Search
Close this search box.

Skládací kolo Foldy 2012 – dlouhodobý test – až se jaro zeptá…

Celý článek Letošní zima byla dlouhá, předlouhá – to všichni víme až moc dobře. Naštěstí je už za námi, byť také další pokračování dlouhodobého testu skládacího kola Foldy, se kvůli ní o měsíc posunulo. Nevadí, sezóna se už rozběhla a všichni, kdo vlastní nějaké kolo, jej už vyvětrali, stejně jako my jsme totéž udělali s „Foldynou“.

[ad#sklik-468-x-60]

Ptáte-li se, co jsme dělali v zimě, pak v souvislosti s Foldy je odpověď jednoduchá: Nic. Někdo možná jezdí na skládačce i v zimě, já však tento druh kola, které má navíc obuté úzké slicky, nepovažuji za dopravní prostředek do patřičně prosolené městské zimní břečky. Takže Foldy měla zimní spánek…

Otázka tedy zní: Kam přes zimu s kolem? Vlastníte-li garáž či jiný podobný prostor, nemáte co řešit, nicméně mnoho obyvatel bydlí v panelácích nebo jiných společných domech. Garáže nemajíce, musí se obvykle spoléhat na kočárkárnu. Nechali byste ale vašeho mazlíčka v kočárkárně? Já tedy ne. Nestojím o návštěvu znuděného policisty, neochotně vypisujícího protokol o ukradení kola.

Jistě už nyní víte, kam mířím – skládačku prostě necháte doma. Šoupnete ji pod stůl, pod postel, do kouta, zkrátka tam, kde bude nejméně překážet i v malém bytě. Já jsem Foldy například zazimoval mezi hračky pod zvýšenou postelí v dětském pokoji.

Zazimované skládací kolo Foldy
Zazimované skládací kolo Foldy

Na rozdíl od běžného kola tedy skládačka v bytě nezabírá zbytečné místo, nemusíte ji vystrnadit na balkon či lodžii, kde by stejně ocelové součástky během pár týdnů chytily nežádoucí patinu zvanou rez…

V novém kabátu

Když už máme konečně tu novou sezónu, co je vlastně nového u Foldy? Technicky téměř nic, mění se nám ale design a… Logo! Pokud si ještě pamatujete, jak jsem si na něj v úplně první recenzi Foldy stěžoval, pak došlo na má slova a je tu logo nové. Protože jsem si slíbil, že už do něj nebudu rýpat, omezím se na strohé konstatování, že je mnohem lepší než původní. Co ale říkáte na novou grafiku kola?

Skládací kolo Foldy pro rok 2013

Proč ne? Kolo je rozhodně živější, jak říkáme na Moravě, „čučavější“. Na vizualizaci je provedení černý lesk, Foldy bude k mání také v bílé perleti, růžové a modré Navy. Oproti obrázku můžete počítat ještě s černým výpletem, černým CNC převodníkem a BMX ráfky. Předpokládaný termín uvedení na trh je podle výrobce polovina prázdnin.

No a ptáte-li se, co jsme dělali v dubnu, pak lze lakonicky odpovědět: Konečně jezdili. Kromě takříkajíc běžných vyjížděk, přesněji používání kola jako městského dopravního prostředku, jsem na „Foldyně“ vyrazil s naší Aničkou také na první oficiální brněnskou cyklojízdu.

Foldy na cyklojízdě Brnem | Foto Petr Mejsnar
Foldy na cyklojízdě Brnem | Foto Petr Mejsnar

Skládaček tam moc nebylo, to se musí nechat – takže o Foldy byl docela zájem. Jeden pán se sice neoblomně dotazoval, jestli je to Dahon nebo Tern a nějak nechtěl pochopit, že může existovat ještě i jiná značka skládacích kol, nicméně naštěstí jej brzy zaujalo jiné přibližovadlo.

Foldy ten den najela skoro padesát kilometrů, z nichž dvakrát absolvovala „náš kopec“, tedy necelých pět kilometrů s průměrným, ale vytrvalým 5% stoupáním. Kolu to bylo samozřejmě naprosto jedno, já jsem ale šel příjemně unaven výjimečně brzy spát…

Sdílej:

4 komentáře

 1. Dobrý den pane Lindnere,

  jsem majitelem uz dvou skladacich kol(na Vaši osobni radu TernLinkuD8 a horské skládačky postavené na chrommolybdenovém rámu fy Montague). Vaše technické připomínky mi čtete občas z duše a chci Vás povzbudit k dalším testům ,které neznalým přinesou cenné rady.
  U Foldy chci upozornit ještě na jednu věc,
  je to rozložitelnost kola pro cesty autobusem. Stačí vyháknout brzdy,rozepnout rychloupínaky a dát složený rám a kola vedle do „vietnamské“ tašky za pajdu.Balík nemá o moc větší rozměry než Brompton.

  Děkuji Tajovský

 2. V clanku mi chyba vyjadrenie sa k technickemu stavu bicykla po dlhsom pouzivani. Myslel som ze cely tento dlhodoby test sa robi prave kvoly tomu aby sa zistilo kolko bicykel vydrzi pri normalnom pouzivani.
  Mam zaujem kupit skladacku, medzi moznych kandidatov patri aj Foldy, preto sledujem tento serial a zaujima ma kvalita suciastok ktore su pouzite.
  Dakujem.

 3. Vyjádření k technickému stavu bude v poslední části zhruba za měsíc. Mohu ale předdeslat, že nemusíte mít obavy… :)

 4. Pro všechy zájemce mám mrzutou zprávu. Zimní zásoby se výrazně tenčí a zcela nová zde vyobrazená Foldy bude až na konci prázdnin.

  Všem zájemcům se tímto omlouváme, ale o to více je na podzim překvapíme. Vaše ekolo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *