Search
Close this search box.

První jarní vlaštovka právě přilétla. Mibo Universe – představení

Celý článek Astronomické jaro a veletrh For Bikes, na kterém obvykle výrobci představují své novinky, sice vypuknou až za měsíc, nicméně nic z toho nezabránilo Mibu, aby neuvedlo na trh novinku s názvem Mibo Universe. Na co ale čekat, když kromě horských oblastí se u nás dá jezdit v podstatě celoročně…

 

Kde už jsem to jen viděl?

Chcete-li zkrácenou definici nové koloběžky Mibo Universe, pak vězte, že je to de facto Mibo GT s předním 26palcovým kolem (GT má 28″ kolo – viz naše recenze). Čili přímá konkurence Kostky Tour, Morxese Cavia s V-brzdami nebo Yedoo Trexx (i když to je mezi zmíněnými oceláky se svým hliníkovým rámem trochu jiná třída). Zkrátka a dobře, taková ta naše česká treková klasika. Ale to není nic proti ničemu, jelikož jde o jednu z nejoblíbenějších kategorií koloběžek (pro dospělé).

Mibo Universe si můžete pořídit v jedné ze tří barev – černé, bílé nebo svítivé žluté. Nebo si můžete koupit všechny tři ;-) | Foto Mibo
Mibo Universe si můžete pořídit v jedné ze tří barev – černé, bílé nebo svítivé žluté. Nebo si můžete koupit všechny tři ;-) | Foto Mibo

Universe jsem naživo ještě neviděl, nyní tedy váženému čtenáři předkládám informace, které jsem obdržel od výrobce. Takže co to tu máme? Ocelový rám i přední vidlice jsou typické konstrukce made by Mibo. Stejně jako u GT, použil výrobce také u Universe tenkostěnné profily, které umožňují snížit hmotnost stroje při zachování pověstné tuhosti rámu Miba. Výrobcem udávaná hmotnost je 9,85 kg včetně stojánku (9,6 kg bez něj) – což je ve třídě ocelových koloběžek s koly 26/20 palců standardní hodnota.

Světlost stupátka pod patou je 48 mm, přední nájezdová hrana je pak ve výšce 66 mm nad terénem. Zadek je tedy cca o centimetr vyšší než u Miba GT, což je ale naprosto v pořádku – tohle je turistická koloběžka, určená nejen na silnici, ale také do lehkého terénu (zpevněné polní a lesní cesty).

Mibo Universe | Foto Mibo
Mibo Universe | Foto Mibo

Zatímco pro GT je typické poněkud schizofrenní obutí :-) (nic proti němu, mně se to líbí…), kdy na předním kole je jednopalcová ryze sportovní „žiletka“ a na zadním pak trekový 35mm plášť, Universe přichází s klasikou v podobě shodných plášťů na obou kolech (kromě průměru samozřejmě). Mibo sáhlo po osvědčených 1,5 palcových (38 mm) Schwalbe Maratonech s jemným vzorkem, které mají velkou odolnost proti defektu a zároveň ve své třídě malý valivý odpor.

Více informací zatím nemám, ale myslím, že pro seznámení to stačí. Na Přibližovadla určitě nachystám podrobnou recenzi, ale na tu si musíte ještě chvíli počkat.

Ale moment. jednu, vlastně dvě informace ještě mám! Mibo Universe už je u autorizovaných prodejců Miba k mání – můžete si ho koupit třeba ještě dnes – a to za cenu 10 690 Kč. Howgh! :-)

Mibo Universe | Foto Mibo
Mibo Universe | Foto Mibo
Mibo Universe | Foto Mibo
Mibo Universe | Foto Mibo

Sdílej:

12 komentáře

 1. Taky ji mohli v názvu odlišit!. Jednu Mibo Universe mám už drahně let doma. Myslím že původní Universe byla první v ČR s odpruženou vidlou.

 2. #2 – Ta šikmá vzpěra mezi krkem a podlahou u modelu Malaga není z hlediska statiky dobrým řešením.

 3. Hmmmm …. Malaga/Universe skoro to isté… rovnaký segment 26/20 neviem, ale akosi nechápem prečo výrobca ponúkol skoro totožný model.????

 4. Ahoj Lukáši XXL,
  zkusím odpovědět aspoň částečně.
  Protože máme omezenou výrobu, děláme s každým novým modelem celkem důslednou segmentaci trhu. Ta mimo jiné zahrnuje i velmi detailní rozhovory s dealery, kteří prodají stovky koloběžek.
  1.Každá koloběžka napříč značkami má celkem definovatelnou skupinu zákazníků. Každé další skupině zákazníků, kteří si koloběžku nekoupí, vadí většinou jeden faktor primárně a více faktorů sekundárně, což je vede k výběru jiného modelu.
  2. Každý model je potřeba zasadit do již existujícího konkurenčního prostředí, kde rozhodují mimo jiné cenová hladina /svatý grál se posunul někam k 10.000 kč/, osazení, hodnota značky /co představuje/, jízdní vlastnosti, váha, rozvor atd.
  3. Nejvytíženější a nejvíc obrátkový segment v současné době je turistická třída s velkým kolem vepředu a menším vzadu. Totálně mrtvý je například model 20/16, který se ještě před třemi lety dělil o první příčky prodejnosti.
  4. Pokud se budu držet M-I-B-O značky, tak pro nás velice úspěšný model 28/20 je pro docela značnou část zákazníků limitující ve velikosti předního kola, ceně a úzkém plášti. Naopak model Malaga má jeden z nejdelších rozvorů na trhu, není dělaný pro zákazníky menšího vzrůstu, váhově také zrovna neoslňuje. Takže se dostáváme k tomu, že v hlavním turistickém segmentu není naše nabídka dostatečná. Universe je oproti Malaze úplně jiná koloběžka.
  5. Já osobně se snažím zůstat nohama na zemi, těšíme se dobré poptávce a vysoké customizaci, je lehké sklouznout u nových modelů k vyšší cenové hranici a nabízet jen špeky. Pro mě je pořád malý zázrak, že jsou lidé ochotni koupit koloběžky v cenové hladině deset a více tisíc korun. Takže se snažím vytvořit nabídku pro každého.
  6. Díky tomu, že před uvedením děláme analýzu celkového usazení na trhu, dokážeme částečně předvídat zájem a prodejnost. Nejsme tedy nuceni po pár měsících korigovat ceny ani nahoru, ani dolů, jak to například vidíš u jiných značek.

 5. ??? …. ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, áno teraz už chápem prečo ste do výroby zaradili tento model.

  Mohli by ste p. Lindnerovy dať k dispozícii oba stroje Malaga aj Universe na porovnávací test, myslím že nie som jediný koho by zaujimalo toto porovnanie. Sám mám naplánovanú kúpu novej kolobežky tohto roku, určite to bude Mibo! Asi Malaga ešte neviem…. a keďže na Slovensku nie je možné fyzicky si vyskúšať nejaký stroj, tak recenzie sú pre mňa zdrojom cenných informácií.

  Ďakujem ešte raz…..???

 6. No já si myslím že změně universe za malagu celkem rozumím. Třeba mě by se zrovna líbila odlehčenější verze koloběžky Royal,aby byla něco jako Split,ale 2×20″. Co vy na to p. Werner. Děkuji Radek

 7. Neviem či som to pochopil správne. Universe aj Malaga sa budú vyrábať súbežne? Alebo Universe nahradí Malagu? Ďakujem za odpoveď….

 8. Dobrý den, Jsem přesně ten zákazník, který řešil skvělý rám GT, ale nevyhovující přední kolo vzhledem k univerzálnějšímu použití. Nakonec jsem si nechal na GT dát přední kolo z vidlicí z Malagy a bylo to. Koloběžka mi sice vyšla už hodně nízká, ale vyhovuje mi. Dnes jsem rád za Universe, protože hledám koloběžku pro přítelkyni a jí sedla na první dobrou. Kdyby v době kdy jsem hledal já, byla Universe, šáhl bych po ní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *