Plzeňský Lift-tuning – tři originální koloběžky

Naše rubrika Tuning si za ta léta získala několik pravidelných přispěvatelů, čas od času se ale pokaždé najde další nový šikovný kutil či bastlíř, který mně pošle svůj výtvor v podobě stroje se dvěma koly, spojenými stupátkem. Honza z Plzně, zvaný Lift, se svou vlastní bordó koloběžkou pochlubil už loni v srpnu, ale pak to nějak usnulo, a bližší info – hned ale o třech strojích – od něj ke mě doputovalo až letos začátkem února.

Zrovna před nedávnem jsem si tak nějak nezávazně přemýšlel, jestli je Plzeň stále Mekkou koloběžek. Jak se zdá, stále je :-)

 

Vořežprut z Plzně píše:

Ahoj,
jsem Lift, asi 21letej vořežprut z Plzně, kterej si splnil jeden ze svých dětských snů, a to jest stavba svojí vlastní koloběžky. To vám zde prezentuji. 

Co mě k tomu motivovalo? Jako děcko jsem měl koloběžku od ostravské Hoty, model jménem Jarda. Jezdil jsem na ní a měl ji moc rád. Tipl bych, že jsem ji mohl mít tak od pěti do nějakých dvanácti let, kdy jsem se rozhodl, že opravím její nefunkční brzdy a zničený lak. Dopadlo to tak, že koloběžku jsem prostě rozebral, ale už nesložil. Mrzelo mě to, koloběžka se stala mým snem. Asi v 17 letech jsem si koupil Yedoo City – jak jinak než z druhé ruky. Na té jsem nějakou dobu jezdil, ale nebylo to ono. Chtěl jsem vlastní, a tak moje cesta začala!

Jaká byla cesta k mé koloběžce? No strastiplná byla. Jsem elektrikář, ne strojař, takže bylo potřeba naučit se mnohému umu strojařskému. Naštěstí mám po dědovi ve sklepě krásnou starou elektrodovou svářečku. Dobrý základ! Začal jsem se tedy učit svařovat. Trvalo to, ale dostal jsem elektrodu trošku do ruky, a můj sen o vlastní koloběžce začal nabývat reálné podoby. 

Následuje pár fotek mých prvních pokusů a k tomu vždy krátký popis:

HipstrBěžka (12/2018) | Foto Lift
HipstrBěžka (12/2018) | Foto Lift

Model 1 – HipstrBěžka (12/2018)

Jak nejjednodušeji vyrobit kolobku? Fikni flexou fáčko, kup dva metry jeklu 30 × 30 × 2 mm, a zadní kolečko za 2 kila v obchodě se sportovníma potřebama. 

Jako… jezdilo to super, ale na zámkovce, nedej bože na kočičích hlavách, to bylo fakt peklo. Nicméně modelů této koloběžky jsem vyrobil víc pro pár dalších mých kamarádů.

Nemá jméno (1/2019) | Foto Lift
Nemá jméno (1/2019) | Foto Lift

Model 2 – Nemá jméno (1/2019)

V tomto případě jsem u popelnice našel skládačku Eska, tak šla taky pod flexu, aby se z toho stala koloběžka s koly 20/12″. Tohle už bylo slušné, akorát pouze přední brzda a ještě typu U, byla fakt slabá na mých 100 kg… Každopádně každý pokus se počítá :-)

Foto Lift
Foto Lift

Model 3 – Plnohodnotná koloběžka (2020)

Nyní se dostáváme do roku 2020, kdy jsem v jarní karanténě stvořil stroj, který se už opovažuji nazvat plnohodnotnou koloběžkou. Jako základ mi posloužil rám starého horského 26″ kola. Z toho jsem použil vidlici a krk s hlavovým složením. Na ten jsem napojil rámovou trubku v podobě jeklu 40 × 40 × 2 mm, stupátko a zadní stavba je tvořena z jeklu 30 × 20 × 2 mm.

Foto Lift
Foto Lift

Stupátko je asi 400 mm dlouhé a je cca 100 mm nad zemí, což je asi dost, ale moc mě to netrápí. Vpředu je kolo 26″, vzadu 20″ – to jsou snad jediné komponenty, které jsem koupil. Ostatní je recyklace všech možných kol, od popelnice či použitých komponent z cykloprodejny. Řidítka s představcem jsou z Liberty od popelnice, brzdy (klasická véčka) a páky jsou použité z cykloprodejny. Ostatní je co dům dal. Kolo jsem nechal ošetřit komaxitem, který kolobce dodal ten správný říz! Posuďte sami.

Foto Lift
Foto Lift
Foto Lift
Foto Lift
Foto Lift
Foto Lift

Celá tato červená kráska mohla vyjít tak na 2 000 Kč, a jsem s ní nadmíru spokojený. Cesta k tomu, abych tohle dokázal vytvořit, byla dlouhá, ale ne zase tak moc :-) Nevzdal jsem se a dosáhl jsem toho co jsem chtěl, i když jsem proto neměl žádné předpoklady.

Proto na vás všechny apeluji, a doufám, že vás k tomu možná i trošku motivuji – jděte si za svým, tvořte, nic není nemožné!

Díky všem! LIFT

Foto Lift
Foto Lift

Sdílej:

3 komentáře

  1. Vitaj v najvyššom leveli. 1. level: Zažiť jazdu na kolobežke, 2. Kúpiť si vlastnú kolobežku a 3. je Vyrobiť si kolobežku. :)

  2. Zdravím, ano to je začátek, pak příjde nákup různých ohýbaček, lepší svářečka, spoustu jiných pomocníků do dílny ale hlavní je láska ke kolobkám a představivost a pak nic není nemožné. Přeji spoustu dalších skvělých nápadů a jen vydržet!! Ať se daří. Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *