Odrážedlo Kostka Run – podrobná recenze

Celý článekDětská odrážedla jsou poměrně specifickými přibližovadly. Přestože alespoň u nás nemají dlouhou tradici, jejich princip má nejblíže k předchůdci dnešních koloběžek a kol – draisině. Jde ale o vynikající dopravní prostředek pro děti a navíc skvělý „výukový nástroj“ před přesedláním na jízdní kolo.

 

Úvodní text Lenka Lindnerová

Přibližovadlům, které patří do rukou výhradně dětem, jsme se doposud víceméně nevěnovali. Boom dětských odrážedel neboli odstrkovadel je však natolik dráždivý, že i do této sféry zabrousíme. Náš tříletý syn z této kategorie dopravních prostředků otestoval mj. výborný stroj hanušovické firmy Kostka – model Kostka Run.

Než se dostaneme k samotné recenzi modelu, řekněme si alespoň okrajově, co by vás jakožto rodiče mělo motivovat k zakoupení dětského „předkola“ – tento pojem užívám vědomě, aby bylo zřejmé, že řeč bude pouze o jednostopých přibližovadlech, nikoli o vozítkách se dvěma opěrnými zadními kolečky.

Kostka Run

Zatímco dvoustopá plastová odrážedla (motorky, kačenky) mají dlouholetou tradici, odrážedla v dnešním slova smyslu – tedy kola bez pedálů (a klik a řetězu) – jsou na našem trhu poměrně novou záležitostí. Ještě před dvěma lety, když náš syn začal jezdit na patrně nejmenším odrážedle na našem trhu značky Puky Learner Bike Medium pro nejmenší děti, byl na 13tisícovém kohoutovickém sídlišti (údaj z roku 2008) za absolutního exota – lidé nechápali, o co jde, většinou tipovali koloběžku se sedátkem.

A jak to mnohdy bývá – co bylo na počátku alternativní, z toho je nyní plošně masivní záležitost – dnes se na těchto odrážedlech běžně dopravují děti do školky. My jsme si už ve velmi raném věku našeho syna dopřávali díky odrážedlu docela dlouhé výlety, které by pěšky nikdy neušel – navíc dokázal nasadit poměrně vysokou rychlost.

Co můžete od odrážedla obecně očekávat? Předně věřte, že pokud vaše dítě sedne na stroj poprvé, s velkou pravděpodobností bude mít problém – bude se všelijak kymácet. Logiku to má – a hlavně se tím nenechte odradit! Primární úlohou těchto strojů je totiž osvojení rovnováhy. Dítě se jí musí naučit, a stroje typu „motorka“ se dvěma zadními kolečky mu to neumožní. Výhodou je, že dítě pravidelným střídáním nohou a současně kontaktem se zemí cítí jistotu, což mu pomáhá překonat strach.
V této souvislosti hrají velkou roli rodiče. Pokud při prvních nezdarech sami hodí flintu do žita, dítěti to určitě na motivaci nepřidá. Opravdovému začátečníkovi nestačí posadit jej na odrážedlo jednou. Žádný chytrolín ještě z nebe nespadl, a odrážení se – při současném udržení rovnováhy – opravdu musí učit. Dvakrát jsme Kostku Run půjčili rodičům ještě ne tříletých dětí – a po týdnu nám odrážedlo vrátili, že to jejich ratolest nedokáže. Není to snad dostačující důkaz? Věřím tomu, že kdyby byli důslednější, jejich děti by jistě cvikem za pár dní onu výše zmiňovanou jistotu nabyly.

Kostka Run

Aby ale po nějakém čase mohlo dojít k co nejsnazšímu přechodu na jízdní kolo, je dobré ještě v mezičase dopřát vaší ratolesti klasickou tříkolku, na které se naučí princip šlapání. Jestliže totiž dítě neokusí pohyb vpřed pomocí pedálů, samotná schopnost udržení rovnováhy mu pak na kole bude k ničemu. Do „učebního programu“ proto tříkolku rozhodně na pár týdnů nezapomeňte vměstnat – podle naší zkušenosti to bylo řádově pouhých 14 dní, protože jízda byla oproti odrážedlu neúměrně pomalá a syn měl plnou hlavu touhy jet jako závodník.

Neopomineme ani věčné spory uživatelů o to, zda je dobré pořídit tříletému dítěti model odrážedla s brzdou – dokážou se takto „staré“ děti vypořádat s dalším ovládacím prvkem? Z naší vlastní zkušenosti bychom brzdu jednoznačně doporučili: jednak vaše dítě nebude mít potřebu brzdit nohama a tudíž neprošoupe tenisky, zároveň je to výborný předstupeň pro používání brzdy na jízdním kole. Náš syn okamžitě pochopil, co má dělat, a na kole už jej brzda nezaskočila.
Nedá se to sice zobecnit, záleží na každém jedinci a jeho ambicích (ovšem že také na zainteresovaném postoji rodičů), ale pokud dopřejete svému potomkovi odrážedlo, musí nutně tyto zkušenosti zúročit a s největší pravděpodobností bude mnohem dříve než jeho vrstevníci jezdit na opravdovém bicyklu. Zapomeňte na zadní pomocná balanční kolečka (děti se s nimi spíše bojí, protože se překlápějí na stranu) – když dítě udrží rovnováhu na odrážedle, s jistotou o ní nebude přemýšlet na skutečném kole.

Technickou část zajistil Petr Lindner

Samotné konstrukční provedení Kostkovic odrážedla Run není nijak objevné, reflektuje jeden ze současných trendů. Základ tvoří jediná šikmá rámová trubka oválného průřezu, na kterou vpředu navazuje hlavové složení, vzadu pak jednoduchá vidlice, napojená na rám přes uchycení sedlové trubky.

Kostka RunKostka Run

Velikost rámu je ideální pro cca tříleté a starší dítě, záleží samozřejmě na vzrůstu konkrétního jedince. Řídítka lze zvednout o cca 10 cm, sedlo pak o 7 cm – variabilitě je zde tedy učiněno zadost.

Kostka Run

Konstrukce využívá převážně ocel, hliníkové jsou de facto pouze ráfky a brzdy. I tak ale výrobce dokázal udržet slušnou hmotnost 4,8 kg, která by malým závodníkům neměla činit potíže.
Jediné, co se mi ne úplně líbí, je zbytečně vysoká přední vidlice a tím i výška řídítek v základní poloze. Na druhou stranu nejde o ryze sportovní náčiní, takže vzpřímenější posed zase tak moc nevadí.

Kostka Run se dodává buďto ve vyobrazeném žlutém provedení nebo v červené barevnosti. Design nápisů není přehnaně infantilní, hodnotíme jej na výbornou.

Komponenty

Kola jsou dvanáctipalcová, vypletená radiálně po šestnácti drátech. Obutí do plášťů typu Walrus 47-203 zajistila Rubena – jde tedy o klasická nafukovací kola, nikoliv často používané „plné“ pláště z měkčeného plastu. Náboje s kónusovými ložisky jsou úzké, samozřejmě s pevnou osou bez rychloupínáku.

Kostka Run
Sedlo Selle Royal Spyder je poměrně komfortní, rozhodně představuje nadstandard mezi dětskými odrážedly

U odrážedla Kostka Run si všimněte ještě jednoho detailu, který ani zdaleka není u strojů tohoto typu běžný – hlavové složení je kovové, opatřeno obvyklými kuličkovými ložisky.

Kostka Run

Co že to plácám? Neplácám. Již jsme se setkali s podobně koncipovanými odrážedly, která místo poctivého hlavového složení mají jen plastové misky bez ložisek. Je jasné – a v reálu se tomu tak také děje – že toto technické řešení nemá dlouhou trvanlivost. Plastové misky praskají, rozpadají se a nepřejte si pak vidět ty vůle v řízení. Že to není zrovna bezpečné, to asi nemusím zdůrazňovat… A věřte, že takovýchto modelů jezdí v Česku víc než dost!

Ocelová řídítka typu vlaštovky jsou opatřena měkkými gumovými gripy se zvýšenou ochranou na vnějších koncích. Brzdová páčka je plastová a pro nejmenší mrňata ji bude chtít stavěcím šroubem trochu „poštelovat“ blíž k trubce řídítek.

Kostka RunKostka Run

No name V-brzda plní svoji roli beze zbytku dobře, osobně jsem ji našemu benjamínkovi trochu povolil, aby nebyla tak „ostrá“ a zadní kolo nešlo ihned do smyku.

Jízdní vlastnosti hodnotí testrider Albert Lindner

Vzhledem k věku testovacího jezdce výjimečně publikujeme hodnocení jízdních vlastností formou rozhovoru.

Kostka Run

Přibližovadla.cz: „Alberte, je to tvoje první odrážedlo nebo jsi už na nějakém jezdil?“
Albert: „Je to moje druhé kolo (Albert odrážedlu říká „kolo“, jízdnímu kolu pak „šlapací kolo“), před tím jsem jezdil na menším Puky, ale to je mi už malé.“

P.: „Takže s koly, jak ty říkáš, už nějaké zkušenosti máš. Je mezi malým Puky a tímto žlutým strojem velký rozdíl?“
A.: „Puky je pro mimina!“

P.: „Aha, dobře tedy, je zřejmé, že každý věk chce stroj velikostně odpovídající jezdci. Jak je vidět, ty nemáš sedlo úplně nejníž, tudíž ti toto odrážedlo rozhodně není velké. Je to tak?“
A.: „Jasně, je mi akorát!“

Kostka Run

P.: „Používáš brzdu nebo brzdíš nohama? Na tom předchozím stroji brzda nebyla, že ne?“
A.: „Vždyť to říkám, že to minulé kolo bylo pro mimina… Brzda je v pohodě. Táta mi jen trochu pošteloval páčku, protože jsem na ni nemohl dosáhnout. Takže nohama už nebrzdím.“

P.: „Poslední otázka. Alberte, stíháš na tomto odrážedle sestru, která jezdí na koloběžce?“
A.: „A to má bejt jako vtip? Jasně, že jo. Stíhám i některý mimina, co jezdí na kolech s pomocnýma kolečkama!“

Kostka Run

Celkové hodnocení

Zdá se, že zde není co řešit – dobře navržená konstrukce, velikostně odpovídající věkovému zaměření „uživatelů“ tohoto stroje, hezký design včetně laku a polepů, výborné dílenské zpracování a osazení solidními komponenty.

Jediným minusem tohoto odrážedla je tedy jeho současná cena. Firma Kostka v průběhu tohoto roku svoje produkty zdražila a odrážedlo Kostka Run se tak dostalo cenově nejvýš mezi srovnatelnými modely. Otázkou tedy je, kolik potencionálních kupců bude zvýšenou cenu akceptovat a kolik lidí naopak sáhne po levnější – ale z konstrukčního hlediska i dílenským zpracováním horší konkurenci. My jej však stále doporučujeme s vědomím, že jde o jedno z nejlepších odrážedel na našem trhu.

Plusy a minusy

dobře navržená geometrie
výborná konstrukce a design
kvalitní dílenské zpracování

… ale

vyšší aktuální cena

Výrobce

KOSTKA – kolobka, s.r.o.
Potůčník 449
788 33 Hanušovice

tel.: +420 583 231 025
e-mail: kostka@kolobka.cz

Cena

ke dni 30. října 2011
1 990 Kč

Sdílej:

5 komentáře

  1. Pěkná recenze. Naše první prtě jezdilo od necelých dvou let na kole s kolečkama a další sezonu někde před třetím rokem života se kolečka polamala a tak to prubla naostro a od té doby jezdí na kole :) Druhé prtě má dva roky, tak jsem zkusili odrážedlo ne příliš valné kvality. Ovšem účel splnilo a dodnes drží. Na jaře příští rok už půjdem přes kolo s opěrnými kolečky na kolo bez. Tak a teď Kostka. To odrážedlo je suprovní a kvalitně provedené to je pravda pravďoucí. Ovšem ta cena z něj činí téměř nedostupné zboží v porovnání doba užívání a cena. Ale to je jen můj názor ;).

  2. Ta cena je evidentně nastavená podle Azub Fík Sport. A je úplně v pohodě, teda aspoň u toho fíka, jelikož když se člověk podívá kolik stojí třeba odrážedla od Puky… Brzda je super, ale potíž je pak koupit kolo které nemá torpédo – já našel jen Schwinn Micro Mesa, a ta už se nedělá.
    Ale Puky má co nikdo jiný, a to je Wutsch! Naše dítko na něm občas ještě jezdí, doma, i když už máš 3,5 roku:-)

  3. ahoj, váhám mezi Odrážedlo Kostka Run 4,7 kg nebo Davídek/Terezka 3,7 kg ? Obě odrážedla dobře vybavena a vyrobené v Česku. Co poradíte… díky

  4. Já už mám odrážedla mimo oblast zájmu, ale nebyl bych si rozhodně jistý, jestli je Davídek a Terezka vyráběno v ČR…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *