Search
Close this search box.

Dětské vozíky za kolo legální

Jistě jste zaznamenali kauzu o přívěsných vozících pro děti za kolo, jejichž používání nejen na silnicích – ale i cyklostezkách – se ukázalo jako nepovolené.

Jak včera uvedl iDnes.czEurozprávy.cz, sněmovna schválila novelu zákona, která opět zlegalizuje používání těchto vozíků. Já bohužel nerozumím procedurálnímu workflow tvorby zákonů, resp. jejich novelizace, takže netuším (a v článcích uvedených jako zdroje to nezaznělo), jestli bude muset novela jít ještě přes Senát či snad Klause, a od kdy by měla platit.

Nicméně zdá se, že minimálně na dobré cestě to je a upřímně řečeno, pro mě je to dokonce i překvapivé. Podle článku o projednávání novely zákona a článků souvisejících se naši vypečení poslanci opět předvedli v nejlepším světle stupidními poznámkami o tom, že jízdní kola nejsou určena k dopravě, ale pouze ke sportu, vozíky jsou igeliťáky s kolečky, zazněly údajně i rádoby vtipné návrhy na dodatky o zákazu kouření ve vozících apod.

Já bych k tomu jen dodal, že byť poslanci tuto novelu zákona schválili, ani tak nepochopili smysl cyklodopravy a její význam v moderní společnosti. Bohužel to v našem státě nejsou jen poslanci, kdo vzývá modlu autodopravy, ale to je povídání pro jiný článek.

Zákon si samozřejmě klade podmínky: vozík musí být ke kolu připevněn spojovací tyčí, může mít maximální šířku 90 cm, v zadní části musí být vybaven dvěma odrazkami netrojúhelníkovitého tvaru. Jsou-li v přívěsném vozíku přepravovány děti, musí být přívěsný vozík označen žlutým nebo oranžovým praporkem nebo štítkem o rozměru 300 × 300 mm (to je docela velká plachta, která by hned tak přehlédnutelná být nemusela. Pozn. redakce) vztyčeným ve výšce 1 200 až 1 600 milimetrů nad úrovní vozovky. Ve vozíku mohou být přepravovány maximálně dvě děti do deseti let.

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *