Z Mattovy dílny potřetí: „Trochu psí koloběžka“

Je to skoro přesně dva roky, co jste mohli na Přibližovadlech vidět (a můžete stále zde) neokoukané autorské koloběžky od Martina Ambrozka alias Matta. Některé modely z jeho dílny jsou až extravagantní, „normální“ konstrukce a design je spíše výjimkou. Jeho nejnovější počin patří nicméně spíše ke druhé kategorii.

 

Martin Ambrozek | MATT: Trochu psí koloběžka

Dnes bych vám rád představil letošní přírůstek do mé rodinky koloběžek. Známá za mnou přišla s tím, že by si moc přála kolobku, aby občas mohla unavit své dva psy. Tak jsem jí doporučil nějakou kolobku na mushing – ty jsou tomu předurčeny. Jenže ona trvala na tom, že ji mám vyrobit já s tím, že bude jezdit nejen se svými pejsky, ale taky jen tak pro radost a pro kondičku. Tudíž stroj pro různé terény, a zároveň koloběžka s vlastní osobitostí. Jméno tato koloběžka nemá, nebo vlastně má dvě: Amy a Vixie – samozřejmě podle jmen psích tahounů. Ale můj pracovní název je „Trochu psí koloběžka“ :-)

Foto Martin Ambrozek | MATT
Foto Martin Ambrozek | MATT

Jde o kolobrndu jednoduchého klasického tvaru, jen krk je konstrukčně takříkajíc obrácený naruby. Použitý ocelový profil připomíná tvar X, jeho vyztužením ve vnitřním oblouku jsem získal tunýlek pro bowden zadní brzdy. Držák zadní vidlice je také ve tvaru X, a je zároveň prodloužen do zadního blatníku, který je součástí rámu. Kupodivu chybí jedna z mých docela preferovaných komponent… sedátko. Neprosadil jsem jej. Ale přání zadavatelky je mi samozřejmě rozkazem :-)

Foto Martin Ambrozek | MATT
Foto Martin Ambrozek | MATT

Přední část nášlapu je mírně zvednutá kvůli jízdě v terénu. Obutí jsem volil do lehčího terénu a na silnici. Velkou otázkou bylo použití přední odpružené vidlice, protože si myslím, že nejsou-li kolobky určené vyloženě do terénu (jako můj probíhající letošní projekt), odpružení při klasické jízdě by bylo kontraproduktivní. Jelikož bude uživatelka střídat povrchy, vidlici jsem postupně přitvrdil tak, aby – po nezbytných zkušebních jízdách – nebyla ani moc měkká, ani příliš tvrdá. Takový kompromis.

Foto Martin Ambrozek | MATT
Foto Martin Ambrozek | MATT

„Psí koloběžce“ nesmí také samozřejmě chybět úprava pro upevnění vodítka. Držák jsem zakoupil a přizpůsobil trochu jiné montáži – viz fotky.

Trochu mě mrzí, že barva na fotografiích nevynikne tak, jako na slunečním světle – je jasněji modrá. Na přání jsem nastříkal airbrushem jména pejsků a móóóře tlapek.

Při ježdění jak na polňačkách nebo silnici se „Trochu psí koloběžka“ chová velice způsobně. Majitelka je moc nadšená, a když jí potkám v práci, tak nemluví o ničem jiném :-)

Martin Ambrozek | MATT

Foto Martin Ambrozek | MATT
Foto Martin Ambrozek | MATT
Základní technická data

Koncept: 26/20 palců
Rozvor: 1 180 mm
Světlost stupátka (vpředu/vzadu): 80/60 mm
Výška nad představcem: 970 mm


Galerie fotografií „Trochu psí koloběžky“ – Foto Martin Ambrozek | MATT

Další koloběžky od Matta zde

Sdílej:

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *