Etapák 2015 už za týden! Jaká jsou očekávání?

Celý článek Přesně sedm dní zbývá do startu nejtěžšího závodu, jaký naše česká koloběžková velmoc zná – Etapáku. Do 2. ročníku se přihlásilo 29 odvážlivců, z toho dvě neohrožené zástupkyně něžného pohlaví. Celá trasa měří 288 km a je rozdělena do pěti etap (včetně úvodní časovky). Co lze na konci příštího týdne očekávat?Pořadatelé Etapáku – organizační tým Bez pedálů – hlásí už týden dopředu perfektně připravenou akci. Trasa je vyznačena, mapy vytištěny, servis pro účastníky zajištěn, doktor Martin Reiser má v zásobě dostatek sedativ pro příliš rychlé jezdce, David Seemann snad už od loňské Tour de Šumava přidrátoval kabel k baterce doprovodného vozu a, jak mi potvrdil ředitel závodu Zdeněk Černý, stejně jako na prvním ročníku Etapáku je objednáno i příznivé německé počasí… Pojďme si proto naposledy před startem shrnout, o co vlastně na Etapáku půjde, a také si trochu zaspekulovat nad možnými výsledky.

Etapák
Michal Kulka, Tomáš Pelc a Alpo Kuusisto v cíli jedné z loňských etap. Jak si tito tři favorité povedou letos?
Mnoho želízek v ohni Etapáku

Pohled na startovní listinu jasně ukazuje, že nejlepší loňští účastníci do toho jdou znovu! Lze předpokládat, že Ultima – opět s Michalem Kulkou a Tomášem Pelcem v roli favoritů –, která snad jako jediný tým jezdí výrazně takticky, tentokrát už nebude chtít přenechat vítězství „létajícímu Finovi“ Alpovi Kuusisto. Alpo se však nechal slyšet, že tráví dlouhé hodiny studiem trasy na Google Street View, takže je jisté, že o svůj trůn bude bojovat do posledních sil. Do pořadí nejen v jednotlivých etapách, ale i celého závodu však budou jistě chtít „promluvit“ také Lipenští draci ve složení Pavel Legát, Lojza Onderka a Michal Špinka, nebo domácí mančaft Bez pedálů – Milan Jelínek, Martin Komár a Vojta Hrůza. No, a finská legenda Hannu Vierikko? To je kapitola sama pro sebe, kterou je těžko předem přečíst. Ovšem obavy, že by snad nebojoval o přední umístění, jsou naprosto liché…

Jak už pořadatelé naznačili, ani letošní trať se se závodníky mazlit nebude. Dlouhá stoupání, která budou vzpomínkou na koloběžkovou Tour de France, vystřídají ostré sjezdy. Kvůli několika nebezpečným sjezdům bylo nařízeno povinné dovybavení stroje u závodníků zavrhovanou zadní brzdou (tedy kromě přední samozřejmě).

Etapák
Hannu Vierikko po západních Čechách loni trochu bloudil, letos přijede jistě perfektně připraven
Fanoušci vítáni!

Těžko lze předpokládat, že by trasu Etapáku lemovaly špalíry freneticky skandujících diváků, nicméně bylo by pěkné, kdybyste přijeli účastníky podpořit alespoň na místa startů či dojezdů jednotlivých etap. Úvodní časovka v Konstantinových lázních bude navíc divácky velmi atraktivní, takže pojďte fandit nejen světové elitě, ale také „obyčejným“ závodníkům a hobbíkům na nejtěžším koloběžkovém závodu Česka.

Kromě časovky však bude pro diváky zajímavá i poslední etapa, která se koná v neděli 10. května, se startem a cílem opět v Konstantinových lázních. O vítězi sice už může být rozhodnuto, ovšem závodníci si nic nedarují ani v této etapě, o níž hlavní traser Zdenda Černý říká:

„Přestože je poslední etapa okruh, vede stále do kopce. Ostatně jako celých 290 km Etapáku…“
(Pozn. redakce: Kdo zná grafiky M. C. Eschera, dobře ví, o čem je řeč.)

Nicméně v neděli můžete tleskat při slavnostním vyhlášení výsledků, vydražit dresy účastníků a poblahopřát vítězům (nezapomeňte památníčky na podpisy!). Malou ochutnávku ze své dílny pro vás bude mít přichystanou i hlavní sponzor Etapáku – firma Crussis, výrobce elektrokol a koloběžek.

Přibližovadla.cz budou stejně jako loni přímo v akci, takže i kdybyste se náhodou nedostavili, můžete se za nějaký čas po skončení Etapáku těšit na reportáž s nezbytnými fotografiemi.

Další podrobnosti najdete na webu Etapáku, reportáž z minulého premiérového ročníku si můžete přečíst zde na Přibližovadlech.
Etapák
Jedinou odvážnou ženou loňského premiérového Etapáku byla Ivana Dvořáková. Letos sice nejede, ale ve startovním poli budou ženy zastoupeny Janou Šmídovou a chilankou domestikovanou v Plzni, Aurorou Pontigo Arestizábal

Sdílej:

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *