Rollo liga 2013 – závod první – Moravská Třebová. Reportáž, fotogalerie a video

[indizar:0,]

Celý článek Pro letošní rok jsem si dal závazek objet pokud možno celou tuzemskou koloběžkovou soutěž Rollo liga 2013. Nikoliv tedy jako závodník, nýbrž coby fotograf a zpravodaj. Minulý víkend nastal čas pro první závody – pro začátek poblíž Brna – v Moravské Třebové. Se svým „přenosovým vozem“ Brompton jsem se tedy vydal do akce…

[ad#sklik-468-x-60]
Kapitoly článku

[chapters]


[firstchapter:Reportáž]

Rollo liga? Co to je?

Na úvod nejprve malé info o samotné Rollo lize, zejména pro ty, kteří o ní ještě neslyšeli. Rollo liga je pěkně vousatý seriál koloběžkových závodů – s jedinou přestávkou v letech 1982–1988 se totiž koná od roku 1968! Pořádá ji Český svaz koloběhu, což je organizace, sdružující aktivní koloběžkáře, a tak nějak zaštiťující koloběžkové dění v ČR (dnes už pouze částečně). Závody se konají výhradně o víkendu (viz náš kalendář) a obvykle se jede v sobotu jeden, v neděli druhý závod. Pořadatel může obecně volit mezi těmito disciplínami:

• dlouhý závod s hromadným startem (25–42 km, maraton je královskou disciplínou)
• kritérium (10–15 km silniční závod s hromadným startem)
• časovka (10–20 km)
• cross (10–20 km)
• sprint (400–1 600 m – systém kvalifikace a rozjížděk dle běžeckého lyžování)
• štafety (nejčastěji na 25minut + jedno kolo, s jednou koloběžkou, kterou si předávají tři závodníci)
• sjezd (hojně využívaný v minulosti, a to jak formou časovky, tak i s hromadným startem)

Český svaz koloběhu

Důležitá informace pro všechny čtenáře Přibližovadel: Závodů Rollo ligy se může zúčastnit každý! Prostě přijedete se svojí koloběžkou (de facto libovolnou), zaplatíte startovné a jedete. Pouze pokud chcete být kvalifikováni v rámci celé Rollo ligy, musíte být členy Českého svazu koloběhu a mít závodní licenci – jak na to, se dozvíte na webu ČSK. Opět to ale není nic, kvůli čemu byste museli mít zdravotní prohlídku, lustrační osvědčení nebo titul na Harvard university.

Jinak řečeno: Rollo liga – byť se tak na první pohled tváří – není ani zdaleka uzavřenou lóží pro vybrané jedince, naopak – pořadatelé s otevřenou náručí přivítají každého koloběžkáře/koloběžkářku/koloběžkářče, které by si závody chtělo třeba jen jednou jedinkrát zkusit.

Petr Pešta PSP Plzeň
Petr Pešta PSP Plzeň
V květnu v Třebové

První letošní závody Rollo ligy se konaly, jak už víte, o víkendu 18.–19. května v desetitisícové Moravské Třebové, ležící na rozhraní Čech a Moravy. Na programu byl sobotní dlouhý závod a nedělní kritérium. Do Třebové se sjelo přes padesát závodníků a závodnic, což je nadprůměrný počet – přispělo k tomu ale také pár nováčků, kteří už po tomto zážitku podle mého názoru „věrni zůstanou“.

Úderem šestnácté hodiny odstartoval sobotní dlouhý závod na 26 kilometrů, který vedl z Moravské Třebové přes Městečko Trnávka, Pacov, Přední Arnoštov, Dlouhou loučku a Útěchov zpět do Třebové. Cíl byl à la malá Tour de France – na konci vražedného, asi 800 m dlouhého stoupáku. Děti jely kratší 16km trať se startem z Městečka Trnávka.

Rollo liga 2013 – Moravská Třebová

Přečtěte si, co o průběhu závodu říká Marek Kadlec, který dojel celkově třetí a v kategorii mužů na druhém místě:

„Začátek byl rovinatý, tudíž se držel celý balík pohromadě. I když jsem čekal, že se u prvního stoupání roztrhá, překvapivě zůstala skupina i nadále vcelku. Před dlouhým stoupáním byl ještě sjezd, ten se naštěstí obešel bez problémů a kolizí. Ve stoupání se to vyvíjelo tak, jak jsem předpokládal – že někteří odpadnou. Dopředu se dostala skupinka Láďa Provod, Tomáš Pelc, já, Honza Vlášek, Karel Cvalín, a jeli jsme spolu. Pak začal Láďa pomalu nastupovat a chytil se ho jenom Tomáš Pelc, tak ujeli ve dvojici.

Já jsem se je pokoušel dojet, ale už to moc nešlo, ale na druhou stranu jsem zase ujel Honzovi Vláškovi a Kájovi Cvalínovi. Potom, co jsem si všiml, tak Provod na špici ujel ve sjezdu Tomáši Pelcovi, který se ho velmi dobře držel v kopcích, ale ve sjezdu najel na nějakou díru, kde trošku ztratil. Tak toho Láďa využil a už mu nedal šanci ho dojet.

To bylo zhruba na osmnáctém, možná dvacátém kilometru. Já jsem jel za nimi, měl jsem je na dohled, ale nepodařilo se mi je dojet. Když jsem se díval za sebe, tak odstup ode mě měl i Kája Cvalín, Honza potom odpadl. Láďa Provod si náskok udržel, Tomáš to ještě pomalu stahoval, ten si to pohlídal bezpečně, takže dojel druhý, já jsem byl třetí. Za mnou čtvrtý Kája Cvalín, pátý Jan Vlášek, kterého ještě dojel Petr Pešta.“

(Jde o celkové pořadí bez ohledu na kategorie. Pozn. redakce.)

Rollo liga 2013 – Moravská Třebová
Marek Kadlec těsně před cílem sobotního dlouhého závodu
Neděle na krátko, ale s adrenalinem

Druhý závod startoval hned za branou sportovního areálu, kde většina účastníků také ze soboty na neděli nocovala. Kritérium se jelo na sedm kol na cca 1,4km „okruhu“, kdy první rovinka vedla mírně do kopce, aby se po ostré pravotočivé zatáčce závodníci dostali na krátký výjezd. Po něm následoval stejně krátký sjezdík a mírně z kopce svažitá rovinka k cíli.

Odtud se ale pokračovalo dál přes levotočivý vjezd do průmyslového areálu, kde na bráně čekal stupátka všech závodníků nepříjemný ocelový příčný hrb. Pak objet areál a vrátit se na původní trať do dalšího kola. Viz video, které kamerou Přibližovadel na svém stroji pořídil Honza „Fido“ Horák:

Mimochodem, ta ležící postava vpravo na silnici v 2:27 minutě není havarovaný závodník, ale Pája Soukupová, kromě výborné závodnice také fotografka k pohledání…

Po závodu jsem opět poprosil Marka Kadlece o krátký komentář k jeho průběhu:

„Odstartovalo se v ostrém tempu, žádné šetření. Koukal jsem na průměry kol a bylo to dost vyrovnané, všechno přes 30 km/h. Na špici jsme dlouho jeli ve čtyřech: já, Láďa Provod, Tomáš Pelc a Petr Pešta. Střed jsem si moc nehlídal, neohlížel jsem se, ale jako první se ztratil Petr Pešta, pokračovali jsme ve třech a drželi jsme se dlouho spolu.


Až v posledním kole jsem nabral síly a pokoušel se o nástup, což se mi povedlo. Ladislav Provod měl asi pět metrů náskok, ten se mi povedlo dotáhnout a začal jsem mu ujíždět. Láďa už nezareagoval, nestíhal. V tom se ho snažil předjet i Tomáš Pelc, ale ozvala se rána – praskla mu zadní duše. Takže ten skončil, kilometr pak dobíhal.“

(Tomáš skončil celkově jedenáctý, ve své kategorii mužů pak na 7. místě. Pozn. redakce)

Rollo liga 2013 – Moravská Třebová
Špička pelotonu před „velbloudím hrbem“

K zatáčce při vjezdu s „velbloudím hrbem“ mám jednu lehce mrazivou „příhodu z natáčení“. Samozřejmě jsem se s fotoaparátem potuloval poblíž ní, protože to bylo jedno z nejatraktivnějších míst na trati. V jednu chvíli jsem si ale všiml, že se elektricky poháněná zasunovací závora přímo v místě hrbu začíná zavírat! Závodníci zrovna byli asi v polovině trati, takže přímo ohrožen nikdo nebyl. Začal jsem tedy bušit na dveře vrátnice, ale nic, zamčeno, nikde ani živáčka… Už jsem se viděl, jak zmateně běžím vstříc pelotonu a „odkláním dopravu“, když se brána asi po metrovém vysunutí zastavila a jala se poslušně vracet na své místo. Dodnes nevím, jak se to stalo, jestli šlo o nějaký kanadský žertík či co, nicméně všechno dopadlo dobře, do konce závodu zůstala poslušně zasunutá.

Rollo liga 2013 – Moravská Třebová
Dobře naladěný Petr Vavruša před startem sobotního dlouhého závodu
Podařený vstup do sezóny

Myslím, že se nenajde nikdo, kdo by řekl, že se první dvojice závodů Rollo ligy letošní sezóny nevydařila. Naopak. Průběh závodů byl bez komplikací, nikomu se nepřihodila žádná újma, jedinou pseudohavárkou byla prasklá duše zadního kola Tomáše Pelce. Atmosféra byla skvělá, i to počasí se na nás usmívalo. Co víc si přát? Ať stejně dobře pokračuje Rollo liga 2013 dalším závodem, tentokrát „o něco“ západněji, na Šumavě. Zapište si datum: 15. a 16. června 2013.

Kapitoly článku

[chapters][chapter:Zkrácené výsledky]

Dlouhý závod – sobota 18. května

Rollo liga 2013 – Moravská Třebová Celkově
1. Ladislav Provod
2. Tomáš Pelc
3. Marek Kadlec

Muži – senioři
1. Tomáš Pelc
2. Marek Kadlec
3. Karel Cvalín

Muži – masters
1. Ladislav Provod
2. Miloš Tichý
3. Pavel Legát

Muži – veteráni
1. Dalibor Cisár
2. Jan Horák
3. Pavol Kypta

Kadeti
1. Jan Jurášek
2. Jaroslav Anton
3. Ondřej Hlosta

Ženy – celkově
1. Pavlína Soukupová
2. Šárka Waldhauserová
3. Ivana Dvořáková

Ženy – seniorky
1. Pavlína Soukupová
2. Šárka Waldhauserová
3. Michaela Malečková

Ženy – veteránky
1. Ivana Dvořáková
2. Naděžda Kadlecová
3. Anna Cisárová

Juniorky
1. Alena Legátová

Kadetky
1. Kristýna Pechová
2. Michaela Jiroušková

Žákyně
1. Eliška Onderková

Kritérium – neděle 19. května

Rollo liga 2013 – Moravská Třebová Muži celkově
1. Marek Kadlec
2. Ladislav Provod
3. Petr Pešta

Muži – senioři
1. Marek Kadlec
2. Petr Pešta
3. Karel Cvalín

Muži – masters
1. Ladislav Provod
2. Miloslav Bárta
3. Pavel Legát

Muži – veteráni
1. Dalibor Cisár
2. Pavol Kypta
3. Jan Horák

Kadeti
1. Jan Jurášek
2. Jaroslav Anton
3. Jiří Gonda

Žáci
1. Vojtěch Suchánek
2. Lukáš Raška

Ženy – celkově
1. Pavlína Soukupová
2. Šárka Waldhauserová
3. Apolena Drietomská

Ženy – seniorky
1. Pavlína Soukupová
2. Šárka Waldhauserová
3. Michaela Malečková

Ženy – veteránky
1. Ivana Dvořáková
2. Naděžda Kadlecová
3. Anna Cisárová

Juniorky
1. Alena Legátová

Kadetky
1. Apolena Drietomská
2. Kristýna Pechová
3. Vendula Bártová

Žákyně
1. Andrea Zbožková

Podrobné výsledky jsou zveřejněny na webu Českého svazu koloběhu.
Kapitoly článku

[chapters][chapter:Fotogalerie]

Kapitoly článku

[chapters]


Sdílej:

7 komentáře

  1. Nádhera, fotky i popis. Na rozdíl od reportáží z „velkých novin“, mám pocit že jsem na téhle akci opravdu byl. Opět Lindnerovic kvalita. :-)

  2. Přijeďte příště všichni na živo a reportáž pak bude krásnou vzpomínkou. Mnohem líp se posuzuje to, co člověk sám okusí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *