zeptat, vybírám přiblu na koloběžku a klasické cyklistické se mi moc nelíbí, co si myslíte o použití certifikovaných „škopků“ ala bmx na koloběžce? Na kole je důležitý ten výstupek pro ochanu temene hlavy, nemám (zatím:)) zkušenosti jaké pády z koloběžky jsou nejčastější, tj jestli je lepší klasická cyklistika, nebo víc škopkový typ. Díky za názor :)
2Roman: Já osobně s těmihle „kokoskami“ nemám osobní zkušenosti, ale co vím jistě, že jsou jednak obvykle těžší než klasické cyklohelmy a druhak mnohem hůř větrají – těch pár otvorů nemůže poskytovat takový „průvan“ jako v podstatě „průhledné“ cyklohelmy. Ale jak říkám, nikdy jsem to nejezdil, ať řeknou ti, co kokosky používají.