Search
Close this search box.

Cyklobrašna na steroidech. Ortlieb Saddle-bag L v testu

Celý článekZatímco „normální“ podsedlová brašnička představuje příslušenství takříkajíc nenápadné, Saddle-bag od Ortliebu – alespoň v jeho největší verzi L – rozhodně nepřehlédnete. Bezpečně v něm převezete třeba náhradní oblečení na víkend a ještě vám ve vlhku ochrání pozadí od stříkající vody…

 

Možná jste už zjistili, že se na Přibližovadlech „normálním“ věcem věnujeme jen sporadicky. Ani nyní neuděláme výjimku, byť jak možná ve shodě s námi zjistíte, testovaná podsedlová brašna Ortlieb Saddle-bag v sobě užitnou hodnotu nezapře ani náhodou.

Dokud Ortlieb Saddle-bag neuvidíte v kontextu s kolem nebo alespoň sedlem, nijak zvláštně vám připadat nebude | Foto Azub

Na zajíce v pytli

„Podsedlovky“ jsou obvykle určeny k uchování nějaké té náhradní duše, sady lepení a multiklíče. Do větších vejdou třeba ještě i osobní doklady, peněženka a pláštěnka. Saddle-bag od Ortliebu (v námi testované největší velikosti L) však překonává veškerou představivost. Nechme nejprve hovořit čísla: Oficiálně udávaný objem je 2,7 litru – to je jako byste uvnitř měli například skoro tři krabice mléka. Že to není možné? V původních obalech samozřejmě ne, ale co kdyby se mléko dovnitř vylilo?

Nu což, brašna je vodotěsná, tak jsme objem ověřili. Místo mléka byla ale jistější obyčejná voda

Náš jednoduchý ověřovací pokus odhalil zbytečnou skromnost výrobce – do brašny jsme nalili o rovný jeden litr vody více, tedy 3,7 litru. Dlužno dodat, že skutečně využitelný objem je díky rolovacímu uzávěru brašny à la lodní pytel ještě o něco větší. Jak jsme si v praxi ověřili, ideální využití je například na oblečení, které nepravidelný tvar podsedlovky vyplní beze zbytku. A jak již bylo uvedeno – náhradní oblečení na (letní) víkend – se sem vejde bez problémů. Jste-li trochu skromnější, tak i pro dvě osoby.

Jinak řečeno – podsedlová brašna Ortlieb Saddle-bag L rozhodně není určena na drobné příslušenství, nýbrž třeba při jednodenním výletě v pohodě nahradí nenáviděný batoh na zádech. Pokud ji doplníte ještě například řídítkovou brašnou, jedete si „jako páni“.

Poručíme větru, dešti!

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o německém výrobci Ortlieb, pak vězte, že stejně jako většina jeho výrobků je také Saddle-bag nepromokavý a prachotěsný. Krytí IP 64 je hodně vysoká hodnota – co to přesně znamená, se dozvíte zde.

Brašna je k sedlu připevněna pomocí rychloupínacího mechanismu, nicméně kvůli svým obřím rozměrům je ještě dole u sedlovky jištěna páskem suchého zipu. Můžete si ale být jisti, že při jízdě se ani nepohne!

Na tomto snímku je zřetelně vidět, že Saddle-bag může plnit také „druhotnou“ funkci pomocného blatníku – vaše pozadí bude v suchu, i když zadní blatník nestíhá

Ortlieb Saddle-bag má nahoře jedno a dole dvě plastová poutka, do kterých lze pomocí pásků se suchým zipem upevnit další náklad. Nepoužíval bych to ale zrovna třeba na lahvová piva (nebo iontové nápoje, chcete-li), ale něco lehčího – pončo, pumpička a jiné. Spodní úchyty se pak výborně hodí pro připevnění blikačky. Ostatně na pasivní bezpečnost Ortlieb myslel malou bílou zadní odrazkou.

Celkové hodnocení

Pokud zrovna netrpíte závodnickými předsudky, odmítajícími i miniaturní podsedlové brašničky, musíte nutně uznat, že Ortlieb Saddle-bag je velmi užitečné příslušenství. Sice si budete muset zvyknout, že se za vámi občas někdo otočí a sem tam také pronese rádoby vtipnou poznámku o „pytli pod prdelí“, množství věcí, které do této podsedlovky naložíte, vás přesvědčí o tom, že se dá i ta nijak lidová cena před manželkou obhájit.

Ortlieb Saddle-bag L – rozměry, hmotnost a cena

Rozměry: (š × v × h): 7–16 × 25 × 10–13 cm
Hmotnost: 295 g

Cena: 990 Kč vč DPH


Zapůjčil

AZUB bike
Nivnická 422
688 01 Uherský Brod

tel.: +420 777 298 229
e-mail: azub (at) azub.cz

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *