Search
Close this search box.

Foldy 2012 – dospívající skládačka

Celý článekVelkou recenzi skládacího kola značky Foldy jste už na Přibližovadlech.cz mohli číst v listopadu loňského roku. Zhruba půl roku nato je zde nová verze „foldyny“, o tom jsme vás už také krátce informovali. A od té doby pár stovek kilometrů na nové Foldy padlo. Jaká je levná skládačka z produkce firmy ekolo.cz?

[ad#sklik-468-x-60]

Srovnávat Foldy verze 2011 a letošní model je pro nezasvěcené téměř nemožné. Ta dvě kola jednoduše vypadají naprosto stejně. Já sám jsem odhalil jen asi polovinu změn, ostatní jsem si musel nechat ukázat. Předesílám však, že nejde o žádné zbytečnosti…

Nová a novější

Pojďme rovnou k věci: Foldy verze 2012 je větší. Přesněji má delší rozvor, a to o 50 mm. Pokud jste četli moji loňskou recenzi, víte, že zrovna na „krátkost“ původního modelu jsem si stěžoval a přirovnával toto kolo k jakémusi specializovanému dámskému modelu. Nyní je vše jinak, Foldy dospěla k plnohodnotnému skládacímu kolu „normální velikosti“.

S větším rozvorem se samozřejmě prodloužil i posez z 630 na 670 mm vzdálenosti sedlovky v horní poloze po střed řídítek, výrobce také nyní standardně dodává vyšší sedlovku. Vše přeloženo do „srozumitelnosti“ to znamená, že Foldy 2012 mohou nyní sedlat i čahouni mého typu.

Je také dobré se podívat, kde „Foldyna“ přibrala. To ukazuje následující fotografie, byť přiznávám, že není zcela exaktní – oba složené snímky nebyly pořízeny stejným ohniskem při stejné předmětové vzdálenosti.

Mimochodem – nárůst hmotnosti o 100 gramů, kdy Foldy 2012 stále ještě nemá 12 kg, nepředstavuje nic, nad čím by stálo za to se pozastavovat.

Barevná paleta pro letošní edici hlásí tyto možnosti: černá metalíza, červená metalíza, modrá sky metalíza, modrá námořní metalíza, vanilkově žlutá (neboli postaru slonová kost) a konečně bílá perleť. Tolik krásných barviček! Zrovna jsem se nedávno rozčiloval, proč nám všichni posílají na testy ta černá kola a koloběžky?

Foto ekolo.cz

Výrobce letos barvy bere ještě vážněji v tom smyslu, že ladí i takové detaily, jako jsou blatníky, barva klik, bowdenů nebo třeba zvonku. Logo Foldy – k mému zklamání – zůstalo shodné s loňským provedením, které se mi bohužel ani letos vůbec nelíbí.

Nová Foldy ale doznala ještě dalších změn. U letošního modelu jsou použity náboje značky Assess, kdy přední (pro výrobce koloběžek podotýkám, že samozřejmě úzký) náboj je kónusový, zadní náboj je pak osazen průmyslovými ložisky a pěkně hlasitým ořechem – „cvrčkem“. Se kterým je mimochodem radost jezdit v městském provozu. Máte-li pocit, že vás někdo nevidí nebo neslyší, stačí přestat šlapat – hlasité cvrkání vás ihned identifikuje.

Upgradováno bylo také středové složení a kazeta – ta je nyní od Sramu a má ve svém osmirychlostním provedení o jeden zub více na největším pastorku: 11–27 z. Stále bych se ale přimlouval za více horské provedení s ještě větším pastorkem – do většího a delšího kopce je to pořád docela dřina.

Skládání skládačky

Zde se nic nového neudálo – stále jde o takříkajíc klasicky skládaný stroj, kdy se rám zlomí někde v přibližné polovině, do toho se zasune sedlovka, poskládají řídítka a pedály. Měkké skládací pedály, stejně jako u předchozí verze. Toto mírně odevzdané tvrzení ale neznamená, že si začínám zvykat – byť tento druh pedálů používá de facto každé druhé skládací kolo…

Trochu mě překvapily rozměry složeného kola, které vykazují de facto shodné míry s předchozím modelem – ačkoliv by podle zvětšení celkových rozměrů tomu mělo být jinak. Plus-minus 84 × 65 × 35 cm ve složeném stavu jsem v minulé recenzi asi lehce nadsadil (aspoň vidíte, že u nás se nenadržuje), protože nyní jsem naměřil de facto to stejné.

Jízdní vlastnosti

S prodloužením rozvoru se skládací kolo Foldy stalo nejen použitelnějším pro větší skupinu uživatelů, ale také se jeho jízdní projev stal ještě stabilnějším. Rám a skládací mechanismy jsou příkladně tuhé, dvacetipalcová kola vás podrží v běžném městském provozu výborně, jen musíte dávat pozor na to, že úzké a hladké pláště si neporadí úplně uspokojivě s „českými mezerami“ v některých kanálech nebo třeba na historické kamenné dlažbě. Ale tam mají problémy všichni cyklisté, kromě bajkerů na celoodpružených „fullech“. Na druhou stranu pláště bez vzorku mají malý valivý odpor a zároveň nemusíte mít obavy, že by vás na mokru nepodržely.

Foldy výborně brzdí, to široké dámské gelové sedlo jsem mu se zvýšením sedlovky už odpustil. Ve shodě s předchozí recenzí musím zopakovat překvapivou účinnost nenápadných blatníků. Řazení, přesněji řečeno odstupňování převodů je krásně plynulé, samotný gripshift fungoval výborně.

Celkové hodnocení

Skládací kolo Foldy verze 2012 představuje výborně zvládnuté přibližovadlo za skvělou cenu (která se od loňska nezměnila) – to z textu snad jasně vyplynulo. Vrátím-li se ale k předchozí recenzi Foldy v. 2011, tak tam jsem vyjádřil malé obavy o „dlouhověkost“ komponent levného skládacího kola.

Abychom se však na Přibližovadlech.cz nevyjadřovali zbytečně spekulativně, dohodli jsme s producentem Foldy, pražskou firmou ekolo.cz, dlouhodobou zápůjčku, kdy budu „Foldynu“ prohánět až do března příštího roku. Protože zima s největší pravděpodobností nějakou tu přestávku vytvoří zcela přirozeně, můžete i tak počítat se zhruba půlročním zátěžovým testem. Obstojí Foldy?

Plusy a minusy

Prodloužená konstrukce
Nízká hmotnost
Výborná cena

…ale

„Časově neprověřené“ komponenty
Měkké pedály

Výrobce

ekolo.cz
Bubenská 1
170 00 Praha 7

tel.: +420 220 991 111
e-mail: info@ekolo.cz

Cena

ke dni 30. 7. 2012
8 000 Kč


Skládací kolo Foldy bylo fotografované v atelieru fotostudia Starling

Starling

Sdílej:

Jeden komentář

  1. Chtelo by to, naky video slozeni a rozlozeni. Jinak za 8tis to vypada fakt dobre. Ten napis Foldy mi prijde taky hnusne provedenej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *