Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“

Celý článek Snad každý na své koloběžce využije nějakou tu brašničku. Kam dát klíče a mobil, když upnuté sexy leginy, prozrazující vyrýsované svaly, kapsami neoplývají? A co teprve náhradní duše, multiklíč či svačina na delší trasy? Odpovědí na tyto otázky může být čtveřice řídítkových brašen, s nimiž vás seznámíme v tomto článku.

 

Prolog

Pražského prodejce Koloběžky pro dospělé by už čtenáři našeho webu mohli znát, proto bližší představování přeskočíme. Je ale dobré vědět, že Ilona a Pepa Nistlerovi (ano, to jsou ty/ti Koloběžky pro dospělé ) jsou lidé podnikaví a kreativní, navíc pak ještě tak trochu perfekcionisté. Proč tento epický úvod? Představte si, že provozujete krám s koloběžkami a… nezbytným příslušenstvím, mezi které patří i ony řídítkové brašny. Běžný obchodník si sežene dodavatele, sjedná si s ním podmínky spolupráce a pak už jen prodává. Nistlerovi se však s běžnou nabídkou nespokojili a vymysleli brašny vlastní. Tedy minimálně dvě z následující čtveřice.

Ilona Nistlerová zároveň provozuje krejčovskou dílnu, což je třeba uvést jako výhodu, díky níž mohly nové brašny vzniknout a přitom splňovat  patřičné odborné požadavky. Jak Ilona píše na webu Koloběžky pro dospělé: vzala krejčovskou křídu, nůžky a připravila dva vzorky řídítkových brašen. První ze dvou nových originálních brašen je určena pro koloběžky s řídítky typu BMX s hrazdou, druhá pak k připevnění na rovná řídítka nebo nízké vlaštovky. Na sériové produkci se posléze stvořitelé brašen dohodli s firmou Testudo – na 100 % jde tedy o kvalitu Made in Czech Republic, a to od vývoje až po výrobu.

Černá je dobrá

Společným prvkem všech modelů, o kterých bude v tomto článku řeč, je materiál: polyesterová tkanina Kortexin s vysokou odolností proti oděru, z rubové strany opatřena vodoodpudivým PVC zátěrem. Dlužno však dodat, že zipy vodotěsné nejsou. Švy všech brašen jsou lemovány reflexním kédrem 3M, což poměrně značně zvyšuje bezpečnost jízdy za snížené viditelnosti. Abych nezapomněl, tři ze čtyř modelů si můžete pořídit – v duchu společné filozofie Henryho Forda a Petra Vavruši – pouze v černé barvě, oživené na přední straně brašen známým logem prodejce.

Pokud čtete Přibližovadla.cz pravidelně, víte, že řídítka s hrazdou na koloběžkách zrovna moc nemusím. Ovšem uznávám, že jedno smysluplné využití tento původně zpevňovací prvek má – hrazdu lze využít právě k zavěšení řídítkové brašničky. Takže se seznamte s prvním modelem řídítkových brašen Koloběžek pro dospělé.

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Brašna na BMX řídítka

Brašna, která se k řídítkům jednoduše připevní čtyřmi suchými zipy, by měla být kompatibilní s de facto všemi BMX řídítky. Já jsem ji zkoušel na Kostce Street Fold a nemám jedinou negativní připomínku. Hlavní komora brašny, která se uzavírá pomocí předního zipu, je umístěna „pod“ řídítky – předpokládáme-li, že máte BMX řídítka položena více či méně dopředu. Obsah brašny tak nebouchá do řídítek, což je velmi příjemné.

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Brašna na BMX řídítka

V horním prostoru u řídítek je k dispozici transparentní kapsa. Můžete v ní vozit leccos, například mapu. Po pravdě řečeno, 99 % lidí sem vloží nejspíš mobil. Pokud jde o mě, můj obstarožní ajfoun je poměrně malý a o řídítka se při jízdě neotlouká, když ale vidím některá moderní „pádla“ s šestipalcovými displeji, s jejich zasunutím do této průhledné kapsy bych asi váhal. Ale to je problém jednoho každého soudruha…

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Brašna na BMX řídítka

BMX řídítková brašna sice není nijak rozměrná, ovšem pojme naprosto vše, co byste na svých sportovních či kochacích výletech mohli potřebovat. Základní osobní věci, nezbytné servisní nářadí, lehké náhradní triko či jiný kousek oděvu a navíc i nějakou tu dobrotu na cestu.

Prodejní cena BMX řídítkové brašny: 550 Kč

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Typický obsah BMX řídítkové brašny | Foto Koloběžky pro dospělé

Pro velké kluky i holky

Druhá z originálních brašen je určena pro velké stroje s klasickými cyklistickými řídítky – buďto rovnými nebo nízkými vlaštovkami s běžným představcem. Brašna tvaru obráceného komolého jehlanu s obdélníkovou základnou se na koloběžku opět připevňuje čtyřmi „sucháči“, jejichž délka postačuje jak k uchycení na „normální“ 22,2mm řídítka, tak na silnější oversize modely; to stejné platí o představci a hlavovém složení. Zkrátka neměli byste mít problém umístit brašnu skoro kamkoliv.

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Brašna na rovná řídítka nebo nízké vlaštovky

Oproti modelu pro BMX řídítka jde o jednoduchou jednokomorovou brašničku, opět se zipem v horní části přední stěny. Přestože na oko vypadá menší, její objem je v podstatě stejný jako u předešlého typu čili opět pojme vše potřebné. Za sebe musím říct, že se mi tato brašnička moc líbila. Na koloběžce nepůsobí nikterak rušivým dojmem, na řídítkách perfektně sedí a také je dostupná za velmi příjemnou cenu.

Prodejní cena řídítkové brašny pro rovná řídítka a nízké vlaštovky: 290 Kč

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Obvyklý obsah řídítkové brašny pro rovná řídítka a nízké vlaštovky | Foto Koloběžky pro dospělé

Vzor K-bike

Zbývající dvě brašny už vezmu takříkajíc jedním vrzem. Příznivcům koloběžek K-bike, ale nejen jim, budou jistě povědomé – ano, jsou to (skoro) tytéž modely, které se prodávají s logem K-bike a pro tyto stroje byly také původně vymyšleny. To, že je používají i mnozí „kostkaři“, „mibáci“ a další koloběžkáři vlastnící stroje jiných značek, je jen potvrzením jejich praktičnosti. Koloběžky pro dospělé je samozřejmě produkují se svolením Petra Vavruši, tedy Mr. K-bike.

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Řídítková brašna K-bike – menší typ

Menší „kábajková“ brašna se od svého vzoru liší skutečně jen jiným logem na přední stěně. Rozměry jsou shodné, systém upevnění pomocí čtyř suchých zipů taktéž, otevírání na pravé boční straně za reflexním kédrem jakbysmet. Ovšem pozor! Jedině tuto brašnu si můžete kromě černé barvy pořídit také v červeném nebo modrém provedení. Objem cca 1,8 litru zhruba odpovídá velikosti předchozích modelů. Osobně mám už několik let tuto brašnu na svém K-biku a nikdy jsem neměl potřebu vyměnit ji za větší.

Prodejní cena menší řídítkové brašny typu K-bike: 250 Kč

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Foto Koloběžky pro dospělé

Lidé jsou však různí a mnozí koloběžkáři s sebou rádi vozí více harampádí. Právě těm je určena větší „kábajková“ řídítková brašna. Má téměř dvojnásobný objem než její menší kolegyně, takže uspokojí skutečně každého. Byť opět vychází z modelu určeného původně na K-biky, najdete u této brašny dvě inovace: Zip není orientován svisle, nýbrž je umístěn vodorovně v horní části přední stěny, a na rozdíl od originálu zde schází jeden zadní upevňovací suchý zip.

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Řídítková brašna K-bike – větší typ

Odlišné umístění zipu zdůvodňují Nistlerovi snahou o zamezení nechtěného vysypání obsahu brašny, ke kterému může dojít u původního bočního otevírání. Chybějící suchý zip (a také posunutí zadního „sucháče“ výš) pak není důvodem k ušetření výrobních nákladů, nýbrž úpravou, která zjednodušuje instalaci této brašny u koloběžek s A-head hlavovým složením, tedy „neK-biků“ čili typicky u Kostek, koloběžek Mibo a dalších strojů.

Osobně mám na první opatření poněkud ambivalentní názor. Horní zip sice zabrání vysypání obsahu brašny, zkuste ale něco najít na dně tohohle „pytle na mrtvoly“. A můžete si být jisti, že věc, kterou zrovna nejvíc potřebujete, se bude nacházet právě v nejnižším bodu brašny. Dobře, tak teď vážně: Tahle brašna je skutečně docela objemná, a proto bude uspořádání jejího obsahu vyžadovat trochu systematičnosti. Zejména něžné pohlaví s tím ale jistě nebude mít žádný problém – pokud se dámy vyznají ve svých kabelkách, najdou vše i v této brašně.

Prodejní cena větší řídítkové brašny typu K-bike: 300 Kč

Řídítkové brašny „Koloběžky pro dospělé“
Řídítková brašna K-bike – větší typ

Zdroj

Koloběžky pro dospělé
Smotlachova 582/2
142 00 Praha

tel.: +420 607 617 876
e-mail: kolobezky-pro-dospele@kolobezky-pro-dospele.cz


Sdílej:

3 komentáře

  1. Brašny vypadají dobře, též přemýšlím o nějaké na své BMX řídítka. Jen netuším, kam pak nacpu světlo a cyklokomputer, když si brašnou zaberu celou hrazdičku. Ta část s průhledným kusem na mobil je přeci přehozená přes hrazdičku. Nebo se pletu?
    Ještě prosím o radu, co se týče rohů případně gripy/rohy. V tak velké nabídce na trhu se mi stále nedaří vybrat.
    Díky, s pozdravem Šejťák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *