Search
Close this search box.

MS v koloběhu 2012 – Češi opět ovládli svět!

Celý článekMinulý víkend proběhlo v německém St. Wendelu mistrovství světa v koloběhu. Česká výprava byla v celosvětové konkurenci zaručeně největší, tvořila čtvrtinu všech účastníků. To by bylo, aby naši nepřivezli domů nějakou tu medaili, když navíc výkonnostně ke světové špičce už nějaký ten pátek patří…

[ad#sklik-468-x-60]
MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer

My jsme se bohužel Mistrovství světa nezúčastnili, takže čerpám pouze z oficiální výsledkové listiny IKSA, nicméně i tak je to čtení velmi zajímavé. Projděme si výsledky společně:

Sprint

Muži senioři – hned první zlato – Václav Barák před Dánem Christianem Iversenem a Holanďanem Eelko L’abee. Kromě nejvyššího místa na bedně si Vašek vyjel také nový světový rekord na 400 m! Ve veteránech to byla stříbrná medaile Richarda Jisla (zlato si nenechala ujít finská koloběžková legenda Hannu Vierikko).

V ženách bohužel unikla medaile Pavlíně Soukupové, která vypadla v semifinále. Renomé Česka v ženách však spravila ve třídě veteránek zlatá Ivana Dvořáková.

Junioři? Kdo jiný než zlatý Marek Kadlec, přičemž v semifinále bojoval ještě Tomáš Bárta, který se však mezi první tři nedostal. Naše ženy v juniorkách na stupních vítězů tentokrát chyběly.

V kadetech byli Češi na bedně v obou kategoriích: v mužské byl bronzový Honza Jurášek (v semifinále byl ještě také Jaroslav Anton), o stupeň výš se pak postavila Apolena Drietomská. V žácích jsme žádné medailové pozice neobsadili, tak snad příští rok…

MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
Ještě není medailím konec!

Kritérium
Muži: stříbrný Jaromír Odvárka jun., veteráni – opět druhý Richard Jisl (Hannu tentokrát za ním jako třetí), v juniorech zlatý Marek Kadlec.

Ženy: Pavlína Soukupová bohužel „až“ čtvrtá, Ivana Dvořáková ve veteránkách pak bronzová. Čtvrtá byla také Alena Legátová v juniorkách, mezi kadety obsadili Jan Jurášek a Kristýna Dvořáková bronzové pozice.

Štafeta
Muži – třetí Česká republika 1 (Václav Barák, Jan Vlášek a Odvárka Jaromír jun.), čtvrté družstvo CZE 5 (Michal Kulka, Tomáš Pelc a Jan Havelka).

Ženy – opět bronz prvnímu týmu Česka (Pavlína Soukupová, Michaela Balatková a Martina Kadlecová).

Medaile si dovezla ze štafety i mládež – dívky ve složení Kristýna Dvořáková, Pavlína Chytilová a Apolena Drietomská skončily za dvěma holandskými štafetami třetí, mladí pánové (Jan Jurášek, Jaroslav Anton a Jiří Gonda) pak pro změnu všem dali na frak a postavili se na nejvyšší stupeň vítězů.

MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
Maraton

V mužích unikl bronz s třicetisekundovou ztrátou Václavu Barákovi, nicméně zachránil to Richard Jisl ve veteránech, který svoji kategorii ovládl – zlato. Další zlato pak přivezl Marek Kadlec v juniorech. Také kadeti jeli s větrem o závod – Jan Jurášek třetí, Jiří Gonda čtvrtý. Stejně tak David Suchánek byl třetí a Vojta Suchánek čtvrtý v žákovské kategorii.

Ženám se v maratonu dařilo o něco hůře. Seniorky žádnou medaili nepřivezly, nejlépe umístěná Michaela Balatková byla pátá. Stejně tak úspěšná veteránka Ivana Dvořáková a juniorka Alena Legátová skončily čtvrté. Lépe se Česku dařilo v kadetkách, kdy Kristýna Dvořáková si vyjela bronzovou medaili a za ní skončila Apolena Drietomská. V žácích pak opět až čtvrté místo Kristýny Pechové.

MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer

Tak… Jestli jsem dobře počítal, je to 21 medailí! Myslím, že je čas začít usilovat o to, aby se koloběh stal olympijským sportem. Nicméně Přibližovadla.cz srdečně gratulují všem medailistům, i ostatním českým koloběžkářům, kteří se MS 2012 v koloběhu zúčastnili. Jste skvělí!

Podrobné výsledky MS v koloběhu 2012 najdete zde.

Kostka na koni

Velkou radost z výsledků má také hanušovický výrobce Kostka-kolobka, na jehož stroji Kostka Racer Pro startoval druhý nejúspěšnější účastník české výpravy, Richard Jisl, který dovezl tři medaile (lepší byl jen junior Marek Kadlec).

MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer
MS v koloběhu St. Wendel 2012 | foto Petr Neugebauer

Nesměli bychom však bydlet v Česku, aby se kolem úspěchu Kostkova stroje nerozpoutaly na Facebooku vášně se zřetelně závistivým podtextem (které ovšem tak trochu přiživuje sám výrobce ne příliš diplomatickými zmínkami o „čínských“ Kickbicích…).

Nebudu to dál komentovat, protože je to ztráta času. Za sebe chci jen říct, že mě úspěch Kostky na světovém kolbišti těší. Kostka-kolobka má potenciál stát se světově uznávanou firmou. Sice ji ještě čeká cesta dlouhá a trnitá, nicméně nikdo jiný z českých výrobců nemá tak dobře našlápnuto. Takže já jim to přeju.

Po uzávěrce

Detailní popis závodů Mistrovství světa a spoustu dalších fotografií najdete nově také na webu e-koloběžky alias týmu Ultima. Čtěte zde.

Sdílej:

17 komentáře

 1. Díky za článek, gratuluji ke krásnému umístění všem zůčastněným a k úspěchu naší tuzemské kolobrndy :)

 2. Máš na mysli plzeňskou koloběžku na které jezdí Marek Kadlec, který získal třikrát zlato? :-D

 3. Ten článek je opravdu příjemné čtení a také se připojuji s gratulací pro naše závodníky.

 4. Petře, nic takového v úmyslu nemám :) jen jsem pogratuloval k pěknému úspěchu. Každá koloběžka je rychlá, když na ní stojí rychlý koloběžec :)

 5. Tak mám takovej dojem, že jsme svědky dalšího zlomovýho bodu českýho koloběhu!
  Ústup Jislovců od KickBike (šířkou nabídky a cenami převálcován e-koloběžkou) a přimknutí se k tuzemské Kostce za spoluvytvoření prvního českého poloprofesionálního (předpokládám, že Kostka bude hradit náklady celého týmu, což sice závodníky neuživí, ale taky je to finančně nebude nic stát) koloběžkového týmu. Vstoupení výrobce sportovního náčiní na pole reklamy tímto způsobem je odvážné, ale veskrze správné. Asi má Marek Kostka dobré rádce a konečně si dal říci.
  Už toto mistrovství ukázalo to podstatné, že i na Kostce (naprosto běžný seriový model současného Racera) se dá nejen jezdit a závodit, ale taky vyhrávat. (no nesmím na ní stát já, samozřejmě!)
  Další pole působnosti a region působení bude určitě poplatný prodejním záměrům sponzora (největší a nejbohatší evropský trh – Německo) a po sportovní stránce jistě i Evropský pohár (tady by měl ostatně závodit každý, kdo to chce v koloběhu někam dotáhnout. Prostě výkonnost roste pouze s konkurencí a závoděním s těmi lepšími a nejlepšími). Česká Rollo liga má ale docela vysokou sportovní úroveň a bylo by zde možné alespoň velmi dobře potrénovat, či i dostat na frak.
  Malinký zádrhel mne napadá pouze v souvislosti se změnou kategorií dle IKSA, podle níž letos na MS jasně nejlepší veterán (45 let a starší) Ríša Jisl už nebude příští rok veteránem, ale bude muset startovat v nejnabitější (výkonnostně) kategorii=masters (40-50 let)!!!

 6. Nedostanu se /aninevímproč / na výsledkové listiny. Napište mi, prosím, jakých se dosahuje průměrných rychlostí při jednotlivých disciplínách. Děkuji.

 7. Chce to hledat pod mezinárodní koloběžkovou asociací IKSAWorld s příponou com.
  Hned na úvodní stránce je odkaz 2012 Race results:
  WC footbike 2012 & Eurocup St. Wendel
  A to poslední jsou výsledky všech závodů a kategotií včetně průměrných rychlostí všech jednotlivých závodníků a s průběžnými časy na jednotlivá kola.
  No a ohledně těch rychlostí jsou jakékoli závěry ošemetné, protože každý závod má specifické podmínky (trať, počasí, soupeře=průběh). Maraton na rovině (bez zatáček a kopců) ti nejlepší jezdí i skoro 32km/hod. Pokud je to jako ve Wendlu (kopce, rozbitější silnice a otáčky na dlažbě „na pětníku“, tak vítěz dal 28,5km/hod, ale už na 15-tém místě stačilo „jen“ 26km/hod.

 8. Hmm, tak to koukám. Takový průměry nejezdím ani na silničním kole. Při běžné vyjížďce, kdy si myslím, že se vyloženě neflákám, mám na kolobce průměr kolem 17 km/h. To by na nějaké závodění rozhodně nebylo ani mezi veterány.

 9. Nejlepší je zkusit na vlastní kůži. Atmosféra a zápal do boje udělají své. Já taky na závodě dám běžně o 3km/hod. lepší průměr, než na vyjíždce. Trénovat jsem ještě nezačal, ale asi bych měl. Pořád se přesvědčuju.

 10. Pane jo, to jsou časy. To by na mne pořadatelé čekali v tom cíli ještě několik hodin po dojezdu předposledního závodníka. :-D

 11. Ta průměrka je drsná :) zatím nezávodím, ale rád bych to někdy zkusil. Zatím mám rekord 21 km/h na 25 kilometrů (i s pár kopečky a rozbitou cestou), ale skoro 30… propánajána :)

 12. Nejlepší je rovnou si to na vlastní tělo vyzkoušet. Zcela jistě si své soupeře mezi spoluzávodníky najdeš a poslední se svým průměrem nebudeš. Hlavní je ta možnost srovnání a okouknutí, jak se to vlastně dělá, aby se to člověk neučil špatně. To je známá skutečnost ve všech sportovních aktivitách, že zažitý chybný návyky se odstraňují nejhůře. Letos jsou už jen poslední dva závody!

 13. Přesně jak píše Fido, s průměrem 21 se toho vůbec neboj a přijeď. Musíš to brát tak, že průměry okolo 30 jezdí jen úzká špička.

 14. Podléhám Fidově (a Víťově) agitce a těším se v Plzni… Bude to pro mne po Partizánském Samopalu 1987 druhý životní pokus o souboj s časem a soupeři :)

 15. Bude nám všem (nejen mně a Víťovi) koloběžkářům potěšením přivítat dalšího nadšence do „balíku“. Kéž by té „agitce“ podlehlo co nejvíc jezdičů. Každý si najde svého soupeře!!! Pokud to někdo nezkusí jen proto, že si myslí, že si svým „neúspěchem“ (zaujetím pořadí v poli poražených) uřízne ostudu, a že se na něj budou ostatní dívat s přezíravostí, či posměchem, tak nikdy nezažil koloběh. To není sport pro peníze a o peníze. Tady jsou vztahy úplně jiný. Stačí se v tom „kolotoči“ chvilku (sezonu) zatočit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *