Koloběžka Sixteen – když vám chybí půlka vidlice. První dojmy…

Celý článek Poklidnou hladinu českého koloběžkového rybníka se chystají rozčeřit hned dva noví výrobci. Na koloběžce jednoho z nich jsem už nějakou tu stovku kilometrů najel, takže vám mohu sdělit první dojmy. Brněnský výrobce 4freetime se chystá pustit na trh svůj nikoliv tuctový stroj Sixteen. Pojďme na šestnáctku kouknout blíže.

 

Název „Šestnáctka“ nepoužil výrobce proto, že by svůj stroj považoval za teenagersky nevyzrálý, či snad měl zálibu v lolitkách, nýbrž kvůli osazení dvěma šestnáctipalcovými koly. Už to samotné není úplně obvyklé – jedinou konkurencí podle tohoto parametru je – alespoň pokud vím – pouze Mibo Crazy/Mastr v letošní edici 16/16.

Koloběžka 4freetime Sixteen
Foto zdroj: 4freetime

Podíváte-li se na koloběžku z levé strany, pravděpodobně upoutají vaši pozornost kotoučové brzdy. Jde o „mechaniky“, nicméně model Avid BB5 patří k osvědčené klasice, která nezklame. 140mm kotouče samozřejmě stačí naprosto bohatě – co se týče brzdění a zastavování, je o vás v případě této koloběžky postaráno perfektně.

Hnidopichové si možná říkají něco ve smyslu: „Proč proboha kotouče? Vždyť tohle ubrzdí Véčka úplně v pohodě!“ Ano, ubrzdí. Kdyby se ovšem ráfkové brzdy na tento stroj daly namontovat. Ano, je třeba koloběžku obejít a podívat se na ni z pravé strany. Ajaj! Něco tady chybí!

Koloběžka 4freetime Sixteen
Foto zdroj: 4freetime

Doba je těžká, je třeba šetřit kde se dá, a tak výrobce vyrobil obě vidlice pouze jednostranné – k čemu druhou půlku, když s jednou se dá vyžít také…

Dobře, pojďme to vzít vážně. Firma 4freetime je zároveň dovozcem skládacích kol Strida, to byste ostatně jako pravidelní čtenáři Přibližovadel mohli vědět. Bingo – kola na koloběžce Sixteen pochází ze Stridy! Přesně tak. Stejně jako má Strida letmé uložení kol, zdědila je také koloběžka Sixteen. Kotoučovky jsou tedy nutností a zároveň příjemnou vlastností tohoto stroje – brzdí fakt nadstandardně dobře.

Co je nového?

Prototyp Sixtýnky jsme vám už na Přibližovadlech před časem ukázali. První sériový kus (byť o sériové produkci se zatím hovořit nedá a výrobce sám zvažuje spíše zakázkovou stavbu) se však od prototypu liší v nikterak nezajímavých detailech. Stroj byl mírně zkrácen, což vůbec nevadí, protože i tak má poměrně velký rozvor 980 mm. Přední vidlice dostala větší sklon – i to hodnotím pozitivně, protože prototyp byl z tohoto pohledu opravdu hodně „ostrý“. Co se mi nelíbí, je zvednutí stupátka na světlost 50 mm, čili výšku nášlapu cca 80 mm.

Koloběžka 4freetime Sixteen

O problematice výšky stupátka se více rozepíšu až ve finální recenzi, nyní se pojďme věnovat skutečně jen prvním dojmům.

Že „To“ brzdí, už víme, jako protiváhu je třeba dodat, že při hmotnosti kolem 8 kg jde zároveň o stroj nijak zvlášť neprotestující při zrychlování. Malá kola ale zároveň nedodávají mnoho setrvačnosti, což je však vlastnost takříkajíc očekávatelná nebo spíše daná. Mimochodem –1,5palcové pláště Innova se dají nafoukat až na 100 psi, což zaručuje nízký valivý odpor a svižnou jízdu.

Koloběžka 4freetime Sixteen

V tomto prvním pohledu mohu ještě prozradit, že rám je příkladně tuhý. Jednoduchá konstrukce s jedním ohybem centrální trubky vpředu a jedním svárem před zadní vidlicí – to vše doplněné poměrně robustními výztuhami – se chová skutečně příkladně pevně. I přes poloviční vidlice…

Mám-li učinit „předčasný závěr“, pak po asi 100 km na koloběžce 4freetime Sixteen můžu prohlásit, že tenhle stroj sice těžko rozbourá tak nějak stabilní koloběžkový trh (výrobce ostatně podle vlastních slov ani takové ambice nemá) v Česku či „blízké Evropě“, nicméně nějakou tu vlnku na tom našem kolobkorybníčku zcela jistě vytvoří. A to je samozřejmě jen dobře – stagnující trh není nic, co by pomáhalo rozvoji v celé svojí obecné platnosti.

Tradiční velká recenze se chystá, nebuďte však netrpěliví, všechno chce svůj čas. Ale bude možná i překvapení…

Aktualizace 27. 9. 2014

Podrobnou recenzi koloběžky Sixteen spolu s druhým pohledem již najdete na našem webu!

Koloběžka 4freetime Sixteen


Zapůjčil

4frtm s.r.o.
Svatopetrská 20
617 00 Brno

tel.:
+420 776 432 460

e-mail: info@4ft.cz

Facebook Sixteen


Sdílej:

17 komentáře

 1. … finální podoba zadního blatníku se ještě ladí, nicméně do spuštění výroby (od cca 20. srpna budou první kusy k dispozici) bude finální sada blatníků k dispozici.

 2. Páni, to vypadá velice zajímavě!
  A známe už cenu? Palec nahoru za ty pláště (100 PSI je v této velikostní kategorii paráda) . Světlost 50mm mi do města přijde poměrně optimální. A ještě dotaz Petře, nestačila by jen přední brzda? Vím, že podle legislativy by tam měli být dvě nezávislé brzdy, ale, komu se stalo, že by policista kontrolovat techniku koloběžky? ;)
  Jo a do finální recenze prosím fotku „zespoda“ :)

 3. Hezké. Z hlediska průjezdnosti bych navrhoval tu zadní rouru na konci stupátka vpravo šikmo říznout a zavařit záslepkou, aby v náklonech neškrtala o zem. Ale naživo jsem neviděl a ani osobně nezkoušel a fotky můžou klamat, tudíž to berte jen jako „kvalifikovaný“ odhad.

 4. zajímavé, skoro bych pokukoval místo mastra, blatníky budou, ale ta výška, 8 cm, to je dost. Nosnost? Cena?

 5. Fido, taky mně to naťuklo. Když se podívám na pravý bok koloběžky (druhý obrázek), tak mi vadí a hodně, že zadní vidle v místě spoje s podlážkou zasahuje hluboko pod spodní hranu podlahy. Pokud je trubka tlustější než podlaha, je lepší, když ve spoji vyčnívá nad horní plochu podlážky. Pokud je páteřová roura stejného průměru jako zadní vidle je tvůj návrh lepší řešení. Chce to vidět v reálu.

 6. Pánové, chce to vyzkoušet … plánujeme nějaké předváděcí akce napříč naší zemí, pokud máte nějaké tipy kde se objevit a předvést sixteenku, jsem jedno velké naslouchavé ucho „o). Pokud tedy budeme mít volný termín, rádi se objevíme ať si můžete na koloběžku udělat vlastní názor na základě reálného testu, byť nepříliš detailního.

 7. No, za Achillovu patu této koloběžky bych považoval ten doraz (Achillovy) paty :) Trochu bude asi překážet i výztuha ohybu rámové trubky. Naopak se mi líbí (ne)offset přední vidle. Celkově mi přijde, že design nepatrně zaostává za přímým konkurentem, Mrázkovo 16″ lefty-běžkou, která je také o něco málo lehčí. Ale rozhodně zajímavá novinka. Doufám, že na ni někde narazím.

 8. … k Achillově patě „o) … zakončení nášlapu bude mít u produkční verze (již jsou první ve výrobě) jiný , řekněme třeba decentnější, tvar. A btw, mě to tedy K2 nepřipomíná „o)))

 9. Michal Homola: Doufám, že o termínech předváděcích akcí bude zmínka zde na přibližovadlech, protože i když nevím, jestli se mi Sixteen líbí (je tak ošklivá až je hezká), vážně bych si jí chtěl vyzkoušet.

 10. Budeme o předváděcích akcích informovat na webu sixteen.cz a hlavně na našem facebooku, zda-li budou zmíněny i na přibližovadlech, to jaksi nezáleží pouze na nás „o) Nicméně již brzy budete moci vyzkoušet naše koloběžky Sixteen u všech dobrých prodejců koloběžek … tedy u těch, s kterými se dohodneme na spolupráci, ale mapa už se rýsuje !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *