Slovo evergreen vykládají slovníky cizích slov jako „věčně zelený strom/keř (neopadavý), stále oblíbený (píseň, šlágr)“. Evergreeny ale nejsou jen mezi písničkami. Evergreenem může být také třeba jídlo, legendární auto či… koloběžka. Jednu takovou, v moderním kabátě a lehké speciální úpravě, jsme otestovali.
Prolog
Hezky česky lze slovo evergreen nahradit pojmem klasika. A Kostka Hill, to je klasika. Koloběžku s koly velikosti 20/16 palců lze zařadit do střední velikostní kategorie – takže už to není ani malý stroj, na kterém se mnozí, zejména dospělí jezdci, cítí nepatřičně, ale není to ani velká koloběžka, vnímaná mnohdy (samozřejmě nesprávně) jako příliš „profesionální“.
Je to kolobka s větším předním kolem, což je, aniž bych se chtěl opakovat, také klasika. I přesto, že se už nějakou dobu na trhu zejména v menších velikostech silně prosazují koloběžky se stejně velkými koly, o modely s předním dvacetipalcovým a zadním menším kolem je stále takříkajíc neutuchající zájem. Ať se vám to jeví jakkoliv, je to prostě tak.
Hillky mají u Kostků dlouhou tradici. Ostatně první koloběžka této značky, kterou jsem před deseti lety testoval, se sice jmenovala Laser Star 20, a měla zadní kolo dvanáctipalcové, nicméně lze ji považovat za předchůdce modelů s názvem Hill. Koneckonců i Hillky měly zpočátku „konfiguraci“ 20/12″. Bohužel si přesně nepamatuji, kdy došlo k nahrazení zadní dvanáctky 16palcovým kolem, ale už nějaký ten pátek to je. A jak se říká v pohádkách, je tomu tak dodnes.
Stroj z dnešního testu má v označení slova Max a Kid. A G5 v závorce – což označuje pátou generaci. Max znamená lepší komponentové osazení (i rám – oproti řadě Fun), zkrátka vyšší třídu, Kid pak samozřejmě dětskou verzi. Nechci příliš předesílat, ale ona „dětskost“ se zde projevuje pouze uzpůsobeným řízením. Jinak je to de facto „dospělá“ Hillka. O tom ale až dál v článku.
Konstrukce
Ocelový rám koloběžek Kostka není třeba na Přibližovadlech zdlouhavě popisovat. Je to totiž také… klasika :-) Ve zkratce pro ty, kteří se s tímto konstrukčním řešením ještě nesetkali: Základ stupátka a na něj plynule navazující zadní vidlice tvoří jednopalcová trubka – celá tato část rámu je ohnutá z jednoho kusu. Vpředu je navařený hlavní rámový profil typického Kostkovic kapkovitého průřezu. Napojení stupátko–hlavní rámový profil je vyztužené mohutnou „podkovou“, stejně jako spodní „hrana“ trubek stupátka je opatřená návarky pro zvýšení tuhosti, a také pro větší odolnost při škrtnutí o terénní nerovnosti. Přední vidlice je taktéž ocelová.
O Kostkách se všeobecně ví, že nemají tak tuhé rámy jako například ocelové stroje Morxes, ale to platí víceméně jen pro kategorie velkých koloběžek. Rám Hillky je velmi, velmi tuhý. „Je to hrozně tvrdý…“, byla jedna z prvních reakcí mého jedenáctiletého syna Alberta, který dělal testovacího jezdce Kostky Hill Max Kid (G5). (Albert běžně jezdí na Friendu, který je skutečně méně tuhý než tato „betonová“ koloběžka.)
Ovšem pozor, Albert váží nějakých 45 kg, a tato koloběžka má deklarovanou nosnost o více než metrák vyšší (150 kg). Nevadí, já jsem na ní – s tělesnou vahou přesně dvojnásobnou – jel také. A musím synova slova potvrdit – Hillka je skutečně vzorově tuhá. Tento parametr má jedničku s hvězdičkou.
Pojďme se nyní podívat na rozměry. Porovnáte-li Kostku Hill s většími koloběžkami, jako je Twenty nebo i Tour, zjistíte, že stupátko je naprosto shodné. Šířkou i délkou. Velikost koloběžky se tedy odvíjí pouze dalšími rozměry rámu danými použitými koly.
Co jsem tím chtěl říci? Narážím na ono Kid v označení – na onu „dětskost“. Toto totiž není koloběžka, která by byla primárně konstruovaná pro děti. Speciálně pro tuto kategorii jezdců má Kostka jiné modely (Street Kid, Rebel Kid). Tato Hillka je v podstatě dospělácká koloběžka, která je pouze vybavená jiným řízením, přizpůsobeným menším postavám dětských jezdců. To ale není nic proti ničemu – jde totiž o takzvanou „rostoucí koloběžku“. V úpravě Kid na ní mohou jezdit dětičky od výšky cca 130 cm, čili od nějakých osmi let věku. Do té doby to bude chtít opravdu menší stroj. Jak dítě vyroste stačí zvednout řídítka – bude o tom řeč o něco dále. No a když už má „parametry“ dospěláka, vymění se celé řízení. A už tak zůstane až do kmetského věku :-)
Ještě ale k rozměrům této koloběžky, respektive k jedné míře – výšce stupátka. Naměřil jsem světlost lehce nad 5 cm a upřímně řečeno, to se mi zdá zbytečně moc. U stroje s poměrně krátkým rozvorem by bylo možné jít na 4,5 cm, klidně i 4 cm světlosti, aniž by to fatálně zvyšovalo nebezpečí případného škrtání. A kolínka malých jezdců by to ocenila hodně. Albert, a naše druhá testovací koloběžkářka Jitka, vzkazují: „Jo, a mohlo by to být nižší.“
Komponenty
Takže jak to máme s tím řízením alias kokpitem? Hillka ve verzi Kid je vybavená hliníkovými řídítky vlastní produkce Kostka FBH 520-100 Al 2P. Číslovka 520 v názvu udává šířku v milimetrech, která je pro děti… optimální. Stovka v označení pak říká, že řídítka lze o 100 mm zvýšit (nebo snížit). Jsou to totiž dvoupolohová řídítka – což pochopíte z následujících fotografií.
Dlužno dodat, že kromě možnosti výškově polohovat samotná řídítka, je zde k dispozici ještě 50mm „komín“ krku přední vidlice pod představcem. Pokud snížíte i ten – čili vyndáte podložky a snížíte představec –, dostanete se na minimální výšku řídítek 730 mm. Naopak maximum – s těmito dětskými řídítky – je 880 mm. A to je pěkné rozpětí výšky, které pár let vydrží.
Vzhledem k „dospělému“ základu tohoto stroje, má Hillka taktéž dospělé brzdy – a to včetně páček. O sadě Shimano 4000 píšu ve většině recenzí nejen koloběžek značky Kostka, takže opět… klasika :-) Kvituji, že výrobce ani u dětské modifikace nepoužil dětské brzdové páčky (protože jsou obvykle na… prd), ale ponechal standardní páčky ze sady. Stačí pouze přitáhnout červíky, které páčku posunou blíž ke gripům, a funkčnost je výborná.
A jsme dole. U kol. Bývaly doby, kdy Hillky (a nejen ony) měly ještě klasické 100mm cyklonáboje – to už je ale pěkných pár let minulostí. Stejně jako většina koloběžek Kostka, mají náboje vlastní konstrukce šířku 65 mm. Tak to má u koloběžky být! Radiální výplet s přímým uložením nerezových drátů je taktéž chvályhodný, stejně jako japonská průmyslová ložiska, která Kostka používá standardně. Ráfky od firmy Remerx jsou dvoukomorové se soustruženou brzdnou plochou a indikační drážkou proti probrzdění.
Kostka obouvá Schwalbe – zde 1,5palcové Marathony Racer s jemným vzorkem a reflexním páskem na boku pláště. Výborná volba. Tyhle pláště nebudete chtít vyměnit za jiné. Umožňují huštění až na 6 barů (85 PSI), díky čemuž – a také díky složení směsi běhounu – mají malý valivý odpor. A jsou proslulé vysokou odolností proti defektu, za což může úprava RaceGuard – dvojitá ochranná nylonová tkanina mezi běhounem a kostrou pláštů.
A ještě drobnost – kola nemají rychloupínáky, nýbrž šroubovací „rychloupínáky“. Jde o opatření proti nejobvyklejšímu koloběžkářskému úrazu – „ukopnutí“ kotníků. Upínák zadního kola je navíc díky konstrukci jeho uložení v trubce vidlice skytý zcela. Toto má Kostka vymyšlené ze všech výrobců koloběžek absolutně nejlépe.
Jízdní vlastnosti
Geometrie rámu je po letech vývoje vyvedená k dokonalosti. Kostka Hill Max Kid (G5) stejně dobře drží směr ve vyšších rychlostech, jako je točivá při kličkování na fleku. Prostor pro jezdce vyhoví i dospělému koloběžkáři, pro děti menších postav bude tento stroj zpočátku dost dlouhý. Jak už jsem napsal, jako nejmenší výšku postavy vidím asi těch 130 cm.
Výrobce udělal maximum pro odvalování. Výborné náboje s kvalitními ložisky a k tomu dobře zvolené obutí. Spolu s tuhým rámem si můžete být jisti, že energie vašich „kopů“ vniveč nepřijde. Malí koloběžkáři se bohužel trochu zbytečně unaví vzhledem k vyššímu stupátku než by bylo optimální, a pokud jsou to takové sušinky jako naše testerka Jitka, nepotěší je ani hmotnost mírně přes osm kilogramů. Která je ale jinak „v cajku“ – viz dále.
Celkové hodnocení
Už jen vzhledem k posledním větám v předchozí části chci napsat, že koloběžka Kostka Hill Max Kid (G5) by si zasloužila malou změnu v názvu. Místo slova Kid bych použil výraz Teen. Tohle je totiž stroj spíše pro puberťáky… a starší koloběžkáře. (Přičemž prosím berte v úvahu, že puberta „letos“ začíná už někdy v 10–12 letech věku :-) )
Jinak ale jde o výbornou koloběžku, na které je vidět, že výrobce vychytal vše od geometrie rámu až po komponenty. Koloběžku lze samozřejmě také vybavit blatníky či stojánkem (viz fotografie našich malých testovacích jezdců). Jde zkrátka o plnohodnotný stroj výborných vlastností. Jen to stupátko, prosím, třeba v šesté generaci, trochu níž.
Plusy a minusy
odladěná geometrie
vysoká tuhost rámu
výborné jízdní vlastnosti
dvoupolohová řídítka
univerzálnost využití – rostoucí koloběžka
…ale
mírně vyšší stupátko
Konkurence
Přestože jsem v úvodu napsal, že koloběžky s koly 20/16 palců jsou stále hodně oblíbené, z kvalitních výrobců je kromě Kostky produkuje už jen Yedoo. Nabízí ale hned čtyři modely. Buďto Rodstr z kolekce Alloy, nebo ve dvou nižších modelových řadách ještě „trubkové“ typy. V řadě RunRun je to model Mula a Mezeq, v základní kolekci Numbers pak model Four.
Nejblíže testované Hillce je asi model Mula, který má ale vyšší hmotnost (9,8 kg), Mezeq ze stejné řady RunRun se vymyká mechanickými kotoučovými brzdami (a ještě větší váhou 10,7 kg). Hliníkový Rodstr je samozřejmě lehčí nežli Kostka Hill Max Kid (G5) – 7,4 kg.
„Jedůčka“ mají oproti Kostkám obecně širší stavbu danou jak širšími náboji (74 mm), tak i celkově konstrukcí rámu. Specialitou všech modelů Yedoo jsou dvojité zadní patky, umožňující měnit výšku stupátka. (Pozor, je třeba „přeštelovat“ zadní brzdu.)
Cenové srovnání
(k datu 8. 8. 2019)
Kostka Hill Max Kid (G5) | 8 999 Kč
Yedoo Mula | 5 990 Kč
Yedoo Four | 4 990 Kč
Yedoo Rodstr (hliníkový rám) | 8 990 Kč
Yedoo Mezeq (kotoučové brzdy) | 6 990 Kč
2 komentáře
Pěkný článek, souhlasím, že označení kid je trochu zavádějící. Pro lepší názornost bych doplnil výšky malých testerů.
Aj Crussis active je 20/16. Zabudli ste naň alebo ho nepovažujete za kvalitnú kolobku?